EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

Terva

CITÁT - Po 400 let byli Izraelité otroky Egypťanů........... Výpravný, krásný, kostýmově perfektní a lahodný pro oko. Naopak sluch si moc neužije, hudební doprovod se mnohdy ztrácí a obsahově se to bojí vybočit, jako například Noe a tak je to jen snůška biblíckých příběhů. CITÁT - Památníky nejsou památníky pro nic za nic. Mají inspirovat............. Bohužel jim tu stavbu pyramid nevěřím a nežeru, takhle to prostě nebylo. Film postrádá inspiraci, inovaci a odvahu, sáhnout si trochu dál, než jen do Egypta.CITÁT - A Bůh na ně nezapomněl.............. ()

Chermy

Nerikam, ze je to spatny film, ale nekde v polovine jsem si uvedomil, ze to vlastne neni ani moc zajimavy pribeh. Ze vse zajimave jsme videli uz v princi egyptskem a navic lepe. U Robina hooda jsem si rikal, ze by to chtelo trochu dovypravet pribeh a pozmenit zaverecnou bitvu. Rezisersky sestrih tak v mnohem pomohl. V tomhle pripade by delsi stopaz pravdepodobne unudila k smrti. Nemyslim, ze bych mel nekdy v budoucnu nutkani videt to znovu. ()

JohnCZ

Rozsáhlý biblický epos, který je však točený tak trochu na jistotu a na rozdíl třeba od Noaha bez nějakých inovací navíc. Vizuálně místy uchvacující, avšak i televizní Bible tuto látku předložila v mnohem epičtějším a zároveň i zábavnějším pojetí a to s mnohem menšími náklady a na mnohem menším prostoru. ()

m.krudenc

Zajímavá pohádka na motivy Starého zákona za poslední dobu už druhá a znovu je výsledek rozpačitý. Oproti filmu Noe (který se mi nelíbil) se sice Exodus odehrává v realističtějších kulisách. Příběh muže jménem Mojžíš, který se kvůli svému lidu rozejde s faraonem, který pro něj býval jako bratr. Exodus je příběh muže, který má za úkol vyvést svůj lid z otroctví. Trochu se mi zajídají boží tresty nebo že bych měl jenom vidiny? Po slibném úvodu, který slibuje kostýmní drama s charismatickým Balem, následuje očividně sestřihané převyprávění příběhu, který znáte. Ridley Scott odvedl dobrou práci, výborné efekty, skvělé kulisy, kostýmy a výprava. ()

Padme_Anakin

Christian Bale se mi v roli Mojžíše zamlouval a celé to filmové vyprávění má vše, co očekávám od Ridleyho Scotta.. Nicméně tentokrát a zřejmě je to poprvé, jsem se nedokázala po tak dlouhou dobu soustředit a občas jsem koukala na hodinky.. Po pravdě mi bylo líto všech zúčastněných, chápala jsem faraona, že nechápe a stejně tak rozumím tomu, že otroci nechtějí být otroky.. Hlouběji se mě tento snímek nedotkl, bohužel.. ()

corpsy

Pri mnohých pasážach si divák povie ,, moment, toto poznám ináč ,,. Ide ale len o to, že človek sa z touto látkou stretol už viackrát a toto je len ďalší pohľad na biblický príbeh ( podobne, ako tohtoročný NOE ). Technické spracovanie robí pre tento film veľa, taký TV look by ho pri takomto scenáristickom prístupe ponoril do hnoja. Nejde tu o žiadnu fantasy rozprávku ( čo môže pre veľa divákov tento príbeh predstavovať ), ale o plnohodnotný historický veľkofilm o jednej veľkej udalosti. ()

liquido26

Kvalitně natočené, vizuálně moc pěkné, klíčové momenty příběhu skvěle zachycené, ale bohužel příliš zdlouhavé. Dvě hodiny by byly tak akorát. ()

sidzej

Niet lepšieho režiséra na poli historického filmu než je práve Ridley Scott. Jeho nezameniteľný vizuál je pastvou pre oči a za toto ho budem do smrti zbožňovať. Po réžijnej stránke výhrady nemám. Problém vidím v dejovej roztrieštenosti a nekompaktnosti filmu ako celku. Boli tu scény na jednej strane rýchle a uponáhľané (egyptské rany by si zaslúžili viac priestoru, taktiež Mojžišovmu desatoru bolo venovaných iba pár minút na konci filmu) a na druhej tu máme scény zbytočne rozvláčne (zoznamovanie s Mojžišovou ženou a jej rodinou). Taká Sigourney tu nemá čo hrať, lebo jej postava je trestuhodne nevyužitá a povie sotva 5 viet. Tiež je škoda že tvorcovia nepojali príbeh komplexnejšie a nemapovali celý príbeh už od Mojžišovho narodenia. No dosť už bolo negatív, pretože pozitíva jednoznačne prevažujú. Výprava, kamera, strih, vydarené 3D, herci na čele s charizmatickým Baleom, skvelá záverečná pasáž s riekou....to všetko v úchvatnom vizuáli majstra Scotta. K dokonalosti chýbal len lepší scenár. ()

DEXTER099

Tak jsem se konečně dostal k filmu Exodus:Bohové a králové.Film pojednávající o tom jak Mojžíš vyvedl svůj lid (Izraelité) do země zaslíbené (Izrael) se mi celkem zamlouval.Mojžíšova cesta k poznání vlastního původu a jeho cesty k Bohu a následně vyvedení svého lidu z otroctví Egypta je si myslím dobře zfilmován i když nevím co tomu řeknou ty co se zabývají výkladem Bible,ale pro mě jako ne moc znalého detaily Bible je film dobře vysvětlen a nic není přemrštěné.Film táhne Christian Bale (jak už to poslední dobou bývá,alespoň tam kde se objeví).Co se ostatních hereckých výkonu týče tak ty jsou ucházející i když moc nechápu role( i když marketingově chápu) Sigourney Weaver,která je ve filmu asi pět minut a řekna možná dvě věty a téměř to samé Ben Kingsley,ale co už no nějak se nalákat lidi musí.Jinak poslední snímky Ridleyho Scotta se tu s moc valnou odezvou nesetkali ,ale mě se naopak například film Prometheus velmi líbil až tak,že jsem mu dal pět hvězd a zdě to bude obdobné a moc se neshodnu se zdejším hodnocením.Jediné co mi na tak velkorozpočtovém filmu scházelo byla větší míra triku ,které se přímo nabízeli ,ale na druhou stranu udělat z toho Transformery pro dospělé s náboženským podtextem by taky nebylo moc dobré.Za mě celkově 80 % a čtyři hvězdy. ()

ConanVJ

Další biblická podívaná, tentokrát ve vedení R. Scotta nabízí opravdu velkolepou výpravu, nejen co se vizuální stránky týče (a že je opravdu na co koukat), ale i tisíců účastníků z řad obou táborů. Egypt je opravdu krásně vykreslen do detailů, doba v níž vznikaly pyramidy vypadá realisticky. Herecky se také vše vydařilo. Efekty jsou opravdu skvělé a kamera přehledná. Příběh je celkem jednoduchý, bez překvapení. Hudba celkem ujde, ale chtělo to něco epického, co by diváka vysloveně vtáhlo do děje a drželo se v hlavě i po shlédnutí filmu (třeba jako v Gladiátorovi, nebo Království nebeském). Tempo filmu je hodně pozvolné a po úvodní menší bitvě už zde akčních pasáží člověk moc nenajde. I přes to se ve filmu pořád něco děje a ani přes svou délku film nezačne nudit. Závěr je povedený, ale nic emotivního ani epického. Mě se film líbil a dávám mu 80% :) ()

curunir

,,TOTO JE TVOJ BOH? VRAH DETÍ?" __ Na každý nový Scottov výpravný film sa vždy teším, aj keď viem, že sa na neho určite znesie celá rada pripomienok a trvá aj niekoľko rokov, kým sa všetko utrasie. Žiaľ, výhrady voči kinoverzii ,,Exodu" mám aj ja. Áno, najväčšie problémy má film v strihu a postavách, o niečo menej - ako je už u Scotta tradičné - v scenári. Narozdiel od ,,Gladiátora" alebo ,,Kráľovstva nebeského" , kde je každá z menších postáv slušne načrtnutá, sú tu vedľajšie postavy zbytočné. Preto tu také herecké esá ako Kingsley a Weaver vyznejú takmer ako komparz a to ešte nespomínam napr. Mojžišovho brata Árona alebo iných. Takmer všetky vedľajšie postavy nemajú čo hrať a sú teda nepotrebné, pretože je to tak napísané v scenári, ktorý sa zameriava predovšetkým na vzájomnú konfrontáciu medzi Mojžišom a Ramzesom (o Exode prakticky ani nie je). Preto si pohrávam s myšlienkou, že pri prípadnom prerobení do divadelnej hry by spektákel skončil ako komorný príbeh o troch postavách, Mojžišovi, Ramzesovi a Bohu, ktorého celkom zaujímavo stvárňuje malý chlapec. Tieto nedostatky by sa mohli zmazať pri rozšírenej verzii, dlhšej kľudne aj o pol hodinu, no podľa všetkého vraj nebude. Silné zostrihanie je badateľné prakticky počas celej dĺžky filmu, aby som však prácu strihača úplne nehanil, strih niektorých scén sa mi celkom páčil (Ramzes hádže kamienok, pričom ho do koryta hádže aj Mojžišov syn). 3* udelené ,,Exodu" znamenajú, že ide o doteraz najslabší zo Scottových výpravných počinov. Veď ani vizuálne vyznenie nie je také omračujúce. Jednou z možných odpovedí na slabšie a pomerne rutinné spracovanie vďačnej témy môže byť Tonnyho smrť, veď Ridley venoval ,,Exodus" bratovej pamiatke. (6675. hodnotenie, 521. komentár k filmu) ()

PauloZ

Redley Scott není od Robina Hooda pořád tak pevně zpět, jak by si asi většina včetně mě přála, i přesto je ale Exodus nejlepším Ridleyovím filmem od Labirintu lží. Pravda, s konzultantem jsem zatím neměl tu čest. Výprava a kamerové nájezdy jsou ale opět epické s obrovským nábojem a je jen škoda absence těch velkolepých bitev, pro které samozřejmě není z hlediska tématu a obsahu místo, ale které bych tam velice rád viděl. Herecký kádr je napráskaný zvučnými jmény, ale třeba s Turturrem jsem měl soboně problém, sežrat mu jeho roli. To stejné platí pro 5 minut slávy Sigourney Weaver. Zkrátka postavy bez absolutního využítí, jen jako lákadlo a to je škoda. Nevím jestli měl Edgerton působit jako zlý vládce, ale vyzněl mi jako postava, která neví, jaká sama chce být. Takže všeho všudy nejlépe napsaný je snad jen Mojžíš a druhá polovina filmu. Začátek je nemastný neslaný bez pořádné sepsanosti. Koncepčně a charakterně to mělo být mnohem ucelenější, hlubší, citlivější a epičtější. Nicméně od části, kdy Mojžíš vystoupá na horu Říp :-) a začne promlouvat s tím nejvyšším, to začne mít spád a až do samotného finále jsem se velmi dobře bavil. Takže na Marťana přeju Ridleymu už návrat v plné síle. 3,5*. ()

yakoob

U Exodu mohu říct, že je to jeden z mála filmů, kde jsem dříve četl knihu...A to nesčetněkrát, takže příběh "znám", si myslím, dobře...Přistupuji k němu jako k faktu, který se stal...Tady bude zřejmě rozdílný úhel pohledu a hodnocení...Na druhou stranu z knihy nejdou cítit emoce, člověk si je musí vždycky představit, vnímat a cítit je uvnitř...Film na mně působil zvláštním (dobrým) dojmem...Nové pohledy, zobrazení Boha, vztahy atd., takže moje mysl se snažila pochytit těch myšlenek čím jak nejvíce páč řada věcí, z příběhu exodu izraelského národa, je pro mně dosud tajemstvím,...Spíše plná otázek, ne jak se to stalo, ale spíše otázky Boží svrchovanosti...On má (měl) tu moc říct jenom slovo či "lusknout prstem" a vůbec by se nemusel štvát s deseti ranami...A dnes taky, klidně by se mohl dát poznat světu, ale neudělá to...A klidně by mohl...Čím to je?? Že by milostí??...Jinak v kině jsem si to užil... ()

Kryton

Jsem tak velký ateista, až se bojím, že mě Bůh ztrestá! Rok 2014 by se dal popsat jako apokalypsa biblických rozměrů. Nejprve tu byl NOAH, který byl směšný v epických CGI scénách a nudil v komorních scénách. EXODUS to má naopak. Komorní scény jsou směšné a ty epické jsou jen průměrný výcuc z celé tvorby Ridley Scotta. To si nejprve člověk říká, že začátek je pěkně roztomile nablbý fantasy, ale pak se zvážní a začnou se sázet komické scény za druhou. Ano milí věřící, tohle si myslím o celé té fantasy knize, kde není žádný drak ani čaroděj. Bale baví do poslední scény, kdy je ještě Egypťan, tak jako celý film. Musel jsem se smát ultrarychlému přerodu z generála velké armády v pasáčka ovcí během dvou střihů a jedné minuty. :-D Neuvěřitelné, jak Scott udělal z Egypta a Ramsese chudáky a z Židů teroristy. Nemluvě o naprosto nesympatickém Bohu. Vůbec se divím, že ten film byl v arabských zemích zakázan, když Židé jsou zde za ty zlé. Ty tři hodiny se dají vystát hodně špatně a to je to mnohem lepší než NOAH. Štěky pánů herců Kingsley, Weaver nebo Tortura budou patřit do zlatého fondu zapomenutelných výkonů. Hodnocení OST: Není to fantasy, epic ani nikterak biblické. To první zvládl dokonce líp i 4 díl Krále škorpióna (ano nesmějte se a poslechněte si to) a to druhé Zimmer u audioknihy Bible. Dokonce i Život Briana měl lepší OST. Průměr, na který hodím kamenem! 5/10 ()

draggo

Poprvé dávám filmu od Ridleyho Scotta jiné hodnocení než 4 nebo 5 hvězd a dělám to moc nerad, ale takovýhle megafail jsem vážně nečekal. Vlastně jediné, co je na tom dobré je vizuální stránka, ale ani za ní už se mi nechce dávat nějak moc hvězd, protože jí beru u takhle drahého filmu jako standard. Každopádně všechno ostatní je v zásadě jedna velká žumpa. Film trvá úděsných 2 a půl hodiny, přičemž zhruba první polovinu se vleče jako smrad a nudí takovým způsobem, že by z toho jeden usnul (a udělal by dobře, vzhledem ke kvalitě). Pak už následuje jenom koláž strašlivě trpících židů, Ramsese co se chová jak kdyby měl IQ 50 a Mojžíše co si chodí čas od času pokecat s tím nejnesympatičtějším fakanem, kterej jakože reprezentuje Boha. A aby chudákům židům pomohl, tak zlikviduje běžnejm Egypťanům veškerou obživu, pošle na ně mor a pozabíjí jim prvorozený syny, ale židi s tím jsou OK. Tak odtáhnou pryč, jdou přes hory, moře, dostanou desatero a Egypťany mezitím ještě postihnou sesuvy půdy, tornáda a vlna tsunami (když už ustupujou), aby si jakože nedovolovali na nejmilosrdnějšího boha a jeho vyvolený národ. A zazvonil zvonec a příběhu (který se btw nikdy nestal) je konec. Zaplatit za to plný vstupný do kina, tak snad budu chtít vrátit peníze. Kdyby to natočil kdokoliv jinej, tak to pochopím, ale že se zrovna Ridley po majstrštycích typu Gladiátora nebo Království nebeské zaprodal týhle hypernudný ilustraci Bible, to fakt nepochopím. Stejně jako to, že "historickej" film s rozpočtem 150 mega se zmohl na JEDNU JEDINOU bojovou scénu (a to hned na začátku) a po zbytek stopáže nás týral biblickým blábolením. /25% a 1*/ ()

spaceboyCZ

Námětově uzpůsobeno 21. století, výpravou obrovské, jen škoda toho, že Ridley nedohlédl pozorněji na postprodukci efektů, kde je na první dobrou vidět, že jde o těžký počítačový alibismus. Achjo, kde jsou ty doby poctivých triků a nákladných výprav jako v Kleopatře apod. ()

ledzepfan

Hrozná břečka.. Od totálně mimoidního castingu, až po formu která neví jestli chce být přiblblou akční fantasy, nebo surovou rádobyrealistickou "historickou" drámou ... Scott by pro dobro všech už neměl nic točit.. ()

baribal

Nikoho nepřekvapí, když Ridley přijde s působivým vizuálem. Bohužel mě tak nějak nepřekvapí, když ho v posledních letech nepodpoří kvalitním příběhem. Mojžíšova cesta je víceméně známá a je podle mě dost škoda, že všechny biblické rány a přechod moře Ridley tak nějak undeifikoval (znebožštil) a přesunul do roviny "to se fakt mohlo stát". Škoda že Ridley nevymlátil víc ze vztahu Mojžíše a Ramsese, že se nevyvaroval dějovým lapsům (viz Mojžíš najednou jedním střihem se octne ve stájích Ramsese), že nevyužil potenciál všech postav (hlavně Sigourney řekne snad dvě věty) nebo že to více nezkrátil. Ještě to není exodus Scotta, ale ještě dva takové filmy a budeme svědky zániku krále. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)