Nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jsou studenty maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Když jsou po průšvihu s poněkud skandální písničkou "na koberečku" v ředitelně, vnukne jim ředitelka školy nápad nastudovat divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu v poněkud netradičním provedení - s hudbou, zpěvy a řadou neobvyklých rekvizit. Zatímco Kendy v divadle vidí nejen příležitost pořádně si užít, pro Štěpána je to šance sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o niž se uchází i uhlazený úředník Nádeníček. To, co bylo původně jen studentskou recesí, se začne oběma autorům brzy vymykat z rukou, a to nejen vinou svérázného hereckého obsazení, ale také díky informacím v tisku, o které se postará otec jedné ze spolužaček. Podnik nabírá na velikosti, dokonce se ozve i televize, která projeví zájem natočit o představení pořad. V tu chvíli se Štěpánovi a Kendymu zdá katastrofa neodvratnou. (TV Nova)

RigorMortis

Tínedžerská komédia z minulého režimu. Aj napriek tomu však omnoho kvalitnejšia a príjemnejšia, než tie dnešné. Herecké výkony fajn, hudobný doprovod tiež, k tomu zvláštny pocit nostalgie z niečoho, čo som nikdy nemohol zažiť (vraj na to existuje názov). Postava prehnane snaživého Nádeníčka iritovala, zahral ju však dobre. ()

Pitryx

Kdysi v kině to bouřilo smíchem při některých hláškách. Já se bavil také, ale upřímně řečeno, představitel hlavní role je mi protivný. Kazil mi celý filmy a také ostatní díly. Bez něj bych hodnotil o hodně výše. Ostatní byli v naprosté pohodě. Mne nejvíce zaujal pan Čech, ale také pan Císler. Občas si to pustím, tak jednou za tři roky. ()

(fjw)

Nádeníček, Emil Nádeníček :D Paráda, další česká klasika. Pavel Kříž ve skvělé formé, kterou podá pak i ve dvou skvělých pokračování. "Ty máš kukadla, jako zrcadla:) ()

Danulinda

Chémii na jedničku umí pámbůh, na dvojku já, na trojku souška ředitelka - možná, na čtyřku ti nejlepší z vás, no a na pětku ti ostatní :-))) . Role přesně pro skvělého pana Somra. V počátečních třech dílech platilo téměř přísloví, že co herec, to úžasný výkon. Namátkou: Kodet jako režisér, Císler jako (pod)rejža, Kopřiva jako tanečník Hugo (Bazalééé :-) ), Olda Navrátil jako "sprinter" Nádeníček a samozřejmě klenot každého filmu pan Filipovský - jedna, dva, tři, čtyři, pět - pět piv na tyhle dva pány :-) . ()

SB

Viděl jsem to už poněkolikáté a překvapilo mě, kolik dobrých a vtipných nápadů tam je a jak je to příjemné a nenásilné pokoukání. I tomu komoušizmu se podařilo vyhnout. ()

baxz

Výborná komedie se sympatickou ústřední dvojící a s celou plejádou výborných postav ve vedlejších rolich, L.Kopřiva, F.Čech, O.Navrátil, F.Filipovský, J.Císler. Víc než slušný start prozatímní pentalogie. ()

moviepill

Na plný počet to nie je, ale zábava je to aj tak prvotriedna. Chvalabohu, že miestne televízne stanice občas pustia túto komédiu do éteru. To isté platí aj o jej pokračovaní na vysokej škole a počas lekárskej praxe... ()

Thovt

první díl měl rozhodně mejlepší herecký obsazení, zvlášť František Filipovskej předved bez nadsázky dokonalej hereckej výkon. v dnešní době to už ale chce od diváka trochu shovívavosti, čas se na tomhle kousku trochu podepsal ()

Reiner odpad!

Sice chápu, že se to někomu může líbit. Bohužel, mezi ně však nepatřím. Nevím, co je na tom tak skvělého, vtipného a úžasného? Tato tvorba jde zcela mimo mě. ()

blondboss

Táto séria o básnikoch ma nikdy nejako zásadne nezaujala. Je to síce teenage movie z dôb hlbokého socializmu, avšak na môj vkus až moc jednotvárne a nudné. Plusom je ale plejáda tých najkvalitnejších českých hercov onej doby, ktorí tomuto snímku dodávajú punc kultovosti. Každopádne u mňa si to nezískalo veľa sympatií. 55 % ()

Gig

První tři filmy mají duši básníka. Poté se to bohužel blíží kameňákům. Tady naši hrdinové jsou ještě děti, co se z nich stávají dospělí. Kdo by neznal Borůvku a jak Šafránka provokovala kukadly s Nádeníčkem. No a nejde zapomenout na malou roli Kodeta, coby režiséra, jak vytřeští oči, při natáčení hry študentů. Tu část si ukradl pro sebe. ()

tee

Střední škola jako jedno z nejlepších období života bývá v českých filmech vtipným tématem a nejinak je tomu u debutu poety Štěpánka. Nápad maturantů s divadlem je vtipný stejně jako Štěpánovo první (za)milování a Šuby duby Amerika a kukadla jak zrcadla jsou nezapomenutelnými hesly jednoho z nejzdařilejších dílů básnické tetralogie. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek