Autorskou dvojici – spisovatele a lékaře Ladislava Pecháčka a režiséra Dušana Kleina – znají diváci z jejich společné komedie Jak svět přichází o básníky a z jejích čtyřech volných pokračování. Koncem osmdesátých let se oba autoři setkali i při realizaci příběhu z protialkoholní léčebny. Zde se sešla pestrá společnost – vzdělanec a topič Lexa, neúspěšný malíř Ament, profesor dějepisu Zlámal, farář Dorenda, číšník Čtvrtečka a herec Šmok. Ti všichni zápolí s démonem alkoholu, v separaci prožívají své malé radosti i trápení. Nesnášejí despotického vrchního ošetřovatele Masáka a jeho „experimentální“ léčebné metody. Jediný Lexa, rváč a bojovník za práva nejen svá, ale i ostatních, se mu dokáže postavit… Režisér Dušan Klein o filmu řekl: „Z hrdiny v závěru hovoří vnitřní hlas, touha žít, nepoddat se ničemu, nezůstat v zajetí, nebýt manipulovaný alkoholem ani lidmi. Člověk by sám měl přijít na to, jak žít.“ Předností filmu jsou vtipné dialogy a vynikající herecké výkony v čele s Rudolfem Hrušínským v roli ošetřovatele Masáka a Milanem Kňažkem jako topičem Lexou. Svou poslední filmovou roli – alkoholika Honzíčka – zde vytvořil Vladimír Menšík. (Česká televize)

Wally

Potkat takového terapeuta jako toho, kterého hraje pan Hrušínský a přestanu i jíst....skvělé i když trochu i smutné.... ()

Zagros

Výborná tragikomedie plná hlubokých myšlenek, velmi dobře obsazená a zahraná skvělými herci. Ač je podobný osud spíše tragédie, místy se budete smát. Možná proto, že vám nic jiného nezbývá. Alternativní metody v protialkoholní léčebně byly neuvěřitelně zvrácené. Místo pomoci spíše člověka deptaly. Ale je úspěšnost 24%! Tak v tom budeme pokračovat. A jestli se ti to nelíbí, dostaneš černé body. Jak z toho ven? Těžko. Spíš si dávat pozor, aby se tam člověk vůbec nedostal. ()

Slimak

Můj bratře v bílém, pomoz mi žít, pomoz mi hledat, pomoz mi chtít....slza se v očku objevila.Osudy topiče Lexy v protialkoholní léčebně...stále aktuální a velice lidský film... ()

Kovaja

Naprostý herecký koncert mnoha hereckých hvězd.Je škoda že Menšík měl na kahánku a tak už se nemoh vydat z posledního,zato výkon Kňažka je uchvatnej.Film s ožehavou tematikou alkoholismu nam ukazuje jak pacienti bojují v sanatoriu s timhle těžkým protivníkem pod dohledem "brutálního" hlavního ošetřovatele p.Hrušinského.Mám pocit že z obsazených herců byla nejméně polovina s alkoholem vice než kamarád i v soukromém životě.Ale spekulovat a jmenovat si nedovolím,páč sem proti většině z nich jenom cucák.Komu čest tomu sláva.Tyhle Naše filmové poklady by se měli vystřelit na Mars protože to sou věci nesmrtelný ()

duddek

Přesně jak říká Kulmon, "výsledek mi připadá takový nijaký". S Ikarovým pádem se to vůbec nedá srovnávat. ()

Stružák

Srovnání s legendárním Přeletem nad kukaččím hnízdem se sem vkrádá. Dobří holubi jsou jedním z nejlepších českých dramat s vkusnou dávkou humoru a báječným hereckým obsazením. ()

Paity

Velmi depresivní, přesto velmi dobré, až zatraceně dobré. Stísňující prostředí léčebny dokáže člověká zasáhnout i přes obrazovku, což svědčí o hereckých kvalitách protagonistů, ale hlavně o vypravěčské síle režiséra. ()

Hanys_

No jo. Je to fakt dobré. Tuzemský Přelet, kde hrají všichni ti slavní herci fakt skvěle, kde si Rudolf Hrušínský vystřihl postavu, o které se moc nemluví, ale která patří k jeho nejlepším... film který vystihuje tu naši českou lásku k chlastu tak, že je jasné, že tenhle boj je předem prohraný.. 8/10 ()

ClimbVibe

Skvělý film s mnoha nezapomenutelnými scénami. Nejlepší snímek Dušana Kleina a mnoha herců, kteří v tomto snímku ani tak nehrají jako spíš jsou (v tom nejlepším slova smyslu). ()

Piškotka

Pohled do zákulisí léčby českých alkoholiků podal důkaz, že dr. Skála věděl, jak na ně. Film sršel ostrovtipem a velkými pravdami. Milan Kňažko zahrál borce, co jako jeden z mála se umí vzbouřit proti autoritě. Rudolf Hrušínský starší a jeho bodový systém byl vynikající. Smutné téma humornou formou dokazuje, že i největšímu frajerovi alkohol jednou přistřihne křídla. ()

mirkaaa

Velmi kvalitně natočený film, který se zabývá problematikou alkoholismu. Děj se odehrává v protialkoholní léčebně a toto prostředí je ve filmu celkem přesvědčivě vylíčeno. Film tak trochu připomíná Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. Milan Kňažko je jako představitel hlavní role vynikající. Nezapomenutelný je ale i Rudolf Hrušínský v roli despotického Masáka. Pro Vladimíra Menšíka to ale byla jeho poslední role. Ač se ve filmu sešla plejáda českých herců, tak bohužel pro některé z nich byla jejich role příznačná, protože sami měli se závislostí na alkohol vlastní zkušenost. ()

ondrula

Je to vůbec herecký koncert, akorát jak mám podvědomou averzi ke slovenským hercům, tak mi tam dost překážel Kńažko, kterej byl bohužel skoro v každým záběru a taky se tam občas cpal Labuda. Nicméně dostatečně tento nedostatek vyvažovaly výkony Huršínskýho, Macháčka, Menšíka, Somra, Čepka a dalších mých oblíbenců. Za samotný vrchol filmu považuju scénu s Luďkem Kopřivou a Zdeňkem Řehořem. ()

vander19

Retrospektíny pohľad do československej minulosti. Koncert hereckých hviezd, medzi ktorými vyčnieva svojou životnou rolou Milan Kňažko. Film je síce občas humorný a niektoré hlášky sú fakt husto vtipné, ale poväčšine je to taká smutná satira na to, ako ľudia reagovali na totalitný režim. Aj keď je pravda, že film na túto problematiku až tak nenaráža. Skôr vyzdvihuje silu lásky a čo všetko je možné zažiť pod jej vplyvom. Podobne to prežíva aj Miloš Lexa (Kňažko), ktorého láska ku alkoholu dovedie až na liečebňu. Tu sa dostáva do rúk lekárom a ošetrovateľom, ktorí možno až neortodoxnými metódami sa snažia zabiť tohto diabla (chlast) v každom pacientovy. Práve tu prináša film aj tie humorné stránky. Celkovo som si film užíval a máločo z domácej produkcie u mňa dokáže vyvolať taký záujem. Oceňujem, že film sa nesnaží vtláčať divákovy svoj názor, ale necháva ho v pozícií, že si môže oblúbiť každú postavu a tým si o nej vytvoriť vlastný názor. ()

Prochy38

Moc povedená sestava nad velmi silným scénářem a ještě silnějším tématem. A to bych řekl, že to tehdy ještě nebylo až tak zlý, jako dnes. M. Kňažko vynikající, ale všichni tady excelují ve svých rolích. Docela mě akorát mrzí nevyužití V. Menšíka. Ten když se dostal na scénu, hned šel film ještě kousek výš, ale měl tam málo času. Jinak naprostá spokojenost. ()

kapibara

Macháček zvládl roli velmi věrohodně,možná také díky tomu,že strávil několik měsíců v psychiatrické léčebně.... ()

spiritus

Film, plný životní reality a beznaděje, ale taktéž i silné vůle a cílevědomosti. Pan Kňažko si za odvedenou práci může gratulovat, protože jeho postava Lexy, jím byla ztvárněna věrohodně a působivě. Herecké obsazení je velmi, velmi kvalitní a na filmu je to hodně znát. Hodně zajímavou rolí, je vrchní ošetřovatel Masák. Rudolf Hrušínský byl skutečně velký herec, který dokázal hrát kohokoliv bez sebemenších potíží. Role sadistického Masáka mu sedla jako ušitá. Těžce nemocný Vladimír Menšík, zde pomalu a jistě odchází ze scény. Ovšem jako nezapomenutelná legenda Československého filmu. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein