Novinářka Elsa Casanovová se v Afghánistánu a Pákistánu zajímá o osudy místních žen. Neváhá kvůli jejich příběhům riskovat ani svou bezpečnost. Její akce jsou nebezpečné a Elsa svým chováním na sebe a na svůj tým upozorní místní členy Tálibánu. Když se jednoho dne snaží pomoci tamní ženě Maině z moci skupiny Tálibánců vedených Ahmedem Zaiefem, je Elsa se svým doprovodem Tálibánci zajata. Francouzská vláda nehodlá nic nechat náhodě a okamžitě na místo únosu vysílá svou speciální jednotku. Rozhodnutí vojáky do akce nasadit ještě urychlí video, které teroristé umístili na internet. Na něm jsou záběry podřezávání jednoho z mužů z Elsina doprovodu. Teroristé na videu oznamují, že Elsa bude brzy také popravena. Speciální jednotka je tedy vyslána nad pákistánská kmenová území, kde má Elsu na základě zpravodajských informací objevit a zachránit. Malá šestičlenná jednotka vedená velitelem Kovaxem (Djimon Hounsou) seskočí poblíž místa, kde má být Elsa držena. Následný boj je krátký a úspěšný, vojáci Elsu i s jejím jediným průvodcem, Amenem, (druhý byl Zaiefem zabit) najdou a osvobodí. Komando však musí prchat do hor, protože Tálibáncům z okolních hor přicházejí další a další čerstvé posily. To ovlivní i ústup jednotky. Vojáci se nemohou dostat na místo, kde je měly vyzvednout vrtulníky, a musejí ustoupit do hor. Za neustálého boje musejí druhý den zamířit přes hranici do Afghánistánu, kde mohou využít pomoc spojeneckých jednotek. Znamená to však jediné – přejít hřeben Hindúkuše a zbavit se pronásledovatelů. Elsa vojákům přiznává, že pro Zaiefa je její smrt osobní záležitostí. Kovax a ostatní ihned pochopí, že se Tálibánců jen tak lehko nezbaví. Čtvrtého dne vojáci s Elsou a Amenem dorazí do malé horské osady, kde Elsa využije místních zvyků a požádá o pohostinství. To jim místní vesničané neodmítnou, a tak se vojáci mohou dovybavit na horský přechod a malinko si odpočinout. Jednotka je záhy napadena přicházejícími Tálibánci a stáhne se do hor. Na naléhání Elsy a Amena, kteří chtějí pomoct vesničanům, jež se teď Tálibánci za jejich pomoc vojákům chystají vyvraždit, se vojáci do osady vrátí a svedou prudký boj s Zaiefovou skupinou. Amen je v boji zabit a také jeden z vojáků, Victor, utrpí těžké zranění. Vojáci s Elsou se opět stahují do hor a pokračují ve své cestě přes afghánskou hranici. Ústup jim kryje odstřelovač Elias, který však nakonec v boji s Tálibánci podlehne. Zbytek jednotky s Elsou končí den v prudké sněhové vánici na horském hřebenu a pokouší se navzájem zahřívat. Druhý den ráno vojáci s Elsou zjišťují, že Victor noc nepřežil. Nezbývá jim však nic jiného než pokračovat v cestě... (TV Prima)

mala_kea

Tváří se na mnohem víc, než vypadá. Úvodní akční stránka dostatečná, ale ten neuvěřitelně tupý útěk - k pos*ání.. ()

Luk Skywalker

Jedna hvězda za začátek, jinak je to odpad. Nedokoukal jsem do konce, bo to se fakt nedá - spoiler: Tři dny se jednotka prochází po horách a kousek za nimi je přepadne pronásledující Taliban, hory nejspíš obešli nebo přeletěli či co, pak jsem sledování ukončil. Nechápu přítomnost Diany Kruger, myslel jsem, že v takovýchto filmech nehraje. Dále střih je na hovno hlavně v těch horách, to dělá film nepřehledný, navíc je i celkem dost nudný (před horami). Škoda času strávená s větší části filmu. ()

sadlokan

Fakt vostrej výběr francouzskejch specialistů,přesto bych vyzdvihl"Hejkala".Ale na toho velitele tydlidánců nemá nikdo.Ten byl přísnej i na poměry guerilový války!Taky po něm chvílema ty makový zemědělci trochen pokukovali,jestli by neměl ubrat. ()

mourinho

Ano, přesně tak si to představuji i já. Když při záchraně jednoho života vyhasne stovka dalších, tomu říkám povedená akce! (Zdravím uživatele Fr.) ()

Anduril

Zaujímavý survivor film. Občas naozaj pripomínal Call of Duty. Dobrá hudba, pekné zábery stredného východu, dobrý strih a kamera, žiadna zbytočná krv ani zabíjanie. Všetko spĺňa svoju funkciu pre navodenie atmosféry. Veľmi dobre vypracované charaktery postáv. Keď niekto z hlavných hrdinov zomrie, človek to proste pocíti. Pretože si na všetkých zvykne a potom mu chýbajú. Sympatické herecké výkony. Koniec ma príjemne prekvapil. Taký polo happy end, v ktorý som už nedúfal. Dobre som si pri ňom oddýchol. ()

MickeyStuma

Námět tohoto příběhu tu byl už mnohokrát. Dá se však z toho vůbec ještě něco vymáčknout? Tentokrát se o to pokusili francouzští tvůrci, a není to zase až tak zlé. Novinářka unesena fanatickým Talibanem, kterou letí zachránit speciální francouzská jednotka. To se podaří, ale za cenu spousty mrtvých na obou stranách. Rychlá a roztřesená kamera, rychlý střih, toto všechno se tu prezentuje. Akčních scén tu je dostatek a svoji dynamikou ohromují. Nádherné scenérie, citové záležitosti. Viditelně tu šlo hlavně o tu akčnost, takže se moc zbytečně nekecá a jde se rychle kupředu, což občas vyvolá určitou zmatečnost. Vlastně je to takový francouzský vlastenecký film, což dokazuje závěrečný titulek. A vůbec to není na škodu. Vznikne něco podobného i v Česku? Asi těžko. ()

Puol

Technicky aj herecky zvládnutý, ale inak ničím neprekvapujúci príspevok na tému Taliban, špecialne jednotky... ()

Evander

Speciální jednotka je lehce nadprůměrným filmem o boji s terorismem, boji s přírodou, touze po životě a mnoha dalších věcech. Film je poutavý, napínavý, úroveň zpracování však mezi jednotlivými scénami značně kolísá, a to od velmi dobré po značně úsměvnou. Některé bojové scény vypadají jako kdyby původně patřily do nějaké rozverné komedie. Nicméně, pokud se od toho dokáže divák oprostit, najde ve speciální jednotce hodinu a tři čtvrtě dobré zábavy. 70% ()

Akana

Mě by ani tolik nevadilo, že Speciální jednotka pokulhává za svými americkými vzory, jako spíš to, jak usilovně se jim snaží vyrovnat. Připadá mi, že hlavním cílem filmu je dokázat, že "my Francouzi to umíme taky". Všechno ostatní je jen přívažek. A těch logických facek je tam opravdu až hanba, na to nemusím mít zkušenost s prací speciálních jednotek. ()

mi-ib

Na vizuální stránce snímku je vidět, že Frantíci na ničem nešetřili... až na scénáristovi. Ve snímku najdete snad všechny béčkový prvky, které vás napadnou. Od přehnaného hrdinství, přes iracionálního chování elitních vojáků a stupidní dialogy, k větě "Nech nás tady jen bychom tě zdržovali". Navíc děj mě nedonutil ani nepřiměl fandit hlavním hrdinům, to byli takoví frajírci, až to do nebe volalo. Bylo mi uplně jedno kolik jich při akci pojde, nebo jestli přejdou ty hory. Film zabíjí totálně béčkový scénář a v důsledku se zdá, že si film hraje na něco, na co prostě nemá. Snímek nepřináší nic nového, není ničím originální. ()

Kingjiri

Pokud by tohle natočili Američani, byl by celej film jedna velká oslava statečnosti americkejch vojáků, který choděj se vztyčenou americkou vlajkou hrdě do boje. Místo nějakýho patriotismu je tu ale jednotka ukázaná jako parta kámošů, co už spolu nějakej ten pátek dělaj a když nedejbože někdo z nich na misi zařve, nebojej se drsný hoši dávat svý emoce najevo. Jde o zajímavej pohled na práci speciálních jednotek, co choděj do těch nejnebezpečnějších oblastí. Našlo by se tu hned několik nelogičností, ale tentokrát forma vítězí nad obsahem, takže nemá moc smysl je rozebírat. Akce je pěkně realisticky natočená a člověk má navíc šanci odkoukat nějaký základní postupy speciálních jednotek v boji. Herecký obsazení solidní, nejlepší byl Djimon Hounsou v roli velitele. Já jsem se slušně pobavil, aniž bych to čekal, takže jednoznačně spokojenost. ()

Ivo

Všechno kvůli jedné totální krávě "novinářce", která lezla kam nemá ... tolik lidí muselo trpět a zemřít ... Nechápu že jedna feministká koza někomu stála za to úsilí a smrt tolika vojáků ... To že nepřivolají vrtulníky, pomoc a posily je ovšem naprosto absurdní a nerealistické, včetně zásob nekonečného střeliva ()

beckham-

Takhle nějak to nejspíš vypadá v reálu na blízkém východě. Respekt všem novinářům a nasazeným vojákům. Film byl nasazen na hodně emoční vlně, ale to zde být muselo. Byl jsem přímo unesen do děje, a tak sem to prožíval s celým týmem a fandil mu až do úplného konce. ()

darkreider

Taktiky a stratégie sa človek dočká len na začiatku, potom už sa prestrelky dávajú v stoji a bez krytia, zranený vojaci sa ťahajú na vandr cez Hindukúš a zdravý sa ponechajú za sebou "na dožitie". Ak to nie je dostatočne cítiť, tak zrovna nadšený nie som. Dojem ťažkej elity vo mne ťažkoodenci nezanechali a marína z Act Of Valor by im bez problémov natrhla croissanty. Ale aby som len nekydal VERBALizmus. Postavy mi vôbec neprirástli k srdcu, takže ich osud mi bol ukradnutý, dúfal som len, že si to Eliáš nakoniec vybehá, predsa len tá snaha v jeho nohách bola poznať. Mimo rambo štýlu mi ale vadili náhle zmeny hudby, ktoré vo mne vždy vyvolali dojem, že teraz končí film o vojakoch a začína akčný výplach. K tomu pár spomalovačiek a velice drsňácke zastrelenie od chrbta a následne očakávaný headshot a nejaký efekt vojenskej drámy išiel do kytek. Žial je tu k tomu ešte aj pár WTF momentov a preto nie je možné aby som dal viac ako 2 hviezdy. ()

Vencik89

Dobře natočený film o další zbytečné akci pro záchranu jednoho člověka výměnou za vyvraždění poloviny východní populace. Vousatý Novak Djokovic mi v roli hlavního záporáka moc neseděl,ale budiž. ()

mupimup

Pokud dá někdo svému filmu bez jakýchkoli oklik název Speciální jednotka, dá se tušit, že intelektuální ambice nejspíš nebyly jeho hnacím motorem. Když mě ale, naladěného do módu Vyhledej a Znič, autor hned v úvodu vyděsil diskotékovou melodií hodící se k úvodní akci asi jako Michal David k Wagnerovu Soumraku bohů, začal jsem se připravovat na nejhorší. Silácké hlášky během přesunu jednotky za její pákistánskou misí a drsné chlapské pochechtávání vtipům, na kterých jsem i přes značnou snahu nenašel nic vtipného, mě tedy následně zastihly už lehce apatického. Byl jsem proto překvapen solidní a profesionální osvobozovací akcí (tentokrát už s odpovídajícím hudebním doprovodem), bez zbytečných heroických scén. Jednotka si to nepokazila ani v následujících střetech během dlouhého ústupu k afghánským hranicím i když místy jsem měl o jejich taktice jisté pochyby. Konkrétně proč si přítomný snajpr nepočíhal na očividného vůdce pronásledovatelů, bez jehož výhrůžek by entuziasmus jarabáčů v útocích na slušně vyzbrojené frantíky nejspíš značně ochladl. Připouštím ale, že ani moje mnohaletá příslušnost k jednotce požární ochrany nemusí být dostatečným garantem pro odborné posouzení zde použité taktiky. Co jsem však ocenil byla realističnost celé akce, její průběh i výsledek, u nějž jsem se postupně začal obávat, aby z dané jednotky vůbec někdo přežil a zejména fakt, že se členové jednotky během akce chovali jako normální lidé i s jinými polohami než jen machistického svalovce s vytetovanou hymnou na bicepsu. ()