Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

Faramir

Jak poznamenávají někteří uživatelé (Gemini) časté opakování v televizi filmu moc neprospívá (to ale platí i o ostatních filmech), asi mají pravdu, na mě nejsilněji zapůsobila televizní repríza po několikaletém zákaze (kvůli Matuškovi) koncem roku 1989. Ale to bylo hlavně tím, že to byl další důkaz, že "časy se mění!. (To je ale jiná písnička, ta se hrála tou dobou taky, po ještě delší době.) Někdy bych chtěl potkat Cyperského krále Petra, aby prozradil, jak se struny v ženě naladí - moc by mi to pomohlo. https://www.youtube.com/watch?v=6Mfwk_BeYr0 ()

Lachtaan

Je to klasika, díky sestrám to mám nakoukané 749045x, stále to ale z jakési, možná nepochopitelné, příčiny nemůžu vystát. Mám z filmu rád nějaké kultovní písničky a celé herecké zastoupení, jen samotná Vrchlického knižní verze mě nikdy extrémně neoslovila, i když jsem si myslel, že si ji k maturitě přečtu. Jsem si ale už konečně jistý, že se jí vyhnu, stejně tak už snad provždy tomuto muzikálu, který můj nepříliš oblíbený žánr zastupuje právě až moc autenticky. ()

Zdeňka

Film postavený na písničkách? Úžasný nápad a ještě k tomu, když ty písničky jsou dobré a zpívají je taky lidé, kteří zpívat opravdu umí, tak nevidím nikde žádnou chybu. I přesto tomu něco chybělo a celkový dojem mi taky kazí Lásko má já stůňu - na tu písničku jsem alergická, ale nikdy si nezapomenu pobrukovat všechny ostatní. Hoja hoj, hoja hoj. V králi máme zastání. Hoja hoj, hoja hoj. Bůh nás zachrání. Hoja hoj, hoja hoj. Hmoždíře a palcáty. Hoja hoj, hoja hoj. Holky vokatý! ()

lennyd

Karlštejn, český hrádek, který čeští králové využívali ve chvílích, kdy si chtěli odpočinout od svých žen, přítelkyň či konkubín a věnovat se čistě mužským zálibám (popíjení vína a hře v kostky, vznešeně nazvané mužské rozjímání), a proto sem byl zakázán vstup jakékoliv ženě. Až jednoho dne, zcela na sobě nezávisle, se dvě dívky (z nichž jedna je samotná královna) rozhodnou strávit Noc na Karlštejně, blízko svým milým ... Podobně jako napsal Gemini, i já - čím starší, tím mám tento film radši. Dřív jsem ho moc nemusel a ústřední melodii jsem znal tak maximálně z cover verze Leony Machálkové a Michaela V Vrtulníka. Jenže od té doby jsem jej viděl několikrát, a čím dál víc si jej užívám - výborný český muzikál plný hvězd (Vlastimil Brodský, Jaromír Hanzlík, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Daniela Kolářová a spousta dalších), zábavný scénář i chytlavé písničky - to prostě můžu.. ()

honz

Půvabná filmová adaptace populární veselohry Jaroslava Vrchlického s plejádou skvělých herců a řadou úžasných a rozmanitých záběrů Karlštejna. ()

noriaki

Musel jsem si k tomu chvíli hledat cestu, a povedlo se to až na potřetí, a přes písničky. Pořád si ovšem myslím, že bez soundtracku Karla Svobody by byl film stěží poloviční. Zdeněk Podskalský točit uměl. Netrefil to vždycky, ale když ano, byl to jackpot. Tohle je mírně mimo, jenže pořád bezpečně česká filmová klasika. ()

Krysa SPK

Geniální slepenec komedie, muzikálu a historického filmu. Jeden z nejlepších filmů zlatého fondu naší kinematografie... ()

dANo

Príjemná a jednoduchá hudobná rozprávka, kde je jedna skvelá pesnička (na ktorú sa u mňa ešte navyše viažu aj nejaké tie príjemné a veselé spomienky) a zopár zábavných scén... ()

Aven

Viděl jsem to (nuceně) už asi popatý a pořád nic. Asi film spíš pro starší generaci, jinak si nedovedu vysvětlit, že je tak oblíbený. ()

Natabar

Abych se koukl na muzikál, to už musí za něco stát. Avšak je hodně málo takových, které jsem ochoten a schopen shlédnout znovu. V případě Noci na Karlštejně tak činím pokaždé s velkou chutí. Dvojka Kopecký-Matuška perlí. ()

IdentityS73

Podle mě je to jeden z nejlepších českých muzikálů! Hlavně jako malá jsem ho měla hrozně ráda a dokola a dokola si zpívala ty písničky! ()

baroko

Vzhledem k době vzniku, hereckému obsazení, tématu i literární předloze bych rozhodně čekal neskonale více. A třebaže jsem to viděl několikrát, na chuť jsem tomu nikdy nepřišel. Celé to na mne působí jako pití čokolády v hladomorně. ()

lykan9

Jako historická komedie u mě Noc na Karlštejně moc nefunguje, ale jako muzikálové dílo funguje tento film skvěle. Nejlepší je pozorovat, kdo všechno se ve filmu objevil, byť i v sebemenší roličce. Úplně nejlepší jsou však postavy, které bravurně ztvárnili mistři svých oborů (i když u každého je ten obor jiný) Waldemar Matuška a Miloš Kopecký. Ve chvíli, kdy se ve scéně objevil jeden z nich, tak jsem se nesmírně bavil. Natož, když byli na scéně oba. Nesmírně to mezi nimi jiskřilo. Když k tomu přičtu kultovní písně, tak si tato česká klasika zaslouží vysoké hodnocení. ()

mirec88

Klasická pozitívnym nábojom nabitá muzikálová veselohra, ktorá vždy pobaví. Krásne hlavné predstaviteľky, ktoré sa museli prezliekať za chlapov kvôli zákazu cisára. Keď si pomyslím, že to kedysi tak bolo, je to fakt zvláštne. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let