Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiální text distributora)

klerik

Sakramentsky jednodchý príbeh. Ale vôbec to nevadí. Klasické putovanie družiny do dediny ovládanej zlom ubehne pekne rýchlo a mních, ktorý ich sprevádza tomu dodáva trochu originálneho vyznenia. Zaujímavo natočené, veľmi dobre budovaná atmosféra. Páčil sa mi VLKODAV aj SOLOMON KANE. Čierna smrť sa s prehľadom radí ku kvalitným fantasy filmom kračajúcim značne iným smerom ako PÁN PRSTEŇOV... ()

Chrustyn

Tématem neobvyklé a překvapivě poutavé historické drama, které se více zaměřuje na charaktery jednotlivých postav než na obrovské bitvy a usekané končetiny. Konec možná zbytečně natahovaný ale přesto kvalitní, malý snímek. ()

Yardak

Roku 1348 nebyla založena jenom Karlova univerzita v Praze, ale také se šířil středověkou Evropou mor. Black Death využívá toto období pro ukázku šíření křesťanství (a hlavně trestání pohanů). Snímek táhnou dobří herci (Bean, Lynch, Houten, Redmayne), slušný příběh, atmosféra středověku a k tomu černý mor. Velké překvapení, slabších 5 (trochu vadí časté využití ruční kamery a pár prvků ke konci filmu). ()

heyda

Já bych zde vyzdvihl především ten nápad. Nápad natočit něco, co se nejdřív tváří jako film o moru, ale v podstatě se jedná o konfrontaci náboženství a ateismu, což je posazeno do dob středověku, ale přitom je to i dnes nesmírně aktuální. Druhá věc, která mě zde nadchla, byla atmosféra. Ta je zde natolik vytříbená, že jsem se přesně vžil do té doby a nepříjemný pocit jsem měl od začátku až do konce. Že se nejedná o horor, to už zde bylo zmíněno milionkrát, takže jako horor to nehodnotím. Hodnotím to jako atmosférické a trochu brutální drama, které přišlo s něčím novým, neokoukaným, a které na mě docela silně zapůsobilo. Happy end a jiné kraviny zde nečekejte. Smith prostě umí a jeho tvorba mě začíná čím dál více zajímat. 75% ()

mat.ilda

Ti mě ale převezli! Nad mé očekávání se neodehrávala čirá křižácká, potažmo křesťanská obžaloba, oblíbený to středověký námět, ale nezaujatý obraz doby o lidech, které kruté životní podmínky naučily krutému zacházení.Jen jsem si zapomněla přečíst zaškatulkování, takže jsem byla připravená na čistokrevné drama, plné moru, inkvizice a hořících hranic, o to nečekanější a příjemnější byla mysteriózní linka filmu. K tomu naprosto přesvědčivý Eddie Redmayne, už klasicky bojovný Sean Bean a Carice van Houten jako zjevení z jiného světa - lahůdkové obsazení. ()

jojinecko

Križiacke výpravy sa už našťastie nezopakujú a tak isto ja už našťastie nezopakujem tento film. Mimochodom Eddie Redmayne je veľmi potenciálny týpek! ()

Flego

Všetko to začalo dobre... Temná stredoveká zápletka sa po príchode do hľadanej dediny, ktorú obchádzala čierna smrť ( morová epidémia ), začínala pokuľhávať, čo bola veľká škoda. Záver sa opäť vrátil k fanatizmu, ktorý bol príznačným pre úvod. Vidím to ako premárnenú šancu vytĺcť z príbehu ďaleko viacej. Rozhodne sa však jedná o zaujímavé dielo, ktoré si treba pozrieť. ()

Jinny

70 %. Black Death má hororovou atmosféru, na soubor rytířů se zombíky se ale netěšte. Je to krvavé drama o muži církve, který se naučí nenávidět. Sympatie diváků se pomalu přesouvají z jedné strany na druhou a film vlastně říká pouze to, že víra v Boha nevypovídá nic o tom, jestli je člověk dobrý nebo špatný. Výpravněji ovšem vypadá snad cokoliv z produkce HBO. ()

honajz

Atmosféra je docela povedená, ale tak nějak mi to přijde celé narychlo sestrojené, rozhrkané, nekonzistentní. Dalo se víc vyhrát s postavami, ostatně i tím prostředím, víc navnadit. Chápu, že asi nízký rozpočet neumožňoval víc, jak televizní kulisy, ale přesto to chtělo v různých směrech dotáhnout, aby to byl dobrý středověký horor. Takhle je jen průměrný. (Btw, když něco začíná jako horor, používá hororové atributy a jen v závěru sklouzne do profláklé moralitky, těžko se divit, že je to souzeno jako horor. Hodnotit to podle moralitky, dám odpad, jak je to "poselství" vyčpělé.) ------- Čekal jsem bohatší děj, proto to zklamání. Našlápnuto to mělo hezky, ale pak z toho byla historka pro Akta X, 45 minut by stačilo, a to mne zklamalo. Chyběla větší vrstevnatost, která by to ozvláštnila a prohloubila. ()

Ivoshek

Čekal jsem levnou záležitost a dostalo se mi překvapivě vcelku slušné zábavy. První půlka filmu je správně středověce ponurá a depresivní - mor, upalování čarodějnic, krutá žoldnéřská parta a jejich vyprávění o starých bitvách. V půlce se navíc chvíli film stočí do řežby a pořád ještě je to dobré pokoukání... Necelá druhá půlka - která se odehrává v pohanské vesnici - je hodně jiná. Atmosféru vyvolává už spíš pomocí bubáků, nemrtvých, čarováním atp., což sice pořád ještě udrží pozornost, ale dost to přehazuje výhybku. Konec (který pochopitelně neprozradím) už to háže až do filozoficko-náboženských odkazů, na které ale tvůrci intelektuálně a erudicí nemají a v mých očích to filmu dost ublížilo. Na druhé straně bych ocenil pointu pro mladého mnicha, která se mi svou krutostí - a jednochostí - líbila. ()

Othello

Zlo potírá zlo. Christopher Smith vyfasoval scénář, který má větší koule než popisuje jakákoli anatomická příručka a dodal ho režisérovi, který má pověst, že se s ničim moc nesere. Jak hodnotit film, jehož jediné zápory se dají odkázat na rozpočet zřejmě tak nízký, že půlku spolkla tvorba plakátů. Pravda, že kdyby se scény rozhodily do vícera lokací (bezmála dvacet minut druhé půlky se odehrává ve stejném settingu) člověk by neměl onen "putovní" pocit skládačky. Každopádně Smith za nic nemůže, režijně je to všechna čest. Zdatně bojuje proti zažitým principům, disponuje nápady i jejich načasováním (zejména ví přesně kdy ukončit dialog a s ním i scénu, aby to vyznělo důrazně) a občas překvapí osobitým režijním vkladem - například na tělo přidělaný steadycam postavy vedoucí na popravu. Když jsme u poprav, filmu násilí rozhodně chutná, ale nevyžívá se v něm. Tvoří spíše kulisu pro bolestivost celé té doby a udržuje diváka v pozornosti. Příjemně překvapila akční scéna (trochu jsem litoval, že jich nebylo více), která konečně vysvětluje co to znamená být fláknutej kropáčem do ksichtu a trochu jsem si zalitoval jak dlouho jsem už neviděl pořádnou šermířskou pranici ve filmu (maraton LoTRa nejspíš za dveřmi). Rozhodně neminout. Takovéhle filmy se točit pod hranicí závislosti, tak se nestíhám bažit. ()

GigaPudding

Sean Bean a nějakej mladej jouda na výpravě za původem zla ve vesničce, která není postihnutá morem roku 1342, zatímco celý zbytek země je, no tak to je úplně podezřelé :). Ze začátku film docela slušně buduje napětí tím, že přináší očekávání něčeho pro hlavní hrdiny nevysvětlitelného, protože přece jsou to jenom obyčejní inkvizitoři :). Dokonce se může zdát, že jde o takovou středověkou parafrázi na vietnamskou Apokalypsu, když hlavní hrdinové putují za svým cílem a během toho potkávají bizarní obrazy zvířecí podstaty člověka jako jsou různé pohanské průvody a pálení čarodějnic a podobně, ale tohle bohužel přestane s tím o co ve filmu má jít doopravdy. A to je vůbec ta chvíle kdy si člověk uvědomí, že tenhle film v sobě kombinuje několik různých zajímavých motivů, ale žádný nevyužije pořádně, což je škoda, protože z toho mohla být slušná středověká Apokalypsa nebo třeba Wicker man, ale prostě se to nakonec dopotácí k takové křečovité pointě, která sama o sobě nefunguje zas tak dobře, když z ní je jen další kousek oddělený od celku. Každopádně mělo to Seana Beana, který si ale nijak zvlášť nezahrál, protože hlavní postavou byl Eddie Redmayne, mělo to taky docela "příjemně" naturalistický vizuál a několik zajímavých nápadů, ale celkově to bylo nedomyšlené a mělo to šanci být mnohem lepší. ()

SOLOM.

Mám rád historické filmy. Zvláště ty surové, špinavé a s nikým se moc „neseroucí“. Je sice pravda, že i mě docela serou náboženské kecy a pánbíčkářství, ale tak tady to naštěstí nebylo až tak otravné. Špinavá a mrtvými těly posetá Anglie ve mně sice nevzbouzela žádnou lítost (stačí si vzpomenout co se dělo u nás), ale již v té době byla církev pěkná svině. Tady se to ovšem celé netočí jen okolo honu na čarodějnice a „vymáhání“ přiznání, takže se kromě lidských nářků dočkáme i pěkně krvavé akční podívané. Především pak první polovina filmu se mi líbila svou drsností. Skupina okolo Ulricha byla opravdu k „pohledání“. Nejprve jsem si myslel, že půjde zase jenom o bandu zkurvených inkvizitorů, ale jaké bylo mé překvapení, když se postupem času začal poodkrývat celý příběh. Je sice pravda, že finále jsem si představoval trochu jinak, ale i mě se líbila rozvinutá charakteristika mladého novice (tedy jeho postavy). Ani se moc nedivím, že Carice van Houten „uhranula“ tolik lidí svou visáží, já bych se od ní taky nechal „zbavit víry“… Ona tvůrčí myšlenka byla svým způsobem opravdu geniální, ale trošku si myslím, že Christopher Smith to nedotáhl do zcela úspěšného konce, tak jak si asi představoval on sám. Přece jenom jsem od konce očekával lepší zakončení. Palec nahoru však dávám za bojové scény, ve kterých jsem se dočkal rozdrcených hlav, useknutých končetin, podříznutých krků – no prostě pěkná krvavá podívaná. Je ovšem pravdou, že s hororem si tento film potykal jen okrajově. Ovšem na druhou stranu zase víc, nežli mnohými opěvovaná „Vesnice „z roku 2004. ()

Xeelee

Fanatismus je zhoubnější než mor. Pojďme si, bratři a sestry, zafilosofovat a v ústraní našich domovů rozjímat o křesťanském a pohanském fanatismu do doby temna. Do doby všudypřítomného strachu, brutálního vraždění nevinných. Do doby nekončících lidských jatek. Do doby, která přišla k zdravý rozum. Do doby, kdy byste o zdravý rozum přišli i vy. Děsivě snadno a rychle. Amen ()

Ilicka

Nečekaně hutný středověký horror, který se nijak nestydí za své béčkové parametry, nízký rozpočet relativně chytře využívá ve svůj prospěch. Neobjeví se žádné spektakulární scény, ani speciální efekty, ale zajímavá polemika o fanatismu jakéhokoli druhu. A grády tomu nezpochybnitelně dodává post-Boromirovský a pre-Starkovský Sean Bean. ()

Ištván87

Dá se říct, že to rozhodně není špatný film... Resp. se nedá říct že to je špatný film... Hnusná, špinavá atmosféra perfektně dokresluje výborně budovaný středověký pocit a herci v čele s perfektním Seanem Beanem a talentovaným Eddiem Redmaynem hrají velice přesvědčivě... Není to žádná bomba, ale je to lepší než třeba Solomon Kane.... Rozhodně jeden z nejlepších středověkých počinů posledních let... ()

ARI50

Léta páně nesou slabší podívanou která si mě místy držela a zaslouží si tuhle známku, ale všude láska ke všem nic nevyřeší. ()

mm13

Nech je smrť aká čierna, najčiernejšia je aj tak duša fanatika. A je jedno, či ide o kresťana alebo "druida". Vôľa ovládať alebo sa naopak ovládaniu poddávať a oddávať, to je tá najväčšia morová epidémia aká ľudstvo kedy postihla. Hustý film so žiaľ príliš obyčajnou réžiou; ale scenár, perfektné obsadenie a zvlášť finále to bohato vyvažujú. Z hlavných aktérov každý jeden dostal čo mu patrilo... v dobrom aj zlom a mne sa z toľkej autorskej prezieravosti dobre hlava nezatočila. Nečakal som až taký vhľad, pritom sme neopustili pole populárneho žánru. Videné krátko po sebe 2x a ešte niekoľkokrát si to príležitostne dám. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (více)