Černobylské deníky

• USA Chernobyl Diaries (více)

Černobyl, 1986: Když vypukla nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva, evakuovaní obyvatelé blízkého města Pripjať neměli čas ani na to, aby si sbalili osobní věci. O 25 let později šest mladých turistů se svým průvodcem navštěvuje Pripjať, aby tu společně prozkoumali trosky zničeného a zdánlivě opuštěného města. Když je okolnosti přinutí zůstat na místě přes noc, brzy zjišťují, že tu možná nejsou sami. Spoluautorem scénáře a koproducentem šokujícího filmu plného děsu a hrůzy je Oren Peli, tvůrce snímku Paranormal Activity. (oficiální text distributora)

R1CH1E

Úžasná myšlenka s opuštěným děsivým městem a totálně zmrvená šance na dobrej horor. Žádný pocit strachu, jen pár lekaček, nulová gradace a děj předvídatelný jak vánoční TV program. Jo a hlavní příšery mají být děsivé a nebo aspoň nechutné.. tady to nebylo ani jedno, protože vlastně nejdou celý film vidět. ()

mrx.friend

Lepší tři hvězdy, opět s otazníkem směřujícímu k místnímu hodnocení. Na druhou stranu, holt mam pro slátaniny tohohle typu slabost. Bezvadná byla myšlenka zasadit příběh do prostředí opuštěných sídlišť, která mi hodně připomínala feťácká doupata, pro mě osobně strašidelné už samo o sobě (viz můj komentář k Dětem ze stanice Zoo). Byl jsem tím pádem o kousek blíž to zhltnout i s navijákem, protože podobnými baráky se může "pyšnit" snad jen střední Evropa. Dál atmosféru skvěle podtrhovala ta všudepřítomná šeď, barev tu moc nenajdeme (i přesto, že argumentem může být fakt, že se téměř celý film odehrává v noci). Nejkrušnější momenty si pro nás tvůrci připravili uvnitř mikrobusu (asi by mě co nevidět přepadnul klaustrofobickej rapl), v jídelně a v úzkých tunelech (ehm, katakomb?) při závěrečném prchání. Jasně, kamera je přespříliš akční a ukáže máloco, ale u sebe to řadím do plusů (zřejmě proto jsem ještě před zkouknutím žil v domnění, že jsou Černobylské deníky dalším found-footagem). ()

Guzo

Klasický béčkový horor, který ničím nenaštve ani neurazí. Je tu všechno, co se od takového filmu dá čekat: parta mladých lidí, jeden vysloužilý voják, roztřesená kamera a dobrá atmosféra s několika mutanty. Víc jsem ani neočekával. 55 % ()

Kosmik 1

Nápad skvělý a musí se ocenit, bohužel kvalita zpracování se zase musí chtě nechtě zkritizovat. Většinu času jsme totiž ve tmě, kdy nic nevidíme. Když už něco vidíme, tak pouze stíny, nebo jen se něco rychle těžko postřehnutelně mihnout v záběru. Lekačky moc nefungují a tak nám zbývá jen ta atmosféra málo probádaného Černobylu, která koneckonců také šla udělat daleko lépe. Hysterky v hororech mě štvou už delší dobu, takže to už je jen tak na okraj. Asi by to bylo spíš na dvě hvězdy, ale zase takový průser to u mě nebyl, i přes všechnu tu kritiku. 55% ()

Evandulik

Rozbehlo sa to celkom nádejne, ale ako partička prišla do Černobylu sa začal sled nelogického správania, behania za nebezpečenstvom, záberov na prsia, škrečania, úteku pred psami. Od začiatku som vedela v akom poradí postavy zomrú a z koledovali si zomreť už skôr. Mutanti nie sú nejako prepracovaní a príbeh stojí za nič. Jedna hviezdička za zábery na obydlia a reaktory, ktoré navodili správnu atmosféru. ()

TonySad

Chernobyl Diaries je krásný příklad, kdy trailer představuje film mnohem lépe, než jaký ve skutečnosti je. Reklama je opravdu kvalitní, ale samotný film už v hodně věcech značně pokulhává. Nevím proč jsem si myslel, že tento film je natočen ruční kamerou. Asi tím, že ve filmu kamera neustále klepe. O to ale nejde. Všechny "dobré" scény jsou odhaleny v traileru, takže se prakticky nemáte čeho leknou. Snad jen příšerné kvality závěru. Čekal jsem mnohem víc... ()

JančiBači odpad!

Ak sa ma niekto opýta, aký dobrý horor som videl v naposledy, určite nepoviem Černobylské denníky. Je to ako 10x vyvarený ruský čaj. A ja v záujme blaha ostatných užívateľov CSFD nebudem dávať súcitne žiadne hviezdičky ale hneď to hodím na smetisko dejín a označím ako odpad, pretože tam tento film a všetky jemu podobné patria. Tých 90 min zabitých pri pozeraní tohto by som vedel využiť aj lepšie ! Amen ()

jefff

Tak zajímavé téma, z toho se dalo vykřesat hodně. Bohužel jd o totálně dementní film bez atmosféry a vlastně bez důvodu ke shlédnutí, protože po celou stopáž filmu není nic vidět krom řvoucí partě rozmazlenců. Nechápu podle čeho distribuční společnosti vybírají filmy, které půjdou do kin. Já na tento sice nakonec nešel, i když jsem to měl původně v plánu, ale dobře jsem udělal, byly by to pouze vyhozené peníze a zkažená nálada. No a pak taková pecka jako Insidious se do kin u nás ani nepodívá. Nechápu. ()

Jello Biafra

Hlúpy béčkový horor o skupinke amerických turistov, ktorí sa vydajú na výlet do mesta duchov Pripyať. Dotyčná oblasť je však okrem radioaktivity zamorená aj mutantmi rôzneho druhu. Podpriemerná záležitosť bez atmosféry i napätia. ()

KeithMaxwell

Nadprůměrný horor kde nebýt posledních 20 minut a nesmyslného konce jsou to pohodové 4* Do té doby to skvěle funguje a hodně tomu pomáhá prostředí které je užasné, co muže být děsivější prostředí než noční černobyl? ()

Šakalík

Na tenhle film jsem se dlouho těšil, což většinou vede ke zklamání, ale tentokrát jsem spokojen. Film sice neoplývá nijak novátorským scénářem či režisérskými postupy, zato nabízí výbornou atmosféru v mimořádně působivých exteriérech liduprázdné městské zástavy. Film jsem viděl v době, kdy jsem hrál hru Metro 2033, která se odehrává v Moskvě po nukleární válce, takže to pobíhání po děsivě prázdných ulicích – zatímco Geigerův počítač hlásí vysoký stupeň radiace – mi bylo dost povědomé. :-) Ve filmu je několik výborných lekaček, já třeba skoro zešedivěl při setkání s medvědem. Je škoda, že ve filmu není více nočních záběrů. Taky samotný konec šel asi vymyslet lépe, nicméně v globálu film splnil má očekávání a vůbec bych se nebránil druhému dílu. ()

vitekpe

Normalni, na nic si nehrajici vybijena...Olivia Dudley je superkocka, a Pripjat je diky "Stalker Game" moje oblibena lokalita, takze jsem to odkoukal uplne v klidku. Par lekacek dobrejch... 3++ ()

Rebbit

Hory mají oči po Černobylsku??? Celkem se to povedlo, mám rád filmy s takovými to příšerami, nebo-li ozářenými radiací. ()

DeLaMorte

není to taková tragédie jako tehdy v Černobylu,ale žádná sláva se zde nekoná....pár dobrých momentů a dokukáno pouze s pocitem,jaké kamerové záběry Pripjaťi kameraman ještě nabídne. ()

slovan1

Jak už to tak bývá, práce, noční směna, klid, takže se jde dívat na horor. Černobylské deníky mají atmosféru, která je někdy strašidelná a hlavně! moc dělá prostředí Pripjatu. O tom, že jde o horor s klasickými klišé, se ale tady nechci rozepisovat. Nějakým způsobem mi to nevadilo a docela dobře jsem se bavil. Naštvala mě jedna věc a to ta, že ani na konci se divák vlastně dozví prd... Proč, kdo...? ()

sedm.1

Černobylské deníky nejsou na jednu stranu ani žádný zázrak, zároveň ale ani žádný vyložený průser. Jako horor má film velice slušnou atmosféru, hodně syrově působící styl a o napětí tu také není nouze, čemuž se ovšem nelze příliš divit, když jedním z autorů je i tvůrce dokonalých Paranormal Activity. Herci pak působí přirozeně, sympaticky a nikomu z nich jsem po celou dobu nepřál vyloženě nic špatného. Navíc celá zápletka mi přišla poměrně dost originální, až se divím, že toto téma ještě nikoho předtím nenapadlo zpracovat, anebo je to možná způsobeno prostě jen mou neznalostí, každopádně jako nápad na horor mi téma černobylské katastrofy, odehrávající se přímo v jejích prostorech přišlo opravdu výborné a především i hodně široce využitelné. A zde je možná ten největší kámen úrazu. Černobylské deníky mi totiž přijdou jako silně nedotažený a zcela nevyužitý film. S takovým tématem, s takovým nápadem a takovým dokonale hororově působícím prostředím mám z celého filmu jednoduše dojem, že tvůrci totálně promrskali šanci udělat skutečně vyjímečně perfektní horor. A není to jen otázka financí, neboť ačkoliv jsou Černobylské deníky velice levným snímkem, jak známo i za málo peněz lze pořídit hodně muziky. V tomto případě jde tedy především o lacinou zápletku, která je skutečně prostinká a chudá jak mongolský rolník, a postupem času, ikdyž na jednu stranu film dějově gradoval, tak se z toho zároveň postupně stávala i čím dál více primitivnější podívaná, zbavená jakékoliv úrovně a soudnosti natočit něco, co není jen narychlo uplácaným blábolem. A celé je to pak završeno rádobyšokující pointou, která to spíš ale ještě jen víc zazdila. Černobylské deníky je zkrátka snímek, který sedne spíše méně znalým žánru, ti si to celé dokonce mohou i s příjemným mrazením v zádech docela užít, pro zkušené „hororžrouty“ to ale zas až taková lahůdka není. Prostě jako průměrný thrillerový horůrek ok, ovšem nic víc. ()

Mythago

Tak se připravte na dobrodrůžo. Jedem se ozářit do Černobylu, no nebude to švanda? Tvůrci si asi mysleli, že jo, jenže ono spíš ne. Když všude něco běhá, skřípe, plácá se, padá, šustí a já nevím co ještě, ale je hovno vidět, tak mi to moc zábavný nepřijde. A to ani když tam šoupnou prehistorickou zmutovanou rybu a gymnasticky zaměřenou mrtvolu. Co víc může zkazit den než tohle? No asi hodně věcí, ale řekl bych, že dnes mě nic horšího nepotká. Na závěr ještě pár slov od jednoho známého filosofa - ...a budeme dělat, že jedem. ()

netahlo

Tristni podivanou podtrhnul jeste zoufalejsi dabing. Nicmene si nedelam iluze, ze v originalnim zneni by to byl lepsi zazitek. Jedna hvezda za tu kozatou blondynu. ()

herr_carter

Příznivci a vyznavači dokumentů těšte se, Vaše srdíčko zaplesá nad tíživými exteriéry radioaktivní a neobydlené části Ukrajiny, ta deprese tu všude vykukuje, jenom když člověk těmi opuštěnými lokacemi prochází. Naopak přívrženci hororů ruce pryč, děsivé to nebylo bohužel ani trošku, lekačky předvídatelné a moment překvapení se nedostavuje. Pokud by se tenhle film udělal jako FF, asi by tvůrci udělali lépe...................moje hodnocení = 4 z 10. ()