Petrolejové lampy

Scénář:

Václav Šašek

Hudba:

Luboš Fišer

Iva Janžurová, Petr Čepek, Marie Rosůlková, Ota Sklenčka, Vladimír Jedenáctík, Karel Chromík, Jana Plichtová, Evelyna Steimarová, Karel Černoch (více)

Sugestivní filmové drama Petrolejové lampy natočil Juraj Herz podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Vypráví v něm tragický příběh stárnoucí dívky Štěpy, žijící na přelomu století v dusném prostředí českého maloměsta, v ovzduší nepochopení a předstíraných citů, přetvářky a falše. Štěpě jsou neustále matkou vnucováni adepti na ženění, kteří ovšem musejí pocházet z téhož okruhu jako ona. Štěpa je však jiná než ostatní dívky. Jakoby zasažena duchem emancipace vyslouží si pověst dívky volných mravů a ta přirozeně nápadníky z řad městské honorace odrazuje. Než by se stala starou pannou, provdá se za bratrance, zkrachovalého důstojníka. V den svatby ale ještě netuší, jaká strašlivá nemoc pronásleduje jejího ženicha...

Pečlivě rekonstruované období secese v sobě tají osudové lidské trápení: stárnoucí dívka z rodiny maloměstské honorace se dočká svého štěstí, když se provdá na pohledného důstojníka. Netuší ovšem, že muž trpí zhoubnou pohlavní chorobu - s marnou obětavostí pak o něho pečuje, vystavena zlomyslnému posměchu svého okolí. Vynikající, stále sugestivní snímek Juraje Herze se opírá o procítěné, jemně odstíněné herecké výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka. (oficiální text distributora)

Asmodin

Jednoduchý. Krásný. Děsivý. Děj není nijak složitý: vdavek chtivá slečna, která není přijímána společností, dosáhne své touhy za tu nejhorší cenu. Snímek je nepřekonatelný a remake by už kvůli hereckému obsazení nestál za nic (Ivě Janžurové a Petru Čepkovi by asi nikdo nemohl konkurovat). Pochválit musím taky kvalitní soundtrack, na který se poslední dobou zapomíná. Děsivý. Sice žijeme v době, kdy skoro syfilis neexistuje, ale musíme si uvědomit, že psychické onemocnění existovat bude stále a nikdo proti tomu není imunní. Strašná byla scéna, kdy Pavel věděl, že je nemocný a viděl stejně nemocného a věděl, že tahle bude vypadat i on. Stejně hrozné bylo i to, když se na něj společnost dívala bez lítosti, s vědoucím výsměchem, jako když dostal o co si koledoval, stejně jako na Štěpánu, která taky dostala po právu. Nejděsivější na tomto snímku je to, že se může něco podobného stát nám všem. Není to žádná nereálná slátanina. ()

Rozjimatel

3,5  Skvelé herecké výkony mojej obľúbenej herečky Ivy Janžurovej a Petra Čepka. Opäť sa presvedčujem, že režisérsky štýl Juraja Herza mi nie úplne vyhovuje. A to mi ani tak nevadí tá depresívna atmosféra, ktorá vyviera z tohto filmu ako aj z filmu Spalovač mŕtvol. Neviem to úplne definovať, ale spomeniem aspoň jednu vec, ktorá mi dosť silne liezla na nervy. Hudba. Taká typická česká šlágrovitosť vykukala z každého rohu (kabaret, estrády, cirkus, dychovka, to všetko sa mi nejak protiví). V prvej časti toho bolo veľa, išlo o vykreslenie dobových reálií, v druhej časti to už bolo podstatne lepšie, tam už išlo o čistokrvnú psychologickú drámu. Myslím, že ani Fišerov soundtrack hudobnú zložku filmu nejak nevylepšil. ()

Alf

upřímně řečeno nejsem moc velký fanoušek ani Janžurové (i v Morgianě její výkon nepovažuji za silnou stránku filmu) ani Čepka, ale v tomto skvělém filmu podali pro mě životní a navíc i výborné výkony... ()

mkali

Film, který doporučovali na medicíně všichni profesoři, že přesně takto vypadá syfilitická chůze.. ()

fredisek

Iva Janžurová posunula knižní Štěpku na vyšší úroveň...do filmové Štěpy. Jinak je kniha lepší, což neříkám jako samozřejmost, jelikož někdy je film zdařilejší než předloha, tady je lepší jen hlavní postava, i tak skvělý snímek. ()

Ollie235

Tak nevím, místy jsem měl pocit, že snad sleduji jiný film. Možná je to tím, že mě tyhle starší pomalu plynoucí kousky nikdy moc nebavily, ale v Petrolejkách prostě žádnou klasiku nevidím. Pár kladných momentů tu určitě je a titulní dvojice své role zvládla s bravurou (byť mě jak Čepek, tak Janžurová místy dost iritovali), ale v celkovém měřítku u mě film zůstal daleko za očekáváním. Druhá polovina je sice o dost zajímavější, ale stejně se asi nezbavím dojmu, že o rozkladu osobnosti existuje nemálo lepších snímků. ()

bobstock

Skákavej lajtnant zaplatil vysokou cenu. Smál bych se úplně stejně šíleným smíchem jako Čepek. Vědět, že jsem chytnul pohlavní chorobu 40. let před vynalezením léku. Spolu s Ivou Janžurovou vynikající role. 80% ()

Kamas

Jeden z nejkrásnějších a nejsmutnějších českých filmů. S nádhernou hudbou Luboše Fišera. Při scéně Štěpky a holčičky ve vlaku mi tekly slzy a nestydím se za ně.. ()

Maryinka

Jedna velká deprese... Film začíná nevinně, ale s ubíhajícím časem roste napětí. Čepek i Janžurová jsou natolik přesvědčiví, jako by nehráli, ale byli postavami samotnými. Film je místy mírně zdlouhavý (to k filmům tehdejší doby asi patří), a proto hodnotím jen 4*. Možná ale s příštím zhlédnutím přidám... ()

Haniczka

Uznávám vysoké kvality tohoto filmu, režiséra Herze, skladatele Fišera i skvělé herectví mých oblíbených herců Ivou Janžurovou počínaje a Josefem Somrem konče, ale ten příběh mě jednoduše vůbec nechytl. ()

Vesecký

Mistrovské dílo naší kinematografie, vrcholná role Petra Čepka a jedna z takových Ivy Janžurové. A nelze zapomenout na Otu Sklenčku, Mařenku Rosůlkovou či Vladfimíra Jedenáctíka. Jaroslav Havlíček byl jednou z nejvýraznějších romanopisců počátku minulého století a filmové adaptace jeho děl stojí za shlédnutí. Petr Čepek nádherně předvedl postup progresivní paralýzy a role mu naprosto sedla. Iva Janžurová v další z jejích staropanenských rolí taky skvělá. Skutečně velmi vhodně zvolení herci do svých rolí. Tenhle film mi trochu připomínal adaptace ruských turgeněvovských děl, v nichž dýchá ovzduší městských promenád, ošavlovaných důstojníků v parádních uniformách a současně sentimentálního pocitu bezvýchodnosti. ()

Pawlisman

Silný snímek, který kombinuje negativní ponurou atmosféru s častými veselými melodiemi a nakažlivým smíchem Janžurové. Moc pěkné zpracování knihy, ačkoliv jsem předlohu nečetl. Věrohodné a kvalitní. ()

Candida

Po shlédnutí jsem si dlouho myslela, že knihu Jaroslava Havlíčka už nikdy nikdo nemůže zfilmovat či zdramatizovat...k dnešnímu dni už jsem viděla tři verze Petrolejových lamp, z toho dvě divadelní - a musím uznat, že ta divadla se svých inscenací zhostila se ctí. Ale stejně - výkon páně Čepkův bude ještě dlouho nepřekonatelný! ()

J R C Pecuchet

Tento film považuji za jeden z vrcholů Českosloveské kinematografie !!! Naprosto fantastická hudba Luboše Fišera, která naplno vystihuje jednotlivé osudy postav. Užasná záležitost, až mi běhá mráz po zádech !!! ()

Narciska

Film, jež se zakládá na kvalitní literátní předloze a má silný ústřední motiv, je jedním z nejlepších výtvorů české kinematografie. Od počátku je však jasné, že film spěje k pohromě, jež se vrší jedna na druhou přímo s ďábelskou ukrutností a když už jeden myslí, že je po všem, přijde rána poslední, jež je zcela jiného druhu. V onom trýznivém okamžikou si monstra fatalismu a osudového rozhodnutí přijdou jeden na druhém vylámat zuby a vyrvat kusy masa za živa. A na základě toho a pár scén, které jsem nepochopila, se bráhím plnému bodovému ohodnocení, pevně rozhodnutá už Petrolejové lampy víckrát nevidět, ale kdo ví, možná zvítězí chuť vidět Janžurovou a Čapka ještě jednou, kterak excelují právě v těchto rolích. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+