Nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jsou studenty maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Když jsou po průšvihu s poněkud skandální písničkou "na koberečku" v ředitelně, vnukne jim ředitelka školy nápad nastudovat divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu v poněkud netradičním provedení - s hudbou, zpěvy a řadou neobvyklých rekvizit. Zatímco Kendy v divadle vidí nejen příležitost pořádně si užít, pro Štěpána je to šance sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o niž se uchází i uhlazený úředník Nádeníček. To, co bylo původně jen studentskou recesí, se začne oběma autorům brzy vymykat z rukou, a to nejen vinou svérázného hereckého obsazení, ale také díky informacím v tisku, o které se postará otec jedné ze spolužaček. Podnik nabírá na velikosti, dokonce se ozve i televize, která projeví zájem natočit o představení pořad. V tu chvíli se Štěpánovi a Kendymu zdá katastrofa neodvratnou. (TV Nova)

jasanka

Občas v TV vídám menší úryvky z více dílů, proto jsem v téhle "sáze" měla trochu zmatek, a rozhodla jsem se to napravit. První díl je tak nějak o ničem (jak už tak české komedie z toho období bývají) - u některých filmů mi to vadí, u některých ne, pokud mě děj chytne nějak jinak. Tohle sice nebylo úplně špatné, ale chybělo tam to "něco", co by film posunulo trochu výš. ()

adriane9

Miluju básníky.. všechny..A i když je ten Štěpán tak škaredej, stejně jsem pokaždé chtěla aby mi taky zabásnil..Všechny díly do jednoho si můžu každoročně pouštět a bezpečně vím, že mě neomrzí... protože, "Namaluju tvoje ruce,dvě ještěrky na opuce" a hlavně "Polož mi ruku do klína a zavři oči, někdy tak všechno začíná a někdy končí.." ()

Bozvav

krásné, milé a vtipné. Ve své době nepřekonatelná pecka. Můj třetí nejoblíbenější. Hudební stránka velmi působivá. Výborný Ringo Čech a Jiří Císler.. Za mne 85%. ()

zdeny99

Dneska již kultovní film, který zrodil legendární dvojici Kendy-Šabránek. Slávu mu přinesla ta jeho prostá lidskost začínající skvělými hláškami přes písničky, které se prostě vryjí do paměti, až po neodmyslitelné animace Adolfa Borna. Mě se tedy ty ilustrace nelíbí, ale dneska si již ten film bez nich nedokážu představit. Spíše oceňuji ten scénář, který se skutečně povedl. Především vynikne ohodnocení chemikáře od jedničky po pětku, odhozená kostra, froté ručníky a zhodnocení "tiskové konference" po divadelním představení Františka Filipovského. [21804. hodnocení, 278. komentář, 78%] ()

Andronikos

S umanutou snahou zaujať diváka príbehom maturanta, umanuto baliaceho nie jednoznačne sympatickú slečnu, bezmála bez nápadu a šťavy, neschopný poriadne využiť nosnú líniu príbehu (príprava "alternatívneho" spracovania klasického divadelného kusu) predstúpil pred československých filmových divákov roku pána 1982 kolektív súdruha rejžu D. Kleina - a zožal potlesk! Nie však o tridsať rokov neskôr u mňa. - Aby som len nekritizoval: toto považujem za zaujímavé momenty filmu: výsmech z vtedy bežnej vyprázdnenej oficióznej frazeológie (aplikovateľný mutatis mutandis i dnes), vcelku pôvabné, miestami až éterické rýmovačky a... no... až si na niečo ďalšie spomeniem, dopíšem. :) ()

Hapretor

Je to dějem, postavami a událostmi protivný film - jen z totální nouze a Pavel Kříž je podle mě jeden z nejhnusnějších herců u nás. Ble ! ()

helloween93

Somr jako profesor chemie a Filipovského historka o bezrukém Frantíkovi. Samozřejmě to vše doplněno titulní skladbou od Víti Vávry. 3* ()

Rathalos

Nezabudnutelna komedialna seria o basnikoch so skvelym Pavelom Krizom,ktora vo vas zobudi krasne spomienky na stare casy,uz len z nostalgie davam vsetkym dielom plne hodnotenie...:-) ()

MickeyStuma

Nejslavnější a svého času, co se týče návštěvnosti kin, nejúspěšnější ryze česká romantická komedie, o které málokdo ví, že byl na nějakou dobu dokonce trezorový. Schvalovacímu úřadu se nelíbilo nějaké nové vidění světa, či co. Nakonec byl do kin přeci jen uvolněn, ale musely se z toho vystřihnout nějaké ty básničky. O to víc se úspěchu snímku přikládá ten fakt, že neměl z donucení naprosto žádnou reklamu. Inu, opět se potvrdilo známé rčení o tom, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Snímek natočil do té doby režisér detektivních filmů Dušan Klein, který si dle knihy Ladislava Pecháčka napsal i scénář. A byla to trefa do černého. Snímek je svým způsobem nadčasový, neboť takovýto příběh se může odehrát v každé době, a svým pojetím je v podstatě nepřekonatelný. Příběh dvou chlapců v pubertě snažící se zkomponovat divadlo. To je to, oč tu běží. Jeden z nich je nějaký Štěpán Šafránek, který si během toho prožije i svoji první lásku. A není divu. Borůvka, nebo-li Marcela Borůvková, kterou si zahrála Miroslava Šafránková, je svým půvabem vskutku kouzelná. Spousta humorných i naivních situací plná mouder a ukázkových hereckých kreací dnes již mnohých hereckých legend, z nichž nejvíce vyniká František Filipovský. Jedná se zkrátka o snímek, ke kterému se starší generace rádi vrací a kupodivu jím nepohrdnou ani generace nové. Film o mladých pro mladé zaručuje zábavu, romantiku i poučení. ()

Joeey

První díl z počátku osmdesátých let nám poprvé představí Štěpána a Kendyho, kteří v posledním ročníku střední školy připravují divadelní představení - Tylovu Lesní pannu... Tento díl se od ostatních liší ... jednak že je první :)) ale také tím, že je zaměřen hlavně na to divadlo... To však neznamená, že by postrádal humor nebo to hlavní - podle čeho mají všechny díly v názvu "básníci" - a to recitování básniček Štěpánovým láskám...... ()

tranquill

Vtipné dialogy i monology, šťourání do systému, který to překvapivě zkousnul, výborné herectví, prostě "novodobá" klasika! ()

JimiH

Zestárlo to... ale má to něco do sebe tou rebelskou atmosférou, dialogy a celkově charaktery. Navíc to pojetí je naprosto odlišné od soudobé produkce. Jen ten Víťa Vávra na začátku to dost kazí... ()

PavelZava

Měl byste jít k doktorovi pane Valerián. (Fr.Filipovský) Doktoři dokážou vymyslet jen papiňák, gilotýnu a Sherlocka Holmese. Emil Nádeníček se rozcvičuje: *** Lo-dý-ha ()

Ozzy2

Tak koukat se na to celkem dá,ale zase taková bomba to není.A ten vkus Šafránka.....ani jedný z jeho holek bych básničky rozhodně nepsal.Ale u nás prostě hezký herečky nejsou.Vyjma Vejmělkový,ale ta se mi natolik zprotivila v seriálu Chlapci a chlapi,že ani ona už se mi nelíbí.Působí na mě jako slepice. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek