Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

andosdre

Jedná se o předposlední díl skvělé Hvězdné ságy.Film výtečný každým coulem a nedá se mu nic vytknout.Děj a efekty jsou parádní.Pět hvězd... ()

patushik

Čím více dílů Star Wars jsem viděl, tím víc jsem pohlcen tou atmosférou. Samozřejmě se na filmu podepsal čas, ale, což je na více jak 30let starý film překvapující, nijak výrazně. Těším se na velké finále. ()

Likan7

Asi určitě to není chyba filmu ale spíše chyba ve mě. Nikdy jsem staré Star Wars neměl moc rád. Ale film to je dobrý :-) ()

Bublinka6

Kvůli scéně "Luku jsem tvůj táta" nebylo možné film nedokoukat. Darth Vader je prostě zábavný a ne že ne! O chlup lepší než čtyřka, ale stále nemůžu hodnotit lépe než za tři hvězdičky. ()

vincchuppo

Mnohými považován za nejlepší díl celé ságy. Je pravda, že epičnost tohoto snímku jen málo co překoná. Úžasné animace a efekty, atmosféra hustá a jedinečná. Pokaždé, když na tento film koukám, nostalgicky vzpomínám na Štědrý večer, kde strýček tento snímek promítá. Bylo mi pět, a pamatuji si každý detail. Což je známka opravdové zapamatovatelnosti V. epizody. Pro mě, ale bude vždy na prvním místě epizoda IV.. ()

Mik_e

Teda strejdo Lucasi, tohle se ti fakt povedlo, to je totiž ten nejlepší Star Wars film vůbec. Jo počkat, to jsi netočil ty?? Aha, tak to by mohlo být ono. Dvě hodiny nabité akcí, temným příběhem s epickým závěrem, kdy se zdá, že Rebelové skončili i s tím jejich směšným povstáním, jak by asi řekl Imperátor. Když se řekne, že nová trilogie se nevyrovná propracovaností a hloubkou té původní, staré, dost možná za to může právě tenhle film. ()

Kingjiri

Při vší úctě ke stáří původní trilogie musim říct, že nějaký efekty už jsou fakt hodně zastaralý (nejvíc to odnes tragicky vypadající Yoda). Oproti předchozímu dílu však došlo ke znatelnýmu zlepšení po dramaturgický stránce resp. zábavnosti. Pořád se něco děje (akce je fakt mraky), povede se pár hlášek a souboj s Darth Vaderem už neni tak odbytej, čtyři slabší hvězdy. ()

Demonic189

Pravom jedna z TOP častí Hviezdnych vojen, ale na 5* to i tak nebude. Niečo mi k absolútnemu hodnoteniu predsa len chýba. I napriek tomu na scény ako úvodný suboj so Snežnym mužom, prestrelka s obrovskými kovovými monštrami, výcvik u Yodu (bože, ta postavička je tak roztomila!!!), zamrazenie či záverečný súboj nikdy nezabudnem! Narozdiel od mnohých považujem režisersku verziu z 2004 za velmi podarenú a CGI efekty tomu skutočne dodali šmrnc. ()

Sweat55

Nejlepší film Star Wars univerza. Nejlepší sequel všech dob. Nejlepší hudba pod sluncem. Nejlepší postavy. Mnoho nezapomenutelných momentů. Temný a skvělý příběh. Na svojí dobu výborné (a do dnes nestárnoucí) efekty. To vše tvoří dohromady takzvaný MASTERPIECE ()

Mouchal

Film, kterému i přes svou věkovou vyzrálost, nikdo nemůže vyčíst ani jedinou věc. Dokonalá klasika, která se dokáže opřít o svou výjimečnou hudbu, výbornou výpravu, kostýmy, herce. Prostě z každého rohu této vzdálené galaxie na vás vykoukne pořádná řemeslná kvalita. Oproti Epizodě IV se výrazně zrychlilo tempo, herci se konečně naučili trochu máchat těmi meči a děj se posunul až k jedné z nejlegendárnějším hlášek celé filmové historie (snad ani nemusím vypisovat... něco s otcem...). Pokud někdo po minulém díle byl na vážkách, jestli upadne nebo neupadne do "star wars fanatizmu", shlédnutí tohoto díla pro něj bude osudným posledním hřebíčkem. Asi neexistuje nikdo, kdo by si jako malý nehrál na slavné rytíře Jedi (nebo na věhlasné pašeráky). Stejně tak se každému při hlavní filmové znělce ihned v hlavě rozsvítí nálet žlutých písmenek, které proplouvají galaxií. Vyskytuje se zde nespočet scén, které se nikdy neokoukají (Yodův trénink v soustavě Dagobah, bitva na planetě Hoth nebo finální souboj na meče). Vlastně je to celý film, který se nikdy neokouká, protože jestli si nějaká filmová série zasluhuje neustálé opakování formou předlouhých maratónů, je to právě tato. 95% ()

Wyrdas

Druhé pokračování první trilogie Star Wars mě osobně přišlo ještě velkolepější a celkově lepší, než první film. Kde začít, Star Wars asi každý známe, takže jen ve zkratce... Mistr Yoda, gigantické kráčející tanky AT-AT, zrada, láska, humor, akce... A hlavně legendární hláška "Jsem Tvůj otec", to vše a mnohem víc v jednom jediném filmu. Věru plnohodnotné pokračování vesmírného příběhu z daleké, prastaré, ale nikdy nezapomenuté galaxie! A opět hudební scéna, která tomu nasadila korunu v tom nejlepším možném smyslu! ()

Inozuka

Čistá esence Star Wars, jak je mají jejich fanoušci rádi. Mistr Yoda, Darth Vader jediovské triky, světelné meče a hromadné bitvy. Ta na planetě Hothu patří k mým nejoblíbenějším díky mrazivému prostředí a kráčejícím tankům. A když to potom Darth Vader vybalí na mladého Skywalkera, který čumí jako tele na nový vrata a vy už to tajemství přece dávno víte, je to jako byste s chutí někomu šeptali nějaký zaručený drb. Pro tuhle epizodu jsem si zamiloval celé Hvězdné války. ()

GTS_PUNK

Po úvodnej, alebo ak chcete štvrtej epizóde dnes pre mnohých kultovej ságy Star Wars, na seba druhá, či snáď piata epizóda nechala čakať tri roky, kým v roku 1980 neuzrela svetlo sveta a svetových kinosál. Pre niektorých divákov epické pokračovanie epického príbehu, pre mnohých však rovnaký filmový sci-fi priemer, tentokrát nemá pod režisérskou taktovkou "otec" celého konceptu George Lucas, ale jeho režisérsky kolega Irvin Kershner. Pomenovanie "epické pokračovanie epického príbehu" sme použili len preto, aby sme zobrali ohľad na časť filmového publika, ktorému sa snímok z nejakého dôvodu páči, no úprimne si však treba povedať, že ani v poradí druhý snímok série z medziplanetárneho univerza nie je ani zďaleka takým filmovým zázrakom, ako o ňom nejeden fanúšik môže rozprávať. Dôvodov, prečo je tento film aj s obidvoma prižmúrenými očami kvalitatívne nanajvýš slabým priemerom, je hneď niekoľko. Nielen v tomto prípade, ale v kinematografii všeobecne platí, že najviac by mal snímok potiahnuť jeho príbeh a sila, akou dokáže diváka zaujať. Keď sa však divák musí pri sledovaní filmu skôr premáhať a sledovať ho nasilu, je zrejmé, že niečo asi nebude v poriadku. A to platí aj v tomto prípade, pričom príbehová línia by sa tu dala rozdeliť na tri v podstate rovnako prázdne časti - 1) zdanlivo nekonečný boj v snehovej krajine, 2) "výchova" Luka Skywalkera (Mark Hamill) otravným majstrom Yodom a 3) záverečný súboj so zdanlivo legendárnou hláškou Dartha Vadera (David Prowse). Ak k tomu pripočítame skutočnosť, že stopáž snímku je vyše dve hodiny, miestami je skutočne ťažké príbeh sledovať. Všetky tie výbuchy, bzučanie svetelných mečov a svišťanie laserov je jednoducho niečím, čo by nemuselo fungovať ani v menšom merítku, nie to ešte vo vyše dvojhodinovej stopáži. A to možno povedať bez akéhokoľvek preháňania či zveličovania. Diváka takisto nenadchnú ani relatívne priemerné herecké výkony jednotlivých protagonistov. Či už tých bez masiek, maskovaných, alebo len tých, ktorí postavám prepožičali svoj hlas. V tomto smere "vyniká" už spomínaný majster Yoda (hlas mu prepožičal Frank Oz), ktorý svojím priam až miestami neznesiteľne otravným vystupovaním takmer privádza diváka do šialenstva, ako keby nestačilo, že samotný príbeh je sám o sebe dosť náročným sústom na spracovanie. Keď spomíname majstra Yodu, nemožno nespomenúť aj relatívne chabý a neatraktívny vizuál, najmä čo sa postáv a vesmírnych stvorení týka. Rok výroby 1980 film v tomto smere nijako neospravedlňuje. Na druhej strane je však snáď jediným malým plusom snímku pomerne dobre zvládnutá výprava, ktorá neurazí. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back však možno považovať za film, ktorého jeden svetlý bod v mori vesmírneho marazmu naprieč dvojhodinovou metrážou dokáže zachrániť len ťažko. Ak by sa tvorcovia čo i len o trošku viac dokázali vyhrať s príbehom, možno by to celý film zmenilo na aspoň priemerné sci-fi, kvalitatívne porovnateľné s prvou epizódou. Ale keby bolo keby. Takto sa jedná o podpriemerné sci-fi, ktoré však oči mnohým zaslepuje len vďaka značke Star Wars. Úprimne však treba skonštatovať, že po príbehovej, hereckej, ale aj vizuálnej stránke, čiže po všetkých dôležitých filmových aspektoch, sa tu divák ničoho dobrého, bohužiaľ, nedočká. Slabý sci-fi snímok, ktorému je lepšie sa vyhnúť, pretože bežného diváka, ktorý nie je zarytým fanúšikom série, nemá čím poriadne osloviť. () (méně) (více)

Pavel82

Pro mě osobně nejlepší díl. Výcvik Skywalkera Na Degobě a pronesení jedné z nejkultovnějších vět kinematografie je zkrátka za pět hvězd. Osobně si myslím, že to Lucas měl uzavřít už tu. Ale chápu, že SW bylo plánováno od počátku jako trilogie, takže jsme se museli dočkat i vlažné šestky. ()

rublik05

V páté epizodě Star Wars jsem byl až překvapen nad množstvím soubojů a výbuchů, kterých je tu opravdu požehnaně a film v tomto ohledu šlape jak hodinky. Uceluje se i příběh, který konečně začíná alespoň nastiňovat a zejména vysvětlovat některé dějové linie a zvraty. Asi největším tahounem je zde bezpochyby Harrison Ford jako pilot Han Solo. Jeho těžce ironické a pohrdající dialogy a argumenty jsou naprosto geniální, až mě místy s tou svou arogancí štval. Nicméně vykreslení jeho vztahu s princeznou Leiou se podařilo překvapivě dobře, bez zbytečných trapných a klišoidních milostných scén. Luke zde odvádí svou klasickou práci a v ničem se jeho herectví neliší od předchozí epizody. Ovšem jeho souboj s Darth Vaderem, který konečně nepůsobí tak vtipně, jak souboj Dart Vadera s Obi-Wanem, je na tu dobu perfektně natočený a choreograficky provedený. Tento souboj, který nakonec vede k velkému odhalení, patří k vrcholným scénám celého filmu. Atmosférou se posouváme blíž k emocím a dramatickým scénám, filmu evidentně prospěla výměna režisérského postu. Na závěr snad nesmím zapomenout na naprosto úchvatnou hudbu, která filmu dodává výbornou atmosféru a dramatické scény dokonale podtrhuje. S filmem jsem spokojený, na tu dobu skvělé triky i herecké výkony. Snímku nemám moc co vytknout, Star Wars V: Impérium vrací úder se řadí k mým nejoblíbenějším dílům. 10/10. ()

Nix

Asi takový nejvíc tajemný a temný díl série. Jako ne úplně jako Vetřelec nebo Sedm, zas mne nechytejte úplně za slovo, ale tento díl se trochu odlišuje. Hlavně se zaměřuje více na Luka, což mi nevadilo a zase posouvá hranice (ne)možného trochu dál. Ale proto už nejdu do plných a nechávám si to pro další díly. ()

Kofolacik

Prvy Star Wars film ktory som videl. Teda, iba jeho casti. Pamatam slo v telke nieco zvlastne. Daky cierny strasidelny robot, sympaticky hrdinovia, roboty, vesmirne lode, akasi 'sila'. Nicomu som nerozumel, no pozeral som ako prikovany - nic take som dovtedy nevidel.  S odstupom casu je Empire to najlepsie vesmirne dobrodruzstvo ever. Dokonale napisane, zrezirovane a samozrejme technicky zvladnute dielo, ktore je aj o 40 rokov neskor tym najlepsim, co z Lucasovho sveta vzislo. ()

Hellknight12

Piata časť je aspoň, čo viem najlepšia z pôvodnej trilógie. Dovolím si nesúhlasiť, pretože je rovnako dobrá ako ďalšie dve. Viac k tomu asi netreba.Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné sci-fi. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)