Dospělý Štěpán Šafránek už ztratil mnohé ze svého mladistvého elánu. Už nerecituje dívkám básničky a jeho vzdor vůči nejrůznějším nepořádkům má příchuť hořké ironie. Když Kendy natáčí v nemocnici reportáž, sestříhá Štěpánovy odpovědi tak, že vyzní jako výsměch velmi ctižádostivému řediteli nemocnice. Samozřejmě se to neobejde bez následků. Štěpán je vyhozen z práce a vrací se do rodného Hradiště. Zatímco jeho přátelé, známí a bývalí spolužáci se úspěšně zabydlují ve světě podnikatelských aktivit, on jen s obtížemi hledá vhodné zaměstnání. Setkání s jeho bývalými láskami mu přináší řadu zklamání, jeho jedinou útěchou je sympatická lékárnice Ute. Poprvé ji potkal na slavnosti místního Sokola, kde asistoval jako lékař, podruhé v lékárně, kam přišel pro léky mamince. Odměřená žena si ho však nepouští příliš k tělu. Jeden z bývalých spolužáků mu sice dohodí skvěle placené místo na soukromé klinice, kde se léčí bohatí pacienti se sexuálními poruchami, Štěpánovi se však taková práce nelíbí a brzy odejde. Jediné peníze, které vydělá, jsou za nápady, kterými zásobuje reklamní agenturu svého bývalého soka v lásce, Emila Nádeníčka. Nakonec se zdá, že i on konečně najde, co hledá. (TV Nova)

Stanmi

Náš starý známý doktor Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) se snaží nálezt novou práci i lásku v nově budované, tržně orientované společnosti... Inu zdá se, že kapitalismus filmovým Básníkům moc nesvědčí, protože kvalita i zábavnost oproti úvodní trilogii šla dolů. Příběh se sice snaží držet nějakou souvislou linku, ale často mi to přislo jenom jako sled jednotlivých epizodek. Ve filmu se sice objeví spousta známých tváří z minulých dílů, ale mnohé působí spíš jako karikatury sebe samých a skutečně sympatickými postavami tak jsou jenom samotný Štěpán Šafránek, jeho nová láska Ute (Tereza Brodská) a samozřejmě prof. Ječmen v podání Josefa Somra, který si naštěstí udržel svůj inteligentní humor. Přesto nemůžu čtvrté Básníky zcela zatratit, protože místy to stále ještě jsou Ti Básníci, ale na své předchůdce tento snímek prostě už nemá. ()

Eire

Badat na tomto "diele" vacsi casovy odstup od orig trilogie. Zda sa ze KLEIN sa nezmieril z odchodom socializmu.... Tereza B. je urcite najslabsia Stepankova kocka. Bohuzial... z nostalgie 75% ()

tsatsiki

Nejslabší, jinak ze skvělé série o básnících.Poetika je tu tam a celé je to napsané na nově vzniklou porevoluční dobu,ale pár vtipů tam je a neurazí. ()

blondboss

Táto séria mala už v tom čase najlepšie roky za sebou a toto pokračovanie to len potvrdilo. Primálo humoru, priveľa sentimentu a akýsi prapodivný príbeh, ktorý mi v základoch nedával zmysel. Každopádne isté rysy prvotnej trilógie to malo a dalo sa na to celkom pozerať, takže u mňa čistý priemer, ktorý nijako nevybočuje nejakou výnimočnosťou a ktorý si pozriete maximálne raz. 50 % ()

Alden_Larson

Oproti původní trilogii to je zhoršení, ale i tak to je docela dobrý film. Všechny, co se mi líbí na původní trilogii je zde zkrátka výrazně slabší. Děj je zajímavý, ale přišel mi moc chaotický. Nejvíce se zhoršil humor. Pár vtipných momentů tam je, ale film není zdaleka tak vtipný jako jeho předchůdci. Taky mi vadilo, že v některých částech použili záběry z předchozích filmů. Řekl bych, že jediný účel tohoto rozhodnutí je, aby divákům připomněli existenci oněch předchozích filmů. 6/10 ()

Gig

Po skvělé trilogii podle knížek o láskách Štěpánka si řekl režisér Dušan Klein po revoluci, že zkusí navázat na svůj opus. Řekl si, Šafránek, Kendy nám zestárli, jsou po škole, je jiná doba. Je toho tolik, co říct nového a ukážeme, kde se naši hrdinové posunuli. No a výsledek? Tak na půl. Pár fajn momentů, nostalgie funguje. Ale trochu to vyzní jak třetí Slunce, seno. Pořád fajn. Jen už to není ono. Snad je to to tím, že nejdřív vznikly knihy. A tu máme pokračování, které se snaží rozvíjet původní ukončený příběh. Navíc už se tu tlačí trochu na pilu a některé vtípky se snaží být kameňáky. Ale pořád je to ještě fajn. "Bratře, ztratil jsi péro." ()

lehkoživka

Básník versus "zkažená" společnost, která chce jen vydělávat prachy. Ještě že je tu "alternativní" Tereza Brodská. Jednoduché jak facka a stejně tak chytré. Škoda, básníky jsem mívala ráda a Klein i Pecháček mají na víc. ()

jjjerry

když vidim jaký se točí filmy 20 let po revoluci, musim přehodnotit a zvýšit na 4*. Tenhle film je slabší než předchozí, ale stále se na něj hodně lidí, včetně mě podívá znovu. Nevím proč je hodnocen tak nízko. Film ukazuje počátek 90.let které nebyly ve všem tak svobodné, jak si mladý idealista doktůrek myslel. ()

EddieIron

Nikdy to nemělo vzniknout,ale dá se to nějak vydržet.Začala doba,kdy chtěl každý vytřískat prachy co nejrychleji,takže došlo i na Básníky.S původními filmy to nemá nic společného,ale pár vtipných scén se objeví.Především ti,kdo tu dobu radostného budování kapitalismu pamatují si připomenou ty tehdejší podnikatele.Celkově to ale nestojí za nic a mě osobně strašně vadil tehdy všudypřítomný Vašut.Ale to nejhorší mělo teprve přijít.... ()

ALchemik

Zas tak hrozné to nebylo. Zcela přesně dokumentuje stav společnosti v době vzniku filmu. Kdo to zažil, ví že to tak bylo. Já se tomu tenkrát smál taky a stejně jako dnes po dvaceti letech od vzniku filmu... ()

Mainer

Tohle se mi dycky líbilo a ten díl se povedl alespoň co se týče kontextu doby; dneska je skvělý vidět ten punkovej stav těsně po revoluci a přestože to patří mezi dva slabší kousky, rozhodně to neni jenom na 50%... ()

mikiqex

Měl jsem v paměti různé útržky z Básníků, které ale v každoročních televizních reprízách nikde nebyly. Když jsem se po dlouhé době, prakticky dvacet let od natočení, rozvzpomněl, že vlastně existuje ještě tenhle film a zkouknul jej, pochopil jsem, proč jej televize vynechávají. Film na jednu stranu docela výstižně ukazuje onu porevoluční dobu, plnou životních zvratů, nástupu kapitalismu, privatizace a začátků soukromého podnikání. Na druhou stranu ale s odstupem času vypadá zároveň jako její vlastní karikatura. Je to koncentrát části života mnohých z nás, která z dnešního pohledu působí tak nějak divně a ani Básníci v kvalitním průměru to nezachrání. Třeba za dalších deset let bude možné určitý patos toho všeho brát s ještě větším nadhledem, stejně jako tomu je dnes s reáliemi těch předchozích dílů. ()

Tuty

Nemůžu si pomoct, ale mě se to celkem líbilo, pár slušných hlášek, výborní Zedníček, Somr, Vetchý a Töpfer. Naopak mě mrzí občas až přehnaná naivita role Štěpána Šafránka a trapná hudba... Poslední díl oproti tomuhle působí naivně a dětinsky! ()

SZYslak

Stepan Safranek dostal do ctvrteho pokracovani radne dokurveny porevolucni firmware. Jakoby nestacilo trikrat a dost. CELE VELEDILO PROVAZEJI A ABSOLUTNE DEGRADUJI OTRESNE POSTSYNCHRONY. Takze Klein, voni v botach od Aligatora slapli do peknyho hovna. Kdyz to neumej, tak radeji ucej na FAMU. ()

zigy

Laťka byla nastavená příliš vysoko.....tvůrci zjevně měli ambice reflektovat dobu raného kapitalismu v českých zemích, což se docela povedlo, horší už je to s humorem, protože hlášky a frky už nejsou, co bývaly, až na výjimky. "Budete platit šekem, nebo kešem?" "....Spíš penězma..." Možná by to bylo i na čtyři hvězdy, kdyby tam nebyla nesympatická Tereza Brodská. Kam se poděl Štěpánův vkus? ()

Kozlowski8

Přišla sametová revoluce a Štěpán se se svojí naivní a zásadovou povahou se smyslem pro spravedlnost nedokáže (a nechce) ztotožnit s dravým a citům a romantice nepřejícím prostředím nastupujícího kapitalismu. Básníkům v Čechách odzvonilo. Básníkům na filmovém plátně však mělo odzvonit třetím dílem, protože toto je už jen křečovitá snaha o laskavý a inteligentní humor, nemá to koule, nemá to atmosféru, chybí zajímavá hlavní ženská postava. Vcelku strmý pád dolů. 45%. ()

jopal

Na tuto seriu sa treba pozriet s odstupom casu, ako som to urobil ja. Krasny prehlad smerovania spolocnosti do coraz vacsich sraciek. Straca sa socialisticka ludskost a nastupuje kapitalisticky hyenizmus. ()