Sláva

• Československo

Sláva

Drama / Hudební / Muzikál

USA, 1980, 134 min

Cesta za partou bohémsky smýšlejících středoškoláků, která je v nejednom případě zajímavá a uvěřitelná, ale na rozdíl od podobného Chorus line nezvedla mojí prdel ze židle, ani mě nedonutila civět s otevřenou pusou. Přesto je to milý návrat do osmdesátek a z těch filmů (ať už dramat, nebo hudebních), které z dané doby znám, patří mezi lepší. Určitě vydařenější, než uzívaný Footloose.(5.6.2012)

Alan Parker se dva roky před svou úžasnou "The Wall" podíval zblízka do zákulisí umělecké střední školy. A musím přiznat, že mě zase dostal .... I přes absenci hereckých hvězd jsou k vidění vynikající herecké i taneční výkony, ke slyšení skvělá hudba a pro mě jeden z nejlepších živých pěveckých výkonů (Irene Cara), které jsem kdy ve filmu viděl.... Nic "Hollywoodsky sladkého" ale nečekejte - režie A. P. :)(20.10.2004)

Přiznávám - nejdříve jsem viděla nový remake filmu Fame. Ten mě však donutil se podívat na původní film z roku 1980, abych mohla srovnat. Co je velké plus tohoto filmu, jsou jeho postavy, které jsou dobře vykreslené a jejich příběhy s vlastními problémy při cestě za slávou jsou zkrátka uvěřitelné a nepřeplácané. Jak jsem řekla, je to velké plus, které film vyzdvihuje, ale bohužel asi tak jediné. Možná je to také tím, že se přece jen jedná o třicet let starý film, ale hudba ve filmu mě ani trochu nezaujala a taneční výkony taktéž skoro ne. V tomhle ohledu považuju původní Fame za hodně slabý film. Pokud se jedná o film, kde jde o umění, ať už pěvecké, taneční nebo jiné, potřebuju aby mě to v tomto ohledu oslnilo nebo přinejmenším aspoň nějak upoutalo. A to se naopak povedlo remaku, který ať už byl jakkoliv povrchní, měl slušnou dávku dobré hudby i tanečních čísel. Původnímu filmu by více toho "lesku" rozhodně neuškodilo. Kde je původní Fame v plusu, tam je remake v mínusu a naopak. Hodnocení tak dopadá víceméně stejně. ~(3,9)~(9.2.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $21,202,829Tržby Celosvetovo $22,100,000(9.4.2009)

Bol som ohúrený, nadšený a ostal mierne sklamaný. Tento film úžasne zobrazuje bohémsky život študentov umeleckej školy. A spočiatku je aj veľmi vtipný. Takmer každý si tu môže nájsť postavu sebe blízku. Prelínanie vyučovacích predmetov je tiež fajn. O dobovej atmosfére raných 80’s nehovoriac. Aj keď o vtedajšej móde by som radšej pomlčal. Neskôr z toho síce začnú robiť veľkú melodrámu hraničiacu s citovým vydieraním, to je ešte u týchto umelecky založených ľudí celkom normálne. Ale nevyváženosť priestoru, ktorý majú "na plátne" neskôr postavy, má celkom deštruktívne účinky na záverečné vyznenie filmu. Až sa mi nechcelo veriť, že to práve končí. Zhrnutie: Z počiatočného zábavného spolunažívania množstva talentovaných bláznov, vznikol rozvinutím ale nedokončením príbehov jednotlivých postáv, nekompletný celok. Aspoň pre mňa. Čiže žiadna sláva, ale bavil som sa určite nadštandardne.(9.3.2013)

• - Jedná se o první snímek, v němž bylo použito slovni spojení "fag hag", popisující vztah Doris (Maureen Teefy) a jejího homosexuálního kamaráda Montgomeryho (Paul McCrane). Její pozdější přítel Ralph (Barry Miller) na tento fakt reaguje doporučením, aby se ucházela o hlavní roli v neexistujícím filmu I was a Teen-Age Fag Hag. (snoopik)