rikitiki

Akční orgie. Dvě hodiny filmu se jezdí, střílí, vybuchuje, padá, umírá a občas i přežívá. A to všechno v poušti. Vizuální stránka je plná nápadů, ať už se jedná o ohnivého kytaristu, který na obrovském tracku představuje ekvivalent plyšových kostiček pověšených pro ozdobu na zrcátko ve škodovce, nebo o vpravdě pekelný rudý oblak, do kterého vjede pronásledovaný konvoj. Scény ze prašného mraku působí dojmem hrůzného podsvětí a mají sílu středověkých obrazů (dokážu si představit, že něco takového by mohl namalovat i Hieronymus Bosch). Tempo jízdy i střih jsou drtivé, ale většinou přehledné. Sympaticky je zvládnuté i povinné motivační vysvětlení, proč se hrdina chová, jak se chová – minulost se připomene jen několika krátkými flashbacky. ____ Zaujme matriarchální poselství filmu. Muži se charakterizují většinou okázalými gesty a na odiv vystavovanými znaky – ohromující zbraně, oblečení evokující lebky a smrt, namachrovaná auta. Ženy nosí jen jednoduché (často dokonce bílé) oblečení a nebojují útočně, ale vždy jen v obraně. Zatímco muži sklízejí smrt, která je jejich cílem, znakem hrdinství a vstupenkou do lepšího světa, ženy se snaží udržet naživu a obnovit pozemský život. Jako největší poklad schraňují tašku se semínky – zárodky nového života. Jako největší dar darují ostatním právě to, co se obvykle považuje za zdroj života – vodu. _____ Film má rychlé tempo, minimum dialogů, nelogické zvraty a absolutně žádný příběh. Je sice nasnímaný tak působivě, že jsem se nudila jen občas, ale přesto mám raději filmy, které mají aspoň trochu smysluplný děj. /14. 5. 15./ ()

Roman.Ticka

Vypiplaná podívaná plná akce, drajvu a šílených zvrat(k)ů, kde se v deprimujícím prostředí vyprahlé pustiny bloudivých prázdných duší chodících mrtvol, dokonce slušně hrálo nejen na nervy a brnkalo nejen na basu. A kupodivu přes těžce postapokalyptickou dobu plnou beznaděje a bolesti, šlo o dost uvěřitelnou záležitost. Nadupaná crazy jízda, co mě oproti očekávání, dostala naplno a hodněkrát zvedla z polstrovaného měkce teplého sedla.;-) ()

honajz

Tohle se těžko hodnotí. Miller se vrátil ke své klasice ve velkém stylu a s velkým rozpočtem, pustil svou úchylnou fantazii na plné obrátky, zvláště co se dobývání jedoucích aut z jedoucích aut týče. Ony už ty původní filmy neměly nějak světoborný děj, a tady se plně projevilo jejich komiksové pojetí, kdy hrdina někam přijede, pomůže, odjede. Ale přece jen tomu Mel Gibson dával určité charisma. Tady mi postavy přijdou nezajímavé, ploché, nijaké. Tom Hardy je spíše manekýn, tomu by drsného válečníka věřil málokdo. Navíc je pravda, že v určité chvíli je to nuda - koukat dvě hodiny, jak někdo někam jede, pak to otočí a jede zpátky, a mezitím se mezi sebou v těch autech mydlí, některá vybuchují, ale jejich počet se nesnižuje, je zkrátka najednou prostě viděné viděného. Navíc vlastně těžko říct, co chtěl ještě film říct, kromě otřepaného „domov“ a kytičky. ()

poz3n

Komentář, který jsem posledních 15 min patlal se mi smazal, takže to vemu podruhé v rychlosti. Hrozná expozice postav. Nic se o nich nedozvíme (např. kde vzal Tom Hardy žloutenku?) namísto toho se exponuje pouze prostředí a to jen na efekt, patrně ve snaze diváka ohromit a zatemnit mu normální filmové uvažování. V prostřední části se díky bohu alespoň trochu mluví. První a poslední půlhodina je jen šílená změť hnusných CGI ohníčků a důkaz, že cesta akčních filmů směrem k počítačovým hrám je cesta do pekel. 5/10 ()

jonyyy

První půlka je brutální non-stop hardcore nářez na jasných pět hvězd!!! V druhé půlce se film trochu zklidnil, ale nikdo se nemůže divit, že se takové tempo nepodařilo udržet po celou stopáž. Konečně měl někdo vizi post-apo pustiny, která mi vizuálně vyhovovala. Do teď jsem narážel na samé kýčové mullet, sadomaso, kožeňáky v poušti s občasnou snahou o nějakou inovaci (motorky v Priest), ale v novém Mad Maxovi se rozhodli dát si záležet na každém detailu a dojem je perfektní. Auta, kamiony motorky - radost pro oko, nejen pro milovníka tuningu. Jsem vděčný, že se na rozpočtu nešetřilo, stálo to za to. Lidi jsou opravdu špinaví, mutanti opravdu nechutní a to absurdní REPROMUSIC auto to dovedlo jako celek k dokonalosti! Je sice sranda, že Max za celou dobu promluví asi 10 vět a je tak trochu na vedlejší koleji a film vlastně nemá ani žádný příběh (dějová linka je jen !!!!!!!!!!!!SPOILER!!!!!!!!!!! o přesouvání z bodu A do bodu...no A), ale když si vzpomenu, že jsem od Mad Maxe původně nic nečekal a že jsem měl v kině asi 45 minut bradu skoro až na zemi, tak nezbývá než těch 5* nastřelit. 90 % Je to trochu předčasné, ale film roku?! ()

Othello

"Tys to ještě neviděl? Já už třikrát a zítra jdu zas. Ty krávo to bylo maso, jako to kurva bylo dost dobré ne." "A viděls ty hřeby přes tu cestu? T-t-t-t a už ho měli! Anebo v tý kleci na tý hadičce, to byla chláma." "Ty a ten s tou dvoukytarou, vžž držž vžíí, ten byl dobrý." "No tý brďo, to byla peckovačka. No a ta tři a půla..." "No no no a dobrú bundu měl. Hej tu by som chtěl též." "A jak ten celý... ten zásobník do něho dždždždždždž." "No a na tý poušti, to láčo, jako dost dobré. A potom jak na tu brzdu vúú jako ty vole a tim smykem na tej mašině vrrr..." "A na tem začátku, v tý jeskyni. Sem ještě nevěděl, že je dobrý." "Ty, já též ne. A ty kamiony, jak on trúbil túú túú. A v na začátku v tý poušti, jak sežral tu ještěrku, taký kliďas ne? Já bych se bál." "A ten plešoun také bobky!" "No a v té Citadele v tý skále, také cecky, to bylo dobré." "A ta druhá též ty štrable. Taká kýta vole, jak on poznal, že tam někdo chodí?" "No to byl ten, ne?" "No a s tou hadicí, ty baby, taký veget." "No, ale to s tou hadičkou ty, to sem nechápal." "Já jo, bo on ju měl rád ne? A víš co bylo dobré? No na tom koncu, jak nasedla na tu plošinu a vržžch!" "No no no a on se podíval jako 'Stačilo ne?'" "No a ona už věděla!" ()

eraserhead666

Mad Max aneb zběsilá cesta tam a zase zpátky. Před více než třiceti lety přišel Miller a prvním Mad Maxem položil jeden ze základních kamenů postapokalyptického filmu. Druhým Mad Maxem tu stavbu ještě upevnil. A po třech dekádách Miller vstal ze své důchodcovské sesle a všem svým následovníkům znovu ukázal, jak se ten kulervoucí kurva skvělý postapokalyptický film sakra dělá. Protože čtvrtým Mad Maxem setřel všechny, kdo se v tomhle žánru o něco pokoušeli a sestřelil je zpátky do plínek. Protože čtvrtým Mad Maxem nastavil laťku tak vysoko, že se jí ještě pár let budou ostatní snažit alespoň přiblížit. Na logiku fungování a existenčního statu quo nakašlat. Mám k tomu jen dvě slova: kurva nářez! Už dlouho mi v kině nebylo zase dvanáct, kdy jsem s otevřenou hubou jen nevěřícně žmoulal sedačku před sebou a ten filmový fanda uvnitř mě měl olbřímí erekci. ()

Deschain

Vizuálna bomba. Film, v ktorom ma bavili naháňačky na autách. Le wow. Furiosa je kráľovná, Max tam popri nej len tak neškodne brumle. (Cinema City Polus - 9.6.2015 + Lumiere - 11.1.2016) ()

Pítrs85

Docela mě překvapilo, jak je Max během filmu celkem upozaděnej, čekal jsem, že to bude takovej ten hero-ickej hrdina, se kterým všechno stojí a padá, ale tady je zásadní postavou spíš Charlize a její jednoruká Furiosa. Což je ale nakonec úplně fuck, protože ten film... kurva, tolik adrenalinu do žil mi už dlouho žádnej film nenalil, začíná to jednou velkou jízdou, pak tam máme další jízdu a končí to... ehm, tou největší jízdou :-) Zní to nudně, ale opak je pravdou, tohle je pecka jak kráva, všechny charaktery buď hnusný anebo schválně zošklivený (Theron), záporák zmrd k pohledání, a Hardy? Hardy je jako vždy muž činu a ne slova (kurde, to jeho chraplavý "hmm" a "yeah" mu budu žrát ještě dlouho). Při všech těch nablýskaných komiksáren, co jich do nás Hollywood v posledních letech hustí, je tohle zatraceně svěží a nářezový, chci víííc! ()

Ivoshek

Pseudodrsný, pseudonásilný, rádoby post-apo, nedomyšlený (jednou se energie vyrábí šlapáním v kolech, aby o pár záběrů dál normálně fungovaly běžné zdroje elektřiny)... A samozřejmě, v moderním akčňáku musí být ultrahrdinka, jako kdyby na to někdo byl zvědavej. Jednička super, dvojka výborná, trojka aspoň srandovní. Čtyřka jen trapná. Ani jsem tu blbost nedokoukal do konce. ()

AlfaNumerO

Nevím, kde George Miller poslední 30 let hibernoval, je však vidět, že mu to víc než prospělo. Když Vám navíc nebude vadit, že Max hraje maximálně druhý housle, nemůžete odejít nespokojeni. Takovouhle šílenou porno akční jízdu (naprosto věrnou svému jménu) člověk zažije jednou za dekádu. Chci IMAX a to víc než jednou. 93% ()

Thomick

Před rokem jsme tu měli Toma Hardyho za volantem, letos ho tu máme znova. Před rokem Tom Hardy za volantem nezavřel pusu, letos ji tam sotva otevře. Před rokem Tom Hardy alespoň předstíral, že má pevné a sofistikované přesvědčení, letos to dopředu vzdal. Před rokem byl Tom Hardy v centru veškerého dění, letos plní funkci pouhýho sparing partnera uprostřed jedný velký vřavy, jejíž vysokorychlostní kulervoucnost a invence boří naprosto všechny dosavadní hranice. --- Karel Loprais, Jelena Isinbajeva a Greenpeace společně přináší exkluzivní postmoderní, postapokalyptickou a postadolescentní verzi Destruction Derby... a je to zkrátka nehorázná švanda. Zhruba takhle nějak měl Zack Snyder zvládnout svou vlastní nespoutanou exhibici. Protože zdaleka největší úspěch Mad Maxe spočívá v tom, že se zamlouvá vesměs naproto všem. ()

Havenohome

Tie najgeniálnejšie filmy sú vždy tie najjednoduchšie. Mad Max vlastne neprináša nič nové. Miestami vyzerá ako keby ho natočil Georges Melies. Ten zbesilý groteskný efekt pošukovite sa pohybujúcich postavičiek nie je spôsobený ničím iným ako zvýšeným frameratom. Trik, ktorý v najpravekejšej dobe kinematografie vznikol ako dôsledok technického obmedzenia. Filmy sa točili na ručne poháňané kamery a preto vznikal ten efekt zrýchleného trhavého pohybu, kedže rýchlosť premietania filmu počas projekcie bola iná (vyššia) ako počas natáčania. Toto isté robí aj George Miller. Ešte aj tí vojnový na bielo nalíčený chlapci vyzerajú ako strašidlá z Meliesoviek...................Ďalší klasik, ktorému film vedome/nevedome vzdáva hold je John Ford, ktorý ešte v štyridsiatych rokoch stvoril to, čo sa myslí pod pojmom "naháňačka dostavníka". Mad Max je jedna dvojhodinová naháňačka dostavníka, a to myslím doslovne (dostavník nie je vo filme v pohybe tak maximálne 15 minút). V Mad Maxovi máme namiesto dostavníka kamión s cisternou a namiesto indiánov na koňoch týpkov na džípoch a motorkách. Z westernov si to berie aj základný naratívny vzorec o antihrdinovi, ktorý musí naplniť svoju monomýtickú cestu, nastoliť rovnováhu a zachrániť svet......................Mad Max sa zavďačí aj fanúšikom predošlých dielov. Opäť sa tu pracuje s rôznou mierou hĺbky vedenia a striedaním rôznych módov narácie. Okrem objektívneho realizmu je v podobe flashbackov vo filme prítomný aj subjektívny realizmus, a úvod filmu sprevádza nediegetický rozprávač. V rovine štýlu sú v úvode použité na evokovanie hrdinových subjektívnych psychologických procesov dvojexpozície. Mad Max je poctivý rovnako ako predošlé diely aj čo sa týka zúžitkovania naratívnych informácií, ani omrvinka nevyjde na zmar, všetko do sebe zapadá. Toto všetko dostali diváci v predošlých dieloch a Miller im to ponúka aj teraz. Produkčné a trikové možnosti samozrejme niekam pokročili a preto je vo filme enormne viac akcie ako v starých dieloch a podľa môjho skromné odhadu je tam mierne nadštandardne viac akcie ako v dnešnom priemernom blockbustri (a tam jej je sakra dosť), takže to je vlastne poriadna nakladačka. Scenár má dokonca zrkadlovú schému, keď sa koniec vráti na začiatok. Takéto kryštálovo čisté formy často nevznikajú. Tento Max je proste kvantitatívne o poriadnu triedu vyššie ako predošlé diely, tomu sa vraví dobrá dramaturgia, a preto verím, že aj ďalší diel bude zas o stupeň vyššie. Napriek tomu, že tento diel je šialený bizár, z akého by bol namäkko aj starouš Bill Lee, si myslím, že sa dá ísť ešte ďalej. V ďalšom sa podľa mňa cisterna nezastaví vôbec. :D...................V interpretácii tohto diela sa vyžijú aj feministi a feministky. Chlapi sú nositeľmi chorobnosti duševnej aj fyzickej, gangrénovití, sadlovití, štrbaví a zdegenerovaní, naivní rozprávkam veriaci hlupáčikovia, alebo tyranskí maniaci. Ženy sú krásne, múdre, a aktívne, a keď nejaký trvrdohlavý chlap prejde prerodom, tak len vďaka nim. Skutočná osveta. Doporučujem aj lokálnym midkulťákom, tri krát týždenne takýto dobrý máskult a nemusíte viac zobať xanax a upíjať sa k smrti tullamórkou. :D () (méně) (více)

Sofia

Tak trochu Sucker Punch, tak trochu Dívčí válka, ale především nejšílenější road movie všech dob. V kině a v 3D provedení neskutečně intenzívní podívaná, ale pro mě je to prostě pořád jen úchylárna (záměrně vynechávám slovo nízkorozpočtová, které jsem použila u prvního Maxe). Vzdávám ale hold režisérovi, že je v 70ti letech schopen něco takového natočit. Moje nesympatie k Tomu Hardymu se ani rolí Maxe nezměnily k lepšímu, jeho ukníkaný hlas a ošklivý obličej mi prostě nesedí. ()

claudel

Lehce nadprůměrná akční podívaná s příšerným scénářem (nebo vlastně bez scénáře) a poměrně nápaditými kostýmy. Na základě ukázek se mi na Maxe nechtělo do kina ani náhodou, ale když jsem pozoroval to šílenství, které kolem něj propuklo, tak jsem jej musel vidět. A žádného výrazného překvapení se mi nedostalo, děj ubíhá svižně, akce je opravdu dostatek, poslední půlhodina mě hodně vtáhla do nepřetržité akce, ale žádná přehnaná euforie se nedostavila. Pro mě akčním filmem roku zůstává Rychle a zběsile 7. Považuji totiž doslova za mrhání talentu, aby Tom Hardy ztvárnil vyšinutého až retardovaného týpka se slovní zásobou třiceti slov, o Charlize Theron nemluvě. Za jednu návštěvu kina Šílený Max stojí. ()

ARI50

Šílený max je náhoda v mojí televizi ale dostal jsem tak velkolepou brilantní záležitost že jsem fakt válel co dokáže nečekaný film dokázat, nezkutečné výborné scény kytary oheň masakr šílenost pro oči a příběh filmu je brutální já musím tuhle pecku chválit dostal jsem obrovskou injekci adrenalinu. ()

Necrotongue

Z nového Maxe jsem měl obavy, bál jsem se, že bude stvořena další předělávka již viděného, ale co se nestalo? Úplně nově pojatý příběh, který se žene kupředu přesně stejným způsobem jako všechny mašiny, které obsahuje. Příběh mě od počátku vtáhnul a pevně mě držel až do konce. Absolutně strhující záležitost! Velice by mě zajímalo, o kolik končetin by musela přijít Charlize Theron, aby přestala být sexy. Zatím se jí to povedlo jen ve Zrůdě, ale tam byla kompletní. ()

becki_tu

Nový Mad Max je příkladem ultrazábavného filmu, kterému výrazně pomáhá dechberoucí vizuál a nekompromisní autorské pojetí, které jde i místy za hranice zažitých žánrových konvencí. Nepatřím k fanouškům starých Mad Maxů a proto přiznávám, že do kina mě dostaly až výrazně pozitivní ohlasy kamarádů. A nemusím dvakrát zdůrazňovat, že právě na plátnech kinosálů s kvalitním ozvučením vynikne nový Max nejlépe. Chápu tak všeobecné nadšení i nadšené kritiky, ale komentáře o "nejlepším filmu roku" bych přeci jen zatím přešel mlčením. Nicméně nový Mad Max příjemně překvapil a všem, co mají rádi postapokalyptické světy, písek, přímočarou akci, ujeté postavy a tuning aut všeho druhu doporučuji návštěvu kina. ()

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

Filmoví velikáni v Cannes budí rozpaky

21.05.2024

Vyjma hokejových komentátorů jsou v těchto dnech nejzaměstnanějšími pracovníky v celé Evropě nejspíš ti šťastlivci, kteří v Cannes drží stopky a měří, jak dlouho po skončení filmu trvají které ovace… (více)

Další Šílený Max je v přípravách

Další Šílený Max je v přípravách

02.05.2024

Již za pár týdnů nás v kinech čeká návrat do dynamického světa stvořeného vizionářem Georgem Millerem (Šílený Max). Furiosa: Sága Šíleného Maxe dorazí na plátna 23.5., tedy celých devět let poté, co… (více)

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi