Nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jsou studenty maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Když jsou po průšvihu s poněkud skandální písničkou "na koberečku" v ředitelně, vnukne jim ředitelka školy nápad nastudovat divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu v poněkud netradičním provedení - s hudbou, zpěvy a řadou neobvyklých rekvizit. Zatímco Kendy v divadle vidí nejen příležitost pořádně si užít, pro Štěpána je to šance sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o niž se uchází i uhlazený úředník Nádeníček. To, co bylo původně jen studentskou recesí, se začne oběma autorům brzy vymykat z rukou, a to nejen vinou svérázného hereckého obsazení, ale také díky informacím v tisku, o které se postará otec jedné ze spolužaček. Podnik nabírá na velikosti, dokonce se ozve i televize, která projeví zájem natočit o představení pořad. V tu chvíli se Štěpánovi a Kendymu zdá katastrofa neodvratnou. (TV Nova)

Stanix

První a zároveň nejlepší díl celé ságy. Film oplývá neuvěřitelně kladnou atmosférou dob dávno minulých, díky čemuž se k němu budu vždy vracet. ()

smajly

Jedna hvězdička navíc za pana Kopřivu, který je naprosto grandiózní :-). I jinak je to zábavná podívaná, která v okruhu socialistických teenagerovských komedií vyniká. Film, který neomrzí, pokud se na něj nedíváte moc často - 70%. ()

Godhaj

,,Já chodím nejraději nahoře bez.“ Československé socialistické Prcičky. Už námět mě měl varovat, ale já si pořád říkal, že je to klasika, a že to určitě bude zábava. Sledovat ale dva nadržené nerdy, kteří si neustále mezi sebou žvatlají s notně homosexuálním podtextem jejich upatlané básničky, to bylo prosté utrpení. Celý příběh je vlastně jen říkankou, dá mi, nedá mi, protože hlavní hrdinka Borůvka dělá hodinku a půl drahoty. Jen tak na odlehčení je tam vsunuto, že se bude hrát nějakej Tyl a pak se to cvičí. Kříž s tím svým inťoušským doplňováním přívlastků byl na pěst, Matásek se zase zmohl jen na tupé zírání. Korunu této hloupé frašce nasazují úchylné a nechutné obrázky, které prokládají děj. Otravný hudební motiv ale nezůstává pozadu. Celkově vzato nechápu, jak se tohle může někomu líbit, byl to nejen špatný film, ale i otravný a vysloveně protivný, který jsem dokoukal pouze s největším sebezapřením. ()

RAFT

Básníci ,no co k tomuto filmu dodat snad nejlepší díl.Herecky dobře zahrané ,no jo starší roky .78% ()

Rattlehead

Vida, jak vkusně a poeticky se dá natočit veselohra o sexu pro náctileté. S americkýma sračkama na stejné téma to ani nejde srovnávat. Sice mám nejraději druhý díl, ale i tento první je báječný. Tvůrcům se podařilo vytvořit velké množství skvělých vedlejších postav (Kopřiva, Somr, Filipovský, Císler, Navrátil) a vložit jim do úst nezapomenutelné proslovy. Vynikající muzika Zdeňka Marata. Dnes už si asi nedovedeme představit, jakým zjevením musel být tento snímek pro mladé v Československu roku 1982. ()

Lumpus

Namaluju tvoje ruce dvě ještěrky na opuce na okamžik spící líně Namaluju tvoje ruce dvě lastury na mělčině Namaluju tvoje ůsta ránu která nezarůstá vykrojenou z milích slůvek Namaluju tvoje ůsta šnuru perel od borůvek Namaluju tvoje ňadra dvě kuličky z počítadla když se spolu usadí. Namaluju tvoje ňadra dva domečky v podhradí ()

macetoma

Takový rozjezd, seznámení se s postavami, dobrý začátek této budoucí "trilogie" o básnících. Dávám 4 hvězdy. ()

Patches1984

Jako ilustrace maloměstského života osmdesátých let funguje skvěle. Děj sice jednodušší, ne vše je dotažené, většina nápadů spíše jen načrtnutá, ale na druhou stranu oceňuji několik vložek s "filozofickým" přesahem. Nemluvě o tom, že některé momenty mi na svou dobu přišly celkem odvážné. 7/10 ()

ostravak30

Z celé série básníků se jedná o nejlepší film. Od čtvrtého dílu si tak lze jen postesknout, že je škoda, že tvůrci svých fixních ideí nenechali a nezanechali básníky s tím, že si odnesl do života Píšťalku. Tak jako tak tady nevím, co chválit víc. Zda výkony největších herců jako J. Somr, F. Filipovský či i dalších jako pana Císlera nebo O. Navrátila. Nezapomenutelné taneční kreace F. R. Čecha, vtipné songy použité pro divadlo či některé, dnes už legendární hlášky, dotvářejí film, na který se vždy s láskou dívám a stále se směju, jako bych ho viděl poprvé. Vynikající komedii jsem původně dal o hvězdu méně, ale teď zvažuji a sám sebe se ptám: Proč vlastně? Nemám co vytknout. Skvělé herecké výkony, hudba, animace i scénář. ()

Tominni

Jo tenkrát, když Štěpán a Kendy hráli divadlo! Asi nejlepší díl básníků. První láska k Borůvce, spoustu krásných malých rolí......Filipovský, Kopřiva, Ringo Čech, Oldřich Navrátil......a hlavně velká spousta hlášek. Raz, dva, tři, ctyři, pět piv tady na ty mladý pány aneb až objevím naftu nebo petrolej, tak mě moje milá zpátky nevolej! ()

Gamekeeper77

Výborný rozjezd legendárních básníků. Dokonale vybrané postavy a inteligentním humorem napěchované dialogy dělají z téhle komedie o dvou umělecky aktivních studentech skvělou a vkusnou zábavu nejen pro umělecky aktivní studenty, ale i pro všechny milovníky téhle poctivé, předlistopadové, avšak režimem netknuté české filmové tvorby. Poprvé hurá! 85%. ()

PlayEasy

Konečně jsme tuhle českou klasičku 80-ek zhlédli a popravdě se nám líbila poměrně slušně. I když se tam střídali skvělé hlášky (viz. Somrova pravidla) tak i špatné. Nicméně tento film je žijící legenda, která fakticky nestárně. Ach ta báseň Borůvce! 75% ()

Hawaj

Za komančů teda dost zjevení. V tom filmu se člověk hned zabydlel. Sice místy lehce povrchní, ale s radostí to tvůrcům odpustíte protože to vzápětí vyváží vtipně sžíravý humor. Super Štěpánek, super hlášky celkem nezávaznej vodvaz což bylo za socíku celkem nevídané. Císler mě rozsekal a F. R. Čech byl taky zábavnej. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek