Útes smrti

Austrálie, 2010, 94 min

Andrew Traucki

Andrew Traucki
  • Pedestrian

Otevřené moře je lepší z jednoho prostého důvodu: postavy v něm nemusí být nutně sympatičtější než ty v Reef, ale člověk si k nim dokázal vytvořit určitý vztah (a je úplně jedno, jestli kladný či záporný) a to prostřednictvím úvodních 20 minut, ve kterých divákovi stručně a jasně definoval manželský pár a jeho aktuální problémy. Ze survival hororu se pak rázem stalo hutné manželské drama se všemi těmi hádkami, výčitkami a nakonec i usmiřováním. Reef tuhle výhodu postrádá, postavy jsou do moře vrženy bez jakékoliv charakterizace a jsou odsouzeny k jedinému: zemřít. A divák spolu s nimi.(19.11.2010)

Myslím, že napětí a strach o ty 4(5) lidičky se podařilo vyvolat. Až se mi zdálo, že i já jsem z toho plavání unavený. Atmosféra tedy slušná, ale čelistí už bylo vážně dost. 60%(21.2.2011)

Předvídatelná nuda s minimálními stopami napětí, ale nějakým kouzlem to pořád byla taková ta škodolibá zábava, kdy jen čekáte, až zas nějaká hysterka zmizí pod vodou. Letošní Frozen bylo tak či tak větší psycho.(29.12.2010)

Velmi napínavé a reálné. Pro mne nejlepší film o boji člověka o přežití před žralokem. Film nabízí až dechberoucí reálné záběry žraloka oťukávajícího si svou oběť. Scény, kdy se hrdina dívá pod hladinu a hledá tak možné nebezpečí a přítomnost Bílého jsou mrazivě autentické. Nejlepší scéna kdy žralok vyskočí nad hladinu ihned vedle 4 osob je nezapomenutelná. Filmu chybí jen větší dávka tempa, ale jde asi o záměr celou plavbu nešťastníků natáhnout a tím ukázat stísněnost celé situace. Také některé nesmysly, např. když hlavní hrdina podle všech zná moře nejvíce a přitom neví, že ryby vyskakující nad hladinu jsou znamením o blízkosti predátora. Všichni plavou k pokousanému, když je kolem něj sposta krve aj. Celkově hodnotím třemi hvězdami, protože jak říkám, lepší film tohoto ražení jsem asi neviděl, ale na čtyři to už nestačí.(24.4.2011)

Vzpomínáte na Black Water (Krvavá laguna), malý povedený australský napínák s hrstkou lidí ohrožovaných krokodýly? Tohle je úplně to samý, Andrew Traucki si nejspíš řekl, že když se minule shledal s pochvalou, nebude toho propříště moc měnit. Maximálně tak zvíře, kteé se hrdinům postará o krušné chvíle. Takže tu máme pět sympatických lidí, jednu ztroskotanou kocábku, širý oceán a hladového žraloka. Funguje to obstojně, není důvod si příliš stěžovat, jiný letošní survival mě ale bavil o trochu víc (Frozen). 6/10(15.11.2010)