Reklama

Reklama

Harry Potter a Ohnivý pohár

  • Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Trailer 4
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

(více)

Videa (4)

Trailer 4

Recenze (1 111)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Prvý film (Harry Potter a Kameň mudrcov) zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi a jeho priateľoch bol natočený v roku 2001. Druhá časť (Harry Potter a Tajomná komnata) prišla do kín o rok neskôr. Obe ich režíroval Chris Columbus. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 pod režisérskou taktovkou Alfonsa Cuaróna bol natočený tretí diel (Harry Potter a väzeň z Azkabanu). Je to môj najobľúbenejší. Dal som mu plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtú časť (Harry Potter a Ohnivá čaša) režíroval v roku 2005 Mike Newell. Po perfektnej trojke ma to dosť sklamalo. Už ma to celé potterovské čarovanie prestávalo pomaly baviť. Po filmovej a technickej stránke je to stále na vysoko profesionálnej úrovni, ale príbeh mi už moc nesadol a hlavné postavy s pribúdajúcim vekom sú stále viac a viac nesympatické. *** ()

Matty 

všechny recenze uživatele

S Ohnivým pohárem vychází najevo, jak zoufale je série Potterovských filmů závislá na muži/ženě na režisérském sesli. Hlavní hrdina – na rozdíl třeba od bondovek – nedokáže utáhnout celý film. Knižní předloha je sice kvalitní, avšak její otrocký přepis výsledku jedině ublíží, takže zábavu v konečném důsledku zajišťuje hlavně ten režisér. Pro mnohé bylo velkým překvapením, když se Vězně z Azkabanu ujal mexický „odborník na teenagerskou erotiku“ Alfonso Cuarón, jenže ten všem pochybovačům vytřel zrak, když natočil temný, napínavý a hlavně svižný snímek oproštěný od upjatosti prvních dvou dílů. Vybrání nevýrazného Mikea Newella tedy nebylo až takovým odvazem, no, každopádně měl nač navazovat. A pustil se do toho se vší vervou. Stylizace úvodního Mistrovství světa ve famfrpálu je velmi moderní a velkolepá, o to více po úvodním „nažhavení“ zamrzí nekompromisní střih na pozápasové veselí přerušené zásahem smrtijedů, jejichž pochodující šiky připomenou aktivity Ku-Klux klanu. Ale slušné tempo Newell udržuje ještě během efektivního nástupu krásek z Krásnohůlek a bulharských drsňáků. Polevuje teprve v průběhu hodiny „Pošuka“ Moodyho, kdy pitvoření s přerostlým pavoukem a Hermionina přecitlivělost působí velmi nepřirozeně, tedy i rušivě. Bohužel podobných momentů je zde více. Částečně vinou chabých hereckých výkonů ústřední trojky, částečně i příliš okatou snahou sdělit nám, že „Hermiona je taky holka“. Počínaje prvním úkolem Turnaje tří kouzelnických škol, filmu zcela dochází energie a až na malé oživení v podobě „rockového plesání“ se až do tolik očekávaného finálního střetu „face to face“ drží zlaté, nevzrušivé střední cesty. Od Columbusových filmů se to liší předně velkolepější výpravou, lepšími triky a dospělejšími hrdiny. On to nebyl špatný nápad, koncipovat Ohnivý pohár jako napínavý thriller s hororovými prvky (zvlášť scéna z bludiště za mnohé vděčí Osvícení), ale stále je zde patrná snaha vyhovět především dětskému publiku (což je zároveň nejzásadnější odklon od teenagerského Vězně z Azkabanu). Když dospívají čtenáři, knihy a jejich hrdinové, tak proč by nemohly také filmy? 75% Zajímavé komentáře: kiddo, Marius, Legas, emo, Indy ()

Reklama

Djoker 

všechny recenze uživatele

Při čtení Ohnivého poháru u mě vrcholila potterovská mánie, a proto nenesu zrovna dobře fakt, že film má tolik odpůrců. Důvodů je hned několik. Newellovi se bohužel příliš nepodařilo přenést velkolepost Turnaje tří kouzelnických škol na diváky/nečtenáře. Dále se v knize slušně rozjíždí vztahová linie ságy, v níž zdaleka nefiguruje pouze hlavní trio, a která tady místy působí dost zmateně, protože toho na malém prostoru chce sdělit hrozně moc. Pro mnoho diváků/čtenářů je jistě velkým problémem samotné finále s Voldemortem, které má byt poprvé skutečně drtivé a plné emocí, což také moc nevyšlo. Stejně jako předchozí díl si i Ohnivý Pohár zasloužil dva filmy. Když jsem teď viděl, kolik toho Newell narval do úvodních dvaceti minut, byl jsem docela v šoku. MS ve famfrpálu je tady nepochopitelně za jednohubku a příliš prostoru nedostaly ani další knižní trademarky jako smrtijedi, znamení zla nebo myslánka. V rámci knih řadím na vrchol společně s Vězněm z Azkabanu. V rámci filmů hodně ztrácí, ale aura dalšího geniálního příběhu to lehce vyvažuje. ()

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

Mike Newell síce dokázal Harryho svet okoreniť humorným nadhľadom, tak príjemným u britských romantických komédií ale to je asi jediné výrazné pozitívum, ktoré nám jeho účinkovanie na režisérskom poste prinieslo. Oproti knižnej predlohe je štvrtý diel neuveriteľne poskracovaný a aj kvôli tomu mnohé scény zákonite strácajú na pôsobivosti. Niektoré, napríklad vianočný ples sú ale stále dokonalou ukážkou filmárskej zručnosti. Každopádne napriek výhradám strhujúca jazda od začiatku do konca a čas na nudu veľmi nie je. Slušný diel ale ani náhodou najlepší Harry a Newell asi fakt nebol ideálnou voľbou. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Blíži sa doba, kedy si budeme musieť vybrať medzi tým, čo je ľahké a medzi tým, čo je správne.“ Ohnivou čašou sa séria zlomila. Čo-to bolo naznačené už vo Väzňovi z Azkabanu, ale naplno to prišlo až tu. Ostatne, pekne to vystihla Hermiona. "Odteraz už bude všetko inak, však?" Nuž... áno. Svet detí sa prehupol do sveta dospelých a sága prestala byť o živote a začala byť o smrti. Od Ohnivej čaše sa z toho stala vyvražďovačka. Je to moja najobľúbenejšia potterovka (napriek Harrymu suverénne najhoršiemu účesu). Po konzervatívnych prvých dvoch dieloch a rozkokošenom Väzňovi z Azkabanu to chytil pod patronát režisér gangsterky Krycie meno Donnie Brasco. Príbeh spomaľuje. Áno, uznávam: niekedy možno príliš. Viac, ako dej, sa tu riešia emócie. To je ale zámer, ktorý možno nevyhovuje každému, ale to je jeho problém. Atmosféra stemnieva. Plus drsný koniec so šokujúcou vraždou. Vizuálne sa s tým vyhrali; ako škola, tak priľahlý areál obsahuje veci a stavby, ktoré tam doteraz neboli. Negatívne hodnotím čudné rozhodnutia postáv a turnaj nedáva logiku. Aký má význam, aby vo finále boli prítomné davy divákov, keď nevidia, čo sa deje v bludisku? Prečo žiadny z učiteľov nezasiahol, keď sa drak doslova utrhol z reťaze a zničil polovicu školy? Čo je to za súťaž, v ktorej môže študent zomrieť? To nikomu na rodičku nevadí? A tá Snapeova hra s hlavami Harryho a Rona... to bolo čo? No nejako extra mi to nevadilo a užil som si temnú atmosféru, skvelého Michaela Gambona a parádneho Brendana Gleesona. Jeho ustavičné popíjanie je wtf, ale na konci dostane zmysel. Áno, koná sa tu istý twist a je tu jedna sekundová nápoveda vo forme jazyka, ale neverím, že si to niekto (kto nečítal knihu) všimne. Faktom každopádne je, že nech je Gleeson akokoľvek perfektný, de facto nehrá Moodyho (!). Navyše, ak vezmeme do úvahy finálny zvrat, spätne množstvo vecí buď nedáva logiku vôbec, alebo stoja na veľmi vratkých nohách (trestanie Draca Malfoya). Ale zas s prižmúreným okom sa to vysvetliť dá, síce kostrbato, ale dá (budovanie pozitívneho vzťahu s Harrym, aby mu Harry dôveroval). Séria konzistentne potvrdila svoju silu: rozpočet 150 miliónov, celosvetová tržba 896 . ()

Galerie (386)

Zajímavosti (144)

  • Film se stal s výdělkem 895 924 036 amerických dolarů nejvýdělečnějším snímkem roku 2005. (Mr.Hudson)
  • V úvodnej scéne, si starý pán všimne svetlo od vedľa ešte predtým než sa zapne. (dakota775)
  • V jedné z vystřižených scén během školního plesu přistihne Harry (Daniel Radcliffe) na pozemku Bradavic Snapea (Alan Rickman), jak se hádá s Igorem Karkaroffem (Predrag Bjelac) ohledně znamení zla. Během konverzace Snape odhání nadržené studenty, kteří si zašli do přistavěných kočárů užít. (Kinofil)

Související novinky

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Hned několik světových premiér obohatí program 4. ročníku festivalu Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (více)

Reklama

Reklama