Dospělý Štěpán Šafránek už ztratil mnohé ze svého mladistvého elánu. Už nerecituje dívkám básničky a jeho vzdor vůči nejrůznějším nepořádkům má příchuť hořké ironie. Když Kendy natáčí v nemocnici reportáž, sestříhá Štěpánovy odpovědi tak, že vyzní jako výsměch velmi ctižádostivému řediteli nemocnice. Samozřejmě se to neobejde bez následků. Štěpán je vyhozen z práce a vrací se do rodného Hradiště. Zatímco jeho přátelé, známí a bývalí spolužáci se úspěšně zabydlují ve světě podnikatelských aktivit, on jen s obtížemi hledá vhodné zaměstnání. Setkání s jeho bývalými láskami mu přináší řadu zklamání, jeho jedinou útěchou je sympatická lékárnice Ute. Poprvé ji potkal na slavnosti místního Sokola, kde asistoval jako lékař, podruhé v lékárně, kam přišel pro léky mamince. Odměřená žena si ho však nepouští příliš k tělu. Jeden z bývalých spolužáků mu sice dohodí skvěle placené místo na soukromé klinice, kde se léčí bohatí pacienti se sexuálními poruchami, Štěpánovi se však taková práce nelíbí a brzy odejde. Jediné peníze, které vydělá, jsou za nápady, kterými zásobuje reklamní agenturu svého bývalého soka v lásce, Emila Nádeníčka. Nakonec se zdá, že i on konečně najde, co hledá. (TV Nova)

Bozvav

Ne zcela zdařilý pokus ukázat, jak to jde v Čechách se vším z kopce. Pár vtipných hlášek a momentů bylo, Brodská skvělá, ale chybělo tomu ona vlídnost předešlých dílů. I tak vcelku v pohodě. Za mne 55%. ()

zdeny99

Čtvrtý díl básníků je nenásilně násilným vpádem do demokracie. Podle mě přesně vystihuje začátek 90. let, která nabízela volný prostor k podnikání a s ním ruku v ruce jdoucí reklamu. Mě se tento nástin nové doby opravdu líbil a společně s typicky Šafránkovskými problémy je pro mě čtyřka dokonce lepší než trojka. Vrací se Jeskyňka a Píšťalka, naštěstí už zapomněl na tu první poetickou Káču Borůvku, co sama nevěděla, co chce. Jen ta jeho nová láska Tereza Brodská mi sem nesedla. Vžďyť vypadala jako kluk! [14763. hodnocení, 239 komentář, 51%] ()

tragos

Normálně bych dal tři, ale protože je to pokračování něčeho mnohem lepšího, nezbývá než jít níž. ()

Elin

Nechápu jak se mohlo natočit pět dílů. Až na pár vyjímek jsem se neuvěřitelně nudil. A rýmy jenž se linou z úst pana Kříže, bych jen těžko nazval poezií. Ale to asi nebylo ani cílem. ()

wictoria

Pro mě byla a je favoritka Píšťalka (Eva Vejmělková), tou trojkou to prostě mělo skončit. Navíc mi příjde ujeté, že je vcelku jasné, že to dítě má s ním, ale vůbec nemá potřebu to řešit... ()

Bansheee

Jak moc mám ráda předchozí díly a jsou pro mě neustálou zábavou, tak o to víc nemám ráda toto pokračování. Typický příklad, že všeho moc škodí. Pokračování stojí za nic. Štěpán už jen a jen loser, humor a nadsázka se nám kamsi vypařil a korunuje to ještě Štěpánova nová láska Brodská. Její postava je asi tak příjemná jako herpes. ()

helloween93

Nejprve musím uvést, že je tenhle díl má první zkušenost s básníky. Na snímku se stejně jako na většině porevolučních filmů podepsala ta doba. Režim byl definitivně pohřben a všichni byli najednou zapálení kapitalisté. Vznikaly firmy s anglickými názvy, každej honil jen byznys, kdo měl cizí auto byl polobůh. Takhle značně idealizovaná je ta doba v těhle filmech, ale ono to možná má něco do sebe. 3 hvězdy si inteligentní humor zaslouží. ()

Hapretor

Je to dějem, postavami a událostmi protivný film - jen z totální nouze a Pavel Kříž je podle mě jeden z nejhnusnějších herců u nás. Ble ! ()

gombarix

Přistupoval jsem k tomuto filmu s velkou vstřícností, ale opravdu je podstatně horší než předešlé tři díly básnické série. Autoři se snažili zachytit bouřlivý tep doby a v jednotlivostech se jim to i povedlo, ale výsledkem je narychlo splácaný mišmaš. Dobrého humoru je poskrovnu, spíš se jedná o hořkou satiru na porevoluční snahy o rychlé zbohatnutí jakýmkoli způsobem. Kontrast mezi Štěpánovou nepraktickou morálkou a upřímností, a bezskrupulózní pragmatičností těch ostatních je zdůrazněný do té míry, že z většiny postav jsou jen neživotné karikatury. Film jako celek je zajímavý dokument doby, ale jinak je dost nepodařený. ()

MickeyStuma

Na počátku devadesátých let minulého století vzniklo mnoho českých snímků vypořádající se s komunistickou minulostí a ohromným nadšením po svobodě a podnikání. A těžko říct jestli bohudík či bohužel, nevyhnulo se to ani básnické série, která dle původních plánů měla mít pouze tři filmové díly. Jenomže to právě bylo ještě za onoho komunismu a jak je vidět, po politickém převratu tvůrci prostě myšlenkově neodolali a dali vzniknout filmovému dílu čtvrtému, který v podstatě nabízí to samé co předchozí díl třetí, jen v jiné době. Pokud tedy socialistické zdravotnictví nebylo procházkou růžovým sadem, tom kapitalistické už teprve ne. Opět se tedy ryzí realita kloubí s lehkou satirou, která navíc danou naivitou mnohých předčí očekávání. Snaha neubírat na zábavnosti a svěžesti je sice znatelná, ale přesto už to prostě nějak není ono. Inu, dospělost je dospělost. A tak tvůrci nezapomněli ani na předešlé Štěpánovi lásky a postavili příběh tak, aby se s nimi postupně zase potkal. A má tady novou? Svým způsobem má a je to lékárnice Ute. S těmi veršíky to však už není takové, jako kdysi. Mladická nerozvážnost v opojení dospělosti stále neutuchá a tak o humorné situace stále není nouze. Bohužel to však celkově vytváří pocit, že jo už se tak nějak, jednoduše lidově řečeno, vaří z vody. A hlavně, příběh dluží odpověď na jednu zvídavou otázku. S kým má vlastně Píšťalka to dítě? ()

Besyn

Už jen nastavovaná kaše,která jasně dokazuje,že z tohoto tématu už bylo vše vyždímano v předchozích třech dílech.Ani radši nechci vidět jak dopadne pětka. ()

Joeey

Ne že by to nemělo zajímavý příběh nebo že by se vytratil humor, ale vytratila se ta "básníkovská atmosféra", která když chybí, tak to nezachrání ani hlášky, které tento díl nepostrádá... ()

tranquill

Řekl bych standardní komedie s novými tématy týkajícími se mladé polistopadové demokracie. Ale už to není tak vtipné a kvalitní jako předchozí filmy. ()