Historické drama, kronika života aristokratky Georgiany Cavendish, vévodkyně z Devonshiru. Georgiana (Keira Knightley) byla na 18. století, ve kterém žila, velmi moderní a pokroková žena. Její patriarchální manželství podle konvencí, s morózním, uzavřeným manželem (Ralph Fiennes), neschopným projevit jakýkoliv cit, ji neuspokojovalo. Ona milovala společnost, byla výbornou hostitelkou a společnost milovala ji. Nevyhýbala se hazardu a zamilovala se  do mladého politika  Charlese Greye. Manžel však, i když měl poměr s její nejlepší přítelkyní, donutil Georgianu, aby se své lásky kvůli dětem vzdala. (JOJ Cinema)

lesumir

Keira za tenhle rok natočila tři filmy (dva, ale beru i Pokání). A i když uplynul pouze rok, tak nabrala miliardu zkušeností a jakoby zestárla o několik let, protože její poslední výkon mi vyrazil dech! Ve svých třiadvaceti letech dokázala s naprostým přehledem a ladností zahrát takovouhle úlohu! . Jasně, je to mistryně dobových rolí, ale přesto si myslím, že zahrát vévodkyni z Devonshiru byla pro ní velká výzva, které se zhostila na výbornou!. Portman nebo Johansson jsou sice skvělé herečky, ale chybí jim to, co Keira rozhodně má! Nedokážu to vysvětlit, ale když srovnám The Other Boleyn Girl a to, co předvedla Knightley, je to sto a jedno. Rozhodně si myslím, že je to jedna z nejlepších hereček současnosti a z té mladé vlny nejlepší. __ The Duchess je roztahané drama, které táhne Keira sama (zvládá na výbornou) a za ní poskakuje už starý Fiennes, který mi připadá jen jako takový zpestření od Paramountů, aby v tom nebyla Keira sama. ()

cheyene

Načančaná historická, romanticko-dramatická podívaná na základě života skutečných postav, která se honosí perfektními kostýmy, krásnými exteriéry a interiéry, líbivou hudbou a hvězdnou hereckou dvojicí. Keira Knightley je pěkná mladá žena, ovšem staromódní účesy jí vůbec nesluší (samozřejmě je to otázka vkusu), takže nejlepší pohled na ni byl, když zahodila paruky a byla přirozená. Ralph Fiennes se svoji chladností a pichlavýma očima předvádí standartně dobrý výkon, takže mu jeho roli věříte se vším všudy. Vévodkyně je příjemná podívaná, ale nezanechala ve mně hlubší dojem, tudíž dávám "jen" 4*. ()

Pavka5

Skvělé herecké výkony chladného vévody R. Fiennese a vévodkyně K. Knightley, která se do historických filmů prostě hodí. Dobrý příběh a moc pěkná hudba a kostýmy. 80% ()

Ernia

Tahle vévodkyně byla jistě neuvěřitelná žena: během doby, kterou film sledoval, stačila porodit několik dětí, aniž by se zdálo přibrala jediné kilo a navíc měla naprosto úžasnou pleť a její obočí mě fascinovalo celou dobu. Ale konečné titulky o zbytku jejího života mi přišly psané, jako by na ní bylo výjimečného snad ještě něco, ale ot jsem bohužel během filmu tak nějak nestačila pobrat, protože žádná událost se mě nijak extra nedotkla, nezaujala. Navíc mi přišlo že se nic moc extra neřešilo, jen tak na půl pusy a pak najednou skok o několik měsíců (nebo se to tak v té době dělalo? Nevím). Navíc záběry na chodící Keiru mě taky nijak extra nebraly, i když si v nich kameram zřejmě vyžíval. Ale co můžu pochválit jsou kostýmy, prostředí a hudba. ()

ajuska

Sázka na jistotu, typické kostýmní drama, které do puntíku naplnilo mé očekávání co se týče výpravy, stylu i příběhu. Pro milovníky tohoto typu filmů je to to pravé. Ačkoli příběh Georgiany nepřináší nic převratného a i když jsem o ní nikdy předtím neslyšela, jsou její útrapy docela předvídatené, funguje všechno, jak má a Keiře to v téhle době hodně sluší. ()

Pepinec

Což o to, Oscar za kostýmy zasloužený. Takové množství povedených historických hadrů aby skutečně jeden pohledal. Rachel Portman se vytáhla s další podařenou hudbou, a téměř neznámý Saul Dibb se alespoň na chvíli výrazněji ukázal. Ovšem, ve výsledku to zcela jednoznačně směřuje k průměru. Rád bych napsal, že Keira Knightley byla absolutně přesvědčivá a že Dominic Cooper se v mých očích spravil po výkonu v Mamma Mia. Avšak napsat mohu leda to, že překvapivým hereckým vítězem se u mě stal Ralph Fiennes. Vše jinak by možná mohlo být v případě, kdy by si Keira Knightley a Hayley Atwell vyměnily role. To jsou však jen mé kostrbaté spekulace...:-) Leč ani ty Vévodkyni z průměru nevyvedou. Ruku na srdce, jsou známy daleko povedenější historické filmy. ()

Big Bear

Keiru můžu kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv. Navíc mám rád osmnácté století a obzvláště tu dobu v Anglii, kdy impérium ovládalo polovinu světa. Skutečnou hrdinku neznám, takže nejsem schopen posoudit jak moc si film držel historických linií a hlavně povahy a vlastností Georgiany. Pokud byla skutečně tak emancipovaná jak Keira hraje, musela v ryze mužském světě osmnáctého století a v dost konzervativním prostředí britské aristokracie působit jako blesk z čistého nebe. Na stranu druhou je to právě tato doba, kdy se leckde mění náhled na to či ono a dává se více přednost rozumu... Jak říkám, já tuhle dobu rád a mám rád i Ralpha, který zde zahrál skvěle znechuceného vévodu :-). * * * * * ()

Arkos

Slušné drama a v něm výborná Knightley a dobrý Fiennes. K tomu pěkné kostýmy, zajímavé účesy hlavní hrdinky a to je asi tak všechno. ()

Silas

Kterak chce vévoda syna a narodí se mu tři dcery. Jeho úsilí po dosáhnutí mužského potomka je nezměrné. Ve zbytku filmu se večeří, snídá, tančí a souloží. Výtvarná stránka není nikterak ohromující, režijní unylost zadupává atmosféru a strhává do průměru i herce. Z filmů s Keirou je tento nejslabší, přesto v něm opět ukáže bradavku, i když se tento jev stává čím dál méně vzácnějším.... ()

Deimos

DVD/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +jednoznačně Keira, dobrá výprava, vhodná hudba, dobře napsané postavy -žádný epický velkofilm nečekejte, Ralph ani Dominic mě moc neokouzlili, český dabing (hlavně u Keiry)/// Vévodkyně je takové historické mikro drama vztahující se jen na pár osob a hlavně na události v manželství obou hlavních představitelů. Dokáže zaujmout, je to čitelné a nikterak překombinované, jen je to ve výsledku takový malý film./// Celkem 68%/// ()

Aky

Příběh trvalého vztahu dvou žen a jednoho muže je sám o sobě atraktivní a zajímavý. Doba a kostýmy jeho vyprávění velmi napomohly. Přes vnější líbivost jsem měl dojem, že všechno zůstává jaksi na povrchu. Pro všechny tři to muselo být zvláštní, pro ostatní neznámé trvající trauma, ale ve filmu vidíme spíše banální popisy nevěr, touhy po následovníkovi a chvilkových zamilovaností, které by nestály za pozornost, nebýt nádherných hisotrických kulis. ()

Rosaviva

Chtěla bych žít v téhle době a nosit tyhle úžasný šaty. Keira se na tu roli hodí, jen nevypadá na to, že je mladší 18 let.. Poměrně smutné a dojemné. Líbilo se mi to. Jen ty paruky byli šílený a být jí, vykašlu se na pomluvy a odejdu od něj i se všema dětma, stejně nechtěl holky tak by mu to mohlo být jedno. 4* ()

Ruut

Milé dámy, chcete vidět opravdu kvalitní doják (ikdyž pochmurný) s dobrým hereckým obsazením? Vévodkyně je jasná volba. ()

misterz

Dráma o tom, ako to kedysi mali ženy ťažké, hlavne keď nedali nejakému bohatému šľachtickému konzervatívnemu vypatlancovi mužského dediča. Ralph Fiennes zahral vojvodu skvelo, postavu bezcitnú, strnulú a chladnú. To najlepšie na filme sú však kostýmy, výprava a celkom slušná hudba. Príbeh tiež nebol zlý, dokázal udržať moju pozornosť, ale ani som zase z neho nevýskal od nadšenia. Oceňujem však, že sa v základnej schéme držal historických udalostí zo života G. Cavenndish. Ja osobne si však neviem predstaviť, žeby som odvrhol, ponížil a odmietol lásku tak krásnej a múdrej ženy len za to, že mi neporodila syna. Mám dve dcéry a pre mňa sú tou najväčšou výhrou :). Keď to vojvoda pochopil, bolo už neskoro, niekedy sa už veci nedajú vrátiť späť. 65/100 ()

kingik

Velmi provokativní a sexy kostýmní historické drama s přesvědčivou Keirou Knightley. Stát se vévodkyní prostopášného vévody z Devonshiru (Ralph Fiennes) nebyl vůbec jednoduchý úkol. Námluvy sice dopadly nad očekávání dobře, ale počít syna se zdá být téměř nemožné a dvě dcery, které s ním má spolu s třetí dcerou z jeho předchozího vztahu jsou pro umanutého vévodu málo. Dědic jeho jmění musí být syn. Georgiana však, i přes nesmlouvavý postoj jejího chotě, zůstává silnou ženou zachovávající si noblesu a hledající útěchu v náručí jiného muže, stejně tak jako jejímu manželovi není cizí svádět jiné ženy. Vše na tomto filmu dokonale podkresluje perfektně zachycenou atmosféru 18. století. Nádherné kostýmy, dokonale tklivá hudba Rachel Portman, výprava, skvělá kamera a to vše završeno brilantním výkonem Keiry Knightley, která opět dokazuje, že její herecký rejstřík je velmi neomezený a lepší ženský herecký výkon jsem už dlouho neviděl. Pochvalu zaslouží i poměrně zajímavý Ralph Fiennes, který zahrál neméně perfektně, ale měl to proti Keire dost těžké, protože ta ho v každé společné scéně nemilosrdně přehrávala, až mně ho bylo líto. Saul Dibb, který se podílel i na scénáři, to celé perfektně zrežíroval a neopomněl dodat nesmírně provokativní sexuální podtext, který se ovšem nepohybuje na nějaké laciné explicitní vlně, ale celou dobu diváka intenzívně dráždí a znepokojuje. Působivé drama. ()

Aknah

Nejdříve musím podotknout, že tenhle typ filmu je doslova moje krevní skupina, plus Keira Knightley v hlavní roli, toť nádhera. Konečně jsem si také plně uvědomila upřímnost a přirozenost, která vyznívá v jejím hlasu. O to víc mě potěšilo, s jakou silou, ale přitom lehkostí dokáže zahrát tak silnou roli. A oproti něžné vévodkyni stojí Ralph Fiennes, který hraje vyloženě chladně a i když sem pochybovala o jeho schopnostech vcítit a vyjádřit zrovna tento úkol, tak jsem ráda, že film nenarušoval a celkem svůj výkon obhájil a zhostil se toho slušně. A stále nechápu, jak je možné, že všechny ty obrovské paruky a zdobné šaty Keiře neskonale sluší a činí ji velice elegantní. A nejen to, vypadá, tak jako by do té doby patřila, což jen utvrzuje autentičnost filmu, ale ještě k tomu vypadá jako křehká a mrkací panenka, která má porcelánovou pleť a je z ní každý unešen. Pořád se musím pozastavovat nad její osobitostí. Vévoda působí stále stejným dojmem a je hrozně zkoprnělý a mrzutý, což je ale plusem z diváckého pohledu. Nesmím opomenout romantiku, která byla do děje zapletena... přesně mi vyhovovala a byla vlastně takovou oddechovou částí z více dramatiky založených scén. Dojemné chvilky a vyvrcholené momenty jen podtrhly atmosféru a mě se chvělo v břiše, kdykoli se láska ozvala. Lásky nebylo ani málo, ani moc, jen tak akorát, proto jsem spokojená, že z toho neudělali laciný romanťák, ale že tento silný příběh si stojí spíše jako drama. Jsem velice potěšená, že mě Keira nezklamala, film splnil má očekávání a nenudila jsem se ani vteřinu. Vévodkyni mohu bez váhání vřele doporučit, asi hlavně příznivcům tohoto žánru a fanouškům Keiry. Opravdu jsem byla mile a příjemně zabavena i dojata. ()

Šakal

Keira Knightley s každým dalším snímkem herecky ROSTE. Nicméně ani její mistrovské herectví a řádná paleta emocí nedokázala snímek zvednout z lehkého nadprůměru. Výprava, dobové kostýmy bez nejmenšch námitek, co sráží tento snímek a to velice je hodně děravý a okleštěný SCÉNÁŘ. Nato, jak ve skutečnosti byla Georgiana z Devonshiru kontroverzní postavou a tvůrcům se naskýtaly opravdu netušené možnosti, tak se toho paradoxně z jejího života dozvídáme hodně málo. Georgiana tak z tohoto snímku s trochou nadsázky vychází jako nešťastná žena poznamenaná nešťastnou láskou. Chci vidět MNOHEM více milostných afér, intrik, větší zapojení do politického dění, co její hráčská vášeň....... příběh to vše dává tušit pouze ve slabých náznacích, což je zatraceně MÁLO...velká škoda! ()

IQ Tiqe

Potěšilo mě, že vstup do děje netrval moc dlouho, jak bývá u některých histrických filmů zbykem. Začátek má spád a určitě by se našel režisér, který by prvních dvacet minut dokázal natáhnout na celovečení film. V první polovinu bych označil za poutavý příběh - určitě znáte ten rádoby euforický stav, kdy nehybně sedíte zcela pohlceni dějem. Děj se postupně mění na více výpravný, ztrácí na tempu, ale příběh je stále zajímavý. Popravdě, čekal jsem trochu jiný vývoj (přece jen jsem dost ovlivněn filmovými neuvěřitelnostmi), když přidám živelnost Keiry Knightly v úvodu, očekával bych od její role větší průbojnost; ačkoliv nakonec jsem rád, že se režisér nenechal unést a držel se biografie, která dělá příběh skutečnějším. Nemůžu se ubránit srovnání s Other Boleyn Girl, oba filmy jsou si podobné jak tématicky, tak i bezvýchodnou situací (pro mě vítězí The Duchess právě pro větší spád děje). Těšte se na opravdovou Sofiinu volbu. *** Opravdu nemůžu nevynachválit Keiru. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy