Úsvit mrtvých

Zombi

• slovenský

Úsvit mŕtvych

Horor / Akční

USA / Itálie, 1978, 126 min (Director's cut: 139 min)

Night of the living dead je v mojich ociach uz predsa len trochu dychavicny, zato Dawn of the dead radim stale k tomu najlepsiemu co v tomto zanre vzniklo. Tento film je prikladom toho, ze aj zombie horor moze byt dramou s velkou vypovednou hodnotou, Pocas celeho sledovania filmu a hlavne v jeho zavere som v pozadi tych paradnych gore efektov videl ony podtext, grotesknost a zaroven vystrazny prst poukazujuci na sucasnu konzumnu spolocnost, ktora je v tejto dobe pre tento film este priznacnejsia ako v dobe ked vznikol. Tazko najdete iny film, ktory v sebe lepsie kombinuje horor a dramu. Tento kusok je taktiez ukazkovy posapokalypticky film. Zobrazenie postupne sa rozkladajuceho sveta a ludskej osobnosti je velmi posobiva. Vysledny efekt, je skutocne husta, znepokojujuca atmosfera. A v neposlednom rade aj samotny pribeh opisujuci exoticke, krvave "dobrodruzstvo" skupinky hrdinov je paradny. Snyderov remake je skvely, original je vsak nedostizny. A diabolska, nezapomenutelna hlaska na zaver: When there's no more room in hell, the dead will walk the earth (10/10)(20.11.2007)

Velice povedený horor se zdařilými gore efekty. Nemá sice takové grády jako nvější verze ale i tak se jedná o jeden z nej zombie hororů.(21.6.2007)

Asi o chlup lepší než Noc oživlých mrtvol. Romero zvládá žonglovat s několika míčky zároveň a jeho zombie guláš mi prostě chutná.(8.9.2010)

Velmi hloupé postavy a zombie, které nevzbuzují strach ani nejsou zvlášť nebezpečné... Přesto to funguje. I když jinak, než je u zombie hororů běžné.(13.3.2012)

Romero má zvláštní smysl pro humor, který je mi ale sympatický. Zombie jsou zde neuvěřitelně pomalé a když si dáváte pozor, tak docela i neškodné. Lidé si z nich chvílema i dělají srandu a dokonce jim o ksichty rozmazávají talíře se šlehačkou. Právě proto občas někdo zombie podcení a je následně sežrán. Atmosféra tu je chvílemi fakt uvolněná, ale o vypsychované situace tu naštěstí taky není nouze. O kvalitě filmu svědčí i fakt, že při neuvěřitlené délce dvou hodin a devatenácti minut jsem se ani vteřinu nenudil. Herci jsou opět neznámí, snad až na Toma Saviniho. A na konec taková perlička, které si možná někdo nevšiml, představitel Petera, Ken Foree (ten černoch), se objevil i v Snyderově remakeu v roli kazatele z televize a pronáší opět tu stejnou větu: "When there is no more room in hell, the dead will walk the earth ."(16.4.2006)