InJo

Božsky nasnímané, úžasně úchylné (Immortan Joe a jeho banda jsou opravdu exkluzivní panoptikum), bizarní a zvrhlé postapokalyptické akční orgie, jimiž sedmdesátiletý George Miller neuvěřitelně zahanbil naprostou většinu současných hollywoodských blockbusterů (a s nimi i jejich tvůrce). Na Fury Road je strašně vidět, jak moc velká srdcovka pro něj tahle látka je. Nový Šílený Max má na první pohled sice až nezvykle prostý a přímočarý děj, ale zato má famózní (a v podstatě neopakovatelný) "ksicht", který bere dech po celou stopáž. Unikátní audiovizuální šleha přetékající osobitostí a energií, která patří mezi stěžejní akční blockbustery tohoto tisíciletí. 95 % ()

Legas

Šílenější, než jsem čekal. Vysokooktanová brutální jízda. Ale líbilo se mi to? Vlastně ani nevím. Možná bych se po Maxovi nejraději podíval na dokument o páření zvířat. Na uklidněnou. ()

dennykr

Fury Road je fenomenálním vyústěním série, sedí na na vrcholu s jasně rozpoznatelnými kořeny v původní trilogii. Jen z původních kořenů vyrostl naprosto samostatný film a bylo by chybou ho označovat za čistou exploataci, která přerostla v „absolutně nekonvenční“ blockbuster. Ono totiž není ani správné označovat Millera za tvůrce ozploitation filmů. Nebyl totiž autorem, který by zcela naplňoval pravidla této australské filmové vlny. Ani dobové komedie (Barry McKenzie, Alvin Purple), akční braky (BMX Bandits, Turkey Shoot) nebo horory (Long Weekend, Patrick) si nekladly za hlavní úkol vybudovat stabilní svět, ale spíš „vykořisťovaly“ svůj (často poměrně bizarní) námět. Do toho může spadat jen první Mad Max, klasická revenge carsploitation. Druhý díl už ona pravidla nedodržuje. Miller buduje stylizovaný fikční svět se svou historií a vytváří tak postapokalyptickou šablonu na desetiletí dopředu. A daleko blíže než typickému australskému braku má Road Warrior k westernu. Hrdinou je mlčenlivý solitér, který putuje krajinou ve svém dopravním prostředku (na koni) za odměnou, následně pomáhá ostatním od nájezdníků (banditů) a poté zase sám odchází. Třetí díl se následně přiblížil komerčním blockbusterům, aby od nich mohla Zběsilá cesta zase lehce odstoupit. A zde, ačkoliv se tvrdí, že čtyřka narušuje pravidla letních trháků, neděje se tak způsobem výprávění, který zůstává poměrně konvenční. Podobně jako loňský Godzilla, Max nejvíce využívá diváckých očekávání, která v několika momentech oklame. Zde, podle mě, leží ono odklonění se od šablony blockbusteru. A proč je kontext série důležitý? Protože všechno zmíněné tvoří kořeny jasně rozpoznatelné v Millerově letošním opus magnum. Vychází ze základů exploatace (na první pohled laciný brakový námět, hodně akce), navazuje na tradici ustanovenou Road Warriorem a je tedy částečně i jakýmsi post-westernem a do třetice vstřebal i přístupnost Dómu hromu a vše transformoval v naprosto fenomenální a mnohavrstvé autorské dílo. Tedy ve film stylisticky hravý (svým dokonale organizovaným chaosem a výtečnými ustanovujícími celky před akčními scénami), významově bohatý (vývoj společnosti, kritika patriarchátu, postavení žen a důležitost „kapalin“ jako nafta, mateřské mléko, voda a krev), zábavný v rozplétání jeho kořenů a ve sdělování informací (zdařile se větinu času vyhýbá klasickému vysvětlování) i ve hře s diváckým očekáváním (na úrovni marketingu i ve filmu samotném). // Jo a určitě nejde o film, který by kdovíjak bořil konvence či byl feministický. ()

Šakal

V samotném názvu je obsaženo vše. Prostinký scénář sice na nějaké to ocenění zrovna neaspiruje, ale co na tom, když děda Miller i ve svém požehnaném věku, disponuje takovou bezbřehou nápaditostí, kterou společně se svojí osvěžující nekompromisností, zadupává své o generaci mladší kolegy, pěkných pár stop do písku. Když se na hodinky poprvé a naposledy, podíváte někdy v pětaosmdesáté minutě a to pouze pro to, abyste zjistili, jak dlouho si ještě budete tuhle opojně adrenalinovou vysokooktanovou jízdu užívat, hovoří to myslím za vše. Stejně jako fakt, když společně v jedné scéně vidíte proti sobě bojovat T. Hardyho a Ch. Theron a Vám nejen, že to nepřijde úsměvné, vy jim to vše věříte. Šílený Max, to překvapivě není Tom Hardy, ale zejména Ch. Theron, která opět dokazuje, že už to dávno není pouze pěkná tvářička (byť s kratičkým sestřihem a válečnými olejovými barvami ji to zatraceně sluší), ale herecký chameleón velkých kvalit. Jak symbolická je potom scéna, kdy Mad Max předává zbraň s posledním nábojem právě Furiose a naopak svým nabídnutým ramenem, poslouží jako pevná opora. Jakoby mimoděk říkal, vím, tady nehraju první housle resp. netvrdím muziku, jsem si však vědom faktu, že každý orchestr je tak silný resp. slabý jako jeho nejslabší článek a zejména záleží na dokonalé sehranosti. Občas soukromé ambice musí stranou, ve prospěch kolektivu. Nutno podotknout, že tenhle ansábl (pravda, slušelo by se spíše označení bizarní panoptikum) ve složení Mad Max- T. Hardy, Furiosa- Ch. Theron, Nux- N. Hoult, Immortan Joe- H.K.-Byrne….., je i díky šílenému kytaristovi, obrazovému vizionáři J. Sealeovi a zejména dirigentovi G. Millerovi sehraný téměř k dokonalosti. 90% P.S. souhlas viz Radek 99, neboť jak všichni dobře víme….na Prima Cool běží kultovní movies! ()

IQ Tiqe

Akční podívaná to je – vizuálně celkem paráda a o akci taky není nouze, ale že by si to zasloužilo takový hodnocení, o tom pochybuju. Je to kousek, u kterýho vypnete mozek a jen se díváte. Zkraje jsem si chvíli říkal – jo, akce dobrá, ale už je toho trochu moc, nějaká změna rytmu by neuškodila, mohli by mě trochu zasvětit do děje. Jo, trochu zasvětí, ale jinak je to skoro nonstop Rychle a zběsile. ()

Sonnery

Vytuněný Trabantem napříč Afrikou! Prostě zážitek ve stylu jablečnýho koláče od prababičky a ta dělá dost dobrej koláč. ()

HoneyBunny

Nejlepší akční film za dloooouhé roky. Kaskadérská práce, kamera, střih, hudba a samozřejmě režie - to všechno tu funguje na jedničku s hvězdičkou. Opravdu jsem byla napjatá a zároveň pobavená originalitou akčních kousků. A tohle všechno je ještě víc obdivuhodné, když si uvědomíte, že naprostá většina z toho je reálná, ne nějací CGI panáčci (dívám se na vás, Avengers). Toma Hardyho mám ráda a jeho charisma nemluvnou roli Maxe jistí (škoda že když už Max promluví, tak zní jako Mr. Bean). Ale je to výborná Charlize Theron a dámy okolo ní, kdo si ukradl show pro sebe. Jsem vděčná, že ženské postavy jsou tu zajímavé a silné, žádné ukřičené dámy v nesnázích, a i když tu máte partu spoře oděných modelek, tak tu nejsou jen pro potěchu oka. Přidejte si do tohohle mixu ještě černý humor a šílené nápady (ten kytarista nebo ten trpaslík v Citadele!), a všechno to zabalte do úhledného balíčku s nápisem Top 10 roku 2015. ()

Jordan

takýto film si natočiť v sedemdesiatke - pán miller, máte môj nekonečný obdiv! zatiaľ (blockbusterový) kino zážitok tohto roka! ()

Tsuki

Že by pocta lidské odvaze a feminismu? No, na mě to tak rozhodně působilo. Šílený svět obklopující šíleného Maxe, který mi ale vlastně tak šílený nepřišel, mi ale moc neříká, a tenhle typ filmu není zrovna můj šálek kávy. Navíc jsem ani neviděla původní zpracování, takže jsem k tomuto filmu přišla jako k něčemu veskrze novému. Musím ale uznat, že přes extrémní bizarnost celého tohoto díla, po jejímž zhlédnutí téměř nevíte, co si o tom myslet, se musí vyzvednout skvělá režie a obdobně skvělé herecké výkony. Tyto dvě složky táhnou film hodně vysoko. ~(3,5)~ ()

Anderton

Na mňa pôsobil film presne tak, ako jeho fotogaléria. Neviem, či je to dobre, alebo zle. V podstate nonstop akčná jazda, ktorá však ani omylom nepôsobí tupo. Pritom množstvo postáv tupých je. Našťastie tie vedľajšie. Miller natočil film ako pre puberťákov (tí budú nadupaní z hustej akcie), tak pre vyzreté publikum ( tí môžu rozmýšľať, v akom svete sa to nachádzame a pôvodné filmy videli prvý krát niekedy veľmi dávno) a vedel, že obe skupiny musí uspokojiť. Občas ma totálne strhol, občas pôsobil mierne rozpačito. To asi preto, že mi nedalo nespomenúť na Vodný svet a podobné postapo pokusy. Ale nemám pocit, žeby Miller ukazoval Hollywoodu, ako sa dá úplne inak natočiť blokbaster, on sa pravidlám dosť prispôsobuje. Robí to ale s fazónou majstra. ()

giallo

George Miller se musel snad utrhnout ze řetězu všemu a všem. Jinak si nedokážu vysvětlit, že natočil tak dech beroucí postapokalyptický akčňák, který se ničím nesere a jde maximálně na dřeň. Oprášení téhle kultovní značky dopadlo bez nadsázky geniálně. Skvělé akční scény, spolu s působivou dynamikou a propracovanout atmosférou se vyrovnají kultovnínu druhému dílu, ne-li ho nepřevyšují. Povinnost viděť v kině! ()

Frajer42

Na začátek snad prozradím, že ty staré mely s Melem mě obloukem minuly. Nedovedu posoudit, zda jsem o něco podstatného nepřišel. Tahle mela, tentokrát bez Mela, zato s bezvadným Tomem Hardym, který byl celou stopáž těžce upozaďován hejnem nadržených žen, se mi ovšem nesmírně zamlouvala. Postapokalyptické prostředí vyprahlé pouště je kouzelné a pár skupin šílených retardů a jeden podrážděný Maxík poháněný syndromem selhání tomu dodávají dokonalý šmrnc. Pro milovníky hlučných motorů a nejrostodivnějších dopravních prostředků musí být zaručeně tento snímek takřka masturbačním materiálem. Já osobně tomu nemám moc co vytknout. Totální absenci jakéhokoli náznaku děje v tomhle případě nemá smysl řešit, protože to bylo dokonale vynahrazeno nepřetržitým hučením motorů a šílenou akcí. Kdoví, jestli se po této příjemné náloži v budoucnu nevrhnu na ty postarší stejnojmenné taškařice v čele se svěžím Melem. Na plný počet to úplně nevidím, ale 4 hvězdy pálím bez debat! ()

AppleCore

Krátká verze: George Miller se po třiceti letech vrátil, aby udělal ve světě americkýho akčního filmu pořádek! Skoro až nesnesitelná, drsná a šílená dvouhodinová honička přes poušť, která nedává vydechnout a vrací do světa blockbusteru vše, co už před dlouhou dobou vyhynulo. 10/10... Z kina jsem vyšel zbrocenej krví a zavanutej pískem! Delší verze: Dlouhý léta – od dob kdy byl film ohlášen – jsem s natěšenim čekal, kdy se objeví první trailer. Když se to stalo, byl jsem odvařenej. Když o měsíc později přišel druhej, byl jsem v nebi! Když pak přišel třetí a pak další a ještě TV spoty, už jsem byl jenom nasranej! A teď? FUCK! Zprvu nutno říct, že dnešní digitální generace, která nejenže není původními filmy dotčená, ale ani se o film všeobecně tolik nezajímá, bude nad Šíleným Maxem prskat, že tam není dostatek digitálu, že jim schází roboti a trapnej vyumělkovanej Marvel, že to praktický provedení nepůsobí dost věrohodně (!). My, co jsme na filmech vyrůstali, víme, že Původní trilogie otřásla nejen světem filmu, ale i světem herních konzolí a PC – víme proto, že se Max neopičí po Book of Eli, nebo Borderlands, že opak je pravdou, stejně jako víme, že George Miller není ani tak ten, co natočil Happy Feet jako právě Šílenýho Maxe z roku 79. A teď je po třech dekádách zpět… a slovo „šílený“ ani zdaleka nevystihuje to, co film představuje! Pokud jste si kdy o upoutávkách mysleli, že šílený jsou, teprve film vám předvede celou atrakci v celý svojí kráse, přičemž je to první film po X letech, kterej dodržel vše, co slíbil. Fantasticky nasnímaná akce (bez ruchů a roztřesení) podpořená naprosto fenomenálními kaskadérskými kousky a ještě ke všemu nevídanými praktickými efekty? KURVA JO! Už jenom tohle samo o sobě stačí na pět hvězd. Jenomže on stejně vydařenej, ale hlavně funkční, je taky příběh (ač je úplně vedlejší, děj jako takovej je ale promyšlenej a detailní!) – nekompromisnost světa ve vás vzbudí všechny pocity, který si jenom lze představit. Vztahy mezi postavami, tak i charakterový vývoj – všechno v rámci dnešní blockbusterový scénáristiky a dramaturgie ve vysokym nadprůměru. Tady si zkrátka někdo hrál s celým filmem od pre-produkce až k jeho dotažení do kin. Čeho jsem se já osobně nejvíc bál, byl soundtrack. On JunkieXL je takovej rádoby super skladatel a přitom vše, co doposud stvořil, posílalo film spíš ke dnu. Ovšem pro Fury Road složil vrchol svojí dosavadní kariéry – naléhavá, dynamická, strhující, ale ve výsledku i emotivní hudební jízda! A co zbývá? Herecký obsazení! Jenomže chvála padá i tady - Hardy se svojí role chopil s naprostou bravurou (ač jako postava je spíš druhořadej). Nic jinýho vás nemusí zajímat. Kdo ví, do čeho jde, ten z kina odejde zbrocenej krví, zavanutej pískem a s úsměvem od ucha k uchu! (Kdo řekne, že čekal víc, ten kecá) O příběhu: Valná většina diváků má problém s příběhem, že tam není. Koukněte se ale na milníky akčního filmu. Predátor, Terminátor, Smrtosná past, Nebezpečná rychlost, Transformers a mnohý další - copak tyhle filmy mají příběh lepší? Nemají. Vždy jde o to někam se dostat, někoho zachránit nebo něco udělat - jsou jenom situovaný jinak, zejména dějově. Ale jenom proto, že je Fury Road situováno do jedný pouště, na jednu cestu a do kokpitů jedný cisterny, ještě není důvod myslet si, že tam žádnej příběh neni. Už jenom ten nápad situovat to právě takhle, je ten geniálnější možnej pro uskutečnění velkýho akčního nářezu. Děj samotnej je navíc krásně detailní, kdy každým ujetým kilometrem pomrkává film po těch, kteří znají původní trilogii. Když do akčního filmu začnete roubovat složitější příběh (třeba i takovej, kterej vyžaduje řadu odboček), už to pak sklouzává mimo žánr směrem ke krimi, thriller, drama, sci-fi až do nejrůznějších subžánrů (viz filmy jako Temný rytíř, Heat, Book of Eli, Collateral, Raid 2, Matrix a další) a to už by se Miller dostával do vod, do kterých evidentně nechtěl. Dodatek: Kdo si stěžuje, že se o postavě Maxe nic nedověděl, tak buď nečet/přeslech jeho úvodní voiceover, nebo neviděl původní trilogii (chyba diváka, ne filmu). () (méně) (více)

Kothy

To byla vážně jízda, od začátku až do konce. Takhle dobré jsem to snad ani nečekal. George Miller je vážně šílenec ve svém věku něco takového natočit. Ale stálo mu to za to. Vítejte v šíleném postapokalyptickém světě, kde benzín znamená všechno. A tomu všemu vládne krutý Nadsmrťák Joe ze své Citadely. Maxovi se podaří z jeho zajetí utéct a spojuje se s Imperátorkou Furiosou, která Joevi ukradla jeho 5 žen. Tu hraje Charlize Theron, která Toma Hardyho kupodivu zastiňuje. A začíná šílená honička, která jen tak nekončí. Zastaví se jenom párkrát. To se Joevi samozřejmě nelíbí a vydává se za nimi. Některé scény jsou vážně úžasné, jak už ta s řetězem nebo s motorkáři. Taky ta Tatrovka byla pěkně vychytaná. Hodně se mi líbil i slepý metalový kytarista na jednom z aut. Akcí a násilím se opravdu nešetří. Je to hodně brutální. Celý film někam jedou jenom proto, aby se pak otočili a jeli zpátky. Ale co už, až na několik ztrát ve zdraví dojedou. Pokračování už je potvrzené. :) Vozový park měli opravdu rozsáhlý. Hudba byla taky skvělá. "Mám své místo ve Valhalle!" :D ()

boshke

Je to velký film, je to úžasný film, je to jedinečný film, je to dechberoucí film. A i přes to a i přes svých pět hvězd jsem možná odcházel po projekci lehce zklamán. To bylo samé "Mad Max je opravdu film roku, možná i dekády, každopádně však jedna z největších událostí, kterou jsem kdy v kině viděl" či "Strašlivej náser od začátku do konce", a to právě v kombinaci s 90% ve mne vyvolalo dojem, že jsem čekal ještě asi o fousek víc. Každopádně úžasný svět, úžasné masky a výprava, neuvěřitelná auta, akce, hudba. To vše s dějem, kdy několik desítek aut jede x dní pouští jedním směrem z bodu A do bodu B, pak si uvědomí, že by nebylo tak marné vrátit se, a tak opět jedou x dní z bodu B do bodu A. Šílené, mentální, krásné, bombastické, neuvěřitelné, dechberoucí... 100% ()

MikeCool

Druhá projekce: Druhá kino projekce v nadupaném letním kině v Turnově dávala novému Maxovi ještě větší grády, než při prvním zhlédnutí v kamenném multikině. Nový Mad Max udal filmovému světu nový rozměr akčního filmu. Byla to technická lahoda, kterou jen tak něco nepřekoná, snad je nový Mad Max? Do toho všeho byla tahle šílenost promazávána strhující a epickou hudbou. Šílený kytarista na lanech se stane jakousi legendou! ___ (Cinestar, Hradec Králové), (Filmový víkend ČSFD 2015, Letní kino Turnov) ()

AllShallFall

Nový Max je opravdový nářez. Akce tam bylo víc než dost. Sice to nebyl Mel Gibson, což je pro mě velká škoda. Ale musím, uznat, že Tom Hardy ho dokonale nahradil. Do té doby co měl železnou masku na sobě, tak jsem si myslel, že to Mel je. Bylo to opravdu výborné. Dech beroucí jízda tam a zpět. Ta monstrózní šílenost v doprovodu krásného soundtracku. Vynikající byla také Charlize Theron. Film mě fakt vzal. V tomto roce zatím nejlepší akčnák. Bohužel ani nový Terminátor se na toto nechytá. 100% ()

Okara

O soundtracku: Rozhodně je nutno zmínit, že veškerá divákova pozornost je upoutána šíleným vizuálem a hudba zde hraje tedy především doplňkovou roli. Je to vlastně jeden velký paradox, protože podobně dynamický soundtrack bychom v letošních filmech jen těžko hledali. Brutální jízda nás ovšem plně zaměstnává a platí více než jindy, že hudbu můžeme plně docenit až zpětně. Již během filmu jsem si říkal, že mi je to dunění s celou plejádou nástrojů odněkud povědomé. A taky že jo. Kromě známých bas Passacagleiy z Prokletého Ostrova je tu pochopitelně velká podobnost s Junkieho předcházejícím soundtrackem k pokračování třístovky (5:43 Chapter Doof & 2:30 From Man to God King či 1:30 Immortan's Citadel & 1:30 History of Artemisia). Tím nechci říci, že by to mělo být špatně a Junkie je skladatelskej jouda bez špetky inovace. Naopak. Troufám si tvrdit, že v současnosti je největší machr přes dramatickou hudbu a jeho jméno mezi tvůrci jakéhokoli akčnějšího snímku je zárukou kvality. Společné prvky tvoří onen skladatelský styl, díky čemuž má většina soundtracků stejného skladatele vyhledatelné jednotné rysy. A jen těžko by šlo vyvrátit, že úderné timbály či šílená kytara perfektně nepasují do té obrazový zběsilosti. Bravo Junkie, těším se na další husí kůži. Nejlepší soundtrack z filmu: Brothers In Arms. 60 % ()

DwayneJohnson

Nejšílenejší a nejakčnější jízda, nejen roku 2015. Masakr v tom nejlepším a nejpozitivnějším slova smyslu. Jednoduché a přitom tak výborně natočené. Přes první velmi akční půlku, ke druhé, která trošku zvolní a dá nahlédnout i na nějaké ty charaktery jednotlivých postav. Ač jsem se nejvíc těšil na Hardyho, Charlize byla mnohem lepší, uvěřitelnejší a přesvědčivejší. Když k tomu přidám výborně napsanou a zahranou postavu Nuxe je moje spokojenost tak na 99 procentech. A to je rozhodně víc, než jsem na začátku čekal. Vivat Furiosa! Vivat George Miller! ()

Další Šílený Max je v přípravách

Další Šílený Max je v přípravách

02.05.2024

Již za pár týdnů nás v kinech čeká návrat do dynamického světa stvořeného vizionářem Georgem Millerem (Šílený Max). Furiosa: Sága Šíleného Maxe dorazí na plátna 23.5., tedy celých devět let poté, co… (více)

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

01.11.2022

Anya Taylor-Joy dotočila prequel Šíleného Maxe

Anya Taylor-Joy dotočila prequel Šíleného Maxe

28.10.2022

Pro herečku a hlavní hvězdu chystané Furiosy Anyu Taylor-Joy (Dámský gambit) je hlavní část natáčení hotová. 26letá Američanka z Miami sdílela před pár hodinami fotky na svém instagramovém účtu, ve… (více)