Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

• Česko Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje (více)

Princezna Leia prchá ve své kosmické lodi před pronásledovateli ze strany Impéria. Na palubě lodi se totiž nacházejí tajné plány nové děsivé zbraně, Hvězdy smrti, kterou Impérium právě postavilo. Loď princezny Leii dohoní loď rytíře Temné síly a jednoho z nejbližších spolupracovníků císaře Impéria, Darth Vadera. Po krátkém boji je posádka lodi princezny přemožena a sama princezna je zajata. Darth Vader nařizuje prohledat loď a ukradené plány najít. Ty se už však na lodi nenacházejí. Princezna je ukryla do malého androida R2-D2 a toho poslala společně s androidem C-3PO v záchranném modulu na blízkou planetu Tatooine. Oba androidi jsou však vzápětí na planetě zajati domorodými obyvateli, Jawy. Ti oba obratem prodají Lukovi Skywalkerovi, mladíkovi, který vyrůstá v rodině svého strýce, farmáře. Luke brzy zjistí, že R2-D2 má v sobě nahraný vzkaz od jakési Leii, která žádá jakéhosi Obi-Wana o pomoc. R2-D2 se však v noci ztratí, a tak se druhý den ráno Luke společně s C-3PO vypraví androida hledat. Cestou je přepaden Písečnými lidmi a místní poustevník Ben mu zachrání život, když Písečné lidi od Bena odežene. Luke s úžasem zjišťuje, že Ben je ve skutečnosti onen hledaný Obi-Wan. Obi-Wan se Lukeovi přizná, že je rytířem Jedi, a předává mu světelný meč. Také Luka žádá o to, aby s ním vyrazil princezně Leie na pomoc. Luke to zprvu odmítá. V té době však na Tatooine přistane výsadek vojáků Impéria, kteří při hledání uprchlých androidů povraždí několik místních Jawů a také Lukova strýce a tetu. Luke se chce pomstít a přidává se k Obi-Wanovi. Společně vyrazí do blízkého města a hledají zde pilota, který by je odvezl na planetu Alderaan. Po kratším hledání narazí na pašeráka Hana Sola. Ten jim slibuje odvoz ve své lodi Millennium Falcon. Sám Solo je rád, že se dostane z planety, protože má problém s dluhem, který nezaplatil místnímu gangsterovi, Jabba Huttovi. A tak i on je rád, když urychleně odletí s Lukem, Obi-Wanem a svým chlupatým pilotem Chewbaccou z planety. To už však jejich loď pronásledují stíhačky Impéria... (TV Prima)

TostTom

A jo, tohle mělo něco do sebe. Musím říct, že jsem od toho neměl moc velká očekávání, když jsem věděl, že to má přes 45 let, ale nakonec mě to mile překvapilo a ty efekty nebyly vůbec špatné, jasně sice se nejedná o žádný zázrak, ale na to jak je to staré a když to ještě ke všemu porovnám s novějšími filmy z přelomu tisíciletí, tak to teda není ale vůbec špatný. No co dál říct, bylo to skvěle zahrané, super příběh a nejvíc jsem si užil, když byl na scéně Obi-Wan Kenobi a Han Solo a nebo taky přímo Darth Wader, který byl skvělý. Pěkně to začalo i skončilo a musím říct, že se i těším na ty zbylé dva díly a na to jk to celé dopadne. 8/10 ()

peetrejr

Už keď teda bol ten štvrtý máj (Star Wars deň), tak som si povedal, že reku pripomenúť si tento skvost by neuškodilo. Nebol to môj prvý SW film, prvý bol kvázi "ten prvý", Phantom Menace, ktorý bol veľmi podivným zážitkom ale dnes sme tu kvôli originálnej trilógií. Predstavte si, že ste v roku 1977 a do kín k vám príde tento ambiciózny snímok. No po prvé, posral by som sa od radosti, lebo vidieť toto v kine? To proste chcete. A po druhé, pravdepodobne by som to v kine neuvidel, lebo však CŠR bola pod istou nepeknou nadvládou. Je pravda, že príbeh je biblia, Pán prsteňov a druhá svetová vojna dokopy. To ale nevadí, lebo to je tak geniálne! Stáva sa mi, že čo keby by som si nepozrel nejaké Star Wars? Tak zapnem štvorku a ako po pravde, nie je to už to ako to bolo po prvý krát, a pretože to ešte má dve hoďky, tak to môže miestami pôsobiť ako ideálna mučiareň. Ak sa na to ale pozriete z hľadiska, že to kultovka, ktorú musí každý vidieť, tak je hneď iná reč. Myslím, že dosť bolo pokecu o filmom ako takom, vrhnime sa na dej. Dej je ako som už povedal mix, ale aj mixle pixle sú parádne, tak prečo aj práve SW by nemalo byť? Ono je perfektné. Herci sú síce smiešni, ale to vôbec neprekáža. Lebo keď vidíte tie prekomplikované prechody či prestrihy ako z PowerPointu, viete, že ako niečo ten film robí perfektným. No ale sorry, bez najlepšieho chromého záporáka by to nemalo ani kúsok tej geniality, ktorú to má teraz. Darth Vader je proste všeobecný borec, ktorého má rád každý, a ak sa aj nájde niekto kto ho nemé rád, minimálne ho pozná. Veď aj to sa počíta... Najviac je ale Ben Kenobi, ktorý je síce vyšinutý, ale tak neskutočne legendárny, že je to až nepredstaviteľné. A duo skladané C3-PO a R2-D2, pane môj pomoc! Títo dvaja beťári sú snáď najznámejšími robotmi na svete. Čo je nejaká Siri oproti týmto dvom plecháčom? A nehovorte, že scénka v Mos Eisley kantíne nie je legendárnejšie než film samotný? Ja už ani neviem. Tu je toho toľko veľa. Napríklad aj scénka kde Ben odsekne ruku ufoncovi, ktorý obťažuje Luka a mohol by som len pokračovať. Star Wars je už niečo osobné. Niečo na čom bolo v podstate založené moje detstvo. Doma mám aj peknú kolekciu Lego Star Wars z čias, keď tieto filmy pre mňa znamenali masterpiece. ()

Fidel.

Těžko asi říci co si lidé mysleli, když v roce 1977 odcházeli z kina. Já tento film viděl poprvé až v roce 1991 a byl jsem velice překvapen a nadšen. Darth Vader, Obi-Wan, Luke, Leia a Han, to jsou postavy, které se mi okamžitě vryly do paměti asi na věčnost. Velice vydařené triky a dokonalá hudba. Vesmírné dobrodružství, které odstartovalo novou filmovou éru. Film se stal komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob. Když Lucas viděl fronty ve dnech premiéry před kinosály, věděl, že síla ho bude již provázet navždy. "May the Force be with you." ()

achaja

Nejstarší Star wars.... nejryzejší myšlenka.... Multimilionář Lukas tehdy byl pouze opravdu věrný fanda scifi, který si natočil svojí scifi pohádku, kam zakomponoval krásné princezny, odvážné hrdiny brázdící svět křížem krážem(několikrát), nezkušené mladíky riskující vše pro krásné princezny, zlé lidi a příšery a samozřejmě i moudrého staříka. Filmové klišé hadr, ale dělané s láskou a zápalem pro věc. Uplně za tím vidím model Hvězdy smrti smontovaný z modelů lodiček a letadýlek, který stojí na parkovišti, jsou v něm zastrkané prskavky a okolo toho skáče kameraman s kamerou (tak to PRÝ skutečně bylo). Prostě moje srdcová záležitost ()

clump

V roce 1991, kdyz jsem Novou nadeji poprve videl v kine, mi bylo 9 let - idealni vek na to, aby me ten zazitek do konce zivota hluboce poznamenal. Pritom me uz tehdy fascinovaly politicke aspekty pribehu. ()

gumbo

Přiznám se, mám rád sci-fi. A tohle je sci-fi pohádka kteroužto miluju už od svých 5ti let. Je to pohádka z časů, kdy ještě byla Síla silou, nikdo neznal midichloriany, počítače pěkně blikali a hrdinové byli hrdiny aniž to bylo směšné. Nejlepší Hollywoodská popcornová pohádka 20. stol. ()

inutihar

Kdyby Hvězdné války nebyly, asi bych si je musel vymyslet. Další z filmů, u kterých už ani nedopočítám, kolikrát jsem je vlastně viděl. ()

Colleague

Když už Luka netrefili ani z dvou metrů do zad, začal jsem fandit zlu a těm bílým ocasům. Bohužel prohráli a asi budou prohrávat dál. Na svou dobu jistě revoluční, pro mě jako teenagera už trochu zastaralý a naivní. Průměr. ()

solid

Kdo nechtěl být po shlednutí rytířem Jedi, jako by film neviděl. Proč to vůbec hodnotit? Prostě filmový Scifi základ. ()

Pr4d3d

Opravdová klasika, díl který spustil lavinu kerá se už nezastavila. I dnes se stále staví k nejlepším Sci-Fi filmům. Úžasný a promyšlený svět s geniálním příběhem který se táhne po šest ůžasných epizod. ()

J. T. Kirk

Naprosto úžasné. Ještě aby ne, když to jsou Star Wars.. Jenom te Hamill není zrovna nejlepší herec, ale ostatní hrály jako o život, takže se to dá přehlédnout. Nejlepší epizoda od Lucase. Dokonce mě ani nijak extra nepřipadá, že by tu byly ty efekty až tak špatné. Díval jsem se postupně od první epizody a pomalu jsem si ani nevšiml, že by to byl nejstarší díl. Možná to bylo proto, že u třetí epizody se mě nelíbilo to, že bylo všechno dodělané počítačem, tohle je o dost realističtější. ()

IvcaG

Můj neoblíbenější díl první trilogie a možná že celé serie. K tomuto se se nedá snad nic vytkout nebo zbytečně okecávat. 100% ()

Illioplius

Neviem, či mám tento film hodnotiť ako súčasť šesťdielnej série, alebo samostatne. Musím ale povedať, že k tomu druhému mám istý odpor, lebo keď sa tvorcovia tohto filmu rozhodli spraviť ho štvrtým dielom šesťdielnej série (hoci aj dodatočne), museli skrátka rátať s tým, že niektoré nedostatky budú udierať do očí. A tento film je ako štvrtý diel dosť nepodarený. Vôbec mi nevadili slabšie efekty, na to si ja nepotrpím a mám aj pochopenie pre dobu, kedy bol tento film vytváraný. Ale čo bolo pre mňa vyslovene úderom päsťou do tváre, bolo napríklad to, keď sa C-3PO spýtal Luka, na akej planéte sa nachádzajú. Žeby si C-3PO nepamätal na planétu, na ktorej bol vytvorený? Namieste je aj otázka, či tieto nesúlady nie sú chybou dielov 1 až 3, no pre mňa ako diváka sú chybou práve tohto dielu, pretože v kontraste s ním mi zhoršili filmový zážitok. Ďalej by som ešte chcel vytknúť dejovú prázdnotu. Takmer celý príbeh sa odohráva na vesmírnej lodi a potom na Hviezde smrti, ktorá len tak zruší jednu planétu, no žiadne dôsledky tohoto konania film nezobrazuje – prakticky ako keby sa nič nestalo. Po celý čas tam ručí ten otravný chlpatý opičiak, ktorý je z hľadiska príbehu takmer úplne nepodstatný. A potom sa tam z ničoho nič objaví kopa rebelských pilotov lietadiel, Luke strelí do citlivého miesta Hviezdy a tá vybuchne. Fakt úžasné, no napríklad to, čo sa stalo s Obi-Wan Kenobim, ostatnými Jedi bojovníkmi, či celkovo s organizáciou rebelov, sa nedozvieme. Uvažoval som medzi dvomi a tromi hviezdami, no ak som prvému dielu dal tri, tak tomuto toľko nemôžem dať ani v tom najkrajšom sne. ()

*Colorado

Vedle nových epizod je to trošku úsměvné, ale ne špatné. Možná trošku delší, ale ne moc dlouhé. S odstupem času a při shlédnutí všech epizod je ten přechod z epizody 3 na epizodu 4 trošku těžký, ale je nutné zmínit jeden důležitý fakt - tímhle dílem to pro nás všechny začalo. ()

Hapretor

Tímto začíná jedna z nejlepších trilogií, kterou jsem měl tu čest vidět. Všichni se Lucasovi posmívali jaká to bude blbost, a přitom mu vydělala šílenej majlant. Všem vytřel zrak. Včetně mě. Hodněkrát viděno, doteď neomrzelo. Pojem Jedi a jejich filozofie je kapitola sama o sobě. Lucas prostě namáhal mozek až na dřeň a vytvořil skvost v žánru sci-fi, pohádky i akce. ()

hEROic

ale tak těch pět dám :) nejsem fanoušek star wars, ale jsem fanoušek sci-fi... a dobrý sci-fi prostě ohodnotit musím dle zásluh... 85% ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

07.02.2024

Spectacular Music of Hollywood

Spectacular Music of Hollywood

07.12.2023

Zahajovací koncert třetího ročníku Composers Summit Prague představí světové skladatele filmové hudby na jednom pódiu, kde osobně oddirigují svá nejznámější díla. Mezi významné osobnosti patří… (více)