K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

pipapa odpad!

Wajda jako falsifikátor dějin a hanobitel filmového jazyka! Lživě=protirusky prezentované zvěrstvo-Katyń je vodou na mlýn všem anti-rudým, proti-ruským a pro-USamerickým d´áblům. Hysterická a pro Evropu i celý svět krajně nebezpečná protiruská propaganda polských politických elit a jejich posluhovačů a pomocníků včetně ČR nabrala po pádu Východního bloku obludných rozměrů. Polsko opojeno svým chorobným nacionalismem se mstí Rusku za dávné "křivdy", kdy ca.od pozdního středověku začalo Rusko pomalu, ale jistě zatínat Polsku tipec=vytlačovat ho z východní Evropy, kde Polsko ovládalo obrovská území a utiskovalo jiné národy. Další historický vývoj se neobešel bez hrůzných tragédií, mimo jiné i pro samotné Polsko (např.Volyńská řež 1943-44, a vůbec 2.světová válka), ale chorobný polský nacionalismus je nepoučitelný a naopak zadělává na ještě větší konflikt, ten definitivní, kdy Rusko nebude váhat ani vteřinu, pokud mu někdo šlápne na "kuří oko" a EU lehne popelem jako první! Katyń- celá protiruská propaganda je zde založena na jednom dokumentu a ten je evidentně padělaný! Dokument padělaný ruskými fanatickými přívrženci "perestrojky" za účelem diskreditace tehdejší politiky SSSR. Dokument byl padělán koncem 80.let a předán (1992) Polsku jako důkaz viny SSSR v případu Katyń. Německá hitlerovská armáda odkryla (1943) masový hrob v Katyni záměrně, aby znepřátelila polská a sovětská vojska, a tím oslabila jejich společnou sílu proti hitlerovskému Německu. Stalin měl dokument/rozkaz podepsat v r.1940, ale archeologický výzkum mrtvých těl v masovém hrobu dokázal, že oběti byly zavražděny ne dříve než na konci r. 1941 nebo 1942! V masovém hrobu-Katyń a v dalších masových hrobech v této oblasti byla nalezena munice německé výroby z r.1941! Provedení masové vraždy v Katyni odpovídalo přesně stylu provedení jiných masových vražd hitlerovskou armádou v této oblasti i jinde...A tady bych připomněla jiné zvěrstvo, ale pravdivé/zdokumentované, o kterém Poláci určitě nemluví a o kterém asi nikdo film nenatočí a proč ne, to je snad každému, kdo má všech pět pohromadě, jasné. V rusko-polské válce (1920-21), kdy Polsko okupovalo západní Bělorusko a západní Ukrajinu, zajala polská armáda desetitisíce ruských vojáků různých šarží. Se zajatci bylo zacházeno velmi krutě, doslova bestiálně. Zavražděno bud´ na místě nebo utýráno hladem nebo mrazem bylo minimálně 18000 rudoarmějců, některé prameny uvádějí dokonce až 60000 ruských vojáků! Naši slovanští katoličtí bratři mají na rukou tolik krve a na svědomí tolik lidského utrpení, že není divu, že si vybrali za svého přítele d´ábla nejkrvavějšího - USA!!! ()

Tom44zKA

Vždycky jsem měl za větší sviňě spíš fašisty, než rudou armádu... ikdyž jsem znal všechna historická fakta... po tomhle filmu jsem změnil názor... A co se filmu týče, tak mě velmi mile překvapil... ()

jenjan

Katyň je svým způsobem pietní a pro neznalé velmi poučný film, což je taky jeho nejsilnější stránka. Hlavním záměrem je totiž vylíčit a vykreslit skutečné okolnosti kolem katyňského masakru, jedné z polských (a vůbec lidských) tragédií druhé světové války a jednou provždy vyřknout Rusy stále zamlžovanou(!), pravdu. Toto poselství však tkví nad filmem samotným a trošku dusí ostatní aspekty tohoto snímku. Film na mne působí lehce upjatě až přemotivovaně, většinou šablonovitě předkládané postupy a emoce ústí k jedinému závěru - viníku masakru, tedy sovětským bolševikům. Závěrečné minuty vychrlí svůj „zásobník“ v podobě děsivé scény samotného masakru, která opařeného diváka nechá v tíživém tichu tmy a závěrečných titulků napospas svým otřeseným pocitům. Pro Poláky je tento film jistě jisté zadostiučinění, pro mne další historický přínos, který bych možná radši absolvoval v podobě dokumentárního snímku. ()

vojo

Síce trochu schematické zúčtovanie s temnou minulosťou a nejako som sa tiež nevedel vcítiť celkom do postáv, aj keď to nie je majstrovské, no určite silné dielo a finále je výborne mrazivé. ()

hazaba

Kvalitu tohohle filmu snižuje docela blbý střih, kdy scény na sebe občas nenavazují - jsou tam náhlé skoky z jednoho prostředí do jiného, hlavně v první polovině filmu. Druhá část je mnohem lepší. ()

PDcz

2** body Nechci vypadat jako naprostý ignorant, ale nehodnotím historický fakt, nýbrž film a jeho zpracování. Vynechám zde také důvody odebírání, protože se to opravdu nehodí. Myslím si, že film mohl být natočen silněji a emotivněji. Působí jako dokument veřejnoprávní televize s velmi omezeným rozpočtem. ()

agassi68

Kto vedel o Katyni pred tymto filmom? Stavím sa, že minumum z vás.To, že to bola skutočnosť, s ktorou sa režisér popasoval, zdvíha úroveň na 4*. Aj keď ako film to nebolo bohviečo, záver ma dostal. ()

wictoria

Nějak jsem se v tom ztrácela, bylo to na mě moc chaotické. Myslím, že by si takovýto námět zasloužil lepší zpracování ()

Puol

Z čisto filmárského hľadisk má fim netypickú štruktúru rozprávania, časti príbehov v rôznych časových rovinách, ale to je asi všetko čo sa dá filmu vytknúť. Jedná so o velmi silnu výpoveď o zamlčovanej histórickej udalosti, ktorá sa dosť pripomenula nedávnym leteckým nešťastím. Je to naktútené s takým až polodokumentárnym odstupom, ktorý ae filmu ešte prídáva na sile a vierohodnosti. 04/2010 ()

Páně

Škoda tolika promrhaného potenciálu, který kdyby byl využit, mohlo jít o nezapomenutelný film. Katyň disponuje skvěle vytříbenou vizuální stránkou, pořádnou porcí dobře trefené atmosféry i patřičně melodramatickou hudební složkou. Bohužel nelineární vyprávění, které může dodat filmům patřičný švih, zde považuji za bohužel takměr nešťastně provedené. Andrzeji Wajdovi se tohle příliš nepovedlo, řekl bych. Stejně jako nepříliš umně rozdrobená pozornost na různé postavy, zde navíc umocněná nepovedenými časovými skoky. Film tím ztrácí tah na branku. A tak, když nakonec ve finále přišla ona mrazivá scéna z Katyňského lesa, naplnila mě spíše rozporuplnými pocity. Škoda, velká škoda. ()

Akana

Vzhledem ke jménu režiséra i jeho osobní zainteresovanosti na tématu, šlo určitě čekat víc. Do Wajdových posledních filmů se nepříjemně vkrádá rutina a šustění papíru a je to bohužel i tenhle případ. Po většinu stopáže je vyprávění troch moc didaktické, místy nesouvislé a chladné. Ne tolik, aby to lezlo na nervy, ale dost, aby to zazdilo nějaký silnější citový prožitek. To ovšem neplatí o působivém, nemilosrdně otevřeném finále, které hodně zachraňuje. Společenská potřebnost filmu je neoddiskutovatelná, jen je škoda, že ho Wajda nenatočil ve formě jakou měl třeba u Dantona. Čtyři hvězdy s odřenýma ušima, tzn. 70%. ()

Ben Nevis

Polští důstojníci byli zatčeni Sověty, nějakou dobu drženi v zajetí, a pak se po nich slehla zem. Za pár lety byly nalezeny masové hroby. Chápu, že se z takového materiálu nedalo vytřískat víc akce, a že scénář je stavěný tak, aby nám podávál informace od zúčastněných svědků a ne z historického ústavu. Kdo se těšil na podrobnosti o Katyňském masakru, má smůlu, stejně jako ten, kdo se těšil na silné emoce. Nacistické a komunistické represe jsme už viděli zpracované x-krát a mnohdy lépe. Film se měl soustředit na důstojníky a jejich rodiny (stačila by ta jedna) a vynechat vedlejší linky s polskými poválečnými hrdiny (obzvláště mladík a jeho revolta mi přišla zbytečná). Takto působí roztříštěně, protože se snaží pobrat příliš mnoho témat, která by dala pár samostatných filmů. Navíc tvůrci se snažili tak křečovitě zabránit patosu, až z toho vyšel chladný film. Závěrečná scéna poprav by zapůsobila více, kdyby se měl divák možnost a čas sžít s některými důstojníky. Ti, o které jde, se však na plátně jen mihnou. ()

hororwatch

Já nějak nevim. Ten film nemá žádný emoce. Celej film se dělo ,,něco'' a ikdyž to byla historická událost byla to dost nuda a popravdě čistokrevnej dokument by byl mnohem lepší. V závěrečné části při rekapitulaci obsahu deníku jsem byl sice napnutej a velmi věrohodný pohled na masové hroby při němž mě zamrazilo i kvůli podařenému hudebnímu doplňku. Jenže prostě abych čekal na závěrečnou část znuděně , to prostě nejde. ()

drankeryth

Historicke drama o masakri polskych vojakov sovietskymi vojakmi. Film sa viac sustredil o pozostalych vojakov, ktory vedia kde je pravda, nie ako sovieti klamali, ze to boli Nemci, co stali za masakrom. Film je az prilis zdlhavy na moj vkus, kde sa dej filmu vlecie slimacim tempom. Myslel som si, ze sa to bude len odohravat pocas druhej svetovej vojny, co je dost skoda, ze tak neucinili. Malo by to pre mna vacsie kuzlo zo zazitku na sledovanie tohoto filmu. Na konci aj ukazali ako bez milosti vrazdili polskych vojakov, to boli pekne svine, ti sovieti, rovnako ako nacisti. Mozu si ruku podat, bastardi jedni. ()

Olík

Minimálně dobré jako stránka z učebnice dějepisu pro neznalé Katyňské události. Bohužel snímek není primárně školní pomůckou, ale především celovečerním snímkem a jako takovému se mu nepodařilo vyvolat potřebné emoce......nerad lezu tuzemským tvůrcům do opaku předku, ale jako příklad opaku bych použil Habermannův mlýn. O to zvláštnější je tato skutečnost, že Andrzej Wajda je v celé černé události polských dějin osobně zainteresován. No nic, jak už jsem řekl dobré pro seznámení s pro našinec ne tak známou historií.........ale určitě se z toho dalo vytřískat minimálně o jednu hvězdičku více. ()

Evander

Katyň je událostí, která by neměla být zapomenuta a skýtá tak nesmírně silné téma ke zfilmování. Jsem přesvědčený, že by si tato tragédie zasloužila mnohem lepší zpracování, než jaké nabízí tento film. ()

BOURQUE

Film o ďalšom veľkej čiernej škvrne ľudstva, ktoré vzniklo počas druhej WW. Spôsob, akým na to ide pán Wajda, nie je zlý. Avšak vzhľadom dĺžke snímku a tomu, že film nemá jednoznačnú hlavnú postavu (postavy), sa mi to celý javí ako nejaký progresívny dlhší dokumentárny film. Najsilnejšie momenty sa objavia až na konci filmu – tých posledných 10 minút nikdy v živote nezabudnem. Úprimná sústrasť všetkým pozostalým. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Empire

Od dob pádu Třetí říše jsem tak sugestivní snímek nečekal. Mnozí z vás ví, že Poláci to za války rozhodně "neměli lehké", z východu bolševici ze západu nacisti - lidé něměli kam prchat, Varšava byla téměř celá srovnána se zemí -Polsko prakticky přestalo existovat. Film vás tedy pohltí hned od začátku, uprostřed vám bude připadat místy sem tam zmatený, ale ten sugestivní konec, vás jen přinutí k zamyšlení, jací dobytci dnes ještě vůbec můžou volit KSČ, tedy teď si říkají KSČM, ale je to pořád stejná svoloč, tedy pořád je to..to píííp píííp. To, co udělali Rusové ve 40 se nezapomíná. Lidé, kteří se snažili bránit svojí zem téměř ničím, proti dvoum diktátorským mocnostem v čele s největšíma psychopatama a demagogama 20. století, skončili tak krutě, že si to snad nikdo ani nedokáže představit ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky