Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara). (Česká televize)

arinečka

Moc se mi to líbilo. Výprava, herci, poutavý příběh, a za Colina Firtha se nedá nepřidat klidně jednu navíc. Myslím, že skoro každý je tady mírně neobjektivní, hrají-li mu někde oblíbení herci :-))) A také mě potěšila mírná odchylka, kdy aspoň částečně není konec "unhappy." ()

mdouglas

Tak toto je jeden z Formanových sníků, který mě nijak moc nezaujal. Na mě to bylo prostě nějak tak suché a zdlouhavé. Něco tomu chybí... ()

krizi

Poté, co jsem viděl Velmi nebezpečné známosti a dal si je dokonce do své topky, tak jsem se rozhodl, že musím vidět i tento film. Bohužel jsem byl srovnáním nakonec docela zklamán. Přičítám to hlavně Colinu Firthovi, který na mě nepůsobil v této roli moc důvěryhodně a taky až zbytečně táhlému ději. ()

m4xp4yn3

Valmont má jedinou vadu a sice slabé téma, které mě, na rozdíl od většiny mistrových filmů, nijak nezasáhlo. Spíše než film s jasnou myšlenkou jde o zobrazení poměrů ve vyšších vrstvách jedné specifické historické etapy. Formálně je vše v největším pořádku - herecky a režijně mistrně zvládnutý koncert, vše je svižně, jasně a logicky odvyprávěné, vizuálně neskromné a do detailu vyšperkované. Jenže tomu chybí nějaký silnější náboj, drama. Postavám vlastně o nic nejde, celou dobu sledujeme malicherné problémy smetánky, která se baví, chodí do opery, pije čaj, nemá existenční potíže, a tu a tam si z nudy zaintrikaří. ()

quixote

Propracovaný a poctivě natočený film, kterému přesto cosi chybí. Místy je i trochu zdlouhavý. Frears měl v ruce lepší a mnohem koncíznější scénář a jeho film se i díky tomu povedl o něco víc. Souhlasím i s těmi, kteří tu píšou, že Frears si vybral vhodnější ústřední dvojici. ()

Brinkley

V pubertě měl pro mě Valmont své lechtivé kouzlo. Patrně si tak moje ženská dušička kompenzovala nedostatek červené knihovny, kterou jsem jí jinak zarytě odpírala. Tento Formanův film překypuje jistou svěžestí a humorem, skvělou Ondříčkovu kameru a úchvatnými Pištěkovými kostýmy. Přesto však pochybuji, že by dosáhl téměř na 80%, nebýt právě těchto zvučných jmen. Upřímně, při hodnocení jiných snímků pro mě kvalitka kostýmů nikdy nehrála významnou roli... a teď se pozoruji, jak právě kvůli nim přepisuji stále dokola 3 a 4 hvězdy. Na konečných třech hvězdách se odrazila i samotná knižní předloha - nepříliš originální dobová moralitka. Možná by se hodilo srovnání Ch. de Laclosea třeba s J. Austen, ale to už bych od Valmonta odběhla moc daleko. ()

Flexaret

To v čem tkví síla Formanovi adaptace je zároveň pro některé diváky jeho největší slabost. Na rozdíl od Frearse méně tlačí na dramatičnost příběhu a více relativizuje počínání postav. ()

Lichty

Neviděl jsem často vyvolávanou Frearsovu verzi a přesto musím říci, že mě Valmont po Formanovsku nijak zvláště nenadchl. Velkolepé kostýmy Theodora Pištěka, oproti opačným názorům i solidní herecké obsazení, avšak hlavním problémem tohoto filmu je samotné Formanovo pojetí slavného románu. Nadšení z některých scén se totiž mísí s natahovanou nudou a některé charaktery tak vyšumí úplně do prázdna (Madame de Tourvel). Ačkoliv se tedy za dvě hodiny filmu nasytíte, jen těžko se při závěrečných titulcích hledá pocit uspokojení. Oproti stejně kostýmnímu Amadeovi je Valmont až nebezpečně bezkrevný... ()

Rattlehead

Ano, takhle nějak si představuji kvalitní film pro široké masy. Z hlediska ryzího filmu zde mnoho zajímavého není, ale výborný scénář, krásné kostýmy a kvalitní herecké výkony to bohatě vynahradí. Snad nejsilnější stránkou filmu je postava Annetty Bening, neboť jak praví jedna hitchcockovská poučka - čím povedenější je záporná postava, tím lepší je film. A ženská postava z tohoto filmu je snad největší mrcha v historii kinematografie. Valmont je v porovnání s ní úplný chudáček... ()

vojta1

Přiliš triviální na pořízka Formanova formátu. Film je zbytečně dlouhý a od svedení sladké patnáctky, která udržuje lehké napětí nemá smysl se na film dívat. Navíc nechápu, proč se na konci filmu hlavní záporačka tváří tak trpce, když dosáhla přesně toho, čeho chtěla - 15tka je zbouchnutá. Na filmu je zajímavé leda to, že nemá kladného hrdinu. Do černobílého filmu chybí byť jen kapka bílé. ()

lisa.ginmi

Patetické, ufňukané a asexuální (čemuž pravděpodobně zatloukl poslední hřebíček do rakve český dabing). Proti skvostným Nebezpečným známostem od Frearse opravdové zklamání. Bohužel není všechno zlato, co natočil Forman. ()

1mArc0

No čo povedať, Forman po Mozartovi znova dokazuje, že je schopný režisér a zvládne historický romantický námet, kde dosiahne výborne spracovanie. Znamenitá herecká dvojica Annette Bening a Colinom Firthom (tí dvaja hrajú medzi sebou veľmi nebezpečnú hru) .... Bolo dosť riskantné natočiť Nebezpečne známosti a Formanovi sa to podarilo. Vo filme sa výborne podarilo vyobraziť zápletku, ktorá je na romantický a dramatický žáner, veľmi podarená a začne odlišná. Colin si vyskúšal anglického Casanovu, dosť nezvyčajné pre tohto herca. Samozrejme, že herečky tu ronia slzy... Pozrite ak by tento film nemal pod taktovkou Forman, tak by tento film vyzeral omnoho horšie. Človek sa aj zasmeje, trošku zapne mozgové závity, pokochá výbornými zábermi Miroslava Ondříčeka (ďakujem, že si s Formanom), pekná klasicistická hudba. Tu Forman slovné spojenie: „Milujem ťa“ to ovládol a len miestami to lezie na nervy ! Trošku. Veľmi dobre podarený snímok. /90 %/ ()

PaRi

Mě osobně více vyhovuje toto Formanovo pojetí oproti Nebezpečným známostem od Frease. Přijde mi svižnější nápaditější ve zpracování a také výběr herců pro hlavní postavy mi více sedí. Škoda, že Forman přichází se svým Valmontem pouze rok po uvedení Nebezpečných známostí nominovaných na 7 Oscarů s třemi obdrženými. Takže téma bylo vyčerpáno. ()

Duke90

A já musím hned začít srovnáním s Frearsovou verzí, protože právě oproti ní mi Valmont přišel až jako skoro "milý a nevinný" svůdník, kdežto Vikomt de Valmont v podání Johna Malkoviche působil spíše démonicky a odporně (samozřejmě v tom nejlepším hereckém slova smyslu). A co teprve markýza de Merteuil - i zde to byla pěkná mrcha, ale pořád bych se radši zapletl s Annette Bening než s ohavně proradnou Glenn Close. I tento film má ale něco do sebe, a i když se zaměřuje především na společnost, tak mi připadal možná i více srozumitelnější a měně propletený (jednodušší) než Nebezpečné známosti. Obě díla ale mají to své. ()

Amonasr

Dokonalé plasticky ztvárněná atmosféra poživačnosti, mravního úpadku, intrikářství, pokrytectví a licoměrnosti francouzské aristokracie před Francouzskou revolucí. V anotaci se píše, že se film vzdává důležité moralizátorské úlohy, což ovšem považuji za jeho přednost. Svoje mravní postoje vůči jednotlivým postavám by si měl každý divák umět najít sám. ()

valkil

Hmm, viděla jsem dřív Nebezpečné známosti a líbí se mi prostě víc. Malkovich holt byl přesvědčivější než Firth, k němuž sedí úplně jiný typ rolí. Místy je Valmont docela dost nudný a nějak se narozdíl od "Známostí" nezasekne v paměti. Frears v tomto souboji jednoznačně vítězí. ()

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)