COF_666

Neskutečná jízda od začátku až do konce zabalená do nádherného vizuálu a podpořená skvěle vybranými herci. Z Hardyho sálá charisma na kilometry a Furiosa v podání Charlize Theron je po dlouhé době postava u níž jsem si přál, aby v pohodě přežila až do závěrečných titulků. Veškerá má očekávání byla naplněna! ()

Doudis19

Těžko k novému Mad Maxovi dodat nějaký superlativ, který tu už někdo nezmínil. Přesto nejde neupozornit na to, jak fascinující dílo George Miller přivedl do kin. Nejvýrazněji jsou Maxovi filmové kvality znát na obsáhlosti a rozmanitosti jeho obdivovatelů. Od dětí, po roztoužené mladé slečny až po pamětníky původní trilogie. Film, který funguje v každém záběru, ačkoli by se mohlo zdát, že vůbec není pro každého. Film roku! ()

VaHo

Když si prohlížím režisérskou filmografii George Millera a vidím, že od roku 1998 natočil jen tři filmy, z toho dva animované filmy o zpívajících tučňácích a Babe 2: Prasátko ve městě, tak si říkám, jaký psychický otřes se mu stal, že do světa najednou vypustil tohle. Tedy něco, co vůbec nevypadá, že to natočil 70 letý režisér těchto tří výše zmíněných filmů. Děj by se dal popsat jednou delší větou, ale to samotné provedení… pastva pro oči, takřka každý druhý záběr, si dokážu představit jako velký plakát na zdi. Akční scény ukazují, že to jde dělat ještě víc, ještě originálněji… a když už si myslíte, že jste viděli všechno tak zjistíte, že je teprve polovina. Z filmu takřka fyzicky cítíte bolest, pot a krev. Chvílemi máte pocit, že máte písek ve vlasech. Herci jsou skvělí, takhle jako Tom Hardy mlčel ve filmu naposledy snad jen Terminátor. Tomu ale stačí se jen zamračit a zvednout brokovnici, a hned víte, že tady jsou slova zbytečná. Paradoxně má větší prostor Charlize Theron, její hrdinka je nemilosrdná, odhodlaná ale zároveň vnitřně velmi nejistá. To vše je ale podáno tak, že to vůbec nepůsobí směšně. Tempo sice možná ve druhé polovině mírně zpomalí, ale to je pochopitelné vzhledem k infarktovému začátku. Je to film, tak nabití podněty, že vlastně nevíte, na co se dřív zaměřit. Jestli si prohlížet pochromovaná auta, panoramatické scény, bizarnost a zvrácenost světa, nebo jen prostě hltat akci, která se na vás hrne ze všech stran. Už teď vím, že jsem to neviděl naposled. Chci další nášup! Chci víc tohohle světa! A především nechci čekat dalších 30 let! ()

eye candy

Vizuálnímu pojetí a akci se nedá nic vytknout, navíc je to chvílemi hozené do takové zábavně ulítlé posapokalyptické moderní grotesky, plné komických pěšáků a zpitvořených karitkatur. Dokázat si ve filmu udělat stylově prdel z nádorů a z chybějících končetin to už chce mít kule. Jo v Maxovi je hodně skvělých nekonvenčních režíjních nápadů, několikrát je příjemně nekorektní a také je v něm fajnovým způsobem využitá hudba, přímo spojená s dějem takže se tu hrají kytarové riffy na plamenomet, či zarputile bubnuje úvod Ratamahatty. Co mě ale překvapilo nejvíc, je že hlavní postavou tohoto filmu není Max. Obecně bývá v takovýchto akčních filmech hlavním hrdinou chlap, který má jasnou vizi a řeší akutní problémy, zatímco ženská stojí v pozadí, o ničem moc nerozhoduje a víceméně jen třepe kozama a řeší samý pičoviny. Velký plus pro autory, že dokázali vytvořit tak smysluplnou sympatickou ženskou postavu (ve stylu Ellen Ripley), svůj podíl na tom má pochopitelně i herecký talent a obrovské charisma Charlize Theron. Jinak jsem měl k filmu ale docela dost výhrad, především k samotnému ději, který na rozdíl od zpracovaní, nebyl dvakrát zábavný, takže jsem měl celkem potíže se do něj ponořit a mít starost o hlavní protagonisty. Je to popravdě trochu kontrast, protože zatímco režije a vizuál jsou stylové a dospělé, scénář je stereotypní a dětinsky naivní, takže pokud právě neprobíhala nějaká ta akce, tak často probíhal facepalm. I když myslím že Fury Road bude stárnout dobře, první a druhý díl Maxe mi stále příjdou zábavnějšími filmy. ()

Triple H

Podobne ako mnohým tu prítomným užívateľom, aj mne sa počas filmu v hlave vynárala jedna otázka - kto dal kurva na toto prachy? V dobe uhladených a naleštených blockbusterov, ktoré chytajú hysterické záchvaty ak by mali ukázať kvapku krvi alebo si nedajbože dovoliť byť trošku politicky nekorektné, je Mad Max zjavenie z inej planéty. Millerova vízia je nekompromisná, do detailov dotiahnutá a osobitá spôsobom aký sme na veľkom plátne už veľmi dlho nevideli (ak vôbec). Slovko "šialený" v názve je mimoriadne adekvátne. Zahoďte akékoľvek očakávania a pripravte sa na víziu budúcnosti, kde kruté podmienky zredukovali ľudí na zvery a civilizačné štruktúry nevyhnutne zdegenerovali na odporne zvrátenú úroveň. Riešiť či film prekračuje hranicu dobrého vkusu je IMHO prehliadanie pointy. Tou je, že sme dostali vybrúsený diamant, ktorý je gejzírom kreativity, nápadov a regulérne kvalitnej umeleckej práce. A čo akcia? Nuž, Miller prebil všetko čo sme videli minimálne posledných 10 rokov a posunul latku o pekných pár levelov vyššie. Film je brutálnym akčným infernom, na ktorom je vidieť každý cent zo 150 miliónového budgetu a ktoré ide na plné pecky od začiatku do konca. Akcia je dynamická, rýchla a stále prehľadná. Treba dodať, že Miller keď už jej začne byť príliš, pán direktor akurát v pravú chvíľu zvoľní tempo, dá divákom aj postavám nadýchnuť a predostrie nám nejaké tie emotívne momenty. Nápaditosť a osobitosť dizajnu nekomentujem - treba to vidieť. Obrovitánsku pochvalu zaslúži kameraman John Seale, lebo sa vytiahol neuveriteľným spôsobom - kanonáda nádherných záberov a kreatívnych kamerových jázd. Treba myslieť aj na to, že prostredie filmu je vizuálne jednotvárne (púšť) a udržať tak celú vec v zaujímavej rovine musel byť oriešok. Ak mu za toto nedajú oscara, nech sa ide celá akadémia niekam posrať. Herci všetci perfekto a celú vec prekvapivo ťahá hlavne Charlize Theron. Mohol by som riešiť nedostatky a našli by sa, ale príde mi to ako keby som mal pred sebou Monu Lízu a vytýkal obrazu, že v pravom hornom rohu je možno trošku veľa šedej. Nemá to význam a nechcem to riešiť. Mad Max: Fury Road je výnimočný film, vec, ktorá sa vidí len raz za dlhočiznú dobu a zároveň vec, ktorú je fakt dobré vidieť v poriadnom kine. Pred Millerom a všetkými zúčastnenými (vrátane producentov čo to zaplatili) smekám. V ére blockbusterov, kde je slovo "kompromis" na dennom poriadku nám naservírovali stopercentnú autorskú víziu, ktorá má gule, je sebavedomá a dotiahnutá do dokonalosti. Monument. ()

Motinski

Vizuálne skvelo spracované post-apokaliptické prostredie. Od začiatku do konca ani jedna nudná scéna, furt sa niečo deje a vy len krútite hlavou nad tým, aké je to super. Film sa nedá moc porovnávať so starými predchodcami pretože si ide úplne iný štýl rozprávania. Hudba výborne zapadla do akčných scén a nájazdy kamery boli tiež veľmi dobré. George Miller sa nebál prísť s niečím novým a jeho poňatie akcie je dychberúce, záporak pôsobil super ale myslím si že mohol dostať viac priestoru. Trochu mi vadila absencia aspoň nejakého výraznejšieho deja, takto išlo o sviežu jazdu, no bez rozvetveného príbehu čo by dodal postavám väčší rozvoj. V kine ale obrovský zážitok. ()

Remivsremi

Přízvisko šílený tomu padne více než dokonalé. Po celou stopáž se snímek s ničím nepáře a jde si jasně za s svých cílem. Bez zbytečných průtahů či rádoby hrdinských póz. Tento postapo svět má jednoduchá pravidla a rozhodně se nevyplácí je porušovat. Největší pozitivum Fury Road je jeho akční složka. Tak bláznivou, velkolepou a zejména přehlédnou! akci jsem v kině neviděl již hoodně dlouho. Navíc ve většině případů se jedná o praktické triky a na výsledku se to setsakra projevilo. Mrzí mě, že to neuvidíme v Imaxu. To obří plátno by tomuto filmu více než slušelo. Po příběhové stránce se nejedná o nějaké veledílo, ale o to ani nešlo. Max je zkrátka čistokrevní akčnák, který se dneska jen tak nevidí a to je jen jeden z mnoha důvodu, proč ho musíte vidět v kině a ne doma. ()

hopskulak

Neuvěřitelně živoucí film, který působí jako zjevení zejména díky důmyslnému designu. Každé zobrazené zákoutí Citadely, každé upravené vozidlo, každý kostým a maska nese spoustu informací o historii daného fikčního světa, vyprávění si tak vystačí s jednoduchou zápletkou s jasnými vývojovými vzorci, přičemž celá akce Furiosy, oh krásné Amazonky Furiosy, se ukáže být v rámci vývoje událostí v dalších dílech zásadní. V ní jí pomůže Max, oh raněné zvíře Max, jenž se k hlavní linii příběhu připlete nedobrovolně a v pasivní roli coby živý štít a zásobárna krve, aby v závěru jako správný velký hrdina bez jakýchkoliv nároků na zásluhy zmizel mezi prostým lidem a objevil se tam, kde bude jeho činů opět potřeba. Strhující průjezd písečnou bouří musí být jednou z nejkrásnějších sekvencí vůbec. ()

ing.Frosty

V dnešní době vykastrovaných studiových sračiček se zjevil Šilený Max. Film s tak osobitým ksichtem, že diváka bez váhání rozemele na kaši. Film, který představuje neskutečně hnusný a zvrácený svět, že je vážně nepříjemné na něj koukat, ale oči od něj odtrhnout prostě nedokážete. Film, který je tak nápaditý, že bez jakékoliv příběhové kostry (což přeci jen zamrzí), dokáže strhnout a udržet pozornost celé dvě hodiny. Film, který se nedá srovnat snad s ničím od dob Bojovníka silnic. Film, který Vás přesvědčí o tom, že přimontovat na svoji kytaru plamenomet je nejlepší nápad na světě. Vizuální efekty, kamera, kostýmy, výprava z fleku na oscara. ()

Mr.Ripley

Uplynulo neskutečných třicet šest od prvního Maxe a deset let realizace, natáčení čtvrtého pokračování. George Miller další dobrodružství opuštěného a značně zhuntovaného Maxe Rockatanskyho nosil v hlavě od poloviny devadesátých let. Bohužel tehdejší zájem ze strany studií nebyl nijak velký a tak vizionářský tvůrce přikročil k lehčím tématům. Od Čarodějek z Eastwicku počínaje, po rodinné potálie mlucího prasátka Babe či taneční kreace animovaných tučňáků konče. Většina filmových nadšenců a kritiků Millerovi příliš nevěřili, když oficiálně oznámil v roce 2003 práce na dalším Maxovi. Není se čemu divit. Poslední hraný film natočil před patnácti lety a od té doby se zabýval posouváním technologií prostřednictvím vyprávění o gospelových tučňáčích souborech. Miller měl však plán. Na duologii Happy Feet si ozkoušel úplně nové technologie a díky finanční úspěšnosti si mohl s dalším projektem dovolit co chtěl. Přišel čas na Mad Max: Fury Road! Film dějově nenabízí nic světoborně originálního, ale přesto diváka strhne svou uhrančivě adrenalinovou akcí, audiovizuální pastvou pro oči a uči a v neposlední řadě srdcem na správném místě. George Miller dokázal do (na první pohled prostého) scénáře vměstnat tolik lásky k filmu, původní trilogii, až srdce skalního fanouška zaplesá dojetím. Děj přináší jedno z nejkrásnějších poselství, kterému se podařilo přiblížit pouze aktuálně běžícímu Jurskému světu. Člověk by si měl vážit maličkostí, lidí kolem sebe a především přírody, která tu díky našemu přičínění nemusí být věčně. Millerovi se do despotické budoucnosti podařilo bravurně zakomponovat motiv s lidmi trpící nemocemi, kteří jsou i přes své handicapy silní a nevzdávají se (viz. Furiosa a její mechanická ruka, znetvořené děti či Immortan armáda, která nedokáže přežít bez čisté krve „dárců“ ani minutu). Téměř každý se v tomto zvráceném světě snaží přežít jak jen to jde, ikdyž za cenu vlastní racionality. Fury Road se dá považovat za oslavu feminismu či ženství jako takového. Postava Furiosy je nejlépe napsanou silnou ženskou hrdinkou od dob Ellen Ripleyové. Je drsná, emancipovaná, nebojí se vzepřít patriarchální společnosti i za cenu vlastního sebeobětování. Dalším důkazem jsou postavy „prvorodiček“ ztvárněných světovými modelkami. Nejen že všechny krasotinky hrají výborně, ale ukazují všem sexysticky smýšlejícím pánům záda svou nekompromisností a sílou („Jsme sice krásné, ale nebojíme se za sebe postavit.“) George Miller dokázal ve svých sedmdesáti letech neuvěřitelný kousek. Nejen že odrovnal kritiky a diváky, ale dokázal filmem ověnčeným přístupností „R“ bořit divácké žebříčky, což s takto drsnou látkou nečekal vůbec nikdo. Podobně jako Martin Scorsese se svým Vlkem z Wall Street ukázal současným režisérům, že i v pokročilém věku se dá udělat správný film, plný akční jízdy, nadsázky, přesahu a nebojácnosti ze strany surovosti. Doufejme, že se bude vizionářský režisér držet pevného zdraví a dočkáme se ještě alespoň jednoho pouštního dobrodružství. ()

chelseaman22

Galon nafty v čutoře, vychlazené mléko přímo z prsu a skromně potetovaná držka - to je celá naše Dorka před výpravou na konec světa a ještě dál, kde palmy vrhají stín a vokurek je zralý k utrhnutí. Tomáš Tvrdý má úplnou piču, iba náhubek a napíchlou žílu, aby lebkoun z kotle ACS dal fury road. Dvě třetiny filmu jste v extázi absurdna a vysokého tempa, závěr je studená bramborová kaše (nebo pro gurmány pyré) bez jarní cibule. 92% ()

Cedr

Zoufalá (ale zpravidla šíleně profitabilní) reinkarnace kultovní série pocházející z dob před narozením většiny aktuálního publika není v poslední době nic nového. Tím spíš když na kvalitě vůbec nesejde a postačí když v kinech vygeneruje víc než její šíleně přemrštěné náklady. Co kdyby ale někdo za těch 150 miliónů pro změnu natočil něco co má hlavu a patu? Pak by vznikla esence akčního filmu, která tu dobré dvě dekády tak maximálně tu a tam nenápadně probublávala ve snímcích s rozpočty zpravidla několikanásobně nižšími. Ač nedávný blockbuster Edge of Tomorrow šel relativně správnou cestou (a také díky tomu sklidil velmi pozitivní ohlasy), nový Mad Max je ale ve srovnáním s ním - a prakticky se vším srovnatelným - o tolik dál až se člověku chce zpětně přehodnotit většinu nedávné akční produkce. Jak to George Miller v jeho požehnaném věku a s jeho podivuhodně složenou filmografií dokázal je záhadou. Snad si z něj ale zbytek Hollywoodu vezme příklad. Jak lépe [čti: levněji] prodat jejich blockbustery než stoprocentně pozitivní šuškanicí mezi fanoušky? Nezamilovat si film jako tento je nemožné. Terminátor 2 benchmarkem kvality sci-fi akce zůstane asi navždy, nicméně bude-li třeba aktuálnějšího příkladu luxusně zmáknuté akční podívané máme tu konečně nového kandidáta. ()

matezzz

Pět hvězdiček je moje aktuální hodnocení po příchodu z kina. Vidět to doma, bylo by nižší... Ale v tom kině to opravdu stálo za to! Nekončící akce, písek až v krku, Charlize Theron hraje v podstatě v hlavní roli, Tom Hardy nezklamal... Prostě pecka! ()

filmmovier

Nejlíp vypadající film od Avatara (a že už je to zatraceně dlouhá doba). Prostě vizuální orgie, brutální pastva pro oči a uši, protože hudba je tady opravdu parádní a mě se nechce věřit, že něco tak zatraceně luxusního natočil sedmdesátník. Zběsilá cesta je asi nejlepší akční film, co kdy vznikl (neviděl jsem původní trilogii ani F&A, ale i tak). Za kamerou byl taky génius, nic úchvatnějšího jsem prostě hodně dlouho neviděl, naprosto bezchybné. Druhá polovina filmu sice už ke konci působí trochu utahaně, ale jinak mě nenapadá vůbec nic, co bych tomu měl vytknout - akce nejlepší na světě, všechno je to jeden velkej, dechberoucí a brutální nářez, u kterého prostě nemáte sebemenší šanci na nudu, i když se tam doslova nic neděje. Každopádně ale Immortan Joe je vynikající záporák, taky nejlepší za dlouhý léta (ty jeho bílí psycho pomocníci jsou ale možná přeci jen lepší), holky jsou neuvěřitelně sexy kosti, doslova kundy, Tom Hardy je velkej machr s málo prostorem a Charlize Theron už asi nic nezahraje líp. Mimochodem, už jsem mluvil o kameře a vizuálu, o tom naprosto dokonalým pouštním prostředí? Už jsem říkal, že tohle je asi letos nejlepší film a to naprosto bez debat o tom, že rok ještě neskončil? To já skutečně tvrdím a stojím si za tím a pokud tohle nedostane Oscara alespoň za něco, už asi opravdu půjdu akademikům nakopat zadky: Nejlépe s těmi zbraněmi, co jsou tady, ty jsou totiž hodně dobrý. 100% je málo. ()

TheBalrog

Kurevská jízda. Nějaký chlapec v kině několik míst ode mě prohlásil, že to bylo nudný, trapný a horší než Rychle a zběsile 7 ?? Doprdele.. viděl jsi ten samej film. Woow.. Hodina akce... 3 minuty povídání u motorek a další hodina akce.. a konec.. ani sem nestačil sníst popkorn. Bezvadný.. z kina sem odcházel nadmíru spokojen. ()

CzechGod

Pomerne zdarily navrat ke starymu Maxovi. Opravdu na tom filmu je videt, ze si nekdo dal hodne prace, aby to vypadalo fakt uzasne a taky vypada :) Jediny co je skoda, ze Max tam nepredved neco vic. ()

tatanapope

Musím se přiznat, že mě příběh příliš nechytil, mělo to nespočet totálních nesmyslů tipu- kytarista na autě, co hraje neúnavně na autě x dní v kuse, to už by snad měl ušmirglované prsty. Efekty nedotáhlé, veškerý oheň, byl viditelně digitální. Pochválit se dá snad jen nespočet akčních scén, kterými film přímo překypoval a celkem hezké holky. Viděno v rámci Výzva 2016 ()

Lamprea

Do jistý míry chápu to pobláznění okolo Maxe, ale ne zas tak moc, pro mě je to prostě jen hodně nabitej akční biják, který ale kromě akce nenabídne vůbec nic, po půli se zastaví, otočí a jede zase zpět a už nepřinese nic nového. ()

Další Šílený Max je v přípravách

Další Šílený Max je v přípravách

02.05.2024

Již za pár týdnů nás v kinech čeká návrat do dynamického světa stvořeného vizionářem Georgem Millerem (Šílený Max). Furiosa: Sága Šíleného Maxe dorazí na plátna 23.5., tedy celých devět let poté, co… (více)

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

01.11.2022

Anya Taylor-Joy dotočila prequel Šíleného Maxe

Anya Taylor-Joy dotočila prequel Šíleného Maxe

28.10.2022

Pro herečku a hlavní hvězdu chystané Furiosy Anyu Taylor-Joy (Dámský gambit) je hlavní část natáčení hotová. 26letá Američanka z Miami sdílela před pár hodinami fotky na svém instagramovém účtu, ve… (více)