Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Tyler

Asi takhle - když jsem odcházel z kina, říkal jsem si "Ježiši,to bylo skvělý!" No, s odstupem času (asi tak hodinku) mě můj pocit skvělého filmového zážitku přešel. Nevím přesně proč, ale je to tak... Atmosféra nebyla vůbec špatná, pak mi ale došlo, že ji vyvolávaly především reakce zaplněného sálu a já se nechával chvilkami strhnout.. .Ale osobně mě to nedostalo... Proto musím snížit své původní hodnocení z **** na konečné ***. ()

castor

V lesích západního Marylandu vůbec není nic veselého. A dojde to až tam, že se jistá Heather bude skrz naskrz vyděšená omlouvat svý, Joshový i Mikeový mámě. Tvůrci proměnili omezené technické možnosti ve svou výhodu a celkově to celé výtečně ukočírovali, takže stačil chladný podzimní les, triky vyměnily fígly s kamerou, nepříjemné zvuky nebo pár suchých větví, casting je tříčlenný (autorka, zvukař a kameraman) a zbytek už obstarala stará dobrá šeptanda o tom, jak je děsivý příběh (ne)pravdivý a co podivného zažívali tvůrci při natáčení. Strach z neznámého a velmi umná manipulace. ()

ClintEastwood

Ve své době absolutně průkopnický a maximálně kultovní film/horor, který vyděsil svou (předstíranou) autentičností. Za málo peněz sakra hodně muziky a důkaz, že lidé skočí na všechno. Na tu cestu nočním lesem z letního kina na Mácháči nikdy nezapomenu... ()

Rogue

Opravdu dobrá postupně houstnoucí atmosféra a staré známé pravidlo, že se všichni nejvíce bojí toho, co nevidí, dokáže divy. Sice dost přeceňovaný, ale docela dobrý film. 70% ()

*CARNIFEX*

Doposiaľ jediný horor po ktorom som sa určitú dobu obzeral za seba. Doposiaľ jediný horor z ktorého som nespával. Pochybujem, že ho niekedy niečo tromfne. Srdcová záležitosť, ktorá z môjho pohľadu nemá zmysel byť viac komentovaná. ()

MM_Ramone

Veľmi špecifický, filmársky progresívny počin mladých tvorcov zo Spojených Štátov Amerických s názvom "Záhada Blair Witch" sa natrvalo zapísal do dejín svetovej kinematorgrafie, obzvlášť tej horrorovej. Mystifikácia, ktorá sprevádzala uvedenie snímku bola dôležitou súčasťou tohto umeleckého projektu. Ja sám, starý skeptik, som skoro na chvíľu uveril, že sa jedná o pravdivý dokument. Pseudo reálny video záznam je tu dotiahnutý do najmenšieho detailu. Je to premyslené, umne zostrihané, výborne zahraté a skutočne desivé. ***** ()

D.Moore

Vidět film v době vzniku, byl bych určitě spokojenější, ale v roce 2023 musím říct, že to největší kouzlo Blair Witch je jaksi pryč a potkal ji podobný osud jako třeba rozhlasovou Válku světů. Na film se určitě dá dívat, ale nelze si ho užít jako v roce 1999, kdy šlo o něco opravdu jedinečného. Moje chyba, vím, ale na druhou stranu původnímu King Kongovi, Hitchcockovu Psychu nebo Čelistem se tohle nestalo. Nicméně Blair Witch rozhodně nemůžu upřít hutnou atmosféru během nočních scén, při kterých jsem se opravdu snažil ani nemrknout, abych zahlédl něco... No... Co tam nakonec (vidět) nebylo. ()

Dan9K

Tento snímek splňuje všechny předpoklady kvalitního hororu. Snaha o reálný dojem funguje. Strach z neznámého je zde na vrcholné úrovni. Trochu mě zklamalo chování postav, ale to je bohužel často slabým momentem hororů. Nevím, jestli jsem tak odlišný, že bych se já na jejich místě choval jinak, či se mi to jen snadno říká s pohodlného křesla, anebo je to prostě nerealistické. Tento negativní dojem ale napravuje konec, který sice vůbec nic nevysvětlí, je ale působivý a...no prostě já mám takové konce rád. ()

Artran

Působivé. Avšak víc jako záznam narůstajícího vyčerpání a zoufalství lidí, kteří se ztratí v lesích mimo civilizaci (zdravím Gus Van Santova Gerryho), než jako historka o čarodějnici, byť obé se ve filmu doplňuje. Škoda, že nejsou některé úkazy více ambivalentní a není možné je všechny vysvětlit (i) jako paranoiu postav. Také by si film zasloužil o něco fotogeničtější lesní prostředí, které někdy vypadá jako křoví kolem Prahy. Herci nicméně působí mnohem autentičtěji, než je tomu např. v Cloverfield. Překvapivě jeden z hororů, u kterého jsem se necítil pitomě. ()

Davies182

Perfektní horor s mrazivou atmosférou, aneb za málo peněz hodně muziky, což platilo po premiéře v kině i pro tvůrce. V tomto snímku jde sice občas vidět, jak jsou lidi blbí (hlavně tedy v Americe), jestli to tedy nebylo dírami ve scénáři. Myslím, že ne. Několik nočních scén, a hlavně ta poslední... no brrr. Po tomhle zážitku jsem jako teenager vážně musel týden spát s rozsvícenou lampičkou. ()

Wacoslav1

Chtěla bych se omluvit Mikeově mámě, Joshově mámě a svý mámě. Je to moje vina! Nevím co bude, umřeme tady!! hrozně se bojím!!! Nejlepší FF horor ever! a ukázka jak z hovna uplést bič a ještě s ním zapráskat.85% ()

Xmilden

Film jsem viděl několikrát a ještě teďka pociťuji napětí v některých scénách. Dodnes nepochopím proč hlavní hrdinové nejdou pořád po proudu potoka. Někam by přece dojít museli. Místo toho stále bloudí někde v lese. Logické to sice není, ale nervy drásající ano. Nikdy by mě nenapadlo díky tomuto filmu jít někam stanovat do lesů. ()

Phobia

Jako bývalou účastnici čundrů, ať už se stanem či pod širým nebem, mě tenhle film vcelku snadno oslovil. Jednoduše znám ty situace, kdy v noci nespíte a někde tam ve tmě se ozve zapraskání větvičky, dupavý zvuk kroků a podobně. V té chvíli začne paměť lovit ze svých hlubin všemožné strašidelné historky, fantazie pracuje na plné obrátky a vy jen očekáváte, kdy se některý z horrorových scénářů stane skutečností:-). Zrovna tak ztratit se na neznámém místě není událost, jakou by člověk chtěl zažívat často (ačkoliv se z takových chvil nakonec stávají ty správné, dobrodružné vzpomínky). "Záhada Blair Witch" byla svou snahou o realističnost, o jakousi filmovou "ich" formu pohledu, první svého druhu (tedy pro mě). Zpočátku mi vadila rozhoupaná, zmatená kamera a po celou dobu se mi hrubě nelíbila míra vulgarity - skutečně museli protagonisté opakovat "fuck" a "shit" nejméně dvakrát v každé větě? Možná by filmu neuškodilo, kdyby divák mohl cítit k postavám nějaké sympatie - jejich rostoucí strach až hrůza sice byla velmi sugestivní, přesto jsem jim nedržela palce, nebyla jsem správně citově angažovaná. Celkově tenhle filmový experiment hodnotím kladně, při svém minimalistickém pojetí nepostrádal (dle mého skromného názoru) neobvyklost, zajímavost ani napětí. 75% ()

-bad-mad-wolf-

Solidní amatérský film, s nic moc postavami a slušnou mysteriózní atmosférou. Do vyšších sfér ho katapultuje především zmrazující konec - jeden z nejlepších hororových vůbec. ()

darkrobyk

Propagace filmu pěkná, výsledek ovšem slaboučký. Jen nechápu, jak někdo může psát o originálním námětu, když film naprosto přesně kopíruje postup Cannibal Holocaust od R.Deodata. Přímo bezbožně ho vykradl.... jediné tajemné na celém příběhu mi přišlo finále ( i scéna s kamerou spadlou na zem byla převzata), ovšem to na uspokojení opravdu nestačí. Film mě opravdu neděsil a 2 hvězdičky dávám proto, že mám slabost pro les a velice podobný je za naší chatou. Jinak celé to hloupé pobíhání po lese bylo krajně nezáživné a já se těšil, až to budou mít hlavní postavy za sebou...p.s. 6.4.2019 - pokusil jsem se dát tomuhle filmu ještě jednu šanci. Myslím, že bych strhl další hvězdu. Kromě směšnosti a trapnosti jsem si uvědomil, že stačilo jít po proudu potoka, tak jako např. hrdinka snímku Zázraky se dějí (1974). A všiml jsem si, že na fasádě opuštěného lesního domu je z prken znak skupiny Dead Kennedys, asi vtípek filmařů. Další šanci už tomu rozhodně nedám. Jediné ocenění si zaslouží les, což je dost málo. ()

kinej

Sice oceňuji to, jakého efektu se filmu podařilo docílit s minimem výrazových prostředků, ale to umí i Lars von Trier a mnohem mnohem lépe. Naopak co mi na tomto filmu vadí je lživá kampaň, na které byla promotion tohoto filmu postavena. Je to etické, takhle krmit davy? Dodnes si pamatuji svoji ex-kolegyni, mimochodem to byl hrozně jednoduchý člověk, která byla přesvědčena (!), že tento film je pravda. Že ten dokument, který byl spuštěn, jako propagace filmu je pravdivý a nedokázal jsem ji vymluvit, že to není realita. .I když jsem jí vysvětlil, že jsou tam jen herci a že ten film rozhodně nebyl schovanej někde v hlubokém lese, pod šutrem, metr pod zemí, tak řekla: ,,No a co? já tomu stejně věřím." ()

Hrabka

Pro mě byl tento film naprostým zklamáním. Nevím, co si mám o tom myslet. Podle mě to byla naprostá kravina. Partička lidí provádí v lese nějaký výzkum a najednou se začnou dít podivné věci. Hlavní "hrdinové" jsou pronásledování něčím neznámým a scény jsou natočeny jakoby hlavními aktéry. Nevím, jestli si mám myslet, že je to podle skutečnosti nebo že to jsou dokonce skutečné záběry, které ani neměli být filmem... Podle mě je to vymyšlená blbost, která má jen oblbnout obecenstvo. Už nikdy více!!! 20% ()

cheyene

Co na Záhadě Blair Witch oceňuji, je její námět a zpracování, které díky dokumentárně amatérskému stylu vyprávění dodává na autentičnosti a poutavosti. Dále mě potěšilo stupňující se napětí a houstnoucí atmosféra. Prostředí, v němž se děj odehrává je rovněž hodno chvály. Co mi však vadilo, bylo často neuvěřitelně nelogické či hloupé chování hlavních hrdinů. Proto dávám "jen" 4*. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)