Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Cappuccino

Komentár môže obsahovať čiastočné spoilery: V prvom rade musím pochváliť nádherne spracovanú, vizuálnu stránku filmu, ktorá len pridáva na status beznádeje. Skutočná pastva pre oči! __ V post-apo sa tak trocha vyžívam a práve z toho dôvodu je pre mňa Cesta miernym sklamaním. Nieže by bola núdza o kvalitné herecké výkony, prípadne dosiahnutie už vyššie spomínaného statusu beznádeje.. ale. Ten sakramentsky predvídateľný scenár vám bije do očí ako trojmetrové osvetlenie nočnej ulice! Na svete žije nespočetne málo obyvateľstva, no kamkoľvek sa ústredná dvojka pohne, (otec, syn) neustále a neustále im hrozí nebezpečie od cudzincov. Miestami Hillcoat tak strašne naťahuje scény, že musel aj trpezlivý človek (len v oblasti filmov) ako ja, gúľať očami. Ďalej si nedokážem vysvetliť nelogické chovanie matky - veď práve ona mala bojovať zo všetkých síl (minimálne) kvôli synovi. Nejaký ten materinský pud, nie? __ No a zas aby tej kritik nebolo priveľa - na jedno zhliadnutie film určite stojí. Keď už vážne nič, tak aspoň hezká podívaná vďaka atmosfére, Mortensenovi a neskutočne uveriteľnému podaniu Roberta Duvalla. ()

S.Quentin QUALE

No je to slabších 5*, ale jelikož jsem Stake Land a Book of Eli hodnotil shodně za čtyři, tak tady musím trochu přidat, protože tento postapokalypťák je třeba brát nejvážněji. Film má výborné herecké obsazení, kdy zachycuje cestu otce (Mortensen) se synem (Smit-McPhee) napříč zdevastovanou, opuštěnou krajinou vstříč rádoby lepším zítřkům. Jak už to bývá, na své pouti se postupně vypořádávají s různými nástrahami od hladu, přes gangy a kanibaly, až po těžká morální rozhodnutí. O co je zde oproti konkurenci méně akce, o to jsou scény tíživější. Co se týče postapokalyptických snímků, jedná se bezpochyby o špičku - nejvíce pak v oblasti audiovizuálního zpracování. A málem bych zapomněl, komu se líbila scéna ve sklepě ze zavřenýma lidma, nechť zkusí The Divide, kde je taková situace zachycena. ()

misterz

Mohol to byť veľmi dobrý film, ale bol scenárovo nedotiahnutý. Uvítal by som troška viac vysvetlenia, prečo vlastne došlo ku katastrofe a záver by som urobil troška viac dramatickejší. Inak atmosféra bola celkom slušná, správne depresívna, taká ako u postapokalyptických filmov očakávam. Atmosféra vytiahla tento film na silný priemer, takže za 3*. ()

Peytl

Pokud jsem si ráno myslel, že mám nějaký trable, myslím tím ty každodenní krávoviny, ba co dím, "hrůzy"!!!, pak jsem zase jednou žil v klamných představách. Výjimečně zřejmě vynechám i rádoby cynický vejšplechty na téma (dokonale) ztvárněné ve snímku, který mě rozbil tak, že se budu nějakej ten čásek dávat zpátky do předapokalyptickýho stavu. Nedoporučuji labilním povahám ani depresákům na neurolech. Po hodně dlouhý době jsem vyloženě vyhlížel nějakej ten americkej happy konec a nějakou tu barvu....kurva, aspoň barvičku. Njn, hovno... jak napsat, že byl film výbornej, když mě nakop tretrou rovnou do tlamy? Bez keců 5 hvězd ! Edit: 27.2. dávám šestou hvězdu!!!! ()

Rudovous

Tak to se povedlo, celou dobu si rikam : Ta muzika, to by mohl byt Cave. A je to Cave. Tak to se povedlo, ale co se nepovedlo je, ze jsem udelal uplne ty same chyby jako kolega Jhershaw. Je to slusny film, podle hodne slusne knihy, ale ten Kejvacek to mohl trosku vice rozject. ()

sochoking

Keby si ten malý upišťaný zmrd s debilnými otázkami strčil hlaveň pištole do huby hned na začiatku filmu, ušetrili by nás takmer dvoch hodín iritujúcej nudy ! ()

Aknah

Velmi působivý film, jak jinak to nazvat. Viggo Mortensen se do role opravdu vžil, kamera byla skvělá a atmosféra se dala krájet. Koho by takovýto film nezasáhl, když to snad prostě musíte prožívat s nimi. Naprostá nálož strachu, bezmoci, hladu. To, že neví jestli se druhý den probudí živí... a že jde o přežití a kus žvance, je tu skvěle podáno. Byla jsem napnutá, prožívala to a na konci jsem si pobrečela. Zároveň se mi líbilo, že tu byla jediná jistota a to, že otec tu pro něj vždy bude, postará se a dal by za něj život, a že je tu pořád naděje, ač mizivá, o kterou je přesvědčen bojovat a jít dál a najít vůbec tu sílu ,,tlačit vozík". ()

Šakal

Vě světle tohoto Hilcoatova snímku působí Lawrencova http://www.csfd.cz/film/224182-ja-legenda/ jako hodně trapný ( směšný ) pokus. Doposud jsem za nejpůsobivější, novodobou ( hrůzu nahánějící ), strohou vizi budoucnosti považoval snímek Alfonse Cuaróna http://www.csfd.cz/film/42954-potomci-lidi/, nicméně Hilcoat jde ještě mnohem dále. Mám pravidlo, NIKDY za žádných okolností se nevyjadřovat k ostatním komentářům jiných uživatelů ( koneckonců co člověk, to jiný názor ), nicméně tentokráte " musím ". Souvisí to přímo s tím, co já naopak chci vyzdvihnout. Uživatelka Angel Angie píše.....to se změnilo v okamžiku, kdy jsem si přečetla, že je snímek natočen na motivy knihy. No je škoda ( jak je vidět dle komentáře), že si McCarthyho předlohu The road nepřečetla. Dokonce si troufám tvrdit, že si nepřečetla ani jiné dílo od tohoto autora. Pokud by tomu tak bylo, nemohla by postrádat EMOCE. McCarthy je " svůj ", má svůj osobitý styl, který člověku buď ihned sedne nebo ho navždy zatratí hned po pár stránkách a nikdy se k němu nevrátí. Žádné postupné si zvykání na autora tu nepřichází v úvahu. Měl jsem SILNÉ pochyby s převedením tohoto díla na filmové plátno.Ty ale vzaly za své již od samého počátku a s každou další ubíhající minutou byly mé předešlé pochyby rozmetávány a já si čím dál tím více lebedil nad výslednou podobou. Proč tedy " pouze " to 4*hodnocení? Není to tím, že bych byl s výslednou podobou nespokojen, jednoduše McCarthyho předloha je lepší. Vše se jednoduše na plátno převést nedá, to je holý fakt! Kniha i za pomocí čtenářovi fantazie je ve výhodě. Dovolte mi jednu větu k hereckým výkonům. U Viggo Mortensena zcela přesvědčivý výkon již nepřekvapí, ale milým ( a to tak, že velkým) překvapením ( zjištěním ) je naprosto přirozený mladičký Kodi Smit - McPhee. Herecké výkony spolu s vizuální stránkou a hudbou Nicka Cavea jsou tím, co tento snímek " DĚLÁ " .Hodně z vás píše UTAHANÉ, já říkám ( trefně to již popsal uživatel imf ) OPOJNĚ POMALÉ a za sebe dodávám STROHÉ ( ovšem myšleno v tomto případě jako velké pozitivum ). Takhle nějak si představuji význam slova apokalypsa. Člověk sleduje tento snímek a vžívá se do role Viggo Mortensena. Přitom si Neustále klade otázku, jaký by byl pro něho samotného ten hnací motor, který by ho stále nutil v pokračování putování a bránil mu ukončit svůj a synův život na místě. p.s. nevím, zda-li někdy v budoucnu nebudu svých slov litovat, ale....dejte Hilcoatovi práva na Krvavý poledník... ()

Webb

Komorní postapokalyptický příběh, který se pod rukama Hillcoata naštěstí nerozpadl a vybudoval tu jak kvalitní atmosféru, tak základnu pro charaktery otce a syna, kterému rozhodně nelze závidět podmínky ve kterých musel vyrůstat. Na snímku nejde přehlédnout vynikajicí práci s obrazem, který je ponořený do studených a základních barev pro navození ještě většího pocitu zoufalství. Celý snímek je prošpikován vzpomínky vracejicí se do minulosti, abychom vzápětí viděli tu nehezkou a beznadějnou přítomnost. Jednou to totiž zažijeme na vlastní kůži a budeme to porovnávat sami. [6,5/10] ()

Sobis87

Hillcoatovo Proposition mě velmi potěšilo, tenhle špinavý anti-western měl zatraceně hutnou atmosféru, byl vizuálně opojný a osudový příběh z pera Nick Cavea, který postrádal kladné postavy, dokázal diváka strhnout od první minuty. Se svým dalším filmem – Cestou – to měl Hillcoat o poznání složitější, zaprvé se jedná o adaptaci oceňované knihy, která je prý nefilmovatelná, zadruhé se tentokrát už nemohl opřít o silný příběh, neboť Cesta je příběhově velmi plytká, obsahuje minimum dialogů a celkově se jedná spíše o lyrické dílo. ____ Nebudu dále napínat, Hillcoatovi se jeho další film povedl, atmosféra filmu je úžasná, vizuál řádně špinavý a „apokalypticky opojný“ a musím přiznat, že něco tak krutého a depresivního jsem už dlouho neviděl. Cena lidského života zde prakticky nemá cenu, veškeré sociální návyky zahynuly spolu s faunou a flórou a i těch málo dobrých lidí je nuceno opustit cestu dobra v zájmu vlastního přežití. Cesta je velmi pomalým filmem, který především vykresluje přežívání v postapokalyptickém světe, na diváka přenáší zoufalství, s jehož tíhou ústřední dvojice každým dnem bojuje a musím přiznat, že emocionální dopad tohoto lyrického dramatu byl aspoň v mém případě obrovský. ____ Jelikož je tento film o putování otce a syna a tyto dvě postavy po celou dobu filmu neslezou z plátna, Cesta vedle vykreslení světa „poté“ stojí především na výkonech jejich představitelů. Viggo Mortensen od Východních příslibů značně vychrtl a ten hlad jsem mu beze všeho věřil, stejně tak i vypjaté sekvence, kdy jeho postava oscilovala mezi zoufalstvím a odhodláním pokračovat v té jejich „cestě někam“. Opravdovým překvapením je ale Kodi Smit-McPhee v roli jeho syna, který navzdory svému věku předvedl překvapivě vyzrálý výkon a pokud z filmového byznysu nevyšumí jako H. J. Lament, myslím, že se máme v budoucnu na co těšít. Cesta je audiovizuálně i herecky precizní podívanou, která dokáže emocionálně umučit a donutit k zamyšlení, ale vzhledem ke své lyričnosti a velmi pomalému tempu určitě nesedne každému. Někdo má rád blockbusterovou apokalypsu podle Emmericha, já ale vždy radši šáhnu po Hillcoatově (potažmo McCarthyho, neboť je film prý velmi doslovnou adaptací) přemýšlivější vizi…ale kdoví, třeba i ten Emmerich jednou také natočí dobrý film. ()

Jordan

smutné, veľmi smutné, depresívne, deprimujúce, dojemné . . . vizuál super, herci perfekt, réžia ok. teším sa na knihu, ktorá na polici čaká už vyše roka. ()

Anderton

Cesta odnikiaľ nikam. Doslova aj metaforicky, čo sa týka scenára. Hilcoat si udržuje vlastnú výraznú formu, čo je plus, lenže scenár akoby nebol a pri sledovaní som mal pocit, že sa točí v skutočnej zdevastovanej krajine a tvorcovia nevedeli, čo sa stane a to, čo sa stalo, natočili a bolo z toho 107minút. No nakoniec mi z toho filmu nič nevyplynulo, žiadna zásadná myšlienka alebo silná emócia. Na konci potešil Pearce, toho ale zrichtovali. ()

Frajer42

Emoce film nenabízí naprosto žádné, ale zato je naládovaný až k prasknutí napětím. Celé to postapokaliptické prostředí na mě působí více než dobře. Viggo Mortensen byl naprosto úžasný a uvěřitelný. Myslím, že film věrně vystihl postapokaliptický život, alespoň podle toho, jak bych si ho představoval já. Trošičku mě zklamal ten vynucený relativní happyend, jinak jsem byl skoro jako třetí cestovatel po vyprahlé cestě, která vede odnikud nikam a z které není návratu. Ach ty emoce, ty zde prostě měly být. Těžko říct, zda to byl autorův záměr podat film takhle chladně. Pokud ano tak se mu to podařilo na výbornou. Pokud ne, jedno se mu upřít zkrátka nedá, a to neustálé mrazení v zádech, které mi zprostředkoval, a které jen tak nějaký film nezprostředkuje. Za pár nelogičností, možná způsobených relativně krátkou stopáží puntík dolů. Kdyby šlo ale o mě, nevadilo by mi na tento film koukat o nějakou tu hodinku déle, protože je koukat skutečně nač. Velmi milé překvapení, a když říkám velmi, tak tím skutečné myslím velmi.* * * * níž bych nešel ani náhodou. ()

AppleCore

Post-apokalyptická poezie která svým jednoduchým ztvárněním překračuje hranice lidský představivosti. Kam se hrabe nějakej film typu Já legenda, kterej je naprosto bezatmosferickej a ještě ke všemu bez myšlenky. Jednoduchá, ale o to mnohem lepší Cesta nakopává "Legendě" prdel na plný čáře. Úchvatná zneklidňující atmosféra se všudypřítomným pocitem beznaděje (takhle nějak by to mohlo i v budoucnu vypadat), nádherná hudba (Nick Cave), perfektní kamera, bezchybná režie a výborný herecký výkony všech zúčastněných (hlavně Kodi Smit-McPhee, ten docela překvapil. Mortensen samozřejmě perfektní). A co, že se ve filmu vlastně nic neděje?! Pokud je film dokonalej, tak se obejde i bez akce. Neni mi jasný proč si hodně lidí stěžuje, že to je doslovnej přepis románu. Když se ho nějakej film nedrží tak jste nasraný a když jo, tak vám to vadí snad ještě víc. Co pořád chcete sakra?! ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)