Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

walsidal

Hodně temná vize zkázy světa. Ta zde není nijak blíže specifikovaná, vlastně ji sledujeme jenom na pozadí psychologického dramatu vztahu otce a syna. Divák se samozřejmě může oprostit od otázky „co se stalo“ a zaměřit se spolu s postavami jenom na otázku „jak přežít“, ale jen do jisté míry. I tak mu totiž občas některé axiómy tohoto postapokalyptického světa přijdou na mysl: Třeba proč na Zemi vyhynula fauna i flora (přestože prší), ale nevyhynuli lidé. A pár podobných přírodovědných nesrovnalostí bychom tu ještě našli. Ovšem pokud je člověk ignoruje a zaměří se na vnímání dvou hlavních postav na jejich cestě světem kanibalimu, všeobecného nebezpečí a osamění, pak odhalení lidské podstaty tam, kde už jde jenom o přežití, může být nevšedním námětem k úvahám o člověku. ()

Prepperka

Škoda že ve filmu chybí příběh, čekala jsem na rozuzlení na konci.... Zvláštní film. Nejvíc oceňuji to zaměření na detail, na něj ve valné většině filmů nebývá čas. Nemyslím jen detailní záběry, ale i to dokreslení vztahů a situací nějakým jemným gestem. Tady jsem si jich užila do sytosti. Možná až na úkor spádu vyprávění, ale stejně je fajn vidět, že točit takové filmy jde. Tak jen houšť. ()

Ofbeatbratt

Film se mi i přes jeho chyby docela líbil. Hezká práce s kamerou, skvělé herecké výkony, nádherná hudba, krásně depresivní prostředí a hlavně působil poměrně realisticky. Pár záběrů mě překvapilo, ale nějaké to klišé se tam bohužel taky našlo...SPOILER... Mou další výtkou bude asi ten konec, který byl nerealisticky dobrý. Ovšem pokud máte rádi depresivnější snímky a nevadí vám trošku kanibalismu tak doporučuji :) ()

Jirkacek

Snímek Cesta z roku 2009 jsem si ke sledování nevybral náhodou, protože žánr sci-fi je jednoznačně můj nejoblíbenější, jelikož mi umožňuje uniknout z reality současného šíleně zrychleného světa. V tomto filmu se sice nejednalo o lepší stránku budoucnosti, která by mne přenesla do růžového světa, spíše naopak, protože v něm byla naše planeta už 10 let zničená. přičemž nikdo nevěděl z jakého důvodu. A musím hned podotknout, že jsme se za těch 107 minut sledování filmu také nedozvěděli, což pro mne bylo první mínus. Nicméně doufám, že se podobného scénáře nedožiji a snad ani moje děti či děti jejich dětí a tak dál. Takže můj optimismus snímek Cesta nepozvedl a úsměv na rtech rozhodně nevyvolal, přesto svůj účel splnil, neboť jsem měl pocit, že v té naší současnosti ještě není tak zle a že může být ještě hůře. Bohužel to bylo takřka jediné pozitivum, které jsem na tomto postapokalyptickém snímku našel. Velice často jsem se totiž při jeho sledování nudil, děj plynul pomalu jako smrad z kanálu po dešti a svým temným ztvárněním na mne působil velice depresivně, i když to měl režisér John Hillcoat zřejmě v úmyslu. Nicméně mu nemohu odpustit, že se ve filmu nedělo něco víc, protože těch pár postav, které se v něm objevilo, žádnou hitparádu nepřineslo. Také mi vadilo přeskakování z jedné časové linie do druhé, když se ze současnosti děj přenesl tu a tam k událostem předchozím a to dokonce do různých roků. Děj začal představením planety Země po celosvětové katastrofě a strašidelnou informací, že všechna zvířata zahynula, takže lidé neměli co jíst, potraviny se v důsledku mrazu nedaly pěstovat, stále vládlo mrazivé a sychravé počasí a ti lidé, kteří přežili lovili sami sebe nebo se raději sami zabili, aby se nestali potravou pro ostatní. Za takových podmínek putovali zničenou Amerikou otec (Viggo Mortensen) a jeho desetiletý syn (Kodi Smit-McPhee), kteří pěšky směřovali na jih k mořskému pobřeží. Aniž by tušili, co je tam pak bude čekat, kráčeli tímto směrem, neboť tato cesta pro ně představovala jedinou naději a vlastně i důvod k boji o přežití. když nevědí, Muž chránil své dítě a zároveň jej učil, aby mohlo samo přežít, pokud by se s ním něco stalo. Dokonce chlapce učil jak spáchat sebevraždu, nezbude-li jiné východisko. Muž a chlapec putovali spoustu dní temnou krajinou, vzdorovali hladu a zimě, občas se museli skrýt před lidmi nebo se bránit při napadení. Během cesty nám u TV obrazovky bylo vysvětleno, proč s nimi neputovala i matka (Charlize Theron), která pár let po porodu raději odešla zmrznout do lesa, než žít bez naděje a o hladu v jejich. Před svým odchodem svému muži přikázala, aby se vydali na cestu. Bohužel mne to jejich putování vůbec nebavilo, bylo to celé takové komorní a nudné. Občas sice přišlo nějaké zpestření v podobě bandy zlodějů, přičemž jednoho z nich musel Vigo zastřelit, později zase vlezli do domu, v jehož sklepení jeho majitelé chovali několik lidí na maso a tak tak se jim podařilo odtud uniknout. Poté sice měli štěstí, když u jiného domu našli podzemní kryt naplněný starými konzervami, kde strávili několik dní, aby nabrali sílu na další cestu. Co nesnědli, to nabrali na vozík, který táhli za sebou a jednoho dne potkali starce (Robert Duvall), kterého pozvali na večeři a druhý den se s ním rozloučili. V takovém světě nebylo moc prostoru na přátelství, což potvrdilo přepadení černochem (Michael K. Williams), který je obral o zásoby. Naštěstí se jim podařilo vzít si je zase zpátky, když hladového černocha svlékli do naha a opustili, čímž ho vlastně odsoudili k smrti. Zanedlouho konečně dorazili na pobřeží, jenže Vigo mezitím onemocněl a byl jsem tedy zvědav, jestli přežije a co na pobřeží USA najdou. Významně se přiblížil konec filmu a já byl rád, když potom za pár minut skončil. Syrový film mne fakt nebavil, i když mu nemohu upřít určitou uměleckou hodnotu, tak pro mne byl velkým zklamáním. Suma sumárum, snímek Cesta ode mne získal jednu cestovatelskou hvězdu *. () (méně) (více)

CaptainPixel

Nedozvis se: proc a jak to zacalo, ani jak to skonci. Spousta nitek vysumi nekam do tmy a na konci tunelu je tma, ve ktery si kazdy musi domyslet co vidi. Knizku jsem necetl, ale prej se film drzi hodne blizko zdroje. Jako fanusek TLoA1 jsem cekal vic. ()

Milonak

Celkem zklamání. Beznaděj - kterou jsem čekal - z toho sice čiší na každém kroku, místy to má silné momenty - otec chrání chlapce při prvním setkání s gaunery a zabije muže, setkání s černochem a zejména smrt otce. Ale celé je to dosti rozvláčné a v podstatě to není o ničem jiném než o starostech ústřední dvojice na cestě na jih za nejistou budoucností. Navíc deprese tam určitě nějaká je, ale zdaleka ne v takovém množství a formě, kterou jsem očekával. Po zhlédnutí jsem nabyl dojmu, jako bych viděl jen kus nějakého příběhu, který by měl mít také nějaký začátek a konkrétnější konec. Do toho místy zbytečně přechytralý chlapec a pro mě ne úplně přesvědčivě hrající otec Mortensen. Zajímalo by mě, nakolik je film podobný knize, ale pokud je věrný své předloze, tak musím obojí označit za nezajímavé. ()

Mirec111

Videl som už veľa filmov s postapokaliptickým scénarom. Podľa mňa tento film zobrazuje svet po apokalipse najvernejšie. Nic nema hodnotu. Ani vlastny zivot. ()

Andrew88cz

Příběh chlapce a jeho otce na cestě k přežití. Svět zasáhla obrovská pohroma, která vyhubila téměř celé lidstvo, veškerou vegetaci i zvířata a kanibalismus je zde na denním pořádku. Jediná možnost, jak přežít je dostat se na jih a doufat, že zde naleznou naději na přežití. (8/10) ()

Martyrium

Po prvom zhliadnutí som dával silné 4 hviezdy. Po tom druhom však musím znížiť na tri. Film má stále svoje kvality, ale. Medzičasom som prečítal aj knihu a poviem vám že je škoda, ako je tento snímok skratkovitý. A to vo všetkých smeroch a všetkých scénach. Aj napriek atmosfére a téme ma to tak neskolilo ako kniha. Taktiež si myslím, že chlapcovi je venované až veľmi málo priestoru a skôr je to všetko orientované na otca a teda na Vigga, čo nie je vyslovene chybou, pretože Viggo je absolútne excelentný. Ale práve vzťah otca a syna bol v knihe vyrozpravaný o dosť intímnejšie. Myslím si, že by to bolo možné aj vo filme. Škoda. Silné momenty: určite návšteva domu s "ludožrútmi" a ich "potravou" - ale ako vravím, oproti knihe to kvôli skratkovitosti stratilo mnohé mnohé veľmi silné momenty. ()

Richard768

Takmer dokonalé zobrazenie bezútešnosti a zmaru. To neustále pohrávanie si s myšlienkou predčasného ukončenia trápenia mi však trochu nesedelo. Veď mali pred sebou svoj cieľ, ktorému verili. ()

Eridan_

Smutné, depresivní a místy hororové. Fallout byla optimistická pohádka. Celkové vyznění by se snad dalo vyjádřit: Nedůvěra zabíjí a přináší osamění. Film se věrně drží knihy. Kniha má spoustu rovin, ale je pravda, že je jen letmo ukáže. Nejde do hloubky. Každý se tak může zaměřit na to, co je mu blízké. Vztah otce a syna, role rodičovství, hledání lidskosti a ukázání zla, spirituální rovina s rozhovory o Bohu a dětech. Bavil jsem se, bál a byl smutný. Charaktery mi však nevnikly pod kůži, necítil jsem s nimi. Vztahy ve filmu byly přinejmenším zvláštní (muž - žena, otec - syn). Chybělo mi něco, čím bych se s nimi ztotožnil. Byly povrchní stejně jako hlavní témata. Možná to byl záměr autora. Ve světě, který se rozpadl, již jen těžko hledat hloubku a něco smysluplného, kromě sebe sama a holého přežití. Možná. ()

hypnos11

Jestli si nějakej film dokážu představit v černobílý formě, tak tenhle. Hnusnej svět, hnusný vedlejší postavy, hnusná atmosféra, hnusný všechno.. Ten hnus je tady tak hmatatelnej, až by z toho jeden brečel. Naprosto depresivní zážitek, který nepřebije ani jakoby optimistické zakončení. Protože po otm všem, čím si postavy otce a syna prošly, dokáže si někdo z vás představit, že najednou se vše v dobré obrátí? Ani za nic. Svět z Mad Maxe, kde se znásilňuje a vraždí na potkání, je oproti tomuhle jako pohádka na dobrou noc. Opravdu hodně silné 4* - k 5* chybí snad jenom pořádný příběh. Vyčítat tomu nedostatek děje ale nedokážu - právě díky tomu to působí tak věrně a realisticky. A ačkoliv uznávám, že se jedná o opravdu hodně moc zdařilou a věrnou adaptaci, musím také uznat, že kniha působila ještě drsněji a depresivněji. ()

Adrer

Představte si krásný sluneční den, máte nádhernou optimistickou náladu a rozhodnete si pustit nějaký film. Vaše oko padne právě na tento titul. Uděláte si tedy pití, něco k svačině a pohodlí, samozřejmě nezapomenete zatemnit okna, aby se vám denní světlo nezrcadlilo v obrazovce a dáte se do sledování. Po pár minutách vaše dobrá nálada začne upadat, po uplynutí několika desítek minut vám začíná tikat oko a vaše tělo se začíná třást, po hodině vypínáte film, protože máte pocit, že byste si museli prohnat hlavou kulku. Přesně takovéto silně depresivní pocity vyvolá tento snímek, což je jeho nejsilnější stránka. Postapokalyptický svět je tu vyobrazen tak důvěryhodně a ponuře, že k vám přijde na milimetry blízko a vleze vám pod kůži. Je to přesně ten typ filmu, kdy si nebudete za dvacet let pamatovat děj, ale budete přesně vědět co jste v daný moment cítili. ()

Nikol45

Silný příběh. Moc se mi líbil. Vigo Mortensen je skvělí a nadabován Michalem Dlouhým je prostě bomba. Jen bych toto dílo nenazvala thrillerem, ale spíše psychologické drama. Charlize Theron tam mohla dostat větší prostor. ()

gomil

Deprese, to je jedno slovo které vystihuje tento film. Film je sice natáčen na barevnou kameru, no barvy jsou v něm tak bledé, že to působí jako černobílí film. Velké mínus ale považuji konec. POZOR SPOILERY - Celý film nás autoři připravují na ohavný depresivní konec, no nakonec je zde svým způsobem happyend. KONEC SPOLERŮ. overall se jedná o solidní post apo film, se skvělou atmosférou, jenom ten příběh trošku pokulhává, hlavně konec. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)