Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

siloalampa

Slabé štyri, ale asi skôr lepšie tri hviezdy... Nápad výborný, ale film ničím neprekvapil, takže si ho odkladám do šuplíka medzi ostatné do priečinka na "horšie" časy... ()

KOOHA

Omlouvám se, ale tohle mě nevzalo a přiznám se, že jsem se toho hned zbavil. Mě tyhle depresívní filmy vůbec neberou a nevím proč je pořád točí. Tenhle navíc byl jakoby vystřiženej z nějakýho pásu, kde vy jako divák vůbec nevíte co předcházelo a co bude následovat. Jasně že se najdou chytráci co hned přiskočí s nějakým vysvětlením, já si ho koneckonců můžu domyslet taky, ale o to mi nejde. Prostě dva šli, šli a šli a jeden to měl bez dveří a druhej si holt hodí korunou. ()

Dillon

Poměrně slušně natočený postapokalyptický thriller, který ale nedoporučuji shlédnout po přečtení knihy, Zjistíte totiž, že film je pouze stručný a nezáživný výtah. ()

Pekisan

Poznate to, ze nie je dolezity ciel ale cesta? Tak tu to neplati. Ziadny ciel totiz neexistuje. Len cesta, na ktorej skor ci neskor zomriete. A vlastne vasou jedinou nadejou je udrziavat si ohen vo vlastnom vnutry. Film so silnymi momentami a zbytocne " teplym" koncom. ()

truby

Opět jedna nepovedená filmová adaptace knihy. Cesta od nikud nikam v postapokaplyptické měsíční krajině, co je to proboha za námět na film?? Když Mccartyho, proč zrovna Cestu?? No, modlil jsem se aby to už skončilo, vlastně nevim ani proč dávám jednu hvězdu. ()

Nail

Tak tento snímek se zdá, že šel úplně mimo mě. Co se musí nechat a hodnotim kladně je ponuře-šedá až apokalyptická atmosféra celého filmu. No a to je vše. Děj byl moc táhlý bez jakýhkoliv větších zajímavých pasáží až mě začat nudit. Herecké výkony mě taky moc neuchvátili spíše se u mě řadí k průměru. Pro mě vcelku zabité skoro dvě hodiny. ()

VerenaLord

Krásně zpracovaný námět o tom, jak může skončit fenomenální nadvláda lidstva. Pro mě jednoznačně nejlepší zahraná role Mortensena, opravdu není jeho lepší výkon. Nebezpečný život na světě, kde už nic není, v zimě a jen v odstínech šedé. Příběh ubíhá pomalu za jemného zvuku klavíru, bez zbytečných akčností, drsností, všeho s mírou. ()

katmandzoo

Trochu mi to pripomínalo film "Kniha prežitia", kde bol taktiež zničený svet a Denzel Washington bol jeden z mála, ktorí prežili. Celý film to bolo o snahe nájsť jedlo, nejaké oblečenie a tak si zabezpečiť prežitie bez toho, aby sa z človeka stal kanibal. Malo to veľmi plynulý dej a chýbal mi tam akýkoľvek zaujímavý zvrat alebo prekvapenie. Pomaly som pritom zaspával a myslím si, že to nebolo tou pokročilou hodinou. Kniha prežitia má síce slabšie hodnotenie ale páčila sa mi viac. ()

vojnov

Převeliká škoda, že potenciálu filmu nebylo využito o něco více pestřeji. Takhle film působí místy zdlouhavě a spíše nudně. ()

kiimi

Nejdříve jsem čekal velké vizuální epické dílo, ale po třetině filmu jsem si uvědomil, že vůbec není třeba. Lyrika, emoce a lidské porozumění to vše nahradilo. Cesta nehledá cíl, road je cíl. Film je lidský, skutečný, smutný, dává naději, bere iluze. Na té cestě jsem byl s nimi. ()

Viky.05

Film, ktery přesně vystihuje jak by to vypadalo, kdyby se něco podobneho stalo v realu. Scena s černochem je jedna s nejsilnějšich scen vubec poukazujici, co všecho znamena pomsta, sobeckost, ale take hrdinstvi, laskavost a dětska nevinost. Protože jen ty dobre vlastnosti mohou něco změnit. U mě však cely dojem kazi fakt, že prakticky nebyl žadny konec. Žadny epilog. The Road? NE. Road to hell? Určitě! ()

aR3Zz

Ponurá a depresivní atmosféra, která vás provází celým filmem, se vám vrje pod kůži. Postapokalytický svět asi bude vypadat nějak takto. Člověk se bojí jít spát, každý den bojuje o přežití a setkání s jinými lidmi je vždy hrozbou, nikoli vítaným zážitkem. Najít plechovku jídla je jako vyhrát v loterii. Líbilo se mi, jak byla divákovi podbízena otázka, jestli má smysl žít, když naděje na lepší zítřek prakticky neexistuje. 70% ()

Miki68

Úžasně depresivní, ale vizuálně nádherný film se skvělými záběry kamery, výbornou hudbou a příběhem, z kterého mrazí. Všechno bylo až příliš realistické, takže ti s dobrou obrazotvorností si mohli lehce představit, že nějak takhle by to mohlo vypadat, kdyby svět vážně zešílel... bod ubírám jen kvůli nejednoznačnému (a v porovnání se zbytkem filmu i uspěchanému) konci, který mi prostě nesedl... ()

longercz

Super silný zážitek a úžasná ponurá podívaná. Jedinou vadou na kráse je zde pozitivní konec, který se sem nehodí. Jinak nádherný smutný film. ()

Ygnor

Pro téměř čirého existencioanlistu, ke kterým se počítám, je tato Cesta téměř ryzím zklamáním. Záběry, někdy vkusné, fungují jen jako nabajcované fotky na oko bez spojitosti sobě vlastní. Slzy Vigga (kterého mám rád) byly možná pravé, ale chyběla jim sůl, ta, co na tvářích pálí doopravdy. Uhlazená syrovost není syrovou uhlazeností a Nick Cave v muzice atmosféru nezachrání. (... když poletující popel, tak si dám raději Silent Hill). ()

dalziel

Druhý krát si to už asi nepozriem,respektíve tak skoro si to asi nepozriem ,ale bola to sila.Ešte teraz ma z toho bolí hlava.Musím si pustiť dáku komédiu,aby som sa zrovnal do normálu. :-) ()

mi-ib

Ze začátku to drhne. De facto se to nerozjede vůbec. Celý děj se nese v jakémsi melancholickém duchu, který je však několikrát přerušen šokujícími scénami. Naštěstí konec se celkem povedl a film mě dokázal přesunout do postapocalyptického světa. Asi bych chtěl ještě nějakou lepší pointu, ale přesto jsem byl po skončení snímku celkem spokojenej. ()

mupimup

Samota, beznaděj, strach, hlad, kanibalismus a všudypřítomná šedá barva. Nic co by už člověk neviděl v jiných zpracováních postkatastrofického světa. Co se týče beznaděje, je Cesta snad jen ještě o něco silnějším destilátem a moc to nezmění ani lehké sluníčko na konci. Příběh se nicméně zjevně o nějakou inovaci v žánru nesnaží. Je postaven na vztahu otce k synu a neustálém ohrožení skončit někomu na sporáku. Nejsilnější myšlenkou pro mě pak ve filmu bylo, jak se v prostředí všeobecného rozkladu hodnot ubránit tlaku chovat se jako zvíře, popřípadě rovnou chtít udělat ze svého bližního šiškebab. Nejsilnější scéna s černochem, kdy se spolu setkají ještě relativně „hodní lidé“. I za náznak tak často diskutovaného happy endu jsem po 107 minutové depce děkoval panu režisérovi na kolenou. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)