7/10 Depresivni Janzuka, jeste nez zacala hrat ty urvane histericke soudruzky tahne cely film vyrazne nahoru(2.3.2009)

• BoPo

Ten kto videl Spalovača mrtvol viac než raz, tak si režiséra u Morgiany tipne, bez našepkania ČSFD, celkom rýchlo. Spalovač do trezoru nepatril, ale Morgiana tam patrila a patrí. Pôsobí totiž miestami dosť amatérsky (scény na útesoch) a miestami nudí dejovo hluchými úsekmi s akýmsi umelecko-nejakým nádychom. Je zaujímavé, ako ľudia, ktorí nechcú haniť film, ktorý sa im vlastne moc či vôbec nepáčil, ale má vysoké % hodnotenie a 4-5* od "elitných" užívateľov, chvália podružné záležitosti. Chvália kostymérsku a maskérsku prácu. Chvália hudbu a kameru. A čo atmosféra a dej vážení? Nič, že jo? Janžurová sa s dvojrolou popasovala statočne. Bez nej by som tých 99 minút vyhodil do odpadu.(22.5.2016)

Jessie a Morgiana, příběh krutosti i naivní lásky, dvou tváří jedné ženy. konkrétně brilantní Ivy Janžurové, která si touto dvojrolí jasně řekla o pevné místo na hereckém nebi. Grina mám v hlavě kompletního, ale tohle je asi nejsilnější kousek z jeho pera. 2mortak: právě ona snová atmosféra, která se ti nezdá, je poznávacím znamením Grinovy tvorby, a právě ta se , myslím, Herzovi povedla parádně.(20.11.2006)

Režiséra Juraje Herze máme zapsaného jako autora filmů se spíše hororovou tematikou, případně hororovou atmosférou. Připomeňme jen hororové pohádky Deváté srdce nebo Panna a netvor. Podobnou atmosféru nabízí i Morgiana – snímek vznikl podle románu ruského spisovatele Alexandra Grina, a i když si čeští tvůrci příběh poněkud přetvořili, základní téma určitých podivně pokroucených vztahů zde zůstává. Sledujeme osudy dvou sester (obě hraje Iva Janžurová), z nichž jedna je hodná a miluje vojáka (v podání Josefa Abrháma), druhá, zlá, jí lásku nepřeje a snaží se ji postupně otrávit. I když do očí se tváří jako její nejlepší přítelkyně. Vše je zasazeno do zajímavé krajiny u moře, a kromě vynikající režie, kamery a hereckých výkonů musíme ocenit i geniální hudbu Luboše Fišera. V dalších rolích pak uvidíme Ninu Divíškovou, Petra Čepka, Josefa Somra, Jiřího Kodeta a další. DVD je zpracováno chladně standardně, tedy průměrně až skoro nekvalitně. Pokud tedy od DVD vyžadujete skutečně špičkovou digitální kvalitu. Obraz nemá žádné větší kvality přepisu a je ve formátu 1,33:1 (4:3), zvuk je v Dolby Digital 2.0 a titulky jen české. Nu a bonusy tvoří klasickou trojku – nijak obsažné filmografie, fotogalerie a pak tři rozhovory. Herečky Iva Janžurová a Nina Divíšková vzpomínají na natáčení, přičemž více má co říci samozřejmě paní Janžurová, která si zahrála dvojroli, a pak pan režisér Juraj Herz.představí vznik filmu, důvody, proč se rozhodl pro tuto látku a další zajímavosti.(19.8.2015)

• Hejtmy

Čekal jsem daleko víc než jen nechtěnou parodii mysteriózního hororu. Fanoušci Herze asi ocení jeho klasický styl, já bych ale čekal něco víc i od obsahu. Morgiana začíná dlouhým prologem, který je absolutně o ničem, a pokračuje v podobně pomalém a nevýrazném tempu až do konce. Ne že by se nic nestalo, ale veškerý děj je předvídatelný a chybí moment překvapení nebo aspoň nějaká scéna, která by na sebe sama od sebe upoutala pozornost. Iva Janžurová je možná dobrá, ale ani jsem to vzhledem k absenci napětí a neustále nepřirozeně hlasitě hrající hudbě nijak nevnímal. Kdybych nevěděl, že je to všechno myšleno vážně, tak bych hádal komediální žánr á la Tajemství hradu v Karpatech. 30%(31.12.2011)