Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

wampire23

Duel Frosta s Nixonom je ozajstnou pastvou pre oči, nielen pre filmových fajnšmekrov, ale aj pre širšie publikum, čo sa vo filmoch s politickým námetom často nevidí. Howard nám naservíroval americkú čiernu hodinku spôsobom, ktorý musí chytiť každého filmového nadšenca. Obe hlavné postavy sú zahrané neuveriteľným spôsobom, pri sledovaní originálnych rozhovorov som takmer nedýchal. Sila posledného vzájomného rozhovoru a najmä výraz v Nixonovej tvári bol najsilnejším, aký som v poslednej dobe na filmovom plátne videl. A ostatné postavy takisto skvele sekundujú. Takýchto filmov s podobným ladením by sa mohlo točiť viac. Ale len pod taktovkou režisérov ako je Ron Howard. 80%. ()

bolan

Čekal bych, že film o televizním duelu na politické úrovni jednoznačně odzívu, ale tady je krásně vidět že nezáleží na tématu, ale na zpracování. ()

Kratoc

Pane jo! Kdyby mi někdo řekl, že se vydržím dvě hodiny koukat na rekonstrukci jakéhosi interview, tak bych se mu vysmál. A ejhle! Přijde tenhle film a já ho zhltnul jako malinu. Perfektní filmařina, která přes svoje zdánlivě nudné téma, funguje a vcucne vás do děje tak, že na konci bez dechu koukáte na ten tichý souboj v televizním studiu. ()

Kroupa

28.4.2011 Jelikož nemám rád Howarda, tak jsem tenhle film dlouho odkládal. Vzhledem ke svým zájmům jsem mu ale nemohl unikat věčně. A tentokrát se stal malý zázrak - film od Rona Howarda mě naprosto uchvátil. Od začátku se mi trefil do noty - výstižný, přesný, inteligentní a zároveň stručný. V momentě nástupu Franka Langelli jsem poznal, že to bude něco výjimečného. A bylo to ještě lepší. V mnoha případech, kdy lidé chválí kvalitu hereckého výkonu, ve skutečnosti oceňují mnohem širší komplex faktorů, než jen výkon herce - scénář, režii, kamera, střih... takže je často těžké to odlišit. Ale tady je zřejmé, že tyhle vedlejší faktory jen zvýšily dopad Langellova herectví na diváka. Jeho hlas, držení těla, pohyby, a ty oči, to bylo zcela omamné. Krom toho ty dialogy jsou úžasně oduševnělé a filmu se zcela neobvykle daří oddělit rovinu toho, co je reálné, a zdání - co je efektní pro kamery a atraktivní pro diváky, a co je objektivní podstatou věci. Obávám se, že divák neobeznámený s reáliemi doby a místa bude nutně tápat, ale na druhou stranu bude třeba ponouknut si o tématu něco přečíst. ()

Chosé85

Zbytečně moc ukecané bez postupné a výrazné gradace, která se maximálně zmůže během posledního rozhovoru na silnější konfrontaci s konečným přiznáním a kapitulací. Pochválit ale musím Franka Langella, který Nixona ztvárnil velice dobře a přesvědčivě. Po tomto filmu jsem si vzpomněl na snímek Všichni prezidentovi muži, který se mi líbil tempem a atmosférou mnohem více...70 %. ()

kamil.i

Howard prekonáva sám seba, Frost/Nixon ašpiruje na najlepší titul aký natočil. Frank Langella geniálne stvárnil Nixona a sťahuje na seba pozornosť ako to robil reálny Nixon počas dialógov popri ostatných, tiež vynikajúcich hereckých výkonoch. Tento duel má zvládnuté všetky ingrediencie pre správny film- napínavú dramatickú zápletku so štipkou komediálnej nadsádzky, divácky vizuál, zaujímavé dialógy a jedinečný herecký koncert v každom ohľade. V Scottovom Gladiátorovi sa v posledných desiatich minútach dosekali mečmi ranený Maximus s cisárom Commodom. V Howardovom filme si to dvaja nespokojní borci/looseri rozdávajú slovne celú hodinu a výsledok je minimálne rovnako dobrý. ()

RomanHyde

Místy se člověku udělá husí kůže, když vidí nabubřelého politika rozhodujícího o životech jiných, který není nepodobný většině těm, kteří o podobné posty usilují a svádějí bitvy o moc. Když ji však ztratí, co zbude? ()

Olaf7

Přistupoval jsem k tomuto filmu dost opatrně - asi jako nedávno k nákupu masa v Intersparu, když jsem ho dva tejdny před tím viděl v televizi, kde hrálo všemi barvami. Takže jsem čekal ledacos. Místo ale zeleného šunkového salámu, který maso neviděl ani z rychlíku, se mi dostalo pořádné flákoty masa z vesnické domácí zabíjačky. Za tohle jsem prostě musel naprat pět jitrnic. ()

petikacka

Tady to vypadalo na velkou prudu podle skutečnosti a EJHLE! ...vyloupl se z toho bezvadný duel mezi frajerským bavičem a potupeným, arogantním a manipulativním exprezidentem. Klobouk dolů, tohle se fakticky povedlo. Za mě 88% ()

ddf76

Po dlouhe dobe velmi dobre politicke drama (Milka jsem jeste nevidel :) ). Herecky koncert Franka Langelly, ktery v roli Nixona exceluje. Po Watergate zas Nixon nebyl tak odstrceny, jak se nam snazi namluvit filmari (podporoval a radil Reaganovi) :). ()

TomasKotlant

Až na pár podařených dialogů je to velká politická nuda. Z celého filmu mě nejvíce zaujal poradce s vysokým čelem, což asi nebyl účel :) ()

icoico

zajimave dilko. skvele herecke vykony, jak idiocky usmev Sheena tak i mumlani Langelly. na 100% metu to saha ale marne, chtelo by to trosku vic dejovych zvratu. ()

Martinvon

Po Všech prezidentových mužích prostě musíte vidět, jak Nixon zacvičí s Frostem. I když tvůrci snímku měli cestu krásně vydlážděnou skutečným a hlavně nepřekonatelným příběhem, vydupali ze země barvité filmové povídání, elegantní love story, a hlavně vkusně inteligentní dialogy, které krásně vyplňují "nedějová" místa celé dokumentárně laděné koláže. Díváte se vlastně na rekonstrukci rekonstrukce. A může vás jen mrzet, že to u nás jde tak pomalu, když vidíte, jak velký vliv na politky mohou mít západní média. ()

El-Barto

Mistrovsky zahraná a zřežírovaná přestřelka, kde se akorát místo revolverů nebo boxerských rukavic tasí dialogy ostrý jak břitva. Zlomovým momentem filmu je druhý den natáčení rozhovoru, kdy Frost prvně vytasí těžší kalibr, Vietnam a Kambodžu. No, Nixon ho totálně utřel a v ten okamžik vyvrcholilo postupně budovaný napětí a atmosféra toho, že Nixon je v tomhle pořád extra třída a že se mu nějakej komik jen tak nedostane pod kůži. Vedle úžasných hereckých výkonů film šlape díky Zimmerově jemnýmu a přesto pořád svižnýmu doprovodu. Ron Howard si s tím dostatečně vyhrál a stejně jako v pozdějších Rivalech staví na první místo detailně propracovaný charaktery, který stojí proti sobě. Oba touží po úspěchu a oba mají hodně co ztratit. Scéna s nočním telefonátem to perfektně zachycuje. Duel Frost/Nixon je pro mě špičkou žánru. ()

Saur.us

R. Howard je specialista na dramatizaci skutečných událostí a díky elegantnímu sestřihu toho nejzajímavějšího z duelu, tedy díky scénáři k původní divadelní hře s využitím původní (a skvělé) herecké dvojice Langella/Sheen se mu to opět podařilo dokázat. ()

fixaman

Jedním slovem nuda. K uzoufání pomalé tempo, nezáživné první tři dny rozhovorů a k tomu prostě absolutně líní a nepřipravení novináři, kteří sólokapra získali spíš náhodou než svým přičiněním, takže jejich práci můžu jen těžko oslavovat. Chápu, proč lidi ten film baví, ale skvělé herecké výkony nejsou všechno. ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)