Film vypráví příběh dvou rodin, jejichž osudy se náhodně spojí skrze přátelství dvou dospívajících synů. Elias, jehož otec pracuje jako doktor v Africe a prožívá právě manželskou krizi, je šikanován ve škole, zatímco Christian, který se rozhodne ho bránit, se do města přistěhoval s otcem po nedávné smrti matky. Film řeší zdánlivě jasné etické otázky po smyslu pomsty a násilí s ní spojeným. To vše na pozadí skutečných světových konfliktů, kterým čelíme a které reprezentuje právě postava dánského lékaře v Africe. Film není samoúčelnou plejádou dramatických situací, tak jak je známe z mnoha evropských filmů současnosti, ale precizním pohledem do života dvou generací lidí, jimž se představa lepšího světa znenadání začíná vzdalovat. (oficiální text distributora)

Foma

Mně se líbí, jak Bierová nekriticky střílí do vlastních (ženských) řad a její dílo nenese (naštěstí) žádný stopy hloupýho feminismu, ke kterýmu mají někdy na severu blízko. Myslím tim portrét doktorky, která někdy vlastní hloupostí, komplikovaností a sveřepostí dělá věci horší, než by mohly bejt. Ale je fakt, že se jemně, žensky, ciltivě a citově, mění a učí. Učí se odpouštět, jako my všichni :-). Jinak je zase na co koukat, pani režisérka má co říct, včetně africký epizody. ()

ibeh

Po delší době jsem byla u filmu napnuta od začátku až do konce. Kromě toho jsem ocenila velmi pěkné přírodní záběry, hezkou hudbu a kvalitní herecké výkony v čele s Christianem. Jeho zoufalství a stesk, projevený formou agrese a zatvrzelosti, byl v jeho obličeji stále vidět. Nejsem zatížena minulou tvorbou režisérky Bier, proto nemohu srovnávat. Mám ráda psychologická napínavá témata, dobře zahraná, což tento film splňuje. Nechápu názor, že jde o obyčejný příběh obyčejných lidí. Je snad běžné, že člověk pracuje jako lékař v Africe a řeší tam závažné problémy? Že chlapci zemře ve 12 letech matka a on potom odpaluje auta? Optimistický konec mi také vůbec nevadí, protože, jak tady již někdo napsal, zlo je všude okolo nás. Psychický stav Christiana, manželství rodičů Eliase, šikana ve škole a otázka pomsty jak v Dánsku, tak v Africe, zůstávají otevřené. Konec filmu dává pouze určitou naději. ()

IceQueen

Ani obálka Strážnej veže by sa nemusela hanbiť za taký plagátik. Ak by som pociťovala nutkanie spomenúť jednu vec, ktorá mi prekážala najviac, musela by som prezradiť rozuzlenie prakticky všetkých liniek. Takže spoiler. Toľko šťastných koncov nemajú ani v Disneyovkách a masážnych salónoch dokopy. Už som čakala len, kedy Christianova matka vstane z hrobu. ()

easaque

Téma filmu, jako by si říkalo o Oskara a nedivím se, že ho dostalo, když k tomu bylo ještě spoustu hezkých záběrů. Na mně to ale tolik nezabralo. Téma násilí a jeho řešení mi nějak do kin nesedne a jako televizní film by to bylo lepší. Avšak srovnání západního světa a Afriky mělo něco do sebe, ale nestačilo to. A ke konci film ztrácí dech a je zbytečně sentimentální. Stejně jako "Marigoldovi" mi ten happyend vůbec nesedl. Naproti tomu tam byla velmi dobrá hudba a zvuk. Slabší čtyři hvězdičky. ()

berusche

Susanne umí, ale většinou umí lépe. Asi chtěla být protentokrát milá, tak to dopadlo, jak to dopadlo. Bohužel, ukrutně děsně mi lezlo na nervy přeskakování do divoké Afriky. Jeho smysl jsem hledala celý film a mám trochu pocit, že tenhle se děj tam odehrává jen proto, aby byl dodán ten punc dramatu. K reflexi jsme ale mohli dojít i v nemocnici v Dánsku, na to nemusel jeden z hrdinů odjíždět zrovna do Afriky. Tenhle moment tedy považuji za zjednodušenou berli, kterou ovšem seveřani nepoužívají, nebo to doposud neměli zapotřebí. Takže, tentokrát mé srdce neplesalo. ()

honajz2

Nic moc. Celkem jsem se na to i těšil, ale celkově jsem z toho poněkud zklamaný. Celé to působilo strašně chladně, natočené rutinně, bez jakéhokoli zápalu či větší emoce, které se to snaží nahradit kýči (sebevražda (tady naštěstí jen pokus o ni), celkově Afrika a hlavně ty záběry nadšeně běžících afrických dětí byly směšné už napodruhé - a to tam byly tak nejmíň čtyřikrát), ale vůbec se jim to nedaří - alespoň v mém případě ne. Navíc mi zde většina postav byla nesympatická, hlavně ty dvě děcka. Ten námět rozhodně není špatný, ale ne zrovna nejlíp zpracovaný, s minimem zajímavých scén a taky je zbytečně roztažený na dvě hodiny, takže jsem se i pochopitelně nudil. Prostě mě to emocionálně vůbec nevtáhlo a přišlo mi to, jako nějaké průměrné americké drama, u kterého člověk po čase zapomene, že ho vůbec viděl. A je mi to líto, jelikož jsem tomu filmu dával nějakou větší naději. A něco hlubšího jsem tam nezaregistroval - ale taky to možná bylo jen z nudy a ten film je hlubší, než se zdá, i když na to bych moc nedal. Slabé 3* ()

Morloth

Opět se mi potvrzuje, že v severských filmech hrají stejnou měrou herci i krajina. Velmi uvěřitelné, až do poněkud násilně "šťastného" finále. ()

Marqta

Povedené drama o morálce, strachu, bolesti, pomstě, ale i přátelství a lidskosti. Přesto, že je ve filmu řešeno hodně rozdílných otázek a v průběhu se ona "hlavní" zápletka mění- nepůsobí to přeplácaně ani chaoticky. Je pravda, že některé části jsou podle mě hnány až trochu moc do krajnosti, ale ještě to nepřekročilo tu hranici za kterou by film působil komicky. To co se povedlo je prostředí, snímek je plný krásných záběrů- a to nejen přírody- tímto tedy chci vyzdvihnout kameru a zpracování. Film působí tak nějak klidně a hloubavě( když vynechám těch pár "akčnějších" momentů)- jako byste vše sledovali s lehkým odstupem, ale stejně viděli všechno. Tím chci říct také to, že na hlavní příběhovou linii má člověk možnost pohlédnout skrz různé postavy a jejich konkrétní životní zkušenosti a situace. Závěr mě osobně trochu překvapil, ale jeho poselství je jasné - a to, že Susanne Bier věří v lepší svět- ať to na vás působí podivně, nebo ne....Trošku odřené 4 hvězdy- ale pořád rozhodně čtyři. ()

Aljak

Úprimne, čakal som od tohto filmu oveľa viacej, a dokonca v prvej polovici sa zdalo že moje očakávania budú naplnené, no potom to nejako celé upadlo. Zo začiatku to vyzeralo, že to bude ďalší film o šikane na škole - bezbranného Eliasa si ostatní študenti dosť doberali, no len do chvíle kým na scénu neprichádza pomstiteľ Christian, ktorý sa Eliasa nielen zastal, ale rovno vykročil aj do protiútoku. Motív pomsty sa následne tiahne celým filmom, keďže Christian odmieta pochopiť, že neprávosť sa dá urovnať aj iným spôsobom ako pomstou. A tak to potom dopadlo - takmer až tragicky. Druhá dejová línia sa odohrávala v čiernej Afrike, kde Eliasov otec pôsobí ako doktor. Škoda, že tento africký príbeh nedostal oveľa viac priestoru, keďže tam to bolo omnoho dramatickejšie - a po tom čo sa tam udialo by sa dalo v deji ešte ďalej pokračovať. Takže preto vravím, že škoda - ten film bol rozohraný na výbornú, len mi to neprišlo moc dotiahnuté... ()

zette

Susanne Bier opet na zaklade kvalitniho scenare, vyborne kamery a vyberu hercu natocila velmi dobry film o nasili, pomste a odpusteni. Na jeji tvorbu ma film az necekany happy end. Odlouceni Eliasovy rodiny bylo dobre ztvarneno, stejne tak projev otcovy odvahy ve "spravny cas". Dobre vykresleni vsech podstatnych postav. Sice se nejedna o nejlepsi film Bier, i tak me Lepsi svet hodne bavil. Jako muze me dost zaujala herecka Trine Dyrholm:-). ()

Wormboy

Lepší svet je kus horší ako Bier-ovej Po svadbe, ale stále je vynikajúcou drámou, ktorá témou a jej spracovaním, bude mať čo ponúknuť aj pri opakovanom zhliadnutí. ()

forsythia

Asi to bylo na můj vkus nakonec trochu moc uhlazené. Z Christiana se vyklube úplně normální kluk, co poměrně dlouho dokázal potlačovat emoce, a já ho měla za klasického Aseprgera, který je daleko lepším adeptem na nebezpečného teroristu, než tlustý černoch, co se baví rozpáráváním břich těhotných žen. Jinak ti dva mrňousové hráli tedy bravurně. Škoda toho happy endu, ten to celé totálně zahodil. ()

angel74

Působivé drama, v němž se díky přátelství dvou chlapců protnou bolestné příběhy jejich rodin. Tvorbu Susanne Bier mám moc ráda a ani tímto snímkem mě nezklamala. Lepší svět se zabývá věčnými tématy jako jsou vina a odpuštění, zda oplácet násilí a šikanu stejnou mincí či zůstat nad věcí a přijmout políček, který nám život uštědří... Dění kolem dospívajících výrostků na území Dánska je prokládáno událostmi spojenými s válečným konfliktem kdesi v Africe, kam jezdí otec jednoho z kluků jako lékař zachraňovat oběti tamních brutálních potyček. Také zde vyvstává neodbytná otázka, jestli vyléčit každého zraněného nebo toho, kdo sám páchá velká zvěrstva, nechat napospas osudu? Důležitou součástí filmu je i výtečně zvolený hudební doprovod, který ještě zesiluje vypjatost některých situací a jinde zase zvýrazňuje emoce. ()

czejny

V čem je lepší svět Susanne Bier? V kontrastech? Dětské otázky, střídají otázky dospělých. Malé až banální problémy se dostávají do fáze, kdy začíná jít o život. Dojemně nasnímaná krajina, ve které hraje hlavní roli perfektní práce se světlem, přihlíží šedi lidských problémů. Pomstít se? Nebo nastavit druhou tvář?...Dost filozofických otázek. I když jsem po celou dobu bojoval s pocitem, že dílčí témata už jsem viděl mnohokrát v různých provedeních, nakonec jsem dospěl k rozhodnutí, že jsem doposud neviděl lepší drama o lidských konfliktech (a jejich okolnostech). Lepší drama, které by se bezrozmyslu stavělo na něčí stranu. Africká linka příběhu nejdříve působila jako pokus o umělé vykreslení charakteru otce Eliase, ale později se zde odehrává konflikt, ve kterém už nejde o jednu dobře mířenou ránu basketbalovým míčem. Paradoxně o lidských konfliktech bychom našli pomalu každý druhý film, ale málokterý dokáže s tímto tématem pracovat - pojmout ho jako hlavní myšlenku. Většinou se setkáváme s konfliktem jako s něčím samozřejmým. Zde samozřejmý není. V tom je lepší Lepší svět Susanne Bier. ()

eisha3

Dánsko - drama. Nálepka, od které jsem (ze zvyku) čekala trochu víc. Moc se tu tlačilo na pilu, emoce byly strojené, herecké výkony nepříliš přesvědčivé, a tak se z toho vyklubal zcela průměrný snímek. Oscar ze nejlepší cizojazyčný film roku 2010? Tam by mi seděl spíš jiný kousek z Dánska - Vinterbergův Submarino. ()

chelseaman22

Co víc mě mohlo osvěžit, než neamerický film s horentním rozpočtem! Klidné dánské drama, kde je ze zcela nepochopitelných důvodů přímíchaná africká část. To lze na 99,9% přičítat snaze režiséra udělat poněkud více globalizovaný snímek. Ale proboha proč? Film mohl mít mnohem větší kouzlo. Afrika mi možná poněkud pokazila dojem, ale TEN dojem zústává stejně skvělý. To, že malý Christian vypadal, jak idol dívek 15- mne ze začátku rozlaďovalo. ALE po zhlédnutí musím odhodit pryč ty proklaté předsudky - byl skvělý. Typ filmu, který nadchne málo koho. Mne rozhodně osvěžil a dodal apetit na další ryze neamerický film. 86% ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky