Profesionálové

Velká Británie, (1977–1983), 47 h 30 min (Minutáž: 50 min)

Gordon Jackson, Martin Shaw, Lewis Collins, Ian McDiarmid, Pierce Brosnan, Steve Alder, Jiří Pravda, David Suchet, Peter Cellier, Patrick Malahide (více)

Série(5) / Epizody(57)

Který divák by neznal Bodieho, Doylea a Cowleyho z CI5? Agenti Raymond Doyle (Martin Shaw) a William Bodie (Lewis Collins) mají odvahu, šarm a srdce na pravém místě. Pro ránu pěstí nejdou daleko a svoji práci udělají vždy na sto procent. Jejich šéf, velitel oddělení CI5, major George Cowley (Gordon Jackson) má navíc i letité zkušenosti, s nimiž zvládá každý náročný případ. Ti tři jsou sebejistí, schopní, vtipní, a stojí si za svým názorem v každé situaci. Akční seriál o speciálním oddělení britské policie se stal legendou, jejíž jedinečné kouzlo potvrzuje každá repríza. Duchovní otec Profesionálů, producent Brian Clemens, chtěl koncem sedmdesátých let vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Popularita, kterou seriál po svém uvedení v roce 1977 získal, předčila všechna očekávání. Jeho působivost spočívá nejen ve skvělé kombinaci žánrových prvků, ale především v charismatu hlavních představitelů. Ti měli ambice předvést šířku svého herectví, i když akčně laděné zápletky jim to příliš neumožňovaly. Kromě výkonů sympatického ústředního tria upoutal seriál uvěřitelnou atmosférou a neustálým napětím. Profesionálové poukázali na problémy západní společnosti a v mnoha epizodách i na studenou válku, která byla v době jejich vzniku stále velmi aktuální. Zajímavý děj přinesl autentický pohled do kriminálního podsvětí i mezinárodní špionáže bez politické korektnosti. Automobilové honičky, přestřelky, bitky i milostné avantýry okořenil suchý anglický humor. Ke slávě Profesionálů přispěla velkým dílem úvodní titulková sekvence se skladbou Laurieho Johnsona. Tato nadstandardně kvalitní kriminálka se stala vzorem pro mnoho více či méně zdařilých napodobenin, které stále vznikají. Na vzniku seriálu se podílela řada britských režisérů, ve všech dílech byl však zachován jednotný styl. Česká televize uvádí všech padesát sedm dílů Profesionálů v původní nezkrácené podobě – epizody prvních sérií nyní navíc ve zbrusu nové obrazové kvalitě. (Česká televize)

Billie777

Protože to je oblíbený seriál mých rodičů, tak jsem na to poprvé koukala už jako malá holka. Že by mě to tehdy nějak bavilo, to ne, ale alespoň jsem se platonicky zamilovala do Lewise Collinse. Dneska už mě ta zamilovanost dávno přešla ale na seriál se někdy ráda s chutí kouknu, i z té nostalgie. ()

iXtr3m3

Jeden z naj seriálov všetkých čias, čo sa krimi žánru týka. Skvelé ústredné duo doplnené skvelým šéfom MI5. Perfektná akcia, skvelé krimi, vynikajúce dobové spracovanie. Seriál, ktorý patrí medzi fanúšikmi k nostalgickým stálicam. ()

Han22

Nasledováno všech 57 dílů, aneb dohnán jeden dlouho rozsledovaný a nedosledovaný seriál. Profíci jsou legenda. 57 případů, které nepotřebují nějakou ústřední linku, opakující se záporáky a většinou ani moc klišé. Na ploše 50 minut dokáží ve většině případů vymyslet parádní příběh. Nikdy to není nuda, nikdy to není stejné. Občas se spíše vyšetřuje, občas se hodně střílí a bojuje. Jednotlivé náměty oscilují mezi politickými thrilery s různými teroristy, zahraničními tajnými službami (byla studená válka - ale nikdy to není prvoplánové). Objeví se ale také spousta domácích šmejdů, často na nejvyšších místech a samozřejmě se čas od času střetneme se standardními zločinci. Akce je špičková, hrdinové opravdu profíci, takže se trefují a umí parádně rvát, emoce jsou minimální (ale o to silnější když přijdou). Nechybí parádní atmosféra, úžasná znělka, je tu humor, není tu politická korektnost a ani moc žen (většinou pouze jako sexuální objekty). Občas překvapí i nečekaně špatný konec, či opravdu nezapomenutelný velkolepý díl (Liščí doupě na střeše). A to vše s nesmrtelnou trojicí hrdinů - cynický exžoldák, ranař a děvkař Bodie, trošku méně cynický expolda a frajírek Doyle a tvrdý, inteligentní a nesmlouvavý šéf Cowley. Zkrátka legendární seriál na 5*. ()

Zagros

Detektivky nikdy nebyly mým oblíbeným žánrem, přesto jsem ani já v mládí neunikl Profesionálům a pravidelně jsem je ve volných odpolednech sledoval. Přitáhla mě k nim povedená znělka, dva charismatičtí detektivové a všeobecná známost celého seriálu v mém okolí. Jako seriálovou klasiku to beru, ale moje srdcovka to není. Stejně jako žádný detektivní seriál. Důkazem je i to, že jsem se na ně nikdy později v dospělosti už nedíval a ani mě to nijak neláká. V rámci žánru televizních seriálových detektivek patřili Profesionálové ovšem k tomu nejlepšímu, zvlášť v době svého vzniku. ()

wosho

Ani v dětství, kdy jsem sledoval se zatajeným dechem reklamy na ORF1, se mě Profesionálové moc nelíbili a to u mě trvá do teď. Herci ani jejich postavy a děj mě nedostali, kromě jedné epizody a to o nějakém pošukovi, co si postaví bunkr na střeše a kulometem kosí lidí v nemocnici-to byl dost dobrý díl a hlavně nápad jak přijít k pořádným prachům. ()

Tessie odpad!

Jeden z mnoha detektivních seriálů, divácky velmi oblíbený. Ovšem tenhle já opravdu nemusím. Tři chlapíci mi byli nepříjemní už od pohledu a ten dabing... možná, kdybych to viděla v originále.. , ale takhle mě to vážně nechytlo, snažila jsem se..., marně. ()

Paity

Po těch letech už naprostá klasika žánru a jeden z nejlepších britských seriálů všech dob. Nečekejte nějaké uhlazené agenty v oblecích a černých brýlích. Tohel jsou sedmdesátá léta, tehdy se vše řešilo rychlými auty, pistolemi a pěstmi. ()

Ebon

V dětství při dětských hrách jsem chtěl být vždy Bodie, nebo Doyle, nikdy Cowley. Dneska musím říci, že Cowley je největší tvrďák. :-) ()

Kovaja

Koukněte se na rok výroby a musí vám spadnout čelist.Tohle je nadstandartní krimi-seriál.Musím uznat že pár nezáživných dílů seriál má ale co naplat.V celku se jedná o seriál který má koule.Ty koule mají přesněji hlavní herci.Bodie a Doyle a jejich starej Cowley.Agenti 3.7(Bodie) a 4.5(Doyle) sou sympaťáci každým coulem,Jejich neustálé špičkování a humor týkající se žen je hodně povedený.Nechce se věřit že se v reálu moc nemuseli.Doyle je víc komunikativní a trošku klidnější,Bodie je klasický voják s pohledem ostrým jako žiletka.Ovšem i Doyle se umí pěkně rozohnit.Dalo by se říct potká ho blikanec:-)MI5 problémy vyhledává,,,CI5 je řeší....:-)))V seriálu si divák najde spoustu trefných hlášek.A na co nesmím v žádném případě zapomenout je úvodní melodie.Klobouk dolů,tohle je znělka která vyjadřuje že tenhle seriál opravdu bude pro a o drsných chlapech.Takže závěrem,Bodie a Doyle strčí do kapsy všechny moderní slátaniny.Je jedno že seriál je z roku iks.Tohle sou totiž sympatáci jako hrom!!!!! ()

HArna

Do teď je to pro mě bezkonkurenčně nejlepší krimi-seriál. Doyle a Bodie je už teď legendární dvojice, navíc já mám velmi rád Cowleyho. Jen si říkám, kdy někdo natočí a sejme z mého trůnu CI5? ()

Bafo

Perfektni starej serial s bodiem a doylem (nebo jak se to pise?)... Ti dva typci sou proste k sezrani... Tendle starej anglickej serial zeru daleko vic nez novy americky ci nemecky serialy stylu kobra jedenact nebo tak... Proste todle ma smrnc... ()

Sairina

Jeden z nejlepších seriálu o tajných službách co znám. Body a Doyl jsou členové MI5 a snaží se bojovat proti zločinu. ()

Wishkah

Výborný krimi seriál. Mám jej raději než CSI : (doplňte město dle libosti) a další nové kriminálky. Ty už do toho zbytečně tahají city, rodinu a různé vedlejší dějové linky. Tohle je čirá a jednoduchá kriminální klasika ()

ondrula

Řekl bych, že kategoricky neplatí, že co byla pecka v 70. letech, je automaticky pecka i za 40 let. Dnes už je skutečně k smíchu Doyle s květákem, kterej si hraje na karatistu. Když jsem na to kdysi občas koukal, neměl jsem žádnej dojem oldschoolu, místo toho mi to celé připadalo depresivní a hloupé. ()

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

Zemřel původní Boba Fett Jeremy Bulloch

18.12.2020

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Bodie a Doyle chystají návrat

Bodie a Doyle chystají návrat

27.04.2010

Už je ale nebudou hrát Martin Shaw a Lewis Collins. V celovečerním remaku dostanou hláškující ranaři z CI5 podstatně mladší obličeje. Pamětníci mezi námi si určitě vzpomenou na doby, kdy britský… (více)