Na Morgianě mě fascinuje hlavně ten způsob, jakým si Juraj Herz hraje s diváky. Myslíte, že budete doufat v uzdravení hodné sestry Kláry, ale ona vás po chvíli začne více zajímat zlá Viktorie a najednou stejně tak držíte palce i jí, ač si sebevíc říkáte, že byste z nějakých morálních zásad neměli. A přesně takovým myšlenkám se Herz směje - a smát se může především díky úplně dokonalé Ivě Janžurové v titulní dvojroli. Zaplaťkdokoli za ten nápad, obsadit ji a jenom ji. No a když k tomu všemu hraje nádherná Fišerova hudba, kamera se dívá kočičíma očima, když se dočkáme nebývale děsivé scény halucinací... Tak vážně není co řešit. Na Morgianu jsem se díval ve dvě hodiny ráno, protože se mi zkrátka nechtělo spát. Film skončil, a mně se nechtělo spát pořád, ovšem už z úplně jiných důvodů.(14.1.2014)

Jeden z filmů, o kterém se nebojím napsat, že je dokonalý. Vedle Spalovače mrtvol a Petrolejových lamp se jedná o jedno z vrcholných děl Juraje Herze. Film je skvělý například díky originální kameře v kombinaci s dynamickými střihy. Kvůli tomu film působí nejen velice svižně ale místy, je-lu to zamýšleno, také úzkostně. Práce s kamerou reálně zprostředkuje divákovi pocity závratě a malátnosti a také strachu. Samozřejmě by Morgiana nebyla tak dobrá bez fenomenálního výkonu Ivy Janžurové. Ale ani tím výčet kvalit nekončí. Díky nádherným kostýmům a maskám vypadají herečky jako z obrazů Gustava Klimta. A výprava a dekorace také nezůstávají pozadu. Po všech stranách dobrý film.(12.10.2010)

• Hejtmy

Čekal jsem daleko víc než jen nechtěnou parodii mysteriózního hororu. Fanoušci Herze asi ocení jeho klasický styl, já bych ale čekal něco víc i od obsahu. Morgiana začíná dlouhým prologem, který je absolutně o ničem, a pokračuje v podobně pomalém a nevýrazném tempu až do konce. Ne že by se nic nestalo, ale veškerý děj je předvídatelný a chybí moment překvapení nebo aspoň nějaká scéna, která by na sebe sama od sebe upoutala pozornost. Iva Janžurová je možná dobrá, ale ani jsem to vzhledem k absenci napětí a neustále nepřirozeně hlasitě hrající hudbě nijak nevnímal. Kdybych nevěděl, že je to všechno myšleno vážně, tak bych hádal komediální žánr á la Tajemství hradu v Karpatech. 30%(31.12.2011)

Úplně první co mne na filmu zaujalo hned u skvělých titulků, byla hudba. Hned jsem si říkal, že tenhle styl, ten feelig jsem už někde poznal. Cítil jsem z ní něco dávného, hezkého, ale i smutného. No a nepletl jsem se. U Valérie a týdnu divů totiž hudbu skládal také on .-). Dále samozřejmě zaujmul výkon Ivy Janžurové. Já ji měl vždy za takovou hodnou a tady... Vážně z ní šel strach. Herz zde byl ve vrcholné formě a film drží diváka v napětí prakticky po celou dobu. K výraznému prožitku výrazně napomáhají lokace, kde se film natáčel. Bulharské Slunečné pobřeží skvěle posloužilo pro dotvoření atmosféry. Mrzí mne jen ty zmalované obličeje. Vím, že v sedmdesátkách to byla móda, tady to snad jde ještě o něco dál.. že by to byl záměr Herze? Nevím. Každopádně to dnes působí dosti výrazně až rušivým dojmem. To je ale jediné co bych vytkl. Za mne jsouto rozhodně 4 kapky tekutiny bez barvy a zápachu. * * * *(11.10.2015)

Po druhom pozretí v kine /aj keď v horšej kvalite/ ešte lepší zážitok ako prvý raz. Určite tomu pomohlo veľké plátno, ale aj moja rastúca láska k Fišerovej hudbe, vďaka ktorej som mala pocit, že som na komornom koncerte psychedelického symfonického orchestra. Jeho hudba krásne podfarbuje a zvýrazňuje niektoré dejové momenty. Sympatické herecky, kostýmovo, scenáristicky, dialógovo, vizuálne. Veľmi vtipné momenty s doktorom a sestričkou, zákerná špehúňka Viktória, úžasné prostredie - cit pre kulisy aj pohľad kamery očami mačky. (druhý raz, Kino Lumiere - 18. 02. 2013)(19.2.2013)

• - Iva Janžurová ve filmu hraje dvouroli, přičem dostala honorář pouze za jednou roli, přestože se s produkcí dohadovala o dvojnásobném honoráři. (tulen12345)

• - Při natáčení v Bulharsku tragicky zahynula herečka Eva Blažková. V té době jí bylo necelých 33 let. (Cucina_Rc)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné novely, kterou napsal ruský spisovatel Alexandr Grina. [Zdroj: Cinema] (Terva)