Podle mně životní role Josefa Somra. Necenzurovaný pohled na dění v 50tých letech, je rozhodně základem kvalit tohoto snímku. Nevinný žert připraví pro Ludvíka Jahna nekompromisní a drsný život. Nenaplněné očekávání i přijmutí tvrdého, režimem připraveného osudu. Přesto, osobnost zůstává. Možná zocelení, možná i resignace na naději v lepší časy a na dění kolem sebe. Navenek zapomenuté křivdy a začátek 60tých let v novém kabátě bývalých kolegů. Výborné prolínání událostí minulých a přítomných dává filmu jedinečný nádech.(24.10.2012)

Skvělé převedení Kunderovy knížky. Málokdy se povede, aby člověk měl při čtení i při koukání téměř stejné pocity. Munzar super (a pak že to Luďek bez přehrávání neumí).(16.7.2007)

Nebýt atmosféry Nové vlny, byl by Žert vlastně o ničem. Díky ní, ale získává takovou podivnou psychotropní atmosféru (ostatně jako každý druhý film let šedesátých) a působí tak zvláštním dojmem, který v člověku zanechá pachuť ublíženosti a morálního neklidu. 7/10(14.5.2014)

Duo Kundera a Jireš funguje bez chyby. Spisovatel dodal výtečnou kousavou a trpkou předlohu a režisér ji neméně výtečně převedl do filmové řeči. Na předloze se mi líbí jak věrně vykresluje cynismus hlavního hrdiny, který je však jen maskou pod níž se skrývá sžíravá a neuhasitelná nenávist vůči strůjci osobního neštěstí a možná vůči všem lidem. A samozřejmě celý příběh Žertu je naprosto skvělý. Na filmu se mi líbí kamera, která místy zastupuje pohled hlavního hrdiny a tak nějak působí stejně cynicky jako životní postoj této postavy. No a pak jsou zde skvělé herecké obsazení. Jana Dítětová zahrála Ludvíkovo oběť tak pateticky, že se divákovi z její ubohosti dělá zle. Obermaierová zase perfektně zvládla tupou zapálenou komunistku a Munazrův bezpáteřák mi v závěru hnul žlučí. Zkrátka další velice silný film ze zlaté éry.(5.10.2010)

Nemám nic proti tomu, když je hlavní hrdina filmu nesympatický. Jenže u Žertu mi není jasné, jestli je to záměr a hrdina má být hajzl, nebo omyl a hrdina má být normální člověk "donucený" okolnostmi k hajzlovství. Když film nedokáže vysvětlit ani tohle, jak může chtít vysvětlit cokoliv dalšího?(31.8.2012)

• - 21.srpna 1968 měl být v Praze poslední natáčecí den, kvůli okupaci se dotočení filmu o pár dní odložilo. (jenik71)

• - Roli Luďka Munzara mal hrať pôvodne sám Pavel Kohout, ktorý bol režisérovou inšpiráciou na tento charekter. (kosticka7)

• - Napísanie scenára trvalo obidvom autorom jeden mesiac. (Raccoon.city)