THX 1138

Vítejte ve světě monstrózního labyrintu, kde jsou všichni obyvatelé ve stereotypních uniformách a odlidštěnou vizáž jím dodává nepřehlédnutelný lesk holohlavých lebek. Hlavní hrdina (Robert Duvall) je jedním z mnoha nádeníků v ohromném lidském mraveništi, jeho "osobnost" je symbolicky zredukována do znaků - THX 1138. Jeden z mnoha, kterého pohltila všeobjímající mašinérie. Film není komedie, ale drama, jinak by možná tvůrce mohl hledat odlehčující paralelu s Chaplinovou Moderní dobou. K procitnutí THX dopomůže základní lidská emoce, láska, a to jak jinak než v duchu revoltující generace mladých tvůrců, THX okusí "zapovězené ovoce" a přijde o panictví. Prozření mu zprostředkuje soulož se spolubydlící LUH 3417. Následně je ale LUH zabita a plod umístěn do zkumavky. THX se snaží utéct, ale je to vůbec možné? Lucas zaujme nejen příběhem, ale hlavně vizuální stylizací do spektra studených barev. Zdi kolem jsou bílé, uniformy rovněž a stejně tak bezbarvý, dokonale hrůzně sterilní, je design pokojů. Lidé v nich žijí jen z donucení, bez vyšší motivace. Možná, že je to další stádium civilizace, kde již neexistuje "velitel," jen komerční náboženství s automatickými zpovědnicemi. "Kup si barbiturát, užij si ho... cítils to? Kup si víc... a víc! Budiž ti odpuštěno, synu." (oficiální text distributora)

jondzavid

Chladná Lucasova utópia, ktorá je síce zaujímavo formálne a atmosféricky vystavaná, ale absentuje príbehom, ktorého prevedenie je neskutočne sterilné. Moje pôvodne oveľa nižšie hodnotenie zachránili záverečná akčná scéna a charizmatický Robert Duvall v hlavnej úlohe. ()

Vojcl

Wow!!! Tak takové psycho jsem snad ještě nikdy neviděl..Kam se hrabe David Lynch!!! Jenom jsem to chvílemi trochu nechápal.. ()

kaylin

Nemyslím si, že by to byl myšlenkově špatný film. To poselství v něm je. Stejně tak si nemyslím, že by to prostředí bylo špatně provedeno, ty triky jsou moc dobré, ale celá forma toho, jak je to podáno, jak je to natočeno, to mi prostě ani omylem nesedlo. Skoro jako kdyby ani Lucas nechtěl, aby na to někdo koukal. Od člověka, který natočil "Star Wars" je to pro mě prostě nečekané. ()

Damiel

83 % - Působivý kousek, ve kterém se sice mnoho neděje, ale má atmosféru a hlavně výborný závěr. A víte, co za film se asi líbilo tvůrcům Ostrova? ;-) ()

Toshiro

Na rok vzniku fakt působivé. Skoro nejde uvěřit, že stejný člověk natočil v podstatě jen tohle a pak takovou pohádku jako jsou Star Wars. ()

Hamaradža

Moje pocity sú zmiešané, keby sa Lucas miesto perfektnej (!) vizuálnej stránky filmu a celkovej technickej dokonalosti sústredil na rozvinutejší scenár, miesto nekonečného blábolenia technických výrazov a čísel ktorým zrejme nerozumeli ani herci, mohlo by ísť o film nadčasový. Myšlienka a záver pekný, ale THX 1138 je zaseknutie na polceste. ()

Blackhand47

Velice znepokojivý, sterilní a artový dystopický film, ve kterém si pomalu u každého záběru budete říkat, co se to sakra děje. Při tvorbě snímku se Lucas zcela očividně inspiroval Zamjatinovou knihou My, s níž sdílí hned několik podobností. Tou nejočividnější je samozřejmě způsob pojmenování postav. THX 1138 podle mě vyšlo v nesprávnou dobu a věřím, že kdyby Lucas film vydal v devadesátých letech nebo případně tomto století, zadařilo by se mu daleko více. Po vizuální i zvukové stránce je to perfektní. Díky obrazovkám a operátorům neustále víme, že je všechno sledováno. A ti robo-policajti jsou prostě skvělí. Hodnocení: 80 % ()

L_O_U_S

Kdo by řekl, že člověk, který dal světu HVĚZDNÉ VÁLKY, je i autorem těžkého sci-fi dramatu? Musím ocenit zejména výpravu a stylizaci prostředí, charakteristického totální masovostí, naprostým odlidštěním (o smrti člověka se hovoří jako o zničení stroje) a technokracií, kde i zpovědník není ničím jiným než plakátovým ksichtem, odříkávajícím své konejšivé repliky z pásky. Velmi neslibná vize budoucnosti, v mnoha ohledech srovnatelná s Orwellovým 1984. (511.) ()

kagemush

Lucas po natočení tohodle a Amerických graffiti se takhle jednou po ránu mrknul do své prázdné peněženky a začal přemýšlet skrze ni.Né že by byl jedinej z dobrých režisérů,kteří se vyprdli na kumšt,ale jeho je docela škoda. ()

honajz2

Vizuálně ten film vypadá naprosto skvěle a myslím, že by efekty mohl částečně obstát i dnes. Lucas si s tím prostředím poměrně dost vyhrál a proto působí tak dobře, navíc samotný nápad ten film vůbec nemá špatný. Jenže jinak to moc nefunguje. Naprosto jednoduchý děj je roztažený na hodinu a půl a i když se snaží o předání nějakých myšlenek, vyzní stejně banálně jako ten děj. Navíc tomu chybí nějaká poutavost (napsal bych, že je to chladné, ale celý tenhle film se odehrává v dost chladné společnosti a tak by tento výraz nebyl přesný) nebo něco navíc, třeba nějaký zvrat, jelikož upoutat jenom vizuálem se THX 1138 v mém případě zrovna nepovedlo. Každopádně tenhle námět (a takhle podaný) je spíš na krátkometrážní nebo středometrážní do 35 minut max., asi někdy kouknu i na ten kraťas, třeba na mě zapůsobí víc. Takhle ale moc ne. Celkově to vidím tak na 3* ()

Joe321

Lucasova prvotina, která popisuje budoucnost lidstva černě (bíle:)) jako spousta jiných. Dějová linie je jednoduchá a v celku nezajímavá, ale podání je výborné. Lidé na drogách, které potlačují jejich city a jen zlepšují jejich pracovní výkony. Jakékoliv odchýlení od standartní rutiny, nebrání "antidepresiv", sex, láska je bráno jako zločin a pachatel je potrestán smrtí. Tato vize naší boudoucnosti je tak odcizená, sterilní a podkreslená depresivní hudbou, že vás z toho bude mrazit. Škoda, že Lucas nezůstal u podobných věcí, Star Wars miluju, ale mohli jsme se dočkat spoustu dalších zajímavých věcí. - "Let us be thankful we have an occupation to fill. Work hard, increase production, prevent accidents and be happy." ()

Hees

George Lucas spravil tento zaujímavý film, ktorý sa mi naozaj ťažko hodnotí. Spoločnosť, ktorá vo filme je a nejako funguje ma prinútila zamyslieť sa ako by podobná spoločnosť naozaj mohla fungovať. No lenže film je niekedy "ako keby" naschvál zahmlený a mám pocit, že je tam snaha spraviť z tohto filmu THX 1138 artový film a to sa podľa mňa asi nehodilo, lebo to znižovalo kvality nápadu. Pri sledovaní filmu si človek kladie pravdepodobne otázku prečo by ľudia chceli žiť v podobnej spoločnosti. SPOILER Najvtipnejšie na filme je to, že keď snažia hlavného hrdinu polapiť tak na to je nejaký rozpočet, ktorý by sa nemal prekročiť KONIEC SPOILERU. Koniec je neurčitý a človek čo tento film pozeral by si zaslúžil trocha viac na konci ako v skutočnosti dostane. Myslíte si, že by sa ľudia dokázali zriecť nejakých pôžitkov za, ktoré žijú len preto, aby mali menej starostí? To je vlastne hlavná otázka, ktorú si treba vďaka tomuto filmu položiť. Vo svojej podstate sa mi film páčil, ale nie je v ňom žiadny moment čo by mu pridal body, čo by ma donútil mu dať vyššie hodnotenie. ()

MrPierc

Vizuální ostrost, chladné barvy, robotické prostředí je na vysoké úrovni, problém je v podání příběhu, který má místy strašně nudná místa. Ovšem roboti-policajti či celý systém kontroly lidí je velmi uvěřitelný. A konec mi připadá useklý, měl by tam být pohled z očí hrdiny, co vidí. ()

Aelita

Umělecká nuda - takto označil THX 1138 jeden z uživatelů csfd. Výstižnější by bylo označeni lidská nuda. A může se snad tomu někdo divit? Tomu, že je lidsky emočně nezáživné dívat se 86 minut na studený, odlidštěný, zcela sterilní svět? Proč sterilní? Protože je zbavený touhy, emocí, sexu, tvorby, barvy a tepla nehledě na barevnost, náhody a nevypočítatelnosti. Pokud se diváka skutečně zmocnil tento pocit sterilní nudy nebo spíše pokud ho opustily lidské emoce, pak lze říci, že George Lucas dosáhl kýženého cíle. A je nutné mu to uznat a přičíst k úspěchu, nikoliv mu vyčítat, že nedokázal zabavit diváka. Protože zábava není účelem tohoto filmu. Účelem je varování a nabídnutí východiska, i když nejistého a neposkytujícího žádnou konečnou a dokonalou spásu. Protože východiskem podle Lucase je jen setrvání v lidství, vždyť člověk bez emocí a přání již není člověk, ale stroj. Jenže... zachrání nás to, že zůstaneme lidmi v tomto světě, který my sami dobrovolně-nedobrovolně měníme v neznámo co, aniž bychom se nějak zásadně změnili? --- Ve svém prvním celovečerním filmu Lucas plně využil obrazů a znaků své doby - "sterilizovaní" lidé se sluchátky, mnohočetné blikající obrazovky monitorů, mechanická hlášení a příkazy - to vše evokuje atmosféru střediska řízení vesmírných letů, kde nečekaný projev lidského citu vyvolá stejný poplach jako legendární věta "Houston, we have a problem". Samotný "krásný nový svět" THX 1138, jak se již psalo v komentářích, byl inspirován antiutopickými romány 20. století, inspirací pro které zas posloužil román "My" Jevgenije Zamjatina z roku 1920. Stačí si přečíst i pouhou informaci o tomto románu na wikipedii ( http://cs.wikipedia.org/wiki/My_%28rom%C3%A1n%29 ), aby bylo jasné, jak moc se THX 1138 podobá Zamjatinovu D-503. Mnozí v těchto románech vidí jako hlavní zlo kolektiv, komunismus atp., ale ve skutečnosti je to Stroj, Velký bratr, technický pokrok, samotná civilizace, která mění divocha nejdříve v kulturního člověka a následně v post-human, jak to ukazuje čerstvé zrcadlo nastavené filmem The Social Network. --- A již jen třešnička na dortu: Zcela v duchu odeznívajícího hnutí hippies byla zvolena i samotná jména hlavních hrdinů filmů, která se vyslovují jako thex [θeks] a love [lʌv] beze zvuku "v" na konci. V pojetí Lucase tak THX a LUH jsou ztělesněním pojmů sex a láska. Sex ani lásku jsme strojům zatím nevzdali, stačí to ale pro přežití lidstva ve virtuálním Second life? ()

Rocky88

Co si vzít z filmu, kde se dialogy nesou ve stylu "THX 1138 zavolej 3348 na 225 G-Con, sektor Delta 2. 2285, máte povolení zatknout SEN 5241"? Snad jen atmosféru, kterou vytváří výrazově mrtvé postavy, studené prostředí a kvalitní práce se zvuky. Nevím, jak bych film vnímal v době jeho vzniku, ale tady zub času ohlodal skoro vše. ()

ad

Dlouho jsem nad tímto filmeme přemýšlel... Dost mi zkomplikovalo situaci, že film natočil George Lucas, od kterého jsem něco podobného nečekal ani v náznaku... Začátek je lahodný a kdyby to tak pokračovalo i dál, přibyla by v seznamu mých kultovních filmů další čárka, jenže potom se objeví postava hologramu a film, jako by začal řešit snad všechny problémy světa, ale ani jeden nedotáhl do konce+závěrečná honička je snad všechno, jen ne zábavná a dechberoucí... Samozřejmě, i tak se najdou světlé stránky, jako např. pointa, která sice není překvapivá, ale skvěle vyřešená a hlavně logická (za což jsem v tu chvíli děkoval) a dokončení příběhu Donalda Pleasence, který je opravdu dobrý a suveréně ční nad všechny ostatní postavy... bohužel množství nakousnutých a nedořešených témat zamrzelo natoliuk, že jsem musel ze svého nadšení hodně slevit...ale i tak myslím, že je škoda, že se Lucas zasekl u lukrativních Hvězdných válek, mohl nás ještě lecčímž překvapit. Dnes už, myslím, na to nemá. ()

exitak

Film mi byl doporučen, tak jsem byl napjat očekáváním. Koukám... koukám, stále nic... koukám... titulky... hm aha tak to mi buď něco nedošlo, nebo to prostě neni film pro mě... nuda! ()

Crawler-D

Silně chladná vize anti-utopie srovnatelná s Georgem Orwellem, která ale i na krátké ploše dokáže zmást komplikovanými vyprávěcími prostředky a nulovým dějem. ()