Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

Wenca888

Do filmu jsem šel s jistou dávkou strachu, protože jsem netušil co mohu od filmu, v kterém je hlavním tématem interview, čekat. Ale výsledkem jsem byl velmi příjemně překvapen. 122 minut ve výborně natočeném a sestříhaném snímku v čele s koncertujícím Frankem Langellou uteklo až nečekaně rychle. Více takových filmů!!! ()

KatRi

Je to o politice a není to o politice. Člověk by nevěřil, jak se jedna z největších kauz v amerických novodobých dějinách dá zpracovat. ()

Ondrus

Jelikož jsem o téhle kauze nic moc nevěděl, tak pro mě měla cennou informační hodnotu. Herecké obsazení se filmu povedlo a film nemá žádná slabá místa. ()

4everMan

Skvěle natočený film, velice dobré herecké výkony, ale bohužel téma mi není blízké, takže film ve mně nezanechal žádnou stopu. Velmi silné tři hvězdy, 64%. ()

Zombi

Výborné politické drama, které sviští kupředu a ani na chvíli nenudí, ačkoliv jde "jen" o dobře natočenou politickou konverzačku podle historických událostí. Vynikající je Frank Langella, který doslova je Nixonem, menší problém jsem měl pouze se Sheenem, protože mi hrozně připomínal Ratha, kterého opravdu nemusím :o) Ron Howard zase jednou ukázal že umí. ()

MkSallam

V levém rohu David Frost, v pravém ex-prezident Nixon. Slovní boxerský souboj může začít. Pravidla jsou neomezená, podpásovky se neřeší. V případě že se jeden z protagonistů příliš zapotí, máme tu pauzu na domluvu s koučem a doplnění tekutin.... Do toho přidejte vynikající herce (Langella ale nakonec všechny zastiňuje), Howardovu solidní režii (potěšil mě důraz na jednotlivá gesta, která samotný duel činí ještě zajímavějším) a dostanete jednu z nejnapínavějších slovních přestřelek poslední doby. Náběh na pět tu je.... ()

petrfox

Vynikající "konverzačka" v čele s excelujícími Michaelem Sheenem a Frankem Langellou a skvěle sekundujícími Matthew MacFadyenem, Samem Rockwellem, Kevinem Baconem a Oliverem Plattem - musím zmínit všechny, protože každý z nich má lví podíl na tomto povedeném celku, včetně bravurně odvedené režisérské práce Rona Howarda... ()

ekomo

Výtečné zpracování jednoho z největších skandálů v americké politice. Katapultující herecké výkony a mistrná režie v neobyčejném historicko dokumentárním dramatu. ()

Jorge-Z

Robert Frost versus Richard Nixon. Úspěšný moderátor versus nejkontroverznější americký prezident. Za krátkou americkou historii, se v dějinách asi nikdy neodehrálo to, co za vlády Nixona. Vím jak si američané potrpí na úctu, tradici a dodržování jejich ústavy a proto chtěl Forst celému americkému národu doznání od muže, který ji porušil. Frank Langella jako Richard Nixon byl přímo fantastický, jeho hlas neskutečný. A také byl typickým politikem, celé hodiny dokázal mluvit o všem, jen ne na přímou otázku. Finální interview nemělo chybu. Síla okamžiku. Snad nikdy mě politika nebavila jako tady. ()

Mikino00

Pro mě jako neznalého této epochy amerických dějin to bylo zajímavé zjištění, ale jako celek film zase tak převratný není, ale řemeslně dobře natočený. ()

Theresia

Celkem svižně započatý film se začíná otáčet a točí se čím dál tím víc rychleji až brzy pomalu, pozvolna přestáváte dýchat a očekáváte, že bez dechu vydržíte až do konce. A taky že ano! Hra lidí, kteří mají dar rétoriky a schopnost odhadnout vhodnost slov, které mění budoucnost jich samých, ale i jejich blízkých. Opravdu nádherné představení dvou zajímavých osobností. ()

Marys

Osobne som čakal oveľa viac. Predstavitelia boli dobrí, aj som sa zas niečo nové naučil, no na dvojhodinový snímok toho bolo pramálo, nepochopil som kvázi dokumentárne vsuvky hrané hercami a k záveru filmu sa mi začínalo driemať. Klasické hollywoodske vyvrcholenie v rámci senzačného zvratu udalostí bolo napriek skutočnému príbehu veľmi predvídateľné a nehodilo sa svojou gradáciou k tempu filmu. ()

Oyer

Velmi působivé, výborné herecké výkony a krásně gradující atmosféra se slušným ántééé v závěru samotného filmu. Jako další, vyšší level bych Frostovi doporučil udolat naše politiky... ()

Phillo

V rámci žánru dokonalé. Rýchly úvod do situácie, silné charaktery, dobová atmosféra, gradácia... Frost/Nixon plní všetky tieto pojmy no ponúka aj niečo, čo udrží človeka neznalého, unudeného z politických (a najmä) oscarových drám priklincovaného k obrazovke. Pomalší rozbeh, evokujúci ďalšiu nič nehovoriacu hereckú predvádzačku je totižto nasledovaný bezchybnou dramatizáciou posledného rozhovoru, za dokonalého využitia kamery a hereckého potenciálu, kde Langella nedá na sekundu vydýchnuť a kde v momente zatúžite vidieť pôvodné rozhovory. Frost/Nixon nie je film pre mňa, ale v rámci filmov, ktoré námetovo nemusím, patrí k tým najlepším. ()

rcorp

Skvělý příběh a skvělé drama, a to bez ohledu na to, jak přesně reflektuje skutečné události a postavy. Langella je skvělý, Frost Michaela Sheena mi přišel oproti tomu skutečnému nepříjemně slizký a přestože je jeho projev dramatičtější (jako celý film), tak paradoxně nevýraznější a plošší (češtinářský OT: jak se z toho sakra udělá příslovce? *:))*). Jinak z filmově-diváckého hlediska je asi lepší na originální rozhovory nekoukat, protože to dokáže zážitek z filmu dost narušit, ale je tam spousta částí, které jsou od filmu odlišné, ale stejně tak zajímavé a umožňující jiný úhel pohledu. ()

masiko

Má očekávání Frost s Nixonem nenaplnili. To co zde píší ostatní je pravda, nemá cenu tedy znovu vynášet Langellu (nebo ostatní herce) ani Howarda. Od tohoto filmu jsem čekal hlavně dokonalé dialogy. Živé přebíjení se Frosta s Nixonem, argumety na úrovni... Z toho jsem byl značně zklamán. Všechna sezení mi připadala věcně naprosto o ničem, jediné napětí vytvářela dokonalá mimika Langelly a Sheena a já si už teď - 10 minut po závěrečných titulcích - nedokáži přesně vzpomenout ani na jednu jedinou pronesenou větu. Dostalo se mi tedy umělecky zajímavých dvou hodin, obsahově však úplně prázdných. ()

Emzet

Pokud vám pojmy jako Nixon či Watergate nic neříkají, nejspíš nemá cenu na tento film chodit. Přes dvě hodiny totiž budete sledovat, jak se moderátor, kterého neznáte, snaží "dostat" prezidenta, o němž mnoho nevíte, za činy, které jsou vám šumafuk, na pozadí událostí, o kterých průměrný Čech nemá ani ponětí. A přestože je Frost/Nixon řemeslně dokonale provedený, takhle vás moc bavit nemůže. Pokud se ale aspoň trošičku o dané období a o dané postavy zajímáte, čeká vás úžasný zážitek. Připadáte si, jakobyste se opravdu propadli mezi Frosta a Nixona. Duel je skvěle zpracovaným skorodokumentem, který diváka navíc úspěšně přesvědčí, že vypráví důležitější příběh, než doopravdy vypráví. ()

maty39

Aféra Watergate rozhodně nebyla světotvorná událost. Byla však důležitá pro USA a proto o ní panuje povědomí po celém světě. Bohužel my nikdy plně nepochopíme nadšení panující po Nixonově doznání a důležitost této události (ostatně stejně tak ani mladí američané). Spíše bych to viděl na odkrývání starých republikánských ran uvědomělými demokraty ve volebním roce 2008. To nám však může být jedno. Film je to vynikající. I ten Oscar za nejlepší film by mu slušel. A to, že Frank Langella nezískal Oscara za svůj výkon považuji za letošní největší nespravedlnost (třeba o tom natočí film :-)). Vřele doporučuji 9/10 ()

jerenymo

Bez váhání dávám plný počet. Perfektně natočený. Nevím zda sem tak hltal každou minutu, nebo zda mě zhypnotizoval hlas Franka Langella (Nixona ztvárnil naprosto brilantně). ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)