Píše se rok 2027: nejmladší člověk planety právě zemřel ve věku 18 let a lidstvu hrozí naléhavé nebezpečí vlastního vyhynutí. Společnost je zmítána násilím a jednotlivé skupiny obyvatel mezi sebou válčí. V takových podmínkách žije i Theo (Clive Owen), ze kterého se má brzy stát ten nejméně pravděpodobný spasitel lidstva. Poslední nadějí lidí je totiž jediná žijící žena - a když je její bezpečí ohroženo, přichází právě Theo, aby ji ochránil. Zneklidňující akční thriller o budoucnosti, jakou byste nečekali, natočil s Julianne Moore a Michaelem Cainem na Oscara nominovaný režisér Alfonso Cuarón. (Magic Box)

KajusaK

Rozhodně zajímavé, ale nezanechalo to ve mě nic.. Po pár hodinách už jsem nevěděla, že jsem film viděla.. Julianne si moc dlouho nezahrála.. ()

dr.fish

Je to poměrně zvláštní film. Na jednu stranu dosti akční, na druhou i trochu artový. Výsledný hybrid zůstal nepřekvapivě napůl cesty k úspěchu. Zajímavý je určitý vizionářský výsledek. V roce 2006 byla řada věcí ve filmu pouhou fikcí, nyní po čtrnácti letech ovšem nabývající zřetelnějších obrysů. Terorismus nabývá na síle, stejně jako moc kartelů, tento film už tedy není jen výkřikem do tmy jako tentkrát, ale občas se i trefil do černého, vyvolává tedy otázky, kolik času ještě Evropě zbývá. Takže nakonec při druhé projekci už docela zábava. 70% ()

FrankSusta

Nechce se mi věřit, že jsem se o tomhle filmu dozvěděl až nyní. A jenom z toho důvodu, že ho chtějí ode mě znát na škole ku přijímačkám. Protože tohle je tak neuvěřitelně potřebný, geniální, silný, chytrý a znepokojující film, který by měl prostě vidět každý!!! Alfonso Cuarón mě tímto donutil k zařazení mezi TOP 10 režisérů, jelikož jeho styl, nápaditá a energická, ale především vyjímačná a precizní režie je tak strašně nakažlivá, jako koronavirus před dvěma lety. Jeho filmy mě stále čím dál víc přesvědčují o jeho genialitě a tento počin nebyl vyjímkou! Ty dlouhé záběry srší zkrátka důvtipem a tím, co má představovat správnou kinematografii. Skvěle tomu dopomáhá masivní výprava, komparz (to je poprvé co se o jeho vyjímečnosti v recenzi zmiňuji), herci, hudba (ze které mrazí), ale především dětský pláč, který mě v posledních patnácti minutách v souvislosti s okolním děním ve filmu téměř rozplakal. Jo, je to hodně silný. A tak neuvěřitelně realistické postavy, které i přes svou vážnost neztratili zkrátka lidský humor (tak neuvěřitelně přirozený), jsou až děsivé (poté, když už to lidství ztratí opravdu kdesi v sutinách města kde život jednoho nikoho nezajímá). Ještě teď jsem z toho filmu v lehké depresi, kterou ale miluji, jelikož ten film je prostě geniální!!! ()

PADDY

Atmosféra Londýnu blízké budoucnosti je vytvořena velice dobře, až trochu hrůzostrašně.Lidi v klecích připomínají nějakou děsivou počítačovou hru. Film je režijně zvládnutý dokonale hudba je ojedinělá a kamera naprosto úchvatna,tak výborná že by se za ni nemusel stydět ani Kaminski.Bojové scény a výbuchy budov stějně dobré jako u Saving Private Ryan.Jen mi ve filmu uniklo kdo bojuje proti komu a za co??Každopádně na to mrknu ještě jednou. ()

Flyer

Čekal jsem něco mnohem depresivnějšího, skutečně mě nenapadlo, že se zde vyskytuje nemálo vtipných situací, které rozesmějí celé kino. Kdyby byl tento film pojat jako komedie, nebral bych to jako zápor, jenomže Potomci lidí jsou jinak velice surovým filmem a komediální prvky mi zde přišly poněkud rušivé. Další věcí, kterou bych vytknul, je fakt, že forma je mnohem lepší, než samotný obsah. Příběh opravdu není moc objevný, ale různé kamerové fígle, vykreslení Anglie v budoucnosti a chvílemi velice dusná atmosféra vyráží dech. Ovšem i tak se ve výsledku jedná o mírné zklamání. ()

otík

Velmi kvalitně a neuvěřitelně realisticky natočený snímek o budoucnosti, ve které život nemá pražádnou cenu, neboť už několik let nemohou ženy přijít do jiného stavy a celý svět se válčením ničí. Poslední solidní zemí je Británie, která si hlídá počet svých obyvatel a žádné utečence nechce přijímat. A právě jedna z nich skutečně přijde do jiného stavu a hlavní hrdina je za podivných okolností povolán k její ochraně. Film nabízí velké množství dojemných a silných scén a také otázku kam směřovat světový vývoj, abychom nedospěli až do stádia, kdy budeme mezi sebou jen válčit a nebudeme si vážit lidského života. ()

moviefilm

Cuarón vyvoláva atmosféru, ktorú nedokáže vyvolať hocikto. Hlavný dôvod je ten, že Cuarón ako jeden z mála použil ručnú kameru, ktorá dokáže byť nádherná napriek tomu, že je autentická a roztrasená. Keď nestrihne po viac, ako piatich minútach, divák má pocit, že pri tom jedniducho je. Potomkovia ľudí sa tak stávajú nielen jedným z najlepších filmov roku 2006, ale aj jedným z najlepších (sci-fi) filmov vôbec. Atmosfére tiež dopomáhajú vynikajúce herecké výkony, od Clivea Owena, cez Julianne Moore, až po Claire-Hope Ashitey v úlohe "záchrany ľudstva". Alfonso jednodcho vie, čo filmový konzument v 21. storočí, keď je každý film nabitý efektami od úvodných až po záverečné titulky, potrebuje. Nie je potrebných veľa efektov. Stačí silný príbeh... ()

Noviik

Velmi dobrý výkon Clive Owena, to především. Skvělá atmosféra a kamera. Příběh taktéž velmi dobrý. Nejlepší část byla samozřejmě závěrečná. Od začátku vzpoury do titulků. ()

reky

Potomci lidí mají zajímavý námět, mají osobitě zobrazenou budoucnost (žádná minorityreportovská či terminátorovská), mají dobré herce, některé famózní hudební momenty (titulní skladba z debutu od King Crimson), povedenou režii - viz brilantně natočená závěrečná pasáž, kde se snad vůbec nestříhá. Ale i přes tyto klady... nemůžu si pomoct, ale v součtu u půlky filmu jsem se nudil, až mi je to líto, když čtu některá hodnocení vynášející film někam do výšky létajícího pinkfloydovského prasete... Tak snad někdy jindy a třeba bude dojem lepší. ()

tomeek

Pro mě dost rozporuplný film, co se mého názoru týče... Forma skvělá, ale od určitého momentu mě ten film přestal trochu zajímat, protože se začal vyvíjet úplně jinak, než bych asi chtěl... Ten předlouhý záběr u konce si ale zaslouží samostatnou hvězdu! ()

tom88

Výborný post-apokalyptický film, ktorý je vykreslený naozaj veľmi realisticky. Nepríjemný depresívny svet, plný uprchlíkov, chorôb, hladu a bez mladej populácie. Výborný námet, skvelé spracovanie, využitý potenciál. Inteligentný film, pri ktorom treba dávať pozor od začiatku a určite diváka vtiahne. Ja som veľký fanúšik post-apo filmov a s plným hodnotením aj pre to nemám problém. Navyše si to hodnotenie film naozaj zaslúži. Predsa herci zahrali veľmi na úrovni, Cuarónova réžia je výborná, kamera a strih super. Príbeh je dobrý, film nenudí a má atmosféru, kúzlo, šmrnc a dobrú pointu. Technicky je zvládnutý na jednotku. Akcie je pomenej, dalo by sa možno trocha pritvrdiť, ale každopádne sa sťažovať nebudem. Záverečné scény v schátralom meste sú super. Škoda, že som film nevidel v kine, ale na veľkej plazme spolu s domácim kinom sú Potomkovia ľudí obrovským pôžitkom. Kino som si patrične vynahradil a aj na druhé zhliadnutie je to veľký zážitok a ostávam pri plnom hodnotení. 85% ()

SeanLSD

Akože napíšem to rovno - ja som teda nebol z POTOMKOV príliš odvarený... Ani 5 (!) scenáristov nedokázalo z knižnej predlohy vykresať niečo, čo by nemusel jeden z nich zachraňovať ako režisér. Postavy okrem Thea majú málo priestoru či času alebo sú nútené dosť figúrkáriť. Záverečná exhibícia je síce neuveriteľná, ohromujúca a úžasná, po umeleckej, technickej i remeselnej stránke, ale dovtedy je to iba veľmi realisticky nepríjemné a až príliš pravdepodobné vykreslenie blízkej budúcnosti. Lenže rozhodne nie preto, že by sa odrazu prestali rodiť deti. Východzia idea, ktorú proste iba musím vziať ako daný fakt, pretože ju už nikto nijako nerieši ani neosvetľuje, je totiž tak málo pravdepodobná, že sa skôr uprostred Times Square zjaví Darth Vader, než že by sa VŠETCI ( ľudia - ženy - muži ?) na planéte stali neplodnými. Čo spermobanky ( a vajíčkobanky ) alebo aspoň klonovanie ? A navyše - ak by sa už 18 rokov nenarodilo žiadne dieťa, a nastalá panika, vojny a katastrofy by ešte viac znížili počet obyvateľstva Zeme, neriešilo by to do veľkej miery práve všetky tie problémy z preľudnenosti, kvôli ktorým sa blízka budúcnosť javí tak čierne a kvôli ktorej sa zrejme budú zavádzať tvrdé diktatúry ? - proste všetky tie problematické javy a druhy kríz, ktoré film tak umne a nenápadne postupne prikladá k celkovej skladačke dystopického zúfalstva a bezútešnosti ? Ja neviem, možno som iba sebecký iným spôsobom ako ostatné ľudstvo, keď ma nedeprimuje, že tu po mojej smrti nebudú žiť žiadni ľudia. Či budú alebo nie, ja už tu nebudem, tak ako tak mi to môže byť fuk. Žeby sa dnes ľudia správali tak, akoby chceli ďalším generáciám zanechať krásnu planétu ? Väčšina budí dojem, že by ju chcela vyžrať sama, a všetko ostatné sú len kecy a biologický zákon. No a ten prežije. Žiadny strach, planetárny mor menom ľudstvo sa len tak množiť neprestane, a všetkého, čo nám POTOMKOVIA ĽUDÍ okato i nepriamo ukazujú, sa vďaka tomu zrejme dožijeme. My, alebo naši potomkovia. ()

URBAN

Mohlo to být lepší konkrétně drsnější , ale i tak to bylo epický a hlavně autentický což je u takového filmu velký faktor který celý film drží a můžu bezestrachu říct že to byl asi nejlepší katastrofický film jaký jsem viděl , ale film není úplně tam kde bych ho chtěl mít . ( 18.10.13/MAC ) ()

andrii

Druh po/za nás. Druh budoucí. Na planetě Zemi. Archa ducha v ohrožení. Na bojišti, v ohništi stojí. Svět. Pyká. Za Babylon dnešků platí. Na něm zůstane jen u batolat stínů. ()

Virová nákaza ve filmech

12.11.2015

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (více)