Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Pethushka

Po desítkách doporučení jsem se konečně koukla na pilotní díl. Musím říct, že mě to chytlo hned od samého počátku a tak jsem celou sérii zhlédla za pouhé tři dny. Podle mě jde o perfektní scénář plný kvalitních intrik a lehce erotických scén. Některé zápletky i zrady mi berou dech. Fantastická je také hudba, při které mi šel často mráz po zádech. Hodně povedený seriál po všech stránkách. HBO opět válí. U mě je to 99%. ()

DaViD´82

Válka růží i dění na Apeninském poloostrově za Borgiů ve fantasy hávu v podobě ságy, pro kterou je „fantasy“ škatulka příliš omezující a svazující, byť to tak zpočátku nevypadá. Žádní špičoušatci, trpajzlíci, orkové a podobná havěť. Za to kvanta živoucích nečernobílých postav (v čele s Claudiem... ehm, Tyrionem, který ční nade všemi) a politiky. Tuny a tuny politiky skrze tuny a tuny intrik², kutí piklů² a pletichaření² a až kdesi v pozadí a vlastně spíše "tak jakoby mimochodem" epické bitvy, o kterých se více mluví než se jich účastní; nikoli náhodou jsou tedy nejlepší pasáže předlohy ty "přechcávací čistky" à la čtvrtá Tyrionova kapitola ze Střetu králů. To platí o předloze. Hledejte v ní pokračovatele pochodně, kterou zažehli Waltari s Gravesem spíše než-li náhražku Pána prstenů či nekonečné generické ságy XY. Proto je dobře, že to vzalo na svá bedra HBO, protože tohle JE (a ostatně i nadále bude) jako jejich Řím ve fantasy kulisách. Prostě adaptace formou seriálu, který se sice v mnoha ohledech nepotkal s mou po mnoho let budovanou představou (není to dělané pro fanoušky knih, ale především pro nezaujaté diváky a mělo by to tedy obstát především samo o sobě jako svébytný seriál; což se HBO zatím daří), ale i tak jsem nadšen, jelikož tvůrci jen zbožně neilustrují předlohu a nebojí se i "tnout do živého", byť je to někdy dost "hrrr" a nenechávají některé situace v divákovi správně doznít. Také používají mnohdy spíše divadelní postupy než regulérní filmovou řeč (ta se objevuje až s příchodem Alana Taylora a druhé sezóny). Což není v žádném ohledu zápor, pouze konstatování. Navíc jde o seriál HBO i v tom ohledu, že jednotlivé epizody příliš nefungují samy o sobě, ale až jako součást jednoho celku. Typickým příkladem budiž finále první sezóny a úvodní díl té druhé. V každém je tolik linií, že každý dostane tu svou "minutku na výsluní", ale honí se toho tolik, že je to ve výsledku roztříštěné, kde je toho od všeho trochu a ve výsledku vlastně nic. Pokud je však vezmete jako součást celku, tak je vše rázem tak jak má být, protože HBO si jak známo na sezóny příliš nehraje. Pro ně je prostě start nové série "pouze" další kapitolou jednoho příběhu; a tak jsou od sebe jednotlivé série rozeznatelné vlastně jen stále narůstající (již tak nemalou) produkční hodnotou. Tvůrci dělají sice mnohé značně po svém (od druhé sezóny to spadá do škatulky volně inspirováno Hrou o trůny spíše než-li adaptace Hry o trůny), ale přesto zůstávají vždy duchem věrni předloze. A co je věrnost předloze v případě Hry o trůny? Ani ne tak držení se zuby nehty bohatých dějových peripetií; o ty zase až tak moc vlastně nejde, vždy se dají pozměnit, pokrátit, sloučit apod.; ale spíše o věrnost postavám. Tvůrci je mnohdy vedou zcela jinými cestičkami než-li autor předlohy, ale vedou je do stejného cíle. Což vzhledem k jejich výjimečným kvalitám, charakterizaci a vývoji, je myslím samo o sobě nejlépe vypovídající. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | S4: 5/5 | S5: 4/5 | S6: 4/5 | S7: 4/5 | S8: 3/5 | () (méně) (více)

B!shop

Po pravde receno, mam z toho drobet rozpacity dojmy. Na kazdy novy fantasy se tesim a obzvlast takovy, ktery ma hodnoceni pres 90 a v podani HBO to je radne brutalni, skvele natoceny, se zajimavym a kvalitne hrajicim hereckym obsazenim, kde nikdo vylozene nevycniva, perfektnima filmovejma trikama a bohuzel spoustou kecu. Rek bych klasickej problem HBO, kde sebezajimavejsi latku zabije zbytecnym diskutovanim. Tady totiz vetsinu dilu vyplnuje jen politikareni a reci a na bitky dojde jen minimalne, navic, kdyz uz se zaclo schylovat k nejaky ultimatni rubacce, tak sezona skoncila. Je to skoda, protoze ubrat kecy a pridat akci, mohla to bejt dokonalost. ()

Gilmour93

Zima se možná blíží, ale seriálový fajnšmekr má jaro.. Trůn s příliš malým povrchem, aby pojal všechny urozené zadky, co chtěj na něj usednout, penisy hbitější dýk, peníze mocnější cti, havrani rychlejší faxu a mluva častokrát ostřejší než meč, leč když ten promluví, slova už jsou jaksi zbytečná.. Fantasy? Když pominu draky, nemrtvé a hbitost Tyrionova jazyka k čemukoliv je potřeba, jedná se spíš o modifikaci Války růží šmrnclou soap operou pradávných časů, v níž se souloží, zabíjí i intrikuje zásadně zezadu, přičemž hnacím motorem jsou opojná síla moci, čest a láska (přesně v tomhle pořadí). Nejsilnější zbraní Game of Thrones jsou bezesporu barvitě napsané postavy a váš vztah k nim. Buď je milujete, nebo nenávidíte, nic mezi tím a způsob, jakým je autoři nechávají „necitlivě“ mizet ze scény ten pocit jen umocňuje. Klasické seriálové neduhy v podobě rozmělnění hutnosti příběhu, zneužívání setrvačnosti či dramaturgických nedostatků se pochopitelně dostavily, ale rozhodně to není v takové míře, aby si člověk řekl, že ranní hra o trůny v devítičlenné rodině jen se dvěma záchody je něco atraktivnějšího.. ()

Matty

Tolik povyku kvůli jednomu trpaslíkovi… ne, takovou jízlivost si seriálová Hra o trůny nezaslouží, ač je pravda, že nejpřesvědčivěji vítězí v nejknižnější z disciplín – v dialozích. Slovo vládne, obrazy neuchvacují. Do jednotlivých rolí mi nesedli ani herci (včetně málo statného Tyriona), což bych ale měl vyčítat své představivosti, nikoli lidem, kteří knihu zfilmovali. Zfilmovanou literaturou, ničím (na)víc, je Hra o trůny. Naštěstí jde o literaturu mimořádně kvalitní. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, DaViD´82, Morien, Džebe, Orthank, tartan ()

Galerie (3 938)

• Hra o tróny bola prvým televíznym seriálom premietaným v kinách IMAX. (WalterIK7)
  • Modrý drak má představovat zmrzlou stranu. Modrý plamen je přitom ve skutečnosti třikrát žhavější než normální plamen. (asdfasdf)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci