Alementina

Perfekcionismus. Dokonalost linií. Poezie obrazu. Neuvěřitelná smyslnost jednoduchých detailů. Úžasné využítí barev. Film krásně krouží po hranici kýče a já už si dlouho u filmu neužívala každý detail všeho snímaného. Jak na výstavě fotek, kdy se kocháte nad každým snímkem. Chtěla bych žít v tom domě, chtěla bych mít účes jako Julianne a mít její krajkovou podprsenku, pokuřovat cigaretu na kapotě auta... (a tentokrát i s diakritikou jako holt tomu perfekcionusmu:). ()

ABLABLABLA

Zajímavý film..to bezesporu. Propracovaný, příběhově bohatý a nevšední. Ale není to zrovna dvakrát můj šálek kávy. Ovšem 4* si zaslouží. ()

blackrain

One man show Colina Firtha, kterou občas rozčísla Julianne Moore co by jeho kamarádka. Z Colina Firtha se stává Pan herec. Dokazuje, že mu není cizí ani drama. ()

kaylin

Ten film má spoustu prvků, pro které by se mi neměl líbit, ale já si nemůžu pomoct, sledoval jsem snad každý detailní záběr se zalíbením. Ano, na první pohled se zdá, že forma je tu hlavní, práce s kamerou, která má ráda přiblížení a filtry, ale on je tu i obsah, který skvěle zapadá do doby. Hlavním esem jsou ale herecké výkony, především pak Colina Firtha a Julianne Moore, která se mi líbí stále víc a víc. ()

Kaluž

Homosexuální Marcello Mastroianni v podání pana Darcyho, ten otravný klučina z Jak na věc v zářivém svetříku a ginem nasáklá agentka Starlingová s grandiózní čupřinou v sexy retro bijáku jednoho módního fajnšmekra. Stominutový katalog vytříbeného vkusu. ()

slunicko2

Jak to dopadne, když se módní návrhář dá k filmu. 1) V roce 1962 byl v Americe (a nejen tam) společenský tlak na konformitu daleko silnější, než je dnes, ať už šlo o rovnoprávnost černochů, strach z komunistů anebo z gayů. Homosexualita byla stále ještě definována (až do let 1973 - 1974) jako společensky nebezpečná psychická porucha, kterou je nutné léčit. Identifikace homosexuála automaticky znamenala společenskou i pracovní ostrakizaci, veřejné opovržení a v mnohých případech i trestní stíhání._____ 2) Probíhající kubánská krize, kdy svět stál v dějinách snad nejblíže ke zničující válce, dotváří atmosféru strachu a zmaru. Nejsem si jistý, zdali lidé situaci vnímali jako skutečnou hrozbu, nicméně my už víme a film promlouvá k diváku dnešnímu._____ 3) Spoiler. Do této deprimující atmosféry vstupuje ztráta milovaného životního partnera. Sledujeme, jak se hlavní postava snímku chystá na smrt. Vykonává své pravidelné každodenní rituály s vědomím, že je to naposledy, že je třeba ještě udělat to a ono, uzavřít své účty, důstojně se rozloučit a odejít. Není to ale jednoduché, zvláště, když se ukáže, že láska tu stále je, byť má jinou podobu._____ 4) Spoiler. Během příběhu jsem si neuměl představit jiné vyústění, než dovršenou sebevraždu anebo příslib nového vztahu. Závěrečná pointa mi proto, přiznám se, vyrazila dech. Až později mi došlo, že je nejlepším možným zakončením, jaké si mohu představit._____ 5) 48letý slavný módní návrhář Tom Ford s vlastní značkou si svůj filmový debut napsal, natočil i zaplatil, 49letý Colin Firth hraje jako o život, nad 20letým přitažlivým Nicolasem Houltem až srdce usedá a všechno podkresluje nádherná hudba 37letého Abela Korzeniowského. Do posledního detailu stylové filmové obrazy, barvy a použité reálie tvoří orgie elegance, kde i smrt má vkus a je estetickou kategorií._____ 6) Single Man je vpravdě filmové umění. Tento přesah si uvědomují i mnozí komentátoři, kteří jinak "teplouše moc nemusí", i ti, jejichž dosud nedospělé nebo už okoralé vnímání krásy působí jako klapky na očích. Pane Forde, klobouk dolů._____ 7) Jediným důvodem, proč nedávám pět hvězdiček, je fakt, že uprostřed jsem zažíval občasné závany nudy. ()

René.girl

Proč by Tom Ford neměl už nikdy točit filmy?? Protože to není žádný režisér, ale módní návrhář. Až na pár hezkých záběru to byla prostě hrozná nuda. 15% (to vysoké hodnocení tady - jde úplně mimo mé chápání) ()

italka63

Herecký koncert Colina Firtha ve velmi smutném dramatu o životě, kde probuzená homosexualita není až tak to hlavní, oč tu běží.Vynikající hudba, která doznívá ještě dlouho v uších. ()

suicide

Film založený na hereckém umu Colina Firtha. Nepatetické, nenásilné, inteligentní a věrohodné. Jen trochu smutné. Ale takový život asi občas prostě je. ()

01Zuzana10

Neviem čo úvodné zhrňujúce napísať! Zvláštny zaujímavý podivne v podstate pozitívny film. Opäť snímka, kt. som chcela vidieť kvôli hudbe, kt. som poznala a páčila sa mi skôr ako som poznala film. Prekvapili ma trošku, napr. podľa poradia piesní som si myslela, že film sa náladovo bude inak vyvíjať a oni takto... Hudba vo filme gradovala emočne aj mohutnosťou. Hl. na konci to odpálili najkrajšími kúskami. Vždy veľmi obdivujem, ak skladatelia vezmú kúsok svojej geniality a vytvoria skladby plné rozporuplných dojmov v tú istú dobu. Ako tu. Nádherne odzrkadľovali snímok. Cítiť aj zármutok aj chvíľkové šťastie a náhlu chuť žiť. Neuveriteľné... Toľko k hudbe.___ Pekne formulované myšlienky niekde. Aj som si ich poznačila._ KONEČNE poslednou dobou dochádzam na chuť Colinovi Firthovi. Už aj v DG sa mi páčil, tu to podobne rozbalil. Ale mi dlho trvalo, kým som pochopila jeho nenápadný štýl._ Mladíci. Uuuf.. ako z prehliadkových mól. No nádherné kúsky. A ich oči. Strašní fešáci. Carlos mi hneď keď sa objavil na scéne pripomenul Jamesa Deana:) . A tá blondýna BB.__ Krásny dom! _ Potešila som sa z drobných rolí. Celkovo. Film stojí za to. ()

Hadža odpad!

Verim ,ze pro vetsinu z vas to byl unikatni duchovni a umelecky zazitek,ale me to akorat po 40 minutach neuveritelne nasralo..... ()

FilmFan24

Ohromující filmový vizuál, kde snad každý záběr by se dal "zarámovat", umocňuje výpověď o lásce, bolesti, samotě a strachu. Krása filmové řeči naservírovaná módní ikonou Tomem Fordem a umocněná brilantními hereckými výkony v naaranžovaných kulisách šedesátých let. Hra s barvami podtrhující rozervaný stav mysli profesora Falconera v hereckém podání Colina Firtha. "I škaredé věci mohou být krásné..." říká "španělský James Dean" během rozhovoru na kapotě mercedesu před obrovským plakátem na "Psycho". Spousta myšlenek, pocitů a náznaků..boj s vnitřními démony, strach ze samoty a vůbec...nedá se hned po shlédnutí popsat... ()

runner85

Strach je našim nepriateľom, strach že na nás dakto zaútočí, strach že za každým rohom sú komunisti, strach z nejakej krajinky ktorá nezdieľa náš spôsob života, strach že zápach z úst nás pripraví o priateľov strach zo starnutia, strach zo samoty, strach že sme zbytočný, že je jedno čo mame na srdci... ()

TominoLa

Zasloužená nominace pro Colina Firtha. Julianne Moore úžasná. A nečekaná proměna Nicholase Houlta ( Marcus z Jak na věc). Uteklo to. ()

halogenka

Zklamání. Všechno příšerně ulízané a korektní (a to nejenom navenek, ale i uvnitř), přehnaně vydesignovaná mizanscéna, košer gejství, plno keců, které v podstatě stejně nic neřeknou a kamera ani záběry, které mají cosi sdělit, bohužel film nedokážou prokreslit jak co se týče pocitů, tak vyprávění - neudrží atmosféru a časem nudí, film se stává nicneříkajícím. Pokud srovnáme například s tématicky (i formálně) podobným Nouzovým východem nebo s Daleko do nebe, Single Man vedle nich vypadá jak chudá příbuzná. Nedokážu si představit, že bych si tento film pustila ještě jednou. Tom Ford by se měl radši držet svého návrhářského kopyta. Vytvářet líbivé obaly mu jde, ovšem s obsahem už je to trochu horší... ()

Skip

Ačkoliv je tento film většinou dobře hodnocený, pro mě je to celkem zbytečná, chvílemi sladkobolná, nanicovatá kapka v moři mnohem lepších psychologických filmů. Pořád jsem měl pocit, že se ze mě kdosi za každou cenu snaží dostat nějaké emoce, ale to se teda hrubě nedařilo. ()

Aleee89

Dneska (červen 2010) jsem viděla i jiný film na podobné téma, a to I Love You, Phillip Morris. Nemůžu se ubránit srovnání a říkám, že Single Man mi z tohoto duelu vychází jako vítěz. Příběh je jímavý, citlivě vyprávěný a je to čistokrevné drama, žánr, který mám ráda, neosciluje to jako ILYPM mezi dramatem a komedií. Zajisté by někteří namítali, že toto je přesně ten oscarový film (ve špatném slova smyslu), film, který si brnká na smutnou strunu, je vyumělkovaný a kalkuluje s divákovými pocity. Ale mně to tak nepřišlo, odpouštím, pro mě to byl celkem silný zážitek s vynikajícím Colinem Firthem. A navíc musím zatleskat hře s barvou - scény z minulosti překvapivě barevné, současnost zašedlá... ()

Dont

Vysoké hodnocení pro mě není až tak překvapivé, celkem chápu, že řadě lidí se film může líbit, ale na mě nezapůsobil, tak jak asi tvůrce zamýšlel. Trochu jsem se v tom ztrácel, svět, tak jak byl vyobrazen ve filmu, byl pro mne svým způsobem cizí, obtížně pochopitelný. Jak tady zmínilo více uživatelů, i mně občas připadalo, že ta estetika je skoro přehnaná, obraz i většina postav byly až příliš naleštěné a stylizované. Ty barevné filtry mi někdy už vadily. Škoda, že více prostoru nedostala Julianne More (mimochodem parádní účes a v jejím případě výborně odvedená práce vizážistů a stylistů), protože byla podobně jako Colin Firth skvělá a popravdě tu chvíli, kdy byli na scéně spolu, jsem si z filmu užil nejvíce. Taneční scénka byla krásná. Ale mám z toho takový dojem, že nezářit tam Colin Firth v hlavní roli, tak by tady tolik pozitivních hodnocení ani komentářů nebylo. Za mě lepší tři hvězdy a hodnocení někde na hranici 70% procent. ()

Sheldra

Sofistikované, a přitom ani náhodou chladné. Tolik empatie už jsem v žádném filmu hodně dlouho neviděla - nabízí se otázka, jestli mám smůlu na filmy, nebo jestli je tohle fakt taková výjimka. Asi je to fuk, Single Man je pro mě každopádně výjimečný po všech stránkách, ovšem kdybych měla vyzdvihnout jednu jedinou, byl by to Colin Firth. Jeho výkon je absolutně geniální, a přitom tak nějak decentní - stačí zvlnění rtů, mírné nakrčení čela, a on tím dokáže říct vše. Není tu žádné klišé a originalita čiší z každého záběru, z každého slova. Žádný div, že tenhle film netrhá kasovní rekordy. Nebudu se v tom nimrat, jsem naprosto nadšená a asi si dám brzo opáčko. Tohle je jasně za pět. ()

fmash

Nebudu předstírat, že mě tenhle film chytil za srdce, a už vůbec ne stále oranžovějším histriónským vnímáním radostných chvilek života, na němž profesor Falconer tolik lpí, ačkoli si myslí, že nikoli. Jestli mě něco dostalo, tak esteticky dokonalá podoba filmu zejména v těch desaturovaných momentech; troufnu si říct, že co záběr, to povedený plakát, který by mohl viset v galerii. Tragický vnitřní příběh mannovského stárnoucího teplajzníka, který si na benátské gondole vybírá budoucnost nevkusného lovce zajíčků, je jenom doplněk, který navzdory plamenné promluvě při přednášce celý film neutáhne. I když to Firthovi docela jde. ()