THX 1138

Vítejte ve světě monstrózního labyrintu, kde jsou všichni obyvatelé ve stereotypních uniformách a odlidštěnou vizáž jím dodává nepřehlédnutelný lesk holohlavých lebek. Hlavní hrdina (Robert Duvall) je jedním z mnoha nádeníků v ohromném lidském mraveništi, jeho "osobnost" je symbolicky zredukována do znaků - THX 1138. Jeden z mnoha, kterého pohltila všeobjímající mašinérie. Film není komedie, ale drama, jinak by možná tvůrce mohl hledat odlehčující paralelu s Chaplinovou Moderní dobou. K procitnutí THX dopomůže základní lidská emoce, láska, a to jak jinak než v duchu revoltující generace mladých tvůrců, THX okusí "zapovězené ovoce" a přijde o panictví. Prozření mu zprostředkuje soulož se spolubydlící LUH 3417. Následně je ale LUH zabita a plod umístěn do zkumavky. THX se snaží utéct, ale je to vůbec možné? Lucas zaujme nejen příběhem, ale hlavně vizuální stylizací do spektra studených barev. Zdi kolem jsou bílé, uniformy rovněž a stejně tak bezbarvý, dokonale hrůzně sterilní, je design pokojů. Lidé v nich žijí jen z donucení, bez vyšší motivace. Možná, že je to další stádium civilizace, kde již neexistuje "velitel," jen komerční náboženství s automatickými zpovědnicemi. "Kup si barbiturát, užij si ho... cítils to? Kup si víc... a víc! Budiž ti odpuštěno, synu." (oficiální text distributora)

C0r0ner

Automobilová honička a ostatní triky byly na takové úrovni, že si v pohodě vytírají prdel s dnešním CGI. Je to proto, že je z nich cítit atmosféra (to už jsem vzpomínal mnohokrát). Příběh jako takový byl ale bohužel celkem průměrný, a tak zůstala Lucasova prvotina lehce za očekáváními. 70% ()

iommi

Mr. Lucas v tomto diele podáva veľmi surovú víziu budúcnosti kde je láska zakázaná a ľudskosť je neznámym pojmom. Ako už viacerí komentátori spomenuli inšpirácia Orwelským 1984 je očividná, napriek tomu tento film prináša mnohé iné podnety a veci k zamysleniu. Kdežto v 1984 bolo v podstate všetko čo sa odohrávalo pred očami diváka viac menej jasné, v THX 1138 nie je jasné absolútne nič. Lucas nás hodil doslova in medias res plného čísel a nevysvetleného jednania, takže sa v tom človek ľahko stratí. Priznám sa, že radšej z toho, čo sa odohráva okolo chcem vedieť čo najmenej, pretože ak by som sa dozvedel ešte viac bol by som ešte viac "v prdeli". ()

Jim_Beam

Hodně "chladnej" filmek, s velice zajímavou myšlenkou, osobitým vizuálním zpracováním a výbornou závěrečnou scénou... Extrémně slabé 4* ()

blitzer

Dost depresivní a těžký snímek, který ze mě tak nějak průběžně vysával energii, protože jsem během přerušené dvoudenní projekce asi 4x usnul. Sice jsem měl k dispozici titulky z angličtiny do češtiny, ale chtělo to ještě překlad z "číslovštiny" do nějakého srozumitelného jazyka. V podstatě jsem většině dialogů/monologů vůbec nerozuměl, a tak jsem se musel orientovat pouze podle vizuální stránky filmu. A ta je skutečně zajímavá. Obrazy, kdy bíle oblečení herci splývají s bílým pozadím, jsou působivé. V závěru mě zaujalo, že strážníci měli na chycení uprchlíků předem vymezený rozpočet, po jehož překročení, byla policejní akce okamžitě ukončena... zajímavý nápad, jak konsolidovat fiskální výdaje :-) ()

majo25

Spracovaniu a taktiež pohľadu do budúcnosti ani nie je čo vytknúť. Technologicky je to určite nadčasový film, a za túto stránku filmu by sa Lucas nemusel hanbiť ani dnes. Ale príbeh je trochu vlažný, bez nápadu. A tak forma víťazí nad obsahom. ()

AdaMM

tohle mi přišlo jako fakt velký úlet - a pak jsem se podíval, kdo že je režisér. ale nenechte se zmást, je to něco velmi jiného. sice je tady působivá vizuální stránka, ale asi není pro každého: jako kdyby se orwell zkombinoval s lynchem a kdoví čím ještě - podivný příběh, hudba, motivace a hraní hlavních postav... ale jestli chcete uvěřitelný, ne-jednoduchý a znepokojující sci-fi film, určitě se podívejte... ()

Flyer

Lucasovi a spol. se podařilo vytvořit dokonale sterilní prostředí, s čmíž však souvisí i zbavení veškerých emocí a zábavnosti, takže divák prakticky celou dobu sleduje nevýrazné herce v jakési zvláštní "bílé temnotě," kde o nějakém pořádném příběhu ani nemůže být řeč. Zřejmě toto vše bylo záměrem, ale já mám přesto raději filmy, které ve mně něco zanechají. ()

Radiq odpad!

Takhle jsem se už dlouho nenudil. Pro někoho je možná Lucas bůh, ale pro mě teda ne. Proto se nenechám oklamat jeho zmáným jménem a pěkně mu to dám sežrat. ODPAD, kamaráde, tady ho máš! ()

charge

Šílená blbost, jednu hvězdu za celkovou obrazovou podívanou, která není celkově špatně zpracovaná, ale atmosférou mi silně připomínala Kubricka a jeho 2001. I když ani ten obraz nebyl nejlepší, samý blikající kontrolní obrazovky a oslňující bílý místnosti s kroužkem odpadlíků zdejší společnosti, který vedou řeči o nesmyslech. Aspoň že to nemělo tak dlouhou stopáž, jinak bych to hodil rovnou do odpadu. ()

LeoH

Průkopnický počin s orwellovsko-huxleyovsko-matrixovskou atmosférou, obraz jedné z možných budoucností (nebo hyperbola k současnosti, jak kdo chce) na kostře jednoduchoučkého příběhu o probuzení, vzpouře a útěku. Naléhavě nepříjemné (film běží a člověk si s mrazením říká, že to zas není tak jiné, než jak žije sám, film skončí a člověk je přece jen rád, že žije tady a ne tam), ale jaksi až příliš studené, podobným způsobem jako třebas Minority Report (který ovšem tomuhle svému předobrazu v jiných ohledech nesahá po kotníky). Nadpoloviční většinu filmu „dělá“ geniální zvuk, master sessions se zvukařem (a spoluautorem scénáře) opravdu stojí za to, stejně jako některé další bonusy na druhém DVD. ()

filmmovier

George Lucas nám sice dal Star Wars (dej mu za to Síla věčnou slávu), ale THX 1138 je důkazem, že je opravdu talentovaný režisér, který toho mohl natočit mnohem víc. Tenhle film má v sobě nekonečnou, studenou depresivní bílou úplně všude, plešaté hlavy úplně všude a nesmírně skvostnou atmosféru, kterou se Lucasovi povedlo perfektně vystihnout. Zajímavý příběh se zajímavým závěrem a herci v čele s Robertem Duvallem a Donaldem Pleasancem tomu také hodně pomáhají. Jasně, více než nápadně to připomíná geniální 1984 (a tím pádem i Brazil), ale zároveň je to něco úplně jiného. A i když na začátku film budí dojem, že to nebude nic moc, věřte, že vás čeká strhující a působivý zážitek s velmi silným příběhem, který u někoho klidně může způsobit i silnou depku. George Lucas je maník a génius. A komu se nedejbože nelíbí SW, ale uvidí THX 1138, bude díky příběhu ze společnosti ovládané počítačovými čipy, určitě s tím nakonec taky bude souhlasit. Za mě 85%. ()

Motinski

Zaujímave že toto natočil Lucas. Presný opak Star Wars, ajkeď stále rovnaký žáner. Artové sci-fi ktoré chce ísť umeleckou cestou a nie je vhodne pre mainstreamové publikum. Jediné čo sa mi ale páčilo bol koniec. Na jednej strane preto že som bol rád že už mám film za sebou, na strane druhej preto že celkové vyznenie bolo deprimujúce a presne také v aké dúfam keď niečo podobné sledujem. 90% filmu ma ale nebavilo, vizuálne je všetko neatraktívne, príbeh nejaký bol, ale skoro vôbec sa s ním nepracuje a vlastne mi celý čas liezlo na nervy že sa nič poriadne nedeje. Dokonca som sa nudil viac ako pri Odysei ktorá je rokom natočenia najbližšie. ()

Javad

Menej známa (no o to lepšia) SCI-FI klasika. Dej nie je z tých napínavých - akčných (skôr naopak), no George Lucas to kompenzuje efektmi, ktoré sú v dnešnej dobe plnej lacných počítačových animácií ako z iného univerza. Čohokoľvek sa Lucas počas svojej kariéry dotkol, premenil na fascinujúci vizuálny zážitok a THX 1138 len potvrdzuje to, že aj keď sa v dobe jeho vzniku písal rok 1971 on dokázal vytvoriť niečo čím predbehol všetkých ostatných o niekoľko rokov (o niečom takom mnohý tvorcovia filmov tej doby mohli len snívať!). ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí, vždy DC] Tomuhle říkám debut jako kráva. Samo, že si George Lucas vypůjčuje ze všech stran (právě díky tomuhle zlodějství máme ale SW), ale tahle nekompromisní a velmi depresivní vize nemilé budoucnosti musí zaujmout každého. A navíc to na rok 1971 vypadá velmi, velmi pokrokově a nemainstreamově... Malá poznámka k director's cutu: Nikdy jsem neviděl původní verzi, ale Lucasi, toho masturbačního robota si postav na svém Skywalker ranči a necpi mi ho, spolu s digitálně "vylepšenými" záběry, do klasických filmů. Ještě, že tu filmografii nemáš tak rozsáhlou... Ježíši zkus sáhnout ještě na Graffity a dojedu si tam pro tebe. 75 % ()

noriaki

Mám rád studené depresivní sci-fi 70. let a mám rád dystopie všech ideologií a režimů, ale i já jsem se u toho nudil. THX 1138 nemůžu upřít působivost a originalitu, jenže prim v něm hraje vykreslení totalitního anonymního světa byrokraticko-výrobní mašinérie, a obyčejný lidský příběh paběrkuje někde v pozadí. Jestli to tak George Lucas zamýšlel, tak to byla špatná volba. V podstatě jakákoliv známější dystopie je působivější a zanechává silnější zážitek. Ovšem takhle zručně natočených je jich jen málo. ()

dANo

Lucas v tomto prerobenom študentskom filme ukázal, že má zaujímavý prístup k sfilmovaniu sci-fi, resp. dramatizácie predstavy o budúcnosti. Film má jednoduchý dej, ktorý je prešpikovaný množstvom hlásení, čo vytvára pocit, že to nie je vôbec také jednoduché... a končí zaujímavou pointou. Potešilo ma, že je zaradený aj do Projektu 100. ()