Film Jiřího Menzela podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury je úsměvným vyprávěním, které nás přenese do doby prvních let samostatné republiky. Novými majiteli šlechtických sídel se tehdy stávali zbohatlíci, kteří sice měli peníze, neměli však noblesu starých zámeckých pánů. Jednoho dne se u poválečného regenta Stoklasy na zámku Kratochvíle objeví domnělý ruský kníže Alexej Megalrogov. Galantním chováním okouzlí celou společnost a do přízemní reality přinese romantiku starých časů, která však má své dny už sečtené... Humorný a melancholický žánrový obrázek je – podobně jako svého času Rozmarné léto – hereckým koncertem hlavních představitelů – Josefa Abrháma, Mariána Labudy, Rudolfa Hrušínského a Jaromíra Hanzlíka, umocněný Menzelovým režijním mistrovstvím a poetickou kamerou Jaromíra Šofra. (Česká televize)

krokodlak

Jako rozpustilá fraška film díky osvědčeným hercům celkem funguje, ale naprosto se míjí s Vančurovou poetikou. Jestliže v Rozmarném létě Menzel skvěle převedl na plátno Vančurův nádherný jazyk i kritiku maloměšťáctví, zde prezentuje jen pokleslý humor typu vystrkování zadnice směrem k zámku. ()

iz67

V porovnáním s tím, co v Menzelove tvorbě následovalo, tak perla, v porovnáním s tím předcházejícím, tak slabota. ()

Hyperbolic

Výborný Menzel s výbornou předlohou a výborným hereckým obsazením. Příjemná atmosféru filmu spolu s poselstvím se krásně prolíná se dobou vzniku, lidi by se na film měli dívat a smířit se s tím, že staré časy jsou pryč. ()

Lewaso

Abrháme, Abrháme, ty jsi už někdy musel být knížetem. Nebo aspoň vládním úředníkem. Že by Chlestakov? ()

smrtubohem

Výborná věc, Abrhám ztvárnil hlavní postavu naprosto geniálně. Celkově je herecké obszaení špičkou, o kvalitách filmu netřeba vůbec pochybovat. Jsem hrdý, že jsem to viděl. ()

route60

Josef Abrhám si ukradl tento film jen pro sebe, skvělá komédie na kterou nedám dopustit, Jiří Menzel už potom nikdy nenatočil lepší film. 90% ()

ivonius

Román o tom, jaké je to být aristokratem. Zámek Kratochvíle přišel o svého majitele, byl sem dosazen správce Stoklasa i se svou rodinou. Ten je bohatý, ale o koupi zámku musí rozhodnout lokální politici, a tak se snaží si je naklonit. Pokouší se chovat jako aristokrat, ale je jen zbohatlíkem. ()

jakoby

Ma to atmosferu doby, ve ktere se pribeh odehrava. A falesny hrabe i kdyz se choval jako hulvat, vlastne nikomu neublizil. ()

simon111

"Tři čtyři lekce a měl bych z Vás strach." "Vidím, že se ten chlapík neožení. Vidím, že ztlouste a že bude pít pivovarskou břečku." "Ten učísnutý vlas, neřítomný duch. Budete zapleten do politiky." Netřeba dalšího komentáře!! ()

calculus

Filmy, které si váží života a dokáží jej ukázat z tak nádherného nadhledu, jsou pro mě kořením, nikoliv jen klasikou. ()

DR.SZ

Menzelovovančurovský film má pro kinematografii ČSR snad všechny dobré předpoklady: výborné obsazení, dokonalý scénář s poetickými prvky a nádhernou podzimní krajinu dokonale snímanou kamerou. Josef Abrhám v čele s ostatními herci vytvářejí zajímavou symbiózu, na níž se tu hodinu a půl rozhodně neomrzí dívat. Ovšem se vztahuje a odkazuje jen na jedno místo, a tak nelze vytvořit takový dramatický podtext. Všechny zápletky a aféry jsou tak zamíchané a propletené, že jde těžko sledovat veškeré postavy na plátně. Ale jakožto fanoušek Vančury dávám 83%. ()

Eire

Absolutna klasika a kult. Jezme a pijme dejte sem krmy..... myslim ze je to iste, co bolo pouzite aj v Rozmarnom Lete? ()

miza

Jako by na mě dýchlo to kouzlo bezstarostných starých časů dobrodruhů a světáků uživajících si svět bohatých a mocných snobů. Kdo se uměl přetvařovat byl pánem situace.Vždy si našel tupce které pak dokázal opanovat.Tak to jsem to pochopil a takto tento film beru. ()

brasek

Nezabudnuteľná uletená komédia s nezabudnuteľnou hláškou: "Vy odkiaľ môžete vedieť koľko mám rokov?!" ()

Nikiko

Podvodník nebo hrdina, je to jedno, Abrhámův Alexej je neskutečně okouzlující muž. Dostal všechny na zámku a dostal i mě. Ještě, že kolem mě nikdo takový není, nevím nevím, jak bych odolávala. Asi stejně špatně jako odolávám tomuhle filmu. :) ()

Janiska

Vančura nikdy nebyl muj oblíbený autor, ale Jiří Menzl je kouzelník. Film je nádherně nasnímán, má čistou a sladkou poetiku.Jako jahodový dort se šlehačkou. Mám k tomuhle filmu osobní vztah, protože se natáčel na zámku Krásný Dvůr,, kousek odtud bydlím. Panu kameramenaovi se povedlo dokonale vystihnout krásu zámku i parku. Film i zámek s parkem srdečně doporučuji. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr