Historické drama, kronika života aristokratky Georgiany Cavendish, vévodkyně z Devonshiru. Georgiana (Keira Knightley) byla na 18. století, ve kterém žila, velmi moderní a pokroková žena. Její patriarchální manželství podle konvencí, s morózním, uzavřeným manželem (Ralph Fiennes), neschopným projevit jakýkoliv cit, ji neuspokojovalo. Ona milovala společnost, byla výbornou hostitelkou a společnost milovala ji. Nevyhýbala se hazardu a zamilovala se  do mladého politika  Charlese Greye. Manžel však, i když měl poměr s její nejlepší přítelkyní, donutil Georgianu, aby se své lásky kvůli dětem vzdala. (JOJ Cinema)

andydufrsn

Zajímavá kostýmová podívaná je jakousi sondou do totální svázanosti šlechtického stavu, kde všechno má svá pravidla a podmínky, a z nichž se vymanit nebo je alespoň kousíček porušit prakticky nejde. ()

Oxytocin

Nenadchne ani neurazí... příjemné svěží momentky z prvních několika minut se postupně ztrácí v pozvolném ději. Jednotliví představitelé si odehrají své, ale celkově tomu něco schází (dialogy, napínavější sekvence, ...) do větších filmových výšin. ()

tomkat

Další obyvatel široširé škatule ,,nevyužitý potenciál". Tématem je silná osobnost v boji se společností a jejími konvencemi, navíc v hezky vyšňořeném historickém kontextu - to je přece silný list v ruce na počátku partie. Jenže když se každému dílčímu tématu věnujete jen letmo a narychlo, tak se v nich i to hlavní utopí, a vy místo fullhouse a kupy žetonů zůstanete jen s jalovým pocitem. ()

Kaylar

No, musím upřímně přiznat, že Keiru Knightley moc nemusím. Na druhou stranu uznávám, že už jsem ji viděla v několika zajímavých kusech, takže mi zase až tak nevadí. Historický kostýmní film Vévodkyně k nim nyní přiřazuji. Film o ženě, která se narodila ve (pro ni a její smýšlení) špatné době, by měl po divácké stránce uspokojit i milovníky ztvárnění životních dramat. Ke své ostudě dodávám, že jsem se až po shlédnutí filmu dozvěděla, že film představoval skutečně žijící osobu a nejednalo se o vymyšlený životopis. ()

Calabria

Dobře zahrany, kostymy, hudba, kamera a všechno, ale proč se to točilo, to teda nechápu. Zas tak moc se tam nestalo. Vlastně to byla úplně normální žena v této době z vyšších vrstev. ()

typa

"Vévoda je jediný muž, který Georgianu nemiluje." Na filmu se mi kromě nádherných kostýmů a paruk líbilo to, jak byly vykreslené a dobře vystižené charaktery a jednání postav, Scénář nepůsobí lacině a přitom je působivý. Obsazení Keiry a Ralpha do hlavních rolích bylo vlastně sázkou na jistotu, tihle dva nemohli zklamat. Film jsem viděla víckrát a pokaždé mě dostal. Za mě krásných 90%. ()

McGuffin

Vévodkyně, The Duchess je titul, který v 18. století dostane za úkol sňatkem získat hrdinka příběhu od scénáristů Jeffreye Hatchera, Anderse Thomase Jensena a Saula Dibba a od své matky. To se jí snadno podaří. Podaří se jí ho i udržet, ale jen proto, že následující scénáristické úkoly plní sice s noblesou a úsměvy, zato jako pitomec. Věřte, že je těžké jí fandit, když za kratší konec provazu tahá tak usilovně, až jsou v manželství a všem na očích tři. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

Booxtronic

Snímek z mého pohledu nenabízí žádný strhující děj, akci, nebo cokoliv jiného, co by dokázalo diváka spolehlivě vtáhnout. Keira Knightley i Ralph Fiennes ukazují své nesporné herecké kvality, které zde ale, bohužel, nemohou opřít o kvalitní příběh. ()

Sejkorka

70 % na 4* kvůli skvělé Keiře. Woldemort zdařile sekunduje, stejně jako Hayley Atwell (Kasandřin sen) v roli Bess. Celkem mne překvapilo, že je to úplně podle skutečnosti, vztahy, děti, politika (Charles Grey byl skutečně britským premiérem apod.) Jo ženský to maj těžký a jediný, co je může utěšovat je, že bejvávalo hůř. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy