Sláva

Sláva

Drama / Hudební

USA, 1980, 134 min

Vysílalo TCM.(5.10.2008)

Při odborných vědeckých testech, experimentálně na mně prováděných v pobočce NASA v Bohnicích, nebylo v mých genech potvrzeno ani stopové množství uměleckého talentu. Patrně proto mne nikdy nenapadlo navštěvovat uměleckou školu, která z budoucích Baryšnikovů, Mozartů či DeNirů neomylně vytváří stádo číšníků doufajících ve svou šanci. Nicméně tato dvouhodinová exkurze do čtyřletého studia byla rozhodně zajímavá, poučná i zábavná a nakonec v ní ukápla i ta kapka naděje směrem k možné kariéře. Jen mne trochu mrzí, že Irene Cara si svou Fame nestřihla naživo, ale pouze z útrob taxikářských reproduktorů, což, vzhledem k její přítomnosti, považuji za trestuhodnou formu mrhání.(7.12.2012)

Cesta za partou bohémsky smýšlejících středoškoláků, která je v nejednom případě zajímavá a uvěřitelná, ale na rozdíl od podobného Chorus line nezvedla mojí prdel ze židle, ani mě nedonutila civět s otevřenou pusou. Přesto je to milý návrat do osmdesátek a z těch filmů (ať už dramat, nebo hudebních), které z dané doby znám, patří mezi lepší. Určitě vydařenější, než uzívaný Footloose.(5.6.2012)

Dalsi spickovej film od Parkera, tenhle typek snad spatny filmy netoci. Tentokrat film nevynika pribehove, je to takovej ten klasickej skolni film, akorat, ze tu nejsou nejaky looseri, co by se polepsily, vyvoj postav tu spociva v zlepsovani schopnosti a je jedno, jesli hereckejch, tanecnich a dalsich. No a tohle je obcas ozvlastneno nejakym hudebnim nebo tanecnim cislem, ale rozhodne ne nijak moc, takze bych film za muzikal nepovazoval. Navic, kdyz se nejaky cislo strhne, spis to pripomina chaos a bordel nez nejakou vypilovanou choreografii, ale tady to vubec nevadi a pridava to snimku na skvely atmosfere, kterou si drzi cely dve hodiny. A co se tyce hercu, ackoliv tu nejsou zadny hvezdy, vsichni hrajou velice slusne a vetsina je navic dobre vybavena i pevecky nebo pohybove. Jedinou vytku bych mel k tomu, ze spousta kluku tu vypada jak buzny a ze 16 let nekterejm fakt neverite.(8.9.2008)

Bol som ohúrený, nadšený a ostal mierne sklamaný. Tento film úžasne zobrazuje bohémsky život študentov umeleckej školy. A spočiatku je aj veľmi vtipný. Takmer každý si tu môže nájsť postavu sebe blízku. Prelínanie vyučovacích predmetov je tiež fajn. O dobovej atmosfére raných 80’s nehovoriac. Aj keď o vtedajšej móde by som radšej pomlčal. Neskôr z toho síce začnú robiť veľkú melodrámu hraničiacu s citovým vydieraním, to je ešte u týchto umelecky založených ľudí celkom normálne. Ale nevyváženosť priestoru, ktorý majú "na plátne" neskôr postavy, má celkom deštruktívne účinky na záverečné vyznenie filmu. Až sa mi nechcelo veriť, že to práve končí. Zhrnutie: Z počiatočného zábavného spolunažívania množstva talentovaných bláznov, vznikol rozvinutím ale nedokončením príbehov jednotlivých postáv, nekompletný celok. Aspoň pre mňa. Čiže žiadna sláva, ale bavil som sa určite nadštandardne.(9.3.2013)

• - Jedná se o první snímek, v němž bylo použito slovni spojení "fag hag", popisující vztah Doris (Maureen Teefy) a jejího homosexuálního kamaráda Montgomeryho (Paul McCrane). Její pozdější přítel Ralph (Barry Miller) na tento fakt reaguje doporučením, aby se ucházela o hlavní roli v neexistujícím filmu I was a Teen-Age Fag Hag. (snoopik)