Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Kothy

Velmi depresivní a ponurý film s Viggem Mortensenem a Charlize Theron plný hnusných a odporných věcí... ()

boshke

Za mně podobně nevýrazné jako kniha. Na té se mi líbilo tak akorát to mužovo a chlapcovo věčné "tak jo" - "tak jo", což se zde - ani v anglickém ekvivalentu - nekoná. Vzpomínky na ženu nemají žádný (zásadní) význam a ani Aragorn ani ostatní nemají moc co hrát. A když už hrají, není to stejně přes tu špínu a vousy vidět... 40% ()

teutates

Pomalé, atmosferické, taktiež v celku pútavé dielo... neviem, čo sa stalo, pretože som nepostrehol, že by to tuna bolo nejak obzvlášť vysvetlené... len som sa dozvedel, že dedo to cítil už dlhšiu dobu a že sa to muselo stať... nerieši sa tu všeobecný dopad, žiaden širší záber to nema, avšak to by mi ani tak nevadilo... konkretné ma to nechytilo, nie že by som sa nudil, to nie... ale po snímku vo mne nič nezostalo, čo by tak nejak doznievalo a dodalu téme hlbší zmysel, ktorý by zaujal 6-7/10 ()

oje

Hodně sychravý postapokaliptický snímek, který svou pesimitou náladu nikomu nezvedne. Chvílemi plyne velmi velmi pomalu, pak zas pořádně pohne žlučí. Je na divákovi, zda si dokáže vychutnat sentiment nebo se nechá procházkou trampů nudit. Očekávám tak dělbu publika na dvě části. Oněch citů je ve filmu vecpáno hodně a koho nerozkymácí živoření v současnosti, toho si podají flashbacky, kterých nebylo víc než akorát. Být putování dokořeněno ještě více napětím, hodnotil bych naplno, protože jinak Road dostál očekávání velmi dobře. Podobným snímkem o světě v bídném stavu je Kniha přežití. Alternativa: Book of Eli, Downstream. ()

Okara

Ztělesněná šeď. Viggo odhodil Aragornův plášť a podstoupil charakterovou proměnu v starostlivého otce s jediným synem. Sám o sobě je postapokalyptický námět už více než ohraný a kromě protagonistů tak Hillcoat zkusil změnit i formu, která tu ještě nebyla. Ta je dost individuální; někdo temné pesimistické atmosféře propadne, pro mne znamenala pouze častější koukání na hodinky. Řemeslně nadprůměr, ale celkový dojem u mě nulový, za chvíli jsem už na zfilmovaného McCarthyho vesele zapomněl. Více zde. 60% ()

DwayneJohnson

Nedá se nic dělat, tohle mi dnes vážně moc nesedlo. Vím, že tenhle film má být šedý, deštivý, smutný a já nevím, co ještě, ale tahle kombinace mi rozhodně dost vadila. A násilí, i když je ho všude cítit, je vlastně jen v lehkých náznacích, klidně bych si dal i něco krvavějšího, hned by tohle vše vypadalo věrohodněji. Takhle zbylo jen místy zoufalé putování, s pár pěknými okamžiky a koncem, který mě uspokojil jen tak napůl. Tři mínus. ()

Ant

Působivé a to mnohem víc, než bych čekala. Atmosféra byla tak hmatatelná, jako by špína a prach onoho postapokalyptického světa prosakovala až přímo ke mně. Nestěžovala bych si, kdyby první polovina měla o něco rychlejší tempo, přesto to nuda nebyla. Opět mě potěšila spolupráce dua Cave/Ellis, jejich hudba je nepřeslechnutelná, tak jako mě potěšil přesvědčivý Mortensenův výkon... ani po přečtení knihy neměním názor, ačkoli větší volnost ze strany režiséra by neuškodila. ()

mil@n.fanatik

Pochmurné dobrodružné drama, které na zlepšení nálady bych volil jiný film:-) Celkově kvalita filmu nebyla špatná, ale nějaká ta jiskra nebo nevím co, mi ta chybělo.. 60% ()

predators

Temná, depresivní a dlouhá to cesta k oceánu provází Vigga Mortensena (ne, není to Pán prstenů) a jeho syna poté, co se něco stalo. Ale co sakra?! Že bych něco zaspal? Na druhou stranu vám postačí klasická Tesla po vaší babičce. Atmosféra je hutná a chlapcům jsem držel palce. Na můj vkus odfláknutý konec, ale jinak zajímavé. 60% ()

Němi

Asi ta nejhnusnější vize budoucnosti, jakou jsem viděl (Terminator sux). Vše je hnědé, špinavé, přes husté mraky neprojde jediný paprsek, zvířata dávno nežijí a rostliny nerostou. Lidé se rozdělili na dvě skupiny - lovce a jejich potravu. __ Hillcoat na začátku filmu vybuduje napětí a atmosféru, že jsem se při každém kroku hlavní dvojky bál fatálního průseru a napětím se kroutil do nelidských pozic. Žel, tohle se někde v půlce začne pomalu vytrácet. Naštěstí to není nijak hrozivý propad a film nenudí, ač se později docela opakuje. Mortensen je skvělý, herecky i osobností film utáhne a neubližuje mu ani dítě vedle. __ Podobně jako u "Proposition" Hillcoat nezvládl konec. První půlka ale za 5* čistých. ()

Pedestrian

Stejně dobré jako kniha, což bude pro některé nepředstavitelný problém. Závěr na můj vkus moc hr. Jinak co do atmosféry, emocí, nálad a vůbec celé té bezútěšnosti skvělé. ()

Slarque

Nikdy jsem si nebyl jistý, zda tento film vůbec chci vidět, ale nakonec jsem neodolal. Podle očekávání je to celkem ucházející ilustrace románu, nic více. To by se scenárista musel odhodlat přistoupit k předloze trochu tvůrčím způsobem. :-/ ()

Happens

Výborně zpracovaná knižní předloha briliantního spisovatele. Zvláštní příběh o pouti v zatraceném světě, spíš zůstatku toho, co bylo dříve světem, pevném poutu mezi otcem a synem, možná je to trochu vykřičník nad tím, jak moc si nevážíme života. Každopádně vřele doporučuji. ()

Rocky62

Efektně vykreslená šeď ponuré depresivní krajiny je bohužel jediný funkční aspekt, ve kterém The Road vyniká. Za pozornost možná ještě stojí sytě zbarvené retrospektivy hlavní postavy a dlouhé záběry bez střihu na skomírající planetu. Zbytek spadá do slabšího průměru a to zejména díky synáčkovi Mortensena, který v kategorii "nejodpornější dítě roku" jednoznačně vyhrává. Na takové haranty mám již dlouhá léta nevyléčitelnou alergii. Cesta je bez pochyby velmi nekompromisní a několik scén je skutečně mrazivých, ale pokud zážitek kurví dít... tedy v tomto případě spíš netvor, tak to na lepší hodnocení u mě není.60% ()

Claw

Jo, tohle je rozhodně kvalitní snímek. Hraje zejména na atmosféru, která je naprosto bezútěšná, sklíčená a smutná. Celá situace na Zemi je jedna velká prohra. Na vztahu otce a syna tvůrci poukazují na možnosti zachování si zdravého rozumu, ale zejména pozůstatky lidskosti v její plné kvalitě a neztotožnění se s temnou stránkou člověka-zvířete. I když má film pomalé vyprávění a moc zásadního se v něm neděje, napětí trvá stále a člověk má o hrdiny filmu pořád obavy. Kluk mi sice svým neustálým jančením občas lezl na nervy, ale to je spíš asi můj problém... Jinak je to fakt skvělý film a další podobně laděné se s ním nemohou rovnat, tohle je "high level". I tak ale plný počet nedávám, protože to není úplně ten typ filmu pro mě. /75%/ ()

iamek

Konečně natočený katastrofický film kde vidíte v plné kráse bezmoc, zoufalství a depresi. Snímek je natočen citlivě a krásně pomalým tempem které dodává snímků tajemnou a sýrovou atmosféru. Viggo jako vždy hraje skvěle stejně jako malý Kodi - Smith. ()

Chrustyn

Je vidět, že postapokalyptické filmy jsou ještě stále v oblibě a jejich velký počet se stále rozrůstá o další kousek. Nedávno se po rozpadlém světe proháněl Denzel Washington (soudě podle ukázek šlo o post-apo snímek a podle ohlasů silně nepovedený) a tentokrát se na cestu vydává ex-hraničář Viggo Mortensen se svým synem. A to doslova. Nejnovější snímek režiséra neobvyklého westernu "Proposition" (prý podle knižní předlohy autora "Tahle země není pro starý") v sobě kombinuje prvky z "Já, Legenda" a "Potomci lidí", avšak kvalitativně je někde úplně jinde. Z "Legendy" si vypůjčuje styl vyprávění (začátky apokalypsy se dozvídáme z flashbacků) a zaměření na jednotlivce (v tomto případě otec a syn) a od "Potomků" podobnost prostředí. Bohužel ani jedna z "vypůjčených" vlastností v tomto případě nefunguje, tak jak by měla a to z několika důvodů 1) tempo vyprávění je neuvěřitelně pomalé, zlouhavé, neakční (snad moc nezaspoileruju, když řeknu, že ve filmu padne jeden výstřel) a celkově nezáživné a nudné 2) film nedokáže pořádně těžit z na první pohled slušně budované atmosféry a nenabídne nic co by divák od podobného filmu očekával, ačkoliv se v některých případech zatváří jako, že se něco začne dít (první setkání s ostatními obyvateli u tunelu) ale vše se vyřeší rychleji, než se divák stačí na cokoliv připravit 3) herci nemají pořádně co hrát. Viggo Mortensen, který se zuby nehty vyhýbá komerčním projektům si zde zahrál trosku, která není schopna žádných činů a radši by svého syna zabil než aby ho chránil, tudíž na jednu stránku potěší "nerambovská" poloha, ale zároveň naštve diváka, který od filmu čeká alespoň náznak akce. Co se týká ostatních herců tak Charlize Theron je zde jen na pár minut a slušně vypadá jen v pár záběrech, Robert Duvall se zde objevil asi omylem a Guy Pearce mi někam utekl, protože jsem si ho nevšiml (že by ta vlasatá špína na konci?). Určitě by se našly další důvody toho proč je film tak mizerný (už jsem se zmiňoval, že je to nuda?) ale toto jsou asi ty nejhlavnější, které mě dráždily po celou dobu sledování. Nevím jak moc se film drží knižní předlohy, ale kdyby se režisér trochu rozšoupl mohl z toho být slušný a napínavý snímek (což trochu naznačoval trailer). Takhle se z na první pohled dobrodružně - thrillerové podívané stalo nudné komorní drama, odehrávající se v rozpadlých exteriérech, mezi kterými courají taťka se synem a předhánějí se, kdo z nich bude vypadat zoufaleji. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)