K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

Acrobat

skvele spracovanie, europske, drsne, dojimave, citove. Ide o krutu cast WW2, ktoru Poliaci Rusom nikdy nezabudnu. KOnecne je ukazana aj prava tvar tych nasich tzv. ruskych osloboditelov. Likvidacia Polskych dostojnikov je meisterstuck celeho filmu, ktoremu lepsie isla likvidacia ako citova linia povinne tlaciaca na pilu. Avsak drsnost poprav je hrdlozvierajuca a opravnene za plny pocet. Co je na tom, ak si obcan haji minulost a narodne povedomie?? ()

deLaFere

Otázka zní, co o Katyni vlastně natočit? V náznacích, pro laika naprosto nepostřehnutelných, je zobrazena celá historie Polska z let 1939 až 1946, včetně Domácí armády a jednání sovětských a polských úřadů s ní po válce. Chybí jen západní exilová vláda. Z řady úhlů pohledu to Wajda natočil velice dobře. Je tam perfektně ukázána totální rozervanost polského národa po druhé světové válce. I náhled na ženy čekající na své muže má svou hodnotu. Bohužel je film jen sérií různých epizod, které jsou občas opravdu chaotické. Jsem rád, že se Wajda nesnažil o nějaký hollywoodský cajdák, jako je třeba Habermanův mlýn, ale je to prostě studené. Je to freska, která ukazuje komplexní peklo, ale bez žáru a emocí. Nepochybuji o tom, že to Wajda udělal schválně, ale prostě vás to nechytne. Ve finále ve mě nevzbuzoval emoce ani ten závěr. Snad jediným přínosem je fakt, že GPU odváděla i ženy těch důstojníků. Už to víckrát nechci vidět. ()

bono22vox

Wajduv osobní filmový obraz katyňské hrůzy: ,,Myslíte jinak, ale děláte totéž co oni." Svůj soukromý příběh dokázal Wajda povýšit na velké umělecké dílo... ()

rublik05

Pomalu se rozjíždějící válečné drama o z dnešního pohledu trochu opomíjené, přesto zejména pro polský národ dodnes velmi citlivé téma, týkající se událostí v sovětské Katyni. Nutno podotknout, že je celá událost ve filmu zpracována velmi emotivně s až mrazivě realistickými scénami. Režisér filmu Andrzej Wajda si dal záležet jak na události samotné, tak i na událostech, které jí přecházely, a také na osudech obyvatel tehdejšího Polska a na jejich psychiku. Z filmu jde jasně vycítit snah vykreslit události co možná nejpřesvědčivěji, bez nějaké velké politické agitky či zabarvenosti. Prostě vše zobrazit tak, jak se to stalo. Přestože je film velmi kvalitně zpracován, trochu mi na něm vadila neucelenost děje a časté skoky v čase, protože film není natočen chronologicky, ale scény z různých let války se ve filmu mění. Nicméně to je asi jediná vada na kráse, protože jinak je snímek Katyň opravdu kvalitně zpracován, plný emotivních scén a historických detailů (například sovětsko-německé přátelství či neustálá propaganda). V neposlední řadě je to také vzdání holdu a uctění památky všech obětí Katyňského masakru a důkaz, že tohle svinstvo nesmí být nikdy zapomenuto. 8/10. ()

Lichty

Wajdu uznávám, snímky z druhé světové mám dokonce velmi rád a masakr v Katyňském lese si o filmové zpracování doslova škemral. A přesto se tato téměř neprůstřelná kombinace těžce nepovedla. Nejde ani o Wajdovu režii (ta je naopak poměrně slušná), ale hlavně o překombinovaný a nezajímavý scénář, který se snaží za ty dvě hodinky stopáže strašně moc sdělit. Ranec postav proto nedovoluje, abyste si alespoň k jedné z nich vyvinuli nějaký citový vztah a sledovat ženy, které se po incidentu v Katyni dozvídají, že jejich muži padli, není žádná výhra. Místo napínavého dramatu z druhé světové je Katyň jen táhlým cajdákem plným prázdných slz. A takhle si Wajda odejít ze světa vrcholové režie doopravdy nezasloužil. ()

TSZ

Nemůžu se zbavit pocitu že jsem od toho čekal víc. Andrzej Wajda je určitě obrovská režisérská osobnost (Katyň je jediným filmem který od něj znám, ale vzhledem k tomu že ho natočil ve věku kdy jeho vrstevníky cloumá stařecká demence to asi bude opravdu borec) a k natočení tohoto snímku ho vedly osobní důvody které samozřejmě chápu, ale z celého filmu je bohužel režisérův věk zřetelně znát. Pomalé tempo vyprávění, vše do detailu vysvětlováno "jako pro blbce", nemluvě o old-schoolových filmových postupech a záběrech kamer.Téma celého filmu je však natolik silné že méně než tři hvězdy prostě dát nejdou, protože výpovědní hodnota o Katyňské tragédii je ohromná a výjmečným film dělá také jeho "nehollywoodskost" v dobrém slova smyslu - nevidíme žádné hrdinské proslovy, patetické pohledy zachmuřelých hrdinů či "neočekávané" zvraty v poslední části filmu. Absence všech těchto elementů přispívá k realičnosti celého snímku a vykreslení bezvýchodné situace, ve které se polští zajatci nacházeli. ()

Chigurh

Pre mňa jeden z najlepších filmových zážitkov. To ticho a ponurá atmosféra v sále pri záverečných titulkách bola len ťažko stráviteľná. ()

awokado

Tak bohužel musím konastatovat, že převládají negativa. Sice jsem se více dozvěděl o katyňské události, než jsem do té doby o ní věděl , ale prostřednictvím naprosto "instatního" filmu. Film mě nechal naprosto chladným..nevyvolal u mě žádné emoce......bylo zde všechno strašně pomalé a jaksi "umělohmotně" natočené. Celkový dojem z filmu je také chaotický, kdy děj neplynul volně, navazujíce...nýbrž se jaksi zasekával. Přicházely scény, jejichž účel a smysl jsem moc nepochopil. Film u mě vyzněl jako jedna šmouha...jako "monotonní". btw: špatná hudba, jenž na atmosféře moc nepřidala ..... ()

Astrebleue

Ač to zrovna místy na plný počet nevypadá, to co mě nutí je dát je nálada. Je pravda, že film je veskrze dost popisný a konzervativní. První třetinu filmu se jakoby nic neděje a potom začíná teprve postavám svítat, že se staly rovněž obětmi stalinského teroru. Film vyzní ještě lépe, pokud se před ním podíváte na nějaký dokument. Kdybych se o to nezajímala, na konci filmu bych vytahovala kapesník.Já jsem s tímto filmem jako pietní vzpomínkou veskrze spokojena. ()

keane

4/10 Je až neuvěřitelné, jak může takto kvalitní režisér pokazit tak neuvěřitelně silné téma. Scénář (pokud tedy nějaký byl) je naprosto mizerný...měl jsem dojem, že od půlky vyměnili všechny herce a jede se s novým týmem. S postavami se nestačíte sžít, je to nudné a otravné. Silných je jen několik závěrečných minut...ty být v ději dříve, mohl to snad být o dost lepší film. ()

winstonik

Štyri hviezdičky za to, že režisér zvládol to, čo bolo v tomto prípade najdôležitejšie: nepokaziť silnú látku. A piata za vysokú školu predstavenia toho, o čom bola 2. svetová vojna: dva tábory ľudí utekajúcich proti sebe v domnienke, že každý uteká za väčšou slobodou. Bravo, Majstre! ()

MRPitivier

Historický film, který mluví o silném příběhu, který se stal u Polska roku 1941. Popisuje polský lid, jak reaguje na okupaci Němců a Rusů, kteří káží o masakru rozdílné interpretace. Motiv trpících vojáků, jejich rodin, Polska na historických událostech této země. Pro Poláky tento film je značným dosti učiněním, ale pro nás obyčejné filmové dílo o masakru v Katyni. Na začátku rychlý spád, ale postupně snímek zpomaluje a nakonec se táhne a táhne. Připomíná to naše téma 48 roku a doby tuhého komunismu v naší zemi, nesvoboda lidského projevu a komunismus ukazuje svou pravdu. Film je kvalitně zpracován, jen téma je nám vzdálené! Konec pochmurný, ukazující krutost války a pravdu o Katyni, Stalinovi, SSSR, NKVD! ()

SKreyn

Nebolo to to, čo som očakával podľa hodnotenia. Od začiatku ma film nudil, je to klasická dráma, ničím výnimočná, úplne obyčajná a priemerná o druhej svetovej vojne odohrávajúcej sa v Poľsku. 2* ()

touchud

Katyň od Wajdy nemá hlavu ani patu, je to náboženská směska historek z minulosti. Film tohoto kalibru by měl vzít za srdce, ale Katyň nevezme. Smůla, přitom některé části příběhu jsou výborně zpracované. ()

PaRi

Jsem holt ze staré školy a tak mě forma vyprávění tohoto režisérského velikána plně vyhovuje. V Katyni Wajda ukazuje, že i přes svůj pokročilý věk umí na režisérské židli sedět. Nyní, po druhé polské tragedii propojené s Katyní, se jistě zvedne zájem vidět tento působivý snímek. Osobně mi chybělo jen větší prokreslení motivů Rusů k této bezprecedentní vraždě. Jak došlo k rozhodnutí k zavraždění polské elity. ()

fantomas19

Poľská dráma z roku 2007, ktorú natočil renomovaný režisér Andrzej Wajda, je o osudoch vyšších dôstojníkov poľskej armády na začiatku druhej svetovej vojny. Keď bolo Poľsko rozdelené medzi nemeckých a sovietskych agresorov, v sovietskom zajateckom tábore vládne dezilúzia a odovzdanosť. Zúfalstvo je prítomné na každom kroku aj medzi rozdeleným obyvateľstvom, ťažko nájsť bezpečie v nemeckej či sovietskej okupačnej zóne. Jediné, čo ostáva, je nádej, že svetové mocnosti Francúzsko a Anglicko si všimnú zmiznutie desiatok tisícov dôstojníkov za hranicami vlasti, hlboko na území Ruska. Nádej neopúšťa ani pozostalých a príbuzných na skorý koniec vojny a návrat otcov, bratov a maželov domov. História však pripravila Poliakom po Katyňskom masakre na jar roku 1940 ďalšiu ranu osudu v podobe povojnového komunistického nového Poľska, kde je historická pravda prekrútená v prospech víťazného Sovietskeho zväzu. Kým nepriateľ počas vojny bol jasný, nádej na koniec vojny pevná, novodobá totalita je bez obmedzenia času a nepriateľmi sa stali vlastní ľudia, príbuzní. Nechá sa národ klamať v záujme vzniku novej generácie, pokornej, ale poľskej? Skvelý film, natočený bez nadbytočného pátosu, obviňovania, prikrášľovania či brutality (okrem samotnej popravy dôstojníkov), spolu s autentickými dobovými zábermi, úžasne ukazuje atmosféru niekoľkých rodín v rôznych častiach Poľska, bezradnosť i morálnu silu vojakov v zajatí a najmä kruté pokračovanie jednotlivých osudov po vojne. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky