Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

Mamlas

I přes slabší poslední díl, pitomé ukončení a divný výkon paní Pidrmanové, je to na české poměry slušný nadprůměr. (44%) ()

Sticks

Prvá časť (5 hviezd), kde každý klame. Preto ani po rozhovoroch neviete na čom v tomto krimi-thrileru ste. Skvelé napätie, hudba a kopiace sa mystériá. Veľmi som prekvapený celkovou vyspelosťou filmu, preto som zvedavý na ďalšie diely, keďže už aj určitú deravú teóriu mám. ()

Claire.TJ

Čekala jsem slabší odvar Ďáblovy lsti, částečně kvůli tomu, že již děj není v mých milovaných Pardubicích, ale jsem více než příjemně překvapená, protože je to dobrý na chlup stejně! Kromě opět dokonalé ústřední trojice se Strachovi opět podařilo vystihnout role vedlejší - přes Pavla Kříže coby úlisného syna oběti, přes podívínského Abrháma až po Matěje Hádka jakožto typizovaného Pražáka (ještě jednou utrousí uštěpačnou poznámku na adresu pardubáků a uhodím televizor). Jsem napnutá jako kšandy a opět tleskám výtečnému Jiřímu Strachovi! P. S. Jestlipak nemá hlubší význam spojení "Kretén všech... Jandáků!" :-) UPDATE po II. dílu: JSEM NADŠENÁ JEŠTĚ VÍC! Dialogy absolutně neunylé - kde se to vidí, narážky na vztahy Pražáků a Pardubáků GENIÁLNÍ, vložky s počítáním sprostých slov HILARIOUS, zároveň jsou ta slovíčka používána vtipně a ne nadužívána jako v jiných produktech televizní výroby,Sumara je čím dál tím víc sexy - no, tak je to Pardubák, že jo...! ()

Lastsurvivor

Dva mínusy-absence scének ze soukromého nebo rodinného života detektivů i Runy (nevím proč byla úplně vynechána postava jeho dcery) a zase poněkud jiný závěr než bych si představoval, hlavně hodně uspěchaný (když bylo na přehrávači necelých 5 minut do konce a vrah pořád nikde, docela jsem se zděsil). Nicméně tyto dva faktory přebíjí plejáda našich nejlepších herců, nádherné scenérie našeho hlavního města, více než zajímavá zápletka z prostředí ne příliš obecně známých zednářů, a ano i ty stereotypní vtípky typu všude jinde kromě Prahy je to vesnice, lakomí židé, chlastající policajti apod. ono se to nějak do českého prostředí hodí. Ďáblově lsti jsem nedal plný počet kvůli závěru. Tady to dopadlo skoro stejně, ale pak jsem si vzpomněl co za zrůdnosti na televizní obrazovky (i do kin) vypouští česká televize a i jiné stanice, a tak prostě nemůžu jinak než panu Strachovi zatleskat a chtít další pokračování, které je podle mě vzhledem k závěru naprostou nutností. ()

iva_zik

dost mne pobavilo, jaké dali jméno šéfovi Botanické zahrady (vzhledem ke jménu skutečného dlouholetého ředitele)... :D zatím dost dobrý, proto směle dávám 4* ()

FRANTACZ1

SPOILERY: Režisér Jiří Strach (který si sám i pár desítek vteřin ve 3. dílu střihnul) se, jak sám přiznal v rozhovoru pro Film 2012, snažil poučit především z konce předchozího trojfilmu Ďáblova lest, a podle mě se mu to celkem povedlo (i když mi tomu ještě chybělo více hloubkového a stěnového krytí pro náhodné návštěvníky, např. tak jako v Maharal - Tajemství talismanu). Sice, jak tu komentují i jiní, by se našlo v průběhu pár drobných nelogičností (Události, komentáře a následně nábřeží), ale je také dost dobře možné, že to z nějakého důvodu bylo plánované a úmyslné. I když by bylo zajímavé, jak navázat ještě jednou ve volném pokračování, když Runa, zdá se, bude mít asi teď dost jiných starostí. Každopádně, celkově velmi dobrá práce. ()

swinevenca

Strach umí, to my víme. Mě to bavilo hlavně jako kriminálka, ten nádech něčeho navíc, něčeho vyššího tomu jen tak dodává. Vtipný a narážkový dialogy, spousta výborných herců - Dvořáka nepovažuju za extra herce, ale nějak mě ty jeho držky bavěj - příběh dobře vymyšlenej a pointa mě taky nezklamala, i když jsem si řikal s blížícím se koncem, že už na ní nějak moc času nemaj. A teď co mně vadilo: naprosto trapný vraždy Halusky a Rohana, pod vlivem řídící policajti, kloudně nevysvětlená epizoda Geislerový a Preisse v kanále. ()

PamelaJJK

Detektivní příběhy s nádechem mysticizmu mám rád. Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, ale i Ďáblova lest a další miluji. Templáři, svobodní zednáři, duchovno, mysteriózno, to je šálek lahodné kávy. Nutí člověka soustředit se a přemýšlet o tom, jestli na tom přece jen není aspoň něco pravdy. A pan Strach natočil perfektní detektivní příběh, který "okořenil" správnou mírou a kombinací výše uvedených ingrediencí. Já mu tleskám a volám bravóóó.... Jen tak dál. Naštěstí má Ztracená brána "otevřený" konec, tak se snad časem dočkáme dalšího triptychu. Kéž by... Herecké obsazení Ztracené brány je famózní. Co jméno, to pecka: Ivan Trojan, Viktor Preiss, Pavel Kříž, Aňa Geislerová (Kterou stále ještě nemusím, ale zde mi opět nevadí a je skvělá!!!), Jiří Dvořák, Josef Abrhám, Tomáš Töpfer a mraky dalších hereckých es. Film oživují vtipné hlášky a já fakt nemám jedinou námitku. Jednoznačně plný počet a palec nahoru. ()

CorvusBlek

Snaha o mysteriózno vycapné spoustou krimi vaty i trochou odlehčených materiálů. Stará Praha samozřejmě krásná, jen ta šílená mluva mě tahala za uši a to jsem pražák!! Konec nepřekvapil, ale potěšil i uspokojil. Na české poměry slušné. 60% ()

gotham

Brána navazuje na Ďáblovu lest nejen tematicky, ale i kvalitativně. Svižně natočený 3-dílný tv film se skvělým hereckým obsazením i v těch nejmenších roličkách, u kterého se nebudete nudit a zároveň budete mít pocit, že koukáte na něco originálního. V posledních letech jsou české filmy ověnčeny přívlastkem ze života (což u filmu přímo nesnáším) a jen výjimečně lze najít něco naprosto odlišného, jako třeba filmy od pana Stracha. K dokonalosti mi tu však chybí výjimečnější konec série a také nějaké dramatické až hororové scény, při kterých by divákovi tuhla krev v žilách. Takhle je to opravdu spíš krimi než mysteriózní thriller. 70% ()

krivkin

Ta pátá hvězda je hlavně za to, jak Hádek dostane od Dvořáka po tlamě za kecy o Pardubicích! :-) Kdepak, Jiří Strach umí ()

Gortyna

Neuvěřitelná, leč místy napínavá splácanina. Potěšilo mě na ní nejvíce, že se část odehrávala v knihovně historického semináře na filosofické fakultě, kde jsem na přelomu 60. a 70. let trávil svoje studia. Už tehdy tam byly ošoupané staré židle a stoly a omšelé dřevěné kartotéky. A hleďme, ony tam jsou pořád ty samé, i po 45 letech! To je roztomilé. ()

Max Q.

Tak především a hlavně je to kvalitní televizní zábava. Což ví i tvůrci a dělají si sami ze sebe srandu.Logické chyby? Ano, ale v rámci svého ranku to zas tak moc nevadí. K dokonalosti mi chybí větší atmosféra uvěřitelnosti (nevím, jestli mi tohle bude někdo rozumět) a možná bych i trošku podřadil, tempo bylo místy zběsilé. ()

hwnd

Tak asi takhle. Nebyla to taková blbost jako Ďáblova lest. Ztracená brána na problematické hraně tohoto žánru vcelku slušně balancuje, ikdyž od pádu do bahna pitomosti neměla v závěru daleko. Naštěstí všichni víme, že jsou za vším Zednáři a že Praha je magická, tak proč ji trochu nezatemnit. Příběh s osvědčenými herci se točí kolem vyvražďovačky pražské zadnářské lóže, časté jsou exkurse do podzemí pod starou Prahou. Samozřejmě, že všechny dveře bývají otevřené a český Langdom zase perlí. Tu českou tajnou službu si teda mohli odpustit, rozhodně nechci autory odrazovat od další tvorby, jen by to příště chtělo při tvorbě scénáře méně hulení a pamatovat na poučku, že mň je prostě někdy víc. ()

Fíma

Volné pokračování Ďáblovy lsti. Přesun do Prahy a změna záhady: místo Ďáblovy bible Woynichův rukopis a svobodní zednáři. Trochu slabší než Ďáblova lest (zvlášť konec nebyl tak působivý), ale i tak to stačí na *****. ()

j.sorensen

Kvalitu obou mini sérií snižuje nehercký neumění vypravěčky scénářů, Geislerový. Jí to hraní ani nebaví, hraní jen předstírá a ten její umečenej, ukňouranej hlas, hrůza. Hrát její roli Stivínová, to by byla jiná, ale tohle je vážně tragédie... ()

sharka.68

Možná proto,že bydlím v Pardubicích jsem škodolibě pozorovala,jak Sumara rozbil Jandákovi hústa. Mám tyhle Strachovky ráda, člověk si něco zopakuje,něco osvěží a nemá pocit,že na bednu koukal zbytečně...díky pane Zábranský, díky Runo..a opat herce Němce, to byla radost...a pražská kanalizace zážitek... ()