Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

lineker

Každou další reprízou se ubezpečuji, že se jedná o jeden z nejdokonalejších českých filmů co se vykreslení české povahy týká. Bezkonkurenční Jaromír Hanzlík. ()

Alagaesie

Menzelova klasika. ‚Brambory praseti a prasátko potom mě.‘ Nejezdec v honbě za sviní skvělej. A s puškou o to lepší. ‚Co to je?‘ - Divočák se holt chtěl učit a nebylo mu dopřáno. Nepovedenej obraz dceři ke svatbě? No, dobrá. Se zabíjačkou coby největším katolickým svátkem bych nesouhlasil. Kozy v autě dobrej fór. Šípkový zelí (nejlepší je, dát si obojí jako pan Somr) a kejty. Hanzlík výtečnej šetřílek. ‚Nekupte to, když je to tak výhodný.‘ Ženskou za obraz ... asi zlatej s diamantama, ne? ‚Já nejdu, já utikám.‘ Užírač masa a technická závada mě málem shodili ze židle. (Otočená) hlava kance výborná. Zklamanej Vondruška neměl chybu. ()

Zikfryd

Unikátní kombinaci tragična a poetiky, to umí vytvořit Jiří Menzel s Hrabalovou předlohou. A když se k tomu přidají skvlé herecké výkony Jaromíra Hanzlíka nebo Rudolfa Hrušínského, vznikne dokonalé dílo. ()

Mac._

Jeden z filmů, které se mnou rostly od dětství a pořád mi mají co říct. A ten klarinet, ten je neskutečný. Škoda, že se ta Šustova hudba nedá sehnat samostatně a celá. ()

Sejkorka

Klasika všech klasik. Zlidovělé hlášky. Máte štěstí, že jdu kolem. To zas bude v álejích nablito. To je dost dědku, žes nás taky jednou vyvez .... Kdy to zase budou dávat ? ()

Prepperka

Sice jdu proti proudu, ale co se dá dělat - já tenhle film nikdy neměla ráda. Herecké výkony super, kamera super, hudba super, i ty vykreslené jednotlivé charaktery pěkně na čecháčky sedí. Ale na mně je to prostě moc vyhraněné (řvoucí manželka, uřvané dítě, sekýrnice partnerka, umírající prase před očima dětí,....).Mistrný počin, ale těžko v něm hledám hlubší sdělení. ()

Bambulin

Pro mne je film lepší než Hrabalovi knižní předlohy. Vynechal hluchá místa a zvýraznil zajímavé postavy. Např. rozdělení předobrazu pana Metka (viz. povídka pan Metek) pro role Hanzlíka (ve filmu Leli, v reálném životě Jiří Fiala) a geniálně ztvárněným panem Karlem v podání režiséra Krejčíka. Různé drobnosti jsem se však dozvěděl až z knížky Slavnosti sněženek - lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku Bronislava Kuby. Např., že hostinský byl náladový člověk. Jednou přívětivý, jindy zase naštvaný na celý svět. Proto to střídání nálad Jiřího Schmitzera. Nebo ve filmu epizodní paní Beníková, ta co ji myslivci urazili šlapku. (Mimochodem, cyklisté vědí, že šlapky jsou na E55, na kole jsou pedály). Hrabalovou inspirací byla vdova po prvorepublikovém důstojníkovi. Drobná, vzdělaná, kurážná a vlídná paní. Zpátky k filmu. Plejáda známých herců i místních stvořila pro Čechy jeden z nejlepších filmů. Drobné, ale výrazné role Krejčík, Vláčil, Jegorov a jeho přelézání hrazení. Johana Tesařová řvoucí i a to hlavně, pohrdavě poslouchající Hanzlíkův výklad o dršťkové polívce. Štibich se strašným svetrem s jelínky a nakřivo posazenou brigadýrkou. Hrušínský mladší balící si cigaretu jednou rukou. ()

adaben

Ten film má svoje slabší i silnější místa, ale postupem času se na to už dá dívat opravdu jako na klasiku, kde ta silnější nabírají stále víc navrch než v době, kdy film člověk viděl poprvé. ()

gabriela.suc

Koukám na to mladá, téměř čtyřicet let po vzniku filmu. Zasmála jsem se asi třikrát - spoustě věcí nerozumím. Spousta věcí mi přijde zbytečných, proč to tam jako je. Vůbec mě to nezaujalo a na konci smrt Jaromíra Hanzlíka který mě ve filmu nejvíce bavil, tomu dala dost temný podkres. Čekala jsem komedii typu Jáchyme, hoď ho do stroje, ale nedočkala jsem se. Jednou vidět stačilo.  PS: Je to podle knihy Bohumila Hrabala, dost možná kdybych četla knihu, tak chápu lépe. Zfilmovaným povídkám vždycky něco oproti knize chybí, a ten kdo to nezná, tak prostě nechápe. ()

GrooteLulu

.. rychlosonda do bohem zapomenuté zahrádkářské osady v lehce podzimním období... mě se líbí snad každá postava, včetně Leliho nešťastné nehody nazávěr, která ukončuje a začíná nový den, každodenního života sousedských a přespolních vztahů všech těch kamarádů spojených tou malostí - společného soužití... nejlepší je Poustevník, jak má svůj "zápaďácký" svět a není součástí mysliveckého spolku.. ()

Verbudrak

Tento film samozřejmě znám dlouhé roky, ale nikdy mě nijak zvlášť nebral. Jenže já si kdovíproč myslel, že to končí hostinou, jak je esenbák srovná do latě. Jaksi jsem to nikdy nedokoukal. Neměl jsem tucha, že je tam ještě asi pět minut navíc. Tudíž teprve nyní mohu ocenit mistrovství tvůrců. Hodně se to v mých očích posunulo. Bandaska s dršťkovou, klarinet v mlze a věrné babky s trakařem tomu teprve dávají tu správnou tečku, povyšují to z panoptika skečů na ucelený skvost. Je tam zkrátka najednou jistý "přesah", jak se tu říká. Veškeré hodnocení je právě za těch pět minut - jinak by to byla jen prázdná koláž frků a postaviček ve stylu Vesničky střediskové. Takže nakonec všechno dobrý. Ale stejně pár věcí nechápu, například ty sprejery, nebo proč je to o starousedlících a myslivcích, když Kersko bylo ve skutečnosti ráj 1. lufťáků a 2. zahrádkářů. Koneckonců ani ten název filmu nějak nepobírám, vždyť se to odehrává na podzim... ()

milos.bradik

Toto je jeden z mých nejmilejších filmů. Vynikající herci, jen namátkou třeba Hrušínský nebo Hanzlík, výborná hudba a celkově nádherná atmosféra. ()

Trucker

Když jsem to viděl prvně a bylo to pro mě nové, tak to docela šlo (jelikož jsem čekal co se bude dít). Na druhý pokus (a všechny další) je to nuda k uzoufání (protože čekání na to, zda se něco začne dít, je zcela marné). Těch pár zlidovělých vtipných hlášek a koza vozící se v Pontiacu to opravdu nezachrání. ()

Kelinej

Balzám na duši. Obyčejný život, obyčejné figurky, obyčejné problémy. Na výbornou Jaromír Hanzlík, Rudolf Hrušínský, ale i další. Mezi málokým panovala taková chemie jako mezi Jiřím Menzelem a Bohumilem Hrabalem. A díky ní vznikly ty největší klenoty československé kinematografie. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr