K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

fruitbueno

Nezapomenutelný filmový zážitek, který by měli vidět všichni sympatizanti s nejrůznějšími extremistickými tendencemi současnosti. Historie byla, je a doufám, že bude navždycky studnicí toho, co se stalo, ale co hrozí i do budoucna. Katyň napíná, poučuje, dojímá, drtí na kost, rozvztekluje a hlavně - působí. ()

ArdathBay

Katyň je srdeční záležitost pana Wajdy nejen asi tím, že tam zemřel jeho otec. Zemřelo přes 22 000 !!!!!! otců, manželů, dědů, bratrů, strýců, známých - důstojníků, civilistů. A byli to lidé študýrovaní, tudíž inteligence. A už obal DVD nám hodně napovídá (ne, že jste se na něj teď podívali). Skoro 2 hodiny boje za pravdu a realistické ztvárnění obludnosti bolševizmu a fašizmu. Už počáteční scéna na mostě, kde z obou stran mostu utíkají lidé na stranu, kde má být líp. Na jedné straně jsou němci a na druhém rusové. A jsou tam lidé s rodinami. Jsem OPRAVDU přešťastný, že žiji v této době a v této republice, kde mohu vyjadřovat svoje názory a o svou rodinu se nebát tak šíleným způsobem jako lidé ve válce. Povinný film pro inteligentní voliče KSČM (protimluv ?). Film není dokonalý (poláci také nejsou až tak dokonalí, jako jsou zobrazeni ve filmu), ale v 81 letech natočit takový film takovýmhle způsobem může jen Mistr. Beru Katyň jako poctu.P.S. Pro pobavení přikládám článek z webu Komunistické strany mládeže a názor ať si udělá každý sám. Podotýkám že Rusko přiznalo odpovědnost za Katyň a podepsané příkazy k vřaždění jsou dostupné na Wikipedii. http://www.ksm.cz/index.php?option=com_content&task=view&1521&Item89 ()

štísko

Film sám o sobě je tak na 60%. Ale síla snímku je ve fascinující výpovědi pravdy a ne v nějaké dobrodružné linii a v jejím "technickém" provedení. To zde stojí také stranou, což je myslím dobře ()

made1

Hrůza, o které vypráví tento film, je nepopsatelná. Není pouze o vyvraždění, ale i o beznaději, kdy stojíte uprostřed války a proti vám se z obou stran na vás valí nepřetálská vojska dvou zemí. ()

Maynard.

PO dlouhatánský době sem si do sebe střelil "válečnej" film, nebo teda spíš film s válečnou tématikou. No a musím říct, že teda téma hodně vostrý. Samozřejmě sem věděl co se tenkrát v Katyni stalo, to asi neunikne žádnýmu jakž takž vzdělanýmu člověku. No, ale že to ty parchanti rusácký uznali až po roce 1990? To svět neviděl. A s těmadle se ten náš vožungra na hradu bratříčkuje. To je prostě humáč. Každopádně film řekl bych průměr. Ničím nevybočuje, snad jen tím, že se v půlce děje celkem nesmylsně dostane až za konec 2.světový a pak se ke konci vrátí k samotnýmu masakru. Jako, 22 tisíc mrtvejch je sakra dost, na to, že to dělali celkem primitivně pistolema... KAždopádně polská kinematografie je pro mě vzdálená asi jako ta slovenská. ()

bari68

Atmosférou ,veľmi dobre spracovaný príbeh o masakre,časovo rozdelený príbeh je tiež nápadom, ktorý zasluhuje plus,tak isto ako výborné vystihnutie a naturalisticky natočený záver, ktorý zážitok umocnil,pri ktorom som takmer nedýchal. Jeden stupeň hodnotenia, ktorý som musel znížiť bol vinou trochu naťahovaného príbehu, pri ktorom som čakal na finálnu scénu.Je, ale pravda, že to moje očakávania splnilo.Veľké vďaka patrí Andrzejovi Wajdovi, ktorý tieto neľudské činy boľševikov nenechal bez povšimnutia.Hovorí sa, že keď zomrie jeden človek je to tragédia.Keď zomrie tisícka,je to štatistika.Katyne ...sa to ale netýka. .... ()

Sipora

Skutečnost je horší než nejděsivější sen. To rozhodně platí pro události v Katyni, Ostaškovu či ve Starobělsku. Režisér velmi cudně popisuje události v několika rodinách, kterých se tragédie citelně dotkla. Za to jsem mu velmi vděčná, protože kdyby se scénář zaměřil na jeden jediný osobní příběh, ztratil by film výpovědní hodnotu, o kterou zde musí jít především. ()

Dodmund

Zcela jistě se Katyň bude vždy vymykat, ale není to zásluhou Andrzeje Wajdy. Velké zklamání a promarnění příležitosti, jak ukázat smolenskou tragédii. Úplně jsem postrádal jakoukoliv kostru filmu a 100 minut jsem sledoval směť obrovského množství postav, jejichž vztahy nejsou vysvětleny, časové skoky, které nejsou dějově propojeny. Co je však asi nejhorší je absence vysvětlení historie. Pokud má divák pochopit souvislosti, tak musí historii znát, protože Wajda s tím automaticky počítá. Leda tak se dá v nepořádku na plátně orientovat. ()

ryba443

Myslím že film především dokonale splnil to, co od něj v Polsku i jinde očekávalo - být důstojným uctěním památky obětí katynského masakru. Styl, jakým je tedy natočen a podán v tomhle případě nevnímám negativně. O to víc na konci překvapilo (vzhledem k tomu, že je to v zemi vzniku stále velice bolestivé téma) mrazivé a brutální zpracování samotné popravy. ()

jondoe

Obrovske sklamanie a neskutocne preceneny film. Neche sa mi verit, ze tato polska nuda bola nominovana na Oscara za najlepsi cudzojazycny film. Katyn je urcite obrovska polska tragedia a jedna sa o velmi smutnu zalezitost. Tento film vsak nic neodkryva. Celu dobu divak sleduje iba postavy, ktore z tragediu v Katyne suvisia len nepriamo. Navyse som takmer cely film nevedel poriadne o koho ide a tak som sa v deji trosku stracal. Tato tragedia by si urcite zasluzila lepsi pribeh a aj z filmovanie. Film o najvacsej polskej tragedii zostal v mojich ociach daleko za ocakavanim a tie dve hviezdicky patria strhujucemu zaveru, ktory toho dost zachranuje a niektorych momentoch celkom slusnej vyprave. Ale inak sa jedna o totalne nevyuzity potencial. Velmi slabe dve hviezdicky. ()

xaver

Rusko-polské vztahy jsou poznamenány staletími bratrovražedných bojů dvou slovanských národů. Katyň je toho dalším důkazem. Poláci sice natočili působivý snímek, který je těžkou obžalobou tehdejšího sovětskeho svazu, nicméně neřeší tu nejzákladnější otázku. Proč k tomu masakru vůbec došlo, v čí hlavě se zrodil ten šílený a zrůdný nápad a proč západní mocnosti tak dlouho a vytrvale mlčely, i když jim již dávno muselo být zřejmé, že masakr je dílem Rusů a ne Němců. Těmto otázkám se autoři "zdářně" vyhli. Takhle je z filmu pouze emocionální, byť silně působící dílo, které však kromě poukázání na "pachatele" nic neřeší. Měli snad autoři obavy více píchnout do současného Ruska? Měli snad obavy poukázat na spolupráci představitelů především USA a Velké Británie během II. sv. války se Stalinem, i když jim muselo být jasné, co je to za člověka (teda označení člověk pro takovou zrůdu je poměrně eufemistické)? Problém může být i v tom, že západní mocnosti mají "na svědomí" miliony neměckých žen, dětí a starců, obětí masivního bombardování neměckých měst. Každopádně Katyň zůstane trvalou černou skvrnou v dějinách Ruska a je jen na Rusech, jak se s tím vyrovnají, zda odhalí skutečné pozadí a hlavně, zda se veřejně omluví, i když omlouvat se za Stalina by se měli především sami sobě. Za film dávám 3* z důvodu polovičaté práce autorů. ()

Golltes

Mne osobne komorné spracovanie nejakej významnej historickej udalosti nikdy moc nevyhovovalo. Problém filmu ale vidím aj v nevyváženom tempe a skrytom nacionalizme. Prvé dve tretiny sú žalostne rozvleklé a podfarbené depresívnou ťahavou hudbou, dej je minimálny a (početné) dialógy zbytočne dlhé. Všetko je pomalé a neprehľadné. Mnohé scény absolútne strácajú nejaký dôležitejší význam. Až posledná tretina sa mierne rozbehne a dočkáme sa aj akčnejších scén, ale tiež prehnane nacionalistických hlášok. Navyše film trpí katastrofálne spracovaným postsynchrónom... Poliaci sú povestní svojou nenávisťou voči rusom a nemcom, ale snaha ukázať svetu čo im tieto štáty spravili nedopadol najlepšie. Možno je to práve tento svojský vyjadrovací štýl a zjavná (ne-hollywoodska) odlišnosť spracovania, čo zapôsobilo na akadémiu pri nominácii na Oskara. Pre mňa jednoznačne obrovské sklamanie. ()

joshula

Dovědět se něco nového není špatné. Víc jak s válkou je film spojený s osudy rodin po válce. Zajímavé a kruté nahlédnout do mysli člověka, který pořád doufá... je jen škoda, že postavy nebyli nějak lépe uvedeny. Byli sekce, kdy jsem nevěděl kdo je kdo, což asi nebylo to nejlepší. ()

Holina

První film od Wajdy, který jsem viděl. Velmi silné zpracování pro mě zcela neznámé kapitoly WW2. Zejména závěr je extrémně syrový. ()

wosho

Wajdovy se rozhodně nedá upřít snaho o nasvětlení celého zločinu se všemi následky. Samotný akt je vlastně vidět na samotném konci a je tak sugestivně natočen, že oněch posledních 10minut NIKDY nedostanu z hlavy. Ale to se nedá říci o celém snímku, Wajdovy se film místy rozpadá po dramaturgické stránce pod rukama. Z prvu sledujeme osud rodin dvou vojáků, v polovině filmu se z ničeho nic objevují další linie, další tragédie a tím se film drolí. Což filmu velice škodí. Herecké výkony jsou solidní, škoda jen že jsem film viděl s né zrovna podařeným českým dabingem a ten výkony spíše pohřbívá. Co se Wajdovy bezchybně podařilo byla atmosféra strachu, nejistoty, deprese a zmaru. Katyň je silný film o zrůdném zločinu proti všem lidským hodnotám. Film jenž se snaží odkývat pravdu a veřejně ji hlásat (v Rusku jsou dodnes velké zástupy lidí, jenž nevěří, že by to neudělali Němci). Bohužel Wajda s filmem lehce mává s historickou pravdou. Ukazuje následek, nikolov však důvody. Poláci si svůj osud prakticky zvolili sami. Dnes o sobě tvrdí, že se stali obětí tehdejších mocností, ale čest nestratili, bojovali a prohráli (to nám vyčítají a vysmívají se do dnes). Ale jakou úlohu a postavení Polsko hrálo již od 20tých let minulého století raději zapomínají a potlačují. Nechci do filmového komentáře zdlouhavě popisovat historická fakta o Polsku, to ne. Je mě mrzí, že když už někdo chce filmem plně odhalovat pravdu, měl by to dělat na 100%. Byť Wajdu hlavně zajímalo lidské drama a tragédie jednotlivců, než složité politické objasňování 70let staré historie. ()

cab

Hruzostrasny masakr polskych dustojniku se nepodarilo prevest na obrazovku v tak silne se pod kuzi zarivajici verzi, jak by si narocnejsi divak predstavoval. Ploche postavy pozustalych a jejich osudy ci ciny jsou ukazany vice nez samotne okolnosti samotneho cinu, coz je velka skoda. Hlavni otazkou filmu ale zustava, kdo je zodpovedny za takove prisernosti, coz je mozna zodpovezeno, ale cesta mohla byt vyslapana pusobiveji. 60% ()

Bobek27

Myslel jsem, že tam bude více scén z toho masakru. Bylo tam podle mě moc záběrů z civilu a to mě moc nebavilo. Každopádně je dobře, že je natočený takový film, kde ukazujou pravdu o rusácích. Svině jedny! ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky