Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

Jufonka

[MFF Karlovy Vary 2010]. Už dlouho jsem neviděla v kině tak krásnej film, u kterýho bych si hned byla jistá, že mu musím dát pět hvězdiček. Naposledy to, tuším, byla Výměna Clinta Eastwooda... Asi to bude tím, že o Mr. Nobody jsem do Varů (kde jsem film viděla) nic nečetla, neslyšela, takže jsem do kina nešla s žádným očekáváním. Resp. maximálně s očekáváním, že to bude nuda, jelikož mě trochu děsila délka filmu. Každopádně znovu musím zopakovat, že hodně dlouho mě žádnej film tak moc nedostal, navíc o něm v posledních dnech myslím docela často. Skvělá hudba -> naprosto DOKONALE vybraná. To jsem si btw pomyslela snad u každýho druhýho záběru. Trošku se zabejvam střihem krátkejch filmečků a vždycky mi nejdýl zabere výběr vhodný hudby. A přesně u tohodle filmu jsem si říkala, že snad líp bejt ani vybraná nemohla. NAPROSTO BOMBA kamery, efekty, střihy... vážně už jsem dlouho neviděla něco tak povedenýho pro oko diváka. Ani si nedovedu představit, jak by to působilo ve 3D, když i tohle se mi zdálo úžasný... nejúžasnější. Perfektně vybraní herci, a to nejen na hlavní postavu Nema. Mně většinou u filmů hodně vadí, když něčemu nerozumím, něco nemůžu pochopit, něco je nedovysvětlený atd... jo a taky nenávidim otevřený konce, moc nemusim filosofický kecy a rádoby moudrý bláboly...ale tady mi to vůbec nevadilo, naopak si i troufám říct, že mi tenhle film trochu otevřel oči a snad se i díky němu občas dívám na svět jinak. Jsem naprosto šokovaná zdejšim hodnocenim... že je to vykrádačka jinejch filmů? Proboha, a co jako neni?? Vždyť v každym druhym filmu se objevujou stejný motivy, stejný pointy, tak co to tady, sakra, plácáte za argumenty? Ani se mi nechce věřit, že někteří myslí ty komentáře vážně. Ale Ok, ok... každej máme jinej vkus, fajn, akceptuju to. Pro mě to je prostě výbornej film, kterej chci co nejdřív vidět znova a kterej rozhodně bude patřit do mejch nejoblíbenějších. P.S.: Možná, že kdybych film viděla normálně v pražskym kině a nebo třeba doma na dvd, hodnotila bych jinak. Jenže já když přijedu do Varů (a nebo na jakejkoliv jinej filmovej festival), tak mám pocit, že najednou žiju v úplně jinym (většinou dokonalym) světě. A tenhle snímek mi do tohodle festivalo-filmovýho světa skvěle zapadnul. ()

Morloth odpad!

Jeden z mála filmů, které jsem nebyl s to dokoukat. V poslední době se tak řadí po bok takových pecek, jako je např. Witchcraft s Davidem Hasselhoffem a to je trochu smutné, neb toto bylo myšleno smrtelně vážně. Když se něco tváří jako intelektuální vychytávka a přitom mne to celou dobu vodí za ručičku, abych se náhodou neztratil, je nad mé síly, vstřebat to. Mr. Nobody je jedno velké nic zabalené jako něco. A to mne poněkud točí. ()

Lischai

Co se v první chvíli zdálo jako zajímavý snímek, se pro mě zhruba v polovině filmu obrátilo do samoúčelného režisérského výbuchu. Divák je tu v pozici novináře s diktafonem, který se snaží věci pochopit, ale je tak mimo mísu, až mu to musí hlavní hrdina prostě... říct. Film staví na zajímavé myšlence, ale jakoby se nemohl rozhodnout, jak moc chce, aby ji divák pochopil. Na jednu stranu mu to znesnadňuje, na stranu druhou se sám vysvětluje - tak nevím. Celou dobu jsem srovnával s Věčným svitem a Fontánou - Pan Nikdo pro mě bohužel nedosáhl kvalit ani jednoho. Především asi díky tomu, že komplikovaný syžet film rozbil na takové drobné kousky, že se v nich ztratila jakákoli emoce. ()

HappySmile

Hodně dobrý film. Překvapilo mě, že jsem o něm vůbec neslyšela, i když byl natočen už před 5ti lety. Moc se mi líbil ten styl vyprávění, prolínání příběhů. Trochu mi to připomínalo filmy jako Butterfly Effect nebo Atlas mraků. Jediné, co mi přišlo tak trochu mimo, bylo, proč do toho vůbec montovali tu budoucnost? To bylo celkem přehnané, pokud jenom potřebovali nakonec nějak spojit příběhy (tj. mít vypravěče), tak to mohli udělat v "normální" budoucnosti a působilo by to harmoničtěji. ()

Figu

Tyhle filmy neumím prostě ocenit... Překombinovaný, přeplácaný, rozvětvený až někam do aleluja... Ne! Věděl jsem, že mě čeká další Donnie Darko či Osudový dotek, proto může přijít ta otázka - "tak proč na to čumíš debile?", jenže mě opravdu zajímá, kvůli čemu je takto ceněný film a z jakého důvodu ho lidi tak žerou... Neznám na to holt odpověď. Jsem asi divnej, ale pan Nikdo, pro mě zůstane panem Nikým... 50% ()

Havaj8

Snímek s opravdu hlubokou myšlenkou, to se vytknout nedá. Celej film vidíme prakticky v ústřižcích a není možný se zorientovat, co je reálný a co se doopravdy stalo. Zatím se to zdá i přes svojí dýlku super. Naštěstí na to všechno dostaneme odpověď a relativně primitivní, ale po 2 a 1/2 hodinách bych čekal asi trochu něco víc. Je tu krásně vidět, jak tenhle film není pro všechny, což je špatně, protože svým pojetím nedosahuje kvalit těch TOP psycho-intelektuálních filmů, kterejm každej napálí 4-5 hvězd. ()

Martin741

Sarah Polley /Dawn of the Dead 2004/ a Diane Kruger mam stale rad a oni boli jedinym dovodom, preco som si film pozrel. Ale je to strasne suchoparna sucharina, ktora nema dej a ma otrasneho Jareda Leto /Requiem za sen/. 25 % ()

Langy10 odpad!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D.... neuhodnete proč začínám smíchem :D:D:D:D:D:D.... no řeknu vám to takhle, kdyz jsem videl prvnich 15 minut , tak jsem brečel smíchy, co je to za kravinu :D.... dalsi patnáctiminutovka mi rrekla opak, že v tom něco bude a bude to hezký... Jenomže od tý půl hodiny se to zmenilo na největší kravinu, co kdy mohla existovat. Tento film jsem chtěl hrozně moc vidět, už podle traileru to vypadalo, že to bude pěkný ... Jenomže všechno klame. Film Pan Nikdo když to zhodnotim - nemá hlavu ani patu, nemá začátek ani konec , nemá příběh , nemá vůbec nic v sobě , nic nezkývá. ... Já hodnotim filmy podle snahy režiséra a tady je to odfláklé. Je to můj názor, prostě jsem v tom nic neviděl . Taky hodnotim filmové obsazení no a já v tomto filmu filmovému obsazení dávám odpad, protože například herce Jared Leto jsem poznal až tady a stačilo mi to nikdo nebyl schopnej. Nikdo nebyl schopen zahrát pořádnou scénu natož aspon čtvrtku filmu, příběh dávám půl hvězdy . Opravdu nevim jak mě napadlo zrovna půl hvězdy, když se mi to vůbec nelíbilo, ale cejtim, že bez půl hvězdy za příběh bych lhal. Jinak co se týče toho, že to má být drama, tak drama to nebylo, fantasy? řekl bych spíše kravinky, co scénáři vymýšlí . Úplně ze všeho nejvíc nesnášim, jak si někteří lidé myslí, že po roce 2050 budeme žít na Marsu a auta budou lítat, a takový slátaniny nesmyslný! za to dávám taky odpad!!!... Jak se režiséři pokoušejí být chytří , ale přitom jsou hloupí, nevim mám na to svůj názor , nikdo mi ho neveme... Zkrátka film Pan Nikdo nemá s drama filmem vůbec nic společného a s dobrym filmem už vůbec ne... film hodnotim odpadem! Protože takovýhle filmy do koše prostě patří, nemám na to jinej názor. Scénář měli raději zmuchlat a zahodit! Jinak ještě, co se týče scénáristy, tak od něj nechci vidět už raději nic... ()

shyster

Pseudofilozofický sled režisérských vychytávek (bylo jich nakonec jen pár, které jsou opakovány dokola a dokola), který se po celou dobu tváří jako něco opravdového, které nám závěrečnou pointou či myšlenkou otevře mysl, k hlubokému zamyšlení. Jenže ta závěrečná pointa nabídne divákovi takovou pěstí do obličeje, až je to nehorázné. ()

dezorz

Skoro vsetky dobre filmy su odtazite. Maloktory odtazity film je dobry film. Zas a znova, ak je principom filmu zatajovanie a hranie sa s divakom, sakra dobre musi byt premysleny kazdy detail, ktory divakovi dame. Divak do hlavy tvorcov nevidi. Divak vidi len na platno a chce vidiet viac, nez nic a nikoho. ()

Sinn

Paráda! Geniální střih, zajímavá myšlenka a skvělý výkon Jareda...jasně, Darko i slaďouš Kačer s Efektem lítajícíhomásla jsou trochu lepší a promakanější filmy, ale tady jsou krásně propracovaný ty paralelní linie.. ()

Tomik12345

V zásadě se jedná o celkem dobrý film, ale neustálé zmatené odbíhání od jednoho děje, kdy člověk nemá ani možnost to pochopit (o což pravděpodobně autorovi také šlo) mě celkem štvalo. Výkon Jareda Leto brilantní, ale jinak mě na tomto snímku nic nenadchlo. Podobně vyhlížející Butterfly effect je někde úplně jinde, měl jsem celou dobu pocit, že se Pan Nikdo snaží jím být a nebýt a nějak se to nepovedlo. Mám rád filmy, kde si každý může najít to své, Mr. Nobody jím ale není. ()

MrPierc

Představte si prožití každé cesty svého života. Bude to trochu chaotické, nebudete chápat proč ani jak, ale celkově to nakonec dávat smysl bude. Velký slepenec jménem život. Život, který jste mohli prožít ale přesto neprožili. A proč ? Protože za to může ... Ne, nebudu prozrazovat. Prozradím pouze to, že jednou zase ožijeme :-) ()

Aelita

Vše se skládá ze základních archetypálních "cihliček". A filmy s naprosto novou myšlenkou, obrazem jsou vzácné. V dnešní době člověk, který má jakýs takýs přehled, neubrání se skoro stálému pocitu deja vu, když mu mozek co chvíli hlásí - tohle jsem někde viděl, tohle jsem někde slyšel. Většina filmů musí dnes doslova bojovat o svoji původnost a originálnost. Nicméně existuje určitý druh filmů (a těch je málo), které přímo deklarují svojí takto složenou podobu a záměrně odkazují na jiné známé filmy a obrazy. Takové filmy osobně označuji pojmem Asociativní plocha nebo Ikonkový strom a podle mne je opravdovým uměním film takto natočit. Mr. Nobody je v tomto ohledu přímo ukázkový - asociativní. Je to film-počítač, na který se dívám jako na displej tohoto počítače - na plochu s ikonkami. Za každou ikonkou se skrývá celý sled a série informací a mně, pokud vím, co znamená a obsahuje každá ikonka, stačí jen pohled na ni, abych byla "v obraze". Podobně vnímám třeba film Tron: Legacy nebo Hannu. Tvůrci točí takovéto filmy pro lidi, u kterých předpokládají stejné nebo hodně podobné vědomosti, názory, myšlenky, pojetí, asociace a zájmy jako u sebe. A stejně jako u počítače i u těchto asociativních filmů nemůžeme vědět vše, co obsahuje každá ikonka a program, protože jsme jen uživatelé, ale jsou tu ještě v pozadí a v hloubce programátoři a technici, molekulární a kvantové děje a pak je tu celý svět, ve kterém to vše i my všichni existujeme, a to vše je také tak nějak nepřímo přítomné v tom počítači i za těmi ikonkami-asociativními obrázky. ___ Mr. Nobody je film o životních volbách, ale jasnou odpověď nenabízí, kromě možná jedné - my jsme paměť. ()

Abes

Kdybych chtěl napsat komentář, který by odrážel povahu snímku byla by to změť nahodilých slov, zakončená nějakým pseudosentimentálním povzdechem nad životem. První podmínku jsem skoro splnil, tak tedy: hovno. ()

joker.george

Ze začátku jsem byl velice nadšený a nechával jsem se způsobem vyprávění poklidně unášet. Ale s přibývající stopáží jsem se začal nudit, protože se scénář a příběh stával čím dál víc jednotvárnější a neustále omýlající to samé, ale hlavně otravnější, protože si snímek ze sebe začal dělat něco, co pro mě není. Revoluční, přemoudřelé dílko, které se nás usměrňovat a moralizovat o životě, proti čemuž však ve své podstatě nic nemám, protože třeba takový Atlas mraků mi přišel ohromující a nemůžu se ho nabažit, ale to tady to na mě přišlo nepřirozené a křečovité. Jako největší pozitivum ze snímku mi zůstává v Jaredu Letovi, který dokázal hrát velice bravurně a uvěřitelně, čímž zachránil ty tři hvězdy... ()

vykur!

"We cannot go back, that´s why it´s hard to choose. You have to make the right choice. As long as you don´t choose, everything remains possible." ()