Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

Korbitch

Další levné a navíc laciné béčko, které nic neukáže a jen totálně nudí. Už mám plný brejle těhle pseudodokumentů a tlačenek na city. Od začátku mi bylo uplně u řiti, jestli všichni chcípnou nebo se dostanou nakonec domů, či si daj ledovou tříšť se světluškama a budou pak koukat na Přátele. S posádkou nemáte šanci se nijak sblížit, protože dvacetivteřinové představovačky na začátku k tomu nestačí a během mise se toho o nich taky moc nedozvíte, tudíž vám jsou všichni u zadku. Což je katastrofální průser, stejně jako u Metra. Když vezmu technickou stránku filmu, je průměrná, takřka studiová a nezajímavá. Průběh filmu vypadá asi takhle: Jdem tam, průser, jdu zpátky. Jdu tam průser, nikdo nejde zpátky, jdem ven, průser, von zmizel, no neni tady fakt, dvakrát sem se díval. A tak pořád dokola. Rádobyintelektuální forma dalšího found footage škváru, který jen opět dokazuje, jak málo stačí k dětské radosti, že? 72% dlouho jste mě tak nepobavili. ()

kareen

Chtě nechtě mi to nedalo, abych toto čistokrevné scifi nesrovnala s o pár let starším Sunshine a musím říci, že z tohoto srovnání pro mně vychází o moc lépe Boyleova vizuální pecka. U Europa report jsem se nemohla zbavit dojmu, že sleduji spíše nadprůměrný dokument, než hraný film. Postavy jsou pro nás v podstatě velká neznámá, nevíme nic o jejich minulosti, jen v reportážním stylu sledujeme jejich postřehy, které sdělují do kamery a následně pak jejich jednání v různých, mnohdy stresových situacích, to vše působí velmi věrohodně. To opravdu zajímavé se však odehrává mimo kosmickou loď, samotné přistání na jupiterově měsíci a zkoumání pod povrchem ledu mně upoutalo o mnoho víc než veškeré dění uvnitř posádky. Přesto myslím, že nálepka thriler je dost přehnaná, tak moc napínavé to zas není. Na to, aby se z toho stalo jedno z mých oblíbených scifi je to příliš chladně odtažité, ale kvalitní podívanou na jedno zhlédnutí tomu upřít nemohu a ani nechci. ()

SaNcHeZ_cz

Skupina astronautů vyráží k jednomu z mála míst, kde by v nám známém vesmíru mohl existovat život. Koncept found footage si o tohle doslova říká a podobně jako konkurenční Apollo 18, i Europa Report zůstala na půli cesty. Na jednu stranu zajímavá podívaná se sympatickým narušením vyprávěcí struktury, na druhou stranu hodně laciných momentů, skrze na skrz béčko a příliš mnoho prázdných řečí po cestě ke kýženému cíli. Europa report není vyloženě špatným počinem, jen nedokáže ani z poloviny využít svého potenciálu. A to je škoda... [55%] ()

zlabus

Found footage mě už opravdu přestává bavit. Navíc tomu zoufale chybí drive, atmosféra a ani herci to zrovna netáhnou (člověk se těší na Copleyho a on se tam de facto mihne). Raději bych se znovu podíval na přiznaně béčkové Apollo 18. Palec dolů. 50% ()

Praxis

Tak trochu jiné scífko. I s viditelně malým rozpočtem se dá uhrát velké divadlo. Komorní thriller, ve kterém nevystupují bubáci, ani vetřelci s lejzry. Zato dostaneme spíše spoustu vědecko technických informací, které jsou snímány z kamer lodi a skafandrů a záměrně v tom nejlepším čase jsou zamlženy, porouchány apod. Bavilo mě i střídání časových linií, které člověk naplní zdánlivě útěchou, že to "přece dopadlo dobře" a pak zjistíte, že to zase tak dobře nedopadlo. Sci-fi se vším všudy, kde nestřílí kapitán Kirk a Enterprise phasery, ale svým stylem odkazuje na 2001 Vesmírnou odysseu... 80% ()

Popluh

Absolutně neoriginální indie sci-fi, která vymete většinu klišé žánru a ničím nepřekvapí, leda tak absolutně se nehodícím koncem. A použít ve found footage filmu nediegetickou hudbu závání od tvůrců náznakem demence. Na druhou stranu chování postav není hloupé a řada scén disponuje hodně solidní atmosférou. I tak ale spíše zklamání. ()

GodComplex

At ziji realisticke vesmirne sci-fi s cestovanim na vzdalene planety a objevovanim novych forem zivota, sice low-budget, ale tocene s laskou. 7/10 ()

Freemind

Poměrně zajímavý nápad, který bohužel shazuje nezáživné a ultralevné provedení (CGI efekty jako z "Sharknado"). Ve srovnání s Gravity to vypadá jako výsledek sídlištního filmového projektu. ()

erased

Celý Europa Report stojí na perfektně využitém found-footage, a tak je trochu škoda, že se občas chová jako další řadový horor. I kvůli tomu nemají šanci přirůst k srdci nesympatické a odlidštěné postavy s výjimkou Copleyho, který je jako jediný náležitě představený. Jenže zrovna on se na obrazovce zdrží sotva pár minut. Kromě toho si snad ale není na co stěžovat: film si mě získal jak velkolepostí a věrohodným nadšením z výpravy za hranice poznaného v první polovině, tak i následujícím nervy drásajícím objevováním téhož. Těžko říct, jestli jsem rád, že se v závěru tvůrci nedrželi při zemi, nebo bych byl raději za tajemnější konec, ale výsledek mi každopádně vyhovoval. ()

esopesokeso

Takto by malo vyzerať premyslené science-fiction bez efektov.Celkom sa to dá zožrať aj s navijákom, skoro by sa to dalo brať ako fiktívny dokumentárny film.Žiadný star-trek, kde chodia sú na vesmírnej lode nainštalované gravitačné zariadenia... reakcie posádky sú prirodzené, žiadné chytanie za hlavu sa nekoná, občas nejaká ta nehoda, prekvapko.. ()

AlThorKremser

Velmi dobrá found-footage sci-fi. Někteří mají výtky k tomu že se tam vlastně nic nedělo, ale to je podle mně omyl. Sice tam nebylo tolik akce jako třeba v Event Horizon nebo Sunshine(moje nej sci-fi) ale mělo to skvělou atmosféru a hlavně příběh vypadal uvěřitelně. Do poslední chvíle jsem nevěděl co se stane a to bylo dobře. Jedno z nejlepších sci-fi o zkoumání vesmíru co jsem zatím viděl. Fandů tohoto sci-fi vřele doporučuji. 82% ()

Alementina

Na tento kousek jsem narazila uplnou nahodou a prijde mi temer nefer, jak moc se mluvi o Gravitaci a o tomhle snimku neni vubec slyset, pritom mit to takovou propagandu, herecke hvezdy a rozpocet jako Gravitace, tak s ni v kvalite a napětí může soutěžit. ()

slunicko2 odpad!

Ztráta času. 1) Neuvěřitelně nudné banální dialogy, rádoby akční střih, hovory o ničem, nepříjemná pseudodokumentární kamera. Ztráta času. 2) Výstižný koment: Hansolo35*. ()

italka63

Vcelku jsem moc nečekala, leč obdržela jsem slušnou porci skoro dokumentárních snímků z kosmické lodi. To by bylo na dlouhou debatu. Ještě než byl kdokoliv ochoten připustit byť jen nepatrnou možnost života na Europě, na podkladě vědeckých výzkumů se této myšlenky chopil geniální spisovatel A. C. Clarke, který vždy,když hodlal něco napsat, ponořil se do faktů, které posléze propojil s úžasnou fantazií, ovšem s racionálním jádrem. A co teprve Jupiter! Další úžasná kniha, jen čekám,kdy se tohoto námětu někdo chopí, o setkání s Medúsou..:-) Každopádně nyní viděný příběh poskytl drama o lidské odvaze, touze dosáhnout velkého cíle i za cenu sebeobětování, pro znalosti lidstva. A pokud se toho zúčastnil i můj oblíbený Nyqist, co si přát více. Navrch ve slušném vizuálu Europy. ()

Rakosnicek77

Píšu za dva uživatele, kteří měli odhodlání minimálně 10 ti uživatelů film dokoukat! Nepovedlo se a zvítězilo 3D. Za snahu dáváme 2 hvězdy, za každého jednu. ()

Maq

Čistokrevné kosmické sci-fi, nemám co vytknout. Posádka se chová profesionálně, nehody a náhody působí přirozeně, neotravují žádné nelogické jevy a příšery, dokonce ani žádný zbytečný patos, vlastenecké hlášky apod. Podle mě vzorové dílo žánru. ()

Helo

Nemít z toho takový pocit roztahanosti, tak dávám plný počet. Bear McCreary nejméně poznatelný a nejvíce nenápadný, ze všech jeho soundtracků. ()

MATADOR

Hromada vesmírných keců než se vůbec něco uděje, což mi po vesmírně dlouhé době vůbec nevadilo. Celé je to děsně vesmírné, znáte vesmír, ne? Tak tohle má hodně dobrou myšlenku o cestování do vzdáleného vesmíru, závěr je hodně o přežití ve vesmíru. Postavy jsou dobré a celá ta hodinka a půl neuvěřitelně uteče, a není to tím, že by to bylo ve vesmíru, prostě zpracování po dlouhé době silně překvapí a i ruční kamera mi absolutně nevadila, naopak! Překvapení! PS: slovo vesmír je obsaženo několikrát záměrně ;-) ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka