Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2012, 124 min

První dvě třetiny brilantní, poslední třetina taková trochu tuctová, takže jen za 80 %, uvidíme po případném Director's cut. Každopádně vizuálně je to něco úžasného a místy jsem ani nedýchala. Michael Fassbender jako vždy nejlepší, těsně v závěsu za ním Noomi Rapace.(7.6.2012)

Jen se tak proběhnout s čerstvým císařským řezem po palubě vesmírné lodi.(12.9.2012)

Spoilerová dojmologie! Je tomu plus mínus pár dní přesně deset let, co jsem viděl prvního Vetřelce, film, který vzbudil můj zájem o kinematografii jako takovou a otázka, co všechno bylo před tím, mě vlastně hryže už dekádu. Z čistě subjektivního hlediska k tomu tedy nemám výhrady, protože film mi moje otázky zodpověděl. Především potvrdil to, že vetřelci jsou biologická zbraň, kterou asi neovládne nikdo. Potud dobrý. Ale když se na to kouknu s odstupem, podpořeným krátkou pofilmovou debatou při čekání na rozjezd, dost dobře nechápu, proč scénáristi museli ten film v druhé polovině zlomit do polohy survival hororu, přičemž postavám nadělili logiku neschopných teenagerů. Vizuálně, včetně výtečného Streitenfeldova audia, tomu taky není co vytknout, (teda, až na Weylandovu masku, to je fakt průser) ale chybí mi tam jediná kulervoucí scéna, něco, co by mě táhlo do kina na druhou projekci. Což je vlastně strašná škoda, protože první hodinu Scott tvořil zajímavější svět, než nedávno James Cameron. Po vylezení ze sálu spokojená čtyřka, protože marketingová kampaň šla mimo mě, ale během dvacetiminutové cesty domů se ten film rozležel až příliš.(7.6.2012)

Tý vole.. Nářez!! Já jako Jediný Nebyl Oslněn Trailerem jako Ostatní Davy Fanoušků.. Všichni se třásli a byli Nakonec Zklamání.. Ale Já! Čekal Hloupou Konverzační Scifi Sračku.. a Dostal jsem Pořádně Mohutnou Atmosférickou Scifi Nálož!! Která utíkala Neskutečně Rychle :( Pár Momentů jsou nezapomenutelné... Křemíčitá Bouřka, Operace , Seznámení s mini Ufonky.. a Final Samozřejmě,který mohl být více Drastičtější, krvavější,ale nevadí!. Snad se dočkám pokračování, a u mně Plnéj PočeT!(22.9.2012)

Choďte na to ako na Alien vs. Predator 3 bez Predátorov, a budete nadšení. Obaja scenáristi ostatne pochádzajú z tých vôd... Prvá tretina absolútny sci-fi orgazmus – vzrušujúci, epický, atmosfericky podmanivý, vizuálne odzbroujúci, herecky oku lahodiaci, s prísľubom veľkých vecí. Všetko je tu každým milimetrom dokonalé až sa chce človeku šťastím plakať, nechýbajú ani pekné myšlienky v dialógoch (a monológoch). Druhá tretina spomalenie, komornejší tón, medzičas so snahou predstaviť nám postavy. Posledná tretina prasácky zostrihaný akčný horor, uponáhľaný a skratovitý, bez potreby dávať zmysel pôvodne načrtnutým témam, a navyše s rúškou žánrového klišé či emmerichovského heroizmu. Záverečný mostík do pokračovania našťastie rozčarovanie trochu utlmí. +++ Po druhom zhliadnutí znižujem na tri hviezdy. Je to fantasticky nakrútené scenáristické lajno. A od Scotta podraz.(1.6.2012)

• Idris Elba

• - V rámci virální kampaně se objevilo kupříkladu video, na kterém má Peter Weyland (Guy Pearce) přednášku na slavné konferenci TED s datem 2028, či klip, ve kterém představuje robot David (Michael Fassbender) společnosti Weyland Industries. (Lenny09)

• - Ako kamera na skafandroch posádky bola pre svoj vzhľad a vlastnosti vybraná V.I.O POV.HD. (georgo21)

• - Podle režiséra byli vetřelci v předchozích filmech doslova vyždímáni, a tak se rozhodl ve Prometheovi zaměřit spíš na jejich rodiče. (Lenny09)