• kinej
  *****

  Jeden z filmů, o kterém se nebojím napsat, že je dokonalý. Vedle Spalovače mrtvol a Petrolejových lamp se jedná o jedno z vrcholných děl Juraje Herze. Film je skvělý například díky originální kameře v kombinaci s dynamickými střihy. Kvůli tomu film působí nejen velice svižně ale místy, je-lu to zamýšleno, také úzkostně. Práce s kamerou reálně zprostředkuje divákovi pocity závratě a malátnosti a také strachu. Samozřejmě by Morgiana nebyla tak dobrá bez fenomenálního výkonu Ivy Janžurové. Ale ani tím výčet kvalit nekončí. Díky nádherným kostýmům a maskám vypadají herečky jako z obrazů Gustava Klimta. A výprava a dekorace také nezůstávají pozadu. Po všech stranách dobrý film.(12.10.2010)

 • honajz
  ***

  Režiséra Juraje Herze máme zapsaného jako autora filmů se spíše hororovou tematikou, případně hororovou atmosférou. Připomeňme jen hororové pohádky Deváté srdce nebo Panna a netvor. Podobnou atmosféru nabízí i Morgiana – snímek vznikl podle románu ruského spisovatele Alexandra Grina, a i když si čeští tvůrci příběh poněkud přetvořili, základní téma určitých podivně pokroucených vztahů zde zůstává. Sledujeme osudy dvou sester (obě hraje Iva Janžurová), z nichž jedna je hodná a miluje vojáka (v podání Josefa Abrháma), druhá, zlá, jí lásku nepřeje a snaží se ji postupně otrávit. I když do očí se tváří jako její nejlepší přítelkyně. Vše je zasazeno do zajímavé krajiny u moře, a kromě vynikající režie, kamery a hereckých výkonů musíme ocenit i geniální hudbu Luboše Fišera. V dalších rolích pak uvidíme Ninu Divíškovou, Petra Čepka, Josefa Somra, Jiřího Kodeta a další. DVD je zpracováno chladně standardně, tedy průměrně až skoro nekvalitně. Pokud tedy od DVD vyžadujete skutečně špičkovou digitální kvalitu. Obraz nemá žádné větší kvality přepisu a je ve formátu 1,33:1 (4:3), zvuk je v Dolby Digital 2.0 a titulky jen české. Nu a bonusy tvoří klasickou trojku – nijak obsažné filmografie, fotogalerie a pak tři rozhovory. Herečky Iva Janžurová a Nina Divíšková vzpomínají na natáčení, přičemž více má co říci samozřejmě paní Janžurová, která si zahrála dvojroli, a pak pan režisér Juraj Herz.představí vznik filmu, důvody, proč se rozhodl pro tuto látku a další zajímavosti.(19.8.2015)

 • misterz
  ****

  Nádherná vizuálna stránka (hlavne kostýmy a interiér/exteriér) spolu s perfektnou hudbou a výbornou I. Janžurovou robia v rámci československej produkcie z tohto filmu jedinečnú záležitosť. V čom snímok málinko stráca je príbeh samotný. Ten ma neudržal v napätí a atmosferickom opojení po celý čas, miestami mi dovolil trocha vydýchnuť. Ale aj tak ide o fantastickú vec! 85/100(24.6.2016)

 • Anderton
  ****

  Film, ktorý je naozaj svoj, ktorý je čistým a jednoducho rozpoznateľným autorským dielom svojho tvorcu. Je obdivuhodné, že výrazná výtvarná stránka neprekrýva psychológiu hlavnej hrdinky, ani Janžurovej výkon. Oba tieto dôležité aspekty filmu tu sú vo vzájomnom súzvuku a ešte sa umocňujú. Prekvapuje ma , že tu nikto nespomenul Rogera Cormana, myslím, že s Herzom mali niečo málo spoločné. Nie je to ani historický film, ani horor, ani rozprávka, je to proste Morgiana.(28.9.2014)

 • Deschain
  ****

  Po druhom pozretí v kine /aj keď v horšej kvalite/ ešte lepší zážitok ako prvý raz. Určite tomu pomohlo veľké plátno, ale aj moja rastúca láska k Fišerovej hudbe, vďaka ktorej som mala pocit, že som na komornom koncerte psychedelického symfonického orchestra. Jeho hudba krásne podfarbuje a zvýrazňuje niektoré dejové momenty. Sympatické herecky, kostýmovo, scenáristicky, dialógovo, vizuálne. Veľmi vtipné momenty s doktorom a sestričkou, zákerná špehúňka Viktória, úžasné prostredie - cit pre kulisy aj pohľad kamery očami mačky. (druhý raz, Kino Lumiere - 18. 02. 2013)(19.2.2013)

 • - Morgiana je v novele, podle níž byl film natočen, jméno jedné ze znesvářených sester, zatímco Juraj Herz tak ve filmu nazval kočku Viki Trenganové (Iva Janžurová). (Olík)

 • - Juraji Herzovi se výsledný film nelíbil a využil ho hlavně jako příležitost zkoušet filmové triky ve scénách, kde se setkávají obě sestry. (Olík)

 • - Filmovanie prebiehalo na Balčiku v Bulharsku. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace