Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

mm13

Ťažko si predstaviť, kto iný by dokázal podriadiť život a dielo historickej postavy natoľko jasnému autorskému zámeru, vymačkať z neho najtotálnejšie maximum, na plnú hubu to vykričať a ešte sa po celý čas bez jedinej grimasy tváriť, že nedokresľuje, iba zaznamenáva. A už vôbec si nedokážem spomenúť na žiadnu nablýskanú, stopercentne hollywoodskú drámu, po dopozeraní ktorej by som sa (zakaždým!) cítil takmer ako po absolvovaní existencionálneho výletu (bez depky, naopak plný povznášajúcich pocitov)... Miloš Forman - prispôsobivý kde to ide, neoblomnejší, keď už niet kam. ()

Sawy

Virtuózní óda na geniálního skladatele,kterou Miloš Forman potvrdil své mistrovství ve zobrazování jedinců,kteří vyčnívají ze společnosti,nehodí se do ní,přesto ji však vždy nějakým způsobem obohacují.Spojení hudby, obrazu, výpravy, kamery,kostýmů - filmová báseň.Tu pátou ale přihodím až ve chvíli,kdy se mi konečně poštěstí vidět Amadea v jednom celku.Je to ostuda,já vím,ale zatím jsem viděl jen kouskovaně (přičemž fenomenální závěr snad třikrát). 85 %Update: Konečně viděno v celku. Jedinečný film jedinečného režiséra a mistrovské dílo bez skutečného kazu. 95 % ()

Lacike

Ked sa pozeram na vsetky tie päthviezdickove hodnotenia, tak sa citim skoro jak blbec, ale holt som genialitu tohto filmu nepochopil. Standardny zivotopis o dvoch osobnostiach ktorych zivotny pribeh ma prilis nezaujal. Asi som divny, ale Mozart mi liezol na nervy od chvile ked sa prvykrat sialene zasmial, takze som cely cas fandil famozne zahranemu Salierimu. Co sa tyka filmovych kvalit, tak ma strasne sralo ako bola podana linia s Mozartovou naivitou ohladom toho jak Salierimu zral vsetky zakernosti aj s navijakom. To bolo podane jak v nejakej telenovele. Mnohe hudobne pasaze ma tiez nebavili, kedze to nie je môj styl. Takze davam svoje standardne 2 hviezdicky, kedze som sa väcsinu filmu nudil. 4/10. ()

rawen

když se film dostane ke scénám z Dona Giovanniho, trochu na člověka nalehne nuda, ale jen na chvíli - jinak vše plyne jak má, až k tomu geniálnímu konci. těžko něco speciálně vyzdvihovat - Forman prostě umí. 9/10 ()

BoPo

Čo sa Vám vybaví, keď sa povie pôsobivý filmový duel muž vs muž? Bruce Lee vs Chuck Norris (Cesta draka), Sylvester Stallone vs Dolph Lundgren (Rocky IV), Al Pacino vs De Niro (Nelítostný souboj)? Ale bežte do riti. Salieri vs Mozart je súboj, ktorý strhne od úplného začiatku a udrží napätie až do záverečného KO. Forman dokázal pretvoriť vážnu hudbu (synonymum pre dlhotrvajúcu nudu) na dlhotrvajúci, skvelo pôsobiaci film ozdobený neprehliadnuteľným výkonom F. M. Abrahama. Keďže nechcem prezrádzať žiadne dejové piliere, tak vyzdvihnem jednu nepodstatnú podstatnosť. Salieriho vášeň pre sladké, kompenzácia asexuálneho života, ktorá podtrhuje celú jeho osobnosť. ()

maseer2

i přesto, že ke klasické hudbě (a tím pádem ani k Mozartovi) nemám absolutně žádný vztah, bavil jsem se první dvě hodiny nadprůměrně.. ovšem v závěrečné třetině tohoto tříhodinového (DC) Formanova díla se děj začal ubírat úplně jiným směrem, než jsem očekával - namísto pořádné gradace (spojené s konfrontací obou hlavních hrdinů) začal filmu během závěrečné hodiny podle mě spíš tak nějak docházet dech.. silné 3* ()

GeusX

Dlouho, předlouho trvalo, než jsem se odhodlal na tento film podívat. Z filmů, co jsou oceněny Oscarem, někdy bývám trochu skeptický, že to bude velkou část filozofické nudné tlachání. Byl jsem však velmi mile překvapen. Film je poutavý i napínavý jak detektivka, mozartova hudba se mi líbí (ale na takto specificky zaměřeném koncertu jsme nikdy nebyl), perfektní výprava a kostýmy, a v neposlední řadě český dabing v té nejlepší kvalitě. Skvostné filmové dílo! 100% (viděl jsem: 1x cz dabing, 10/2021) ()

Silence

Strhující střetnutí vulgární egoistické geniálnosti a žárlivé nedoceněné obyčejnosti. Podmanivý, pohlcující, nezapomenutelný, šílený a příliš krátký, Amadeus... ()

Dale

Operu z celej svojej duše nenávidím a u historických filmov síce dokážem oceniť ich kvality, ale máloktorý ma dokáže zaujať natoľko, aby som mu dal maximálne hodnotenie. Tomuto sa to podarilo. Príbeh má spád, vďaka čomu tie 3 hodiny ubehnú ako voda a Hulce a Abraham podávajú fantastické herecké výkony. A dokonca sa mi zapáčila aj tá hudba... ()

Johny_fork

Forman, nejlepší životopisný režisér na této planetě a jeho veledílo. Strhující je zejména fakt, že i lidé, kteří nemají operu v lásce sledují se zaujetím a hltají melodie, které naprosto dokonale podbarvují film. ()

adamo_znk

Pro mě je Amadeus příkladem filmu bez jediné chyby, bez jediného zaváhání. Všechny filmové elementy, režie, kamera, herci, hudba, kostýmy ... vše na sto procent. Prostě poklad ! ()

Terva

CITÁT - Když neotevřete, tak to všechno sníme!!!!......... Harém, co to je? Bordel, má drahá........ Tak nám Forman předvedl Amadea jako skoro blbce - chachachacháááááá. Mám režisérskou verzi o délce 174 minut a...jak to říci? Bylo to na mne trochu moc not na jeden večer. CITÁT - Královská rada............. Příběh nadupaný supr hudby, lásky a závisti. Neřekl bych, že je to ten druh filmu, co mám rád, ale natočil to Čech a tak jsem se musel prostě podívat. Je to povinnost. A kdo si nevydělá, ten si půjčí a pak už to jde z kopce. Amadeus se začíná topit jak v dluzích tak i v alkoholu. Z veselého chlapce (chachachachááááá) se stává troska. CITÁT - Všechno mám v hlavě............ Všude je jen průměrnost a já vám dávám rozhřešení - chachachachááááá........................ Je to dlouhé a ke konci už to nemá tu správnou šťávu, ale vydržel jsem a líbilo. ()

Pink.Panther

I když se to dočteme v anotaci, film není životopisný v tomto smyslu ani historický, dokonce ani není ve své podstatě o Mozartovi. Vše, Amadeus, hudba, rokokové paruky, opuletní mizanscéna je jen kulisa pro autorův umělecký záměr vycházející z výborné alegorické divadelní hry. _____Forman se ve svých stěžejních filmech ale v podstatě celé tvorbě zabývá vztahem společnosti a jednotlivce. Jednotlivec toužící po svobodě a společnost, která ho z různých důvodů utlačuje. Autor přirozeně vychází ze své zkušenosti s komunismem, ale nebyl by to opravdový umělec, kdyby se omezil na primitivní antikomunismus. Forman se svým hlavním tématem zabývá s nadhledem a v širších souvislostech - jednou je to svobodomyslný lapka versus totalita respektive psychiatrická klinika (Kukačka), jindy volnomyšlenkář versus bigotní pokrytecká společnost (Flynt) nebo obět versus inkvizice - (Goya). _____Vztah Amadeus Salieri zde nastíněný je fikce. Amadeus je alegorický film. Tato alegorie zobrazuje souboj průměrnosti s genialitou, respektive vyjímečný jednotlivec versus společnost průměrných. Klíčové sekvence filmu jsou ty kde se císař rozhoduje zdali se má přiklonit na stranu Mozarta nebo nikoliv. Panovník nedá za pravdu geniovi, snadno by mohlo vyjít najevo, že i on císař je vedle genia jen průměrný (chápáno nikoliv jako hudebník, ale zobecněno jako konkurent). Když se podíváme napříč staletími i politickými systémy, či jen na současnou politiku je tato alegorie velmi výmluvná. Umělecké dílo spojující to nejlepší z Evropy i Ameriky, luxusní formu i obsah, komerční úspěch i artové ambice s nadčasovým poselstvím v jeden dokonale namíchaný opus magnum. ()

JohnCZ

Jako životopis to na mě nepůsobilo moc věrohodně a zároveň nejsem vůbec žádný milovník opery, takže mi četné divadelní pasáže přišly poněkud únavné a zdlouhavé. Jsem si vědom, že jako člověk Mozartovy tvorby v podstatě neznalý je nedokážu dost dobře docenit. Na druhou stranu je to i tak velký film, který i přes masivní stopáž po většinu času nenudí. Bohatá výprava, opulentní kostýmy Theodora Pištěka a zejména jejich nejen kvalita, ale i kvantita v jednotlivých scénách doslova bere dech. Herci v hlavních rolích jsou výborní, zejména Tom Hulce, který v jistém smyslu možná trochu dehonestuje kult Wolfanga Amadea Mozarta, ale předvádí přesně ty podivné manýry, které si u neobvykle geniální osoby každý z nás tak nějak dokáže představit. Jó, není to lehké být průměrňák. Ještě, že mám okolo sebe samé idioty... mwhehe... heh. ()

Blofeld

Nádherný film, u kterého jsem se tři hodiny výjimečně bavil. Co se týče hereckých výkonů, dostal mě strhující Abraham v roli Salieriho a Jones coby Josef II., zatímco kreace semotného Amadea mi přišla poněkud přehnaná. A ohledně výtek k fiktivnosti příběhu: není to jedno? Důležitá je kvalita filmu. A tenhle je z těch nejlepších. Pane Jiří K.: Váš názor vám neberu, ale co kdybyste hodnotil film až poté, co uvidíte i zbylých osm devítin filmu? ()

corpsy

Videl som len Director´s cut. A až tak veľmi ma film nezaujal, možno vidieť kratšiu verziu tak dám maximálne hodnotenie. Vidím vo filme niekoľko zbytočností, ktoré možno v origináli niesu. 4* dávam za úžasnú výpravu a kostými a samozrejme za herecké výkony, ale niekedy to však nestačí. ()

Marek1991

Absolútne nie. Dĺžkou prepálený film, hudba to možno trocha zachránila u mňa od pohromy, ale inak som zistil prečo nemám rád germánsku kultúru. Pre mňa to bola čistá nuda, ani z deja a rečí som žiadny pokrok nezaznamenal. Aký bol v skutočnosti Mozart je ťažko povedať, keďže ho naša generácia nezaznamenala v realite, to že to tu bolo zrejme prepálené a história pozmenená pre efekt, sa mi veľmi nepáči. Nenazval by som to umeleckým dielom, film mi vôbec nesadol. ()

Ajinka126

Vydržela jsem naslouchat tomuto příběhu skutečně celé 3 hodiny. A teď se ve mě mísí spousta pocitů. Dokonce i takový, kdy z jednoho pohledu rozumím Salierimu, protože to jsou stečně muka, když v něčem vynikáte a najednou příjde někdo mistrně lepší a nedá se s tím nic dělat. Postava Salieriho byla famózní a dodávala mi pocit hlubokého příběhu. Na začátku děje mi roztržitý, veselý a nekontrolovaný Amadeus přišel zajímavým spestřením, v průběhu a zejména ke konci mi přišlo, že herec už nehraje únavu a problémy, ale že ho to skutečně zmohlo a je na pokraji sil, což se mě příliš nenadchlo. A teď k tomu, co mě celou dobu neskutečně ohromovalo.. a to nadhled a mladost celého toho filmu. Já bych vůbec nečekala, kdybych to nevěděla, že se točilo v roce 1984! Kostýmy, scény a místa jsou dokonale sladěné. Bavilo mě hltat krásné barvy a divadelní jeviště. I když to mělo neskutečné 3 hodiny, tak se sem nevlezli všechny historické skutečnosti, kterými se nechci zabývat, jen zmíním, že se mi skutečně líbilo, že se Forman a scénáristé nenechali unést pouze konspirací o Mozartově otravě, jako vrah byl uvažován právě Salieri. Takhle to nechali na posouzení diváka. Přesně tak, jak je tomu i ve skutečnosti. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018