Sláva

Sláva

Drama / Hudební

USA, 1980, 134 min

• Houdini

Oscar 2 : Hudba, Píseň - "Fame" + 4 nominace: Střih, Píseň - "Out Here on My Own", Zvuk, Scénář(15.4.2004)

Příliš málo času na příliš mnoho postav. Jinak ale krásná ukázka toho, že i film s bandou mladých umělců může mít hloubku a zajímavě řešit podstatné věci.(18.6.2009)

Při odborných vědeckých testech, experimentálně na mně prováděných v pobočce NASA v Bohnicích, nebylo v mých genech potvrzeno ani stopové množství uměleckého talentu. Patrně proto mne nikdy nenapadlo navštěvovat uměleckou školu, která z budoucích Baryšnikovů, Mozartů či DeNirů neomylně vytváří stádo číšníků doufajících ve svou šanci. Nicméně tato dvouhodinová exkurze do čtyřletého studia byla rozhodně zajímavá, poučná i zábavná a nakonec v ní ukápla i ta kapka naděje směrem k možné kariéře. Jen mne trochu mrzí, že Irene Cara si svou Fame nestřihla naživo, ale pouze z útrob taxikářských reproduktorů, což, vzhledem k její přítomnosti, považuji za trestuhodnou formu mrhání.(7.12.2012)

Přiznávám - nejdříve jsem viděla nový remake filmu Fame. Ten mě však donutil se podívat na původní film z roku 1980, abych mohla srovnat. Co je velké plus tohoto filmu, jsou jeho postavy, které jsou dobře vykreslené a jejich příběhy s vlastními problémy při cestě za slávou jsou zkrátka uvěřitelné a nepřeplácané. Jak jsem řekla, je to velké plus, které film vyzdvihuje, ale bohužel asi tak jediné. Možná je to také tím, že se přece jen jedná o třicet let starý film, ale hudba ve filmu mě ani trochu nezaujala a taneční výkony taktéž skoro ne. V tomhle ohledu považuju původní Fame za hodně slabý film. Pokud se jedná o film, kde jde o umění, ať už pěvecké, taneční nebo jiné, potřebuju aby mě to v tomto ohledu oslnilo nebo přinejmenším aspoň nějak upoutalo. A to se naopak povedlo remaku, který ať už byl jakkoliv povrchní, měl slušnou dávku dobré hudby i tanečních čísel. Původnímu filmu by více toho "lesku" rozhodně neuškodilo. Kde je původní Fame v plusu, tam je remake v mínusu a naopak. Hodnocení tak dopadá víceméně stejně. ~(3,9)~(9.2.2010)

Alan Parker se dva roky před svou úžasnou "The Wall" podíval zblízka do zákulisí umělecké střední školy. A musím přiznat, že mě zase dostal .... I přes absenci hereckých hvězd jsou k vidění vynikající herecké i taneční výkony, ke slyšení skvělá hudba a pro mě jeden z nejlepších živých pěveckých výkonů (Irene Cara), které jsem kdy ve filmu viděl.... Nic "Hollywoodsky sladkého" ale nečekejte - režie A. P. :)(20.10.2004)

• - Jedná se o první snímek, v němž bylo použito slovni spojení "fag hag", popisující vztah Doris (Maureen Teefy) a jejího homosexuálního kamaráda Montgomeryho (Paul McCrane). Její pozdější přítel Ralph (Barry Miller) na tento fakt reaguje doporučením, aby se ucházela o hlavní roli v neexistujícím filmu I was a Teen-Age Fag Hag. (snoopik)