Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2012, 124 min

V době premiéry mě to děsně zklamalo, ale po třech letech jsem si Promethea vlastně hodně užil. I přes jeho béčkovitost. Těším se na druhý díl...(4.7.2015)

• charlosina

"Co bylo před Alienem." - podle všeho vzduchoprázdno. Lidstvo si přinejmenším hrálo na Boha (což tedy dělalo vždycky), nebo se snažilo ho hledat ve vesmíru. Místo toho našli inteligentní mutanty. (Nebo... to byl stvořitel??) Zdá se vám to jako blbost? Ale ne, to je jen nový vtípek Ridleyho Scotta, který už snad víc než na scénář sází na své jméno. // Ano, jméno Ridley Scott může pracovat jako dobrý tahák na kvalitní trhák, ale někdy je to prostě jen chyták na rádoby filosofický propadák.(15.12.2015)

Když se do průměrného béčka nalije slušivý rozpočet a ujme se ho prvotřídní režisér, vznikne poměrně originální hybrid jako je právě Prometheus. Ridley Scott umí malovat mimozemské krajiny, vykreslovat temnou atmosféru i budovat napětí jako za mlada, jenže chabý scénář mu neustále podráží nohy. Prometheus se snaží být všeobsažným filmem, ale očividně na to nemá - filozofické otázky, honba za původem lidstva i obyčejná logika některých událostí trpí nepříjemnými kiksy. Co je však ještě více neodpustitelné jsou postavy - takhle se skutečně elitní posádka nechová, jediný David (Fassbender) se honosí propracovaným a zajímavým charakterem a to přitom ani není člověk! V konečném důsledku nemohu říct, že bych se u filmu nudil, nebo byl iritován natolik, aby mi to kazilo zážitek, ovšem na mysl mi přišel třeba takový Horizont událostí, který se mi zdá o chloupek lepší - řekli byste, že to je správná vizitka mocného Scottova návratu ke sci-fi? 7/10(14.9.2012)

Po těch horrorových sci-fi sračkách, co jsem viděl letos, je tohle skvěle natočený film. Pěkné prostředí, dobré herecké výkony, občas trochu napětí. Nesrovnával jsem to s Vetřelcem. A Michael Fassbender - excelentní. Já jsem se bavil.(16.6.2012)

• Faidra

Napřed bych s dovolením ocitovala teplákového kokota: "Ridley Scott stále bravurně zvládá filmařské řemeslo. Dokáže budovat napětí. Dokáže vyděsit. Dokáže správně měnit tempo a rytmus filmu." Dost možná dokáže, ale v případě úplně jiného filmu a pokud chtěl natočit béčkovou vyvražďovačku (spoiler: oproti zvyklostem nafoukaná blondýna nezařve první), tak to měl říct rovnou a ušetřený prachy přesunout na Kajmanské ostrovy, místo aby s partou vymaštěnců převlečených za vědce rozehrál prastarou hororovou hru "dement tady, dement tam, všude, kam se podívám." Nevznikla by tak nesoudržná směska, která mi játra sice nevyklovala, ale žlučí mi hnula pořádně. A tak zatímco Alyssa smutnila nad tím, že ona se po akutním císařském řezu nemohla ani obrátit na bok, zatímco dr. Shawová poslala do věčných lovišť strůjce i krakatici, já jsem se omezovala na syčení, že nápad sundávat helmy na neznámé planetě je hodný génia, drbat mimozemské formy života pod bradičkou hodný zkušeného biologa, kamikadze let je součást výcviku každého vesmírného kapitána hodného toho jména, takže tento ani nemrkne a celá tahle kosočtvercovina je hodna jména nějakého začínajícího blouda, který omylem vyfásl obří rozpočet, ne jména prvorozeného rodu Scottů. A to jsem jeho fanda nikdy nebyla. To, že árijský HAL je jediná zajímavá a aspoň trochu propracovaná postava, konečně mluví samo za sebe.(18.6.2012)

• Idris Elba

• - Původně se měl snímek jmenovat Paradise, což je v překladu „Ráj“. (Lucasion)

• - Na obrazovkách v lodi je možné všimnout si tepové frekvence posádky na misi, která je u všech postav naprosto stejná. (-Victor-)

• - Spoiler: Při scéně kdy dr. Shaw (Noomi Rapace) podstupuje operaci a poté utíká lodí, se ve stejnou chvili objeví na dvou různých mistech dva členové ochranky, jednoho z nich zmutovaný Fiefield (Sean Harris) dokonce zabije, druhého zraní. Stejní dva členové teamu ale v tutéž dobu dělají i ochranku Weylandovi (Guy Pearce). (SsgtJira)